Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

А да ли се планира расељавање Старог сајмишта и рушење објеката који су накнадно подигнути (стамбена зграда иза куле, приземне куће, бараке, шупе, киосци, вулканизерска радња, фудбалски терен са балоном и ноћним клубом-кафаном)?
 
Valjda komplet cicenje od sivh visak sadrzaja oslobadjanje prostora od lica i stvari
 
Pa valjda je legitimnije da se poseban zakon donosi za Sajmište koje zaista jeste u javnom interesu i nije komercijalni projekat kao što je BnV?
 
И ако би тим поступром један мој веома добар другар морати да буде исељен, поздрављам почетак рашчишћавања комплекса Старог сајмишта и његову трансформацију у оно што је требао да постане још након ослобођења - меморијални комплекс посвећен жртвама геноцида 2. светског рата.
 
TV ekipa RTS je danas obišla kulu.
Nisu svi umetnici iseljeni, nisu svi ateljeji ispražnjeni.

Čovek koji radi u metalu, u limu, je dobio prostor, dodelili mu kao za atelje, u - stambenoj zgradi... a on ceo dan udara čekićem, lomi, savija... kao kod kovača ili kod limara....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=362989#p362989:31nbd6mq je napisao(la):
relja » 16 Dec 2015 20:04[/url]":31nbd6mq]....Čovek koji radi u metalu, u limu, je dobio prostor, dodelili mu kao za atelje, u - stambenoj zgradi... a on ceo dan udara čekićem, lomi, savija... kao kod kovača ili kod limara....

Sa budalaštinom započeli
vrlo verovatno
da ce sa njom i završiti :(
 
Tako je. Redak slučaj da novinari isprate šta se dešava dan nakon slikanja političara.
 
Zdravo svima i pozdrav , drago mi je da postoji i ova tema:)
Pre svega, citam sta se pise ovde po forumu, neki ste u pravu ali neki i niste. Sto se tice istorijskih cinjenica. Ali me malo pogodilo to sto dodje neki clan i postavi pitanje kada ce se srusiti naknadno napravljeni objekti. Ja to citam odmah kao "nelegalno i naknadno napravljeni" objekti jer vecina ljudi ne zna o cemu se ovde radi, pa bih ja to "ukratko" pojasnila ;) jer se pominju supe, kiosci, kafana, garaze a mogu i da upload sliku kako izgleda svaki paviljon posebno, gde se iste supe, kafane, stanovi itd nalaze.

Zivim na Starom Sajmistu, a sada samo Sajmistu, jer je promenjen naziv, kao i moje komsije, i ima nas ukupno preko dvesta. To se nigde ne pominje u izjavama za medije. Ljudi vole da pricaju, ali i ne sve kako jeste. Zasto - ne znam. Mi smo licno vlasnici stanova i garaza (supa), koji su uknjizeni i legalni a napravljeni kada se radilo na obnovi i izgradnji Novog Beograda. Znate vec kada je to bilo. Licno ja imam stan, koji sam nasledila od dede, koji je doticni KUPIO od drzave kada je gradnja NBGD-a bila vec u toku, i ciji je bio udarnik. Da ne pominjem i da je nasa rodbina bila takodje u logoru kad je napravaljen, u ruzna vremena a to pocetkom rata, a posle Svetskog Sajma.. Malo mi je, kako da kazem, jadno sto neki ne znaju da mi ovde zivimo skroz legalno, npr moj deda koji je ovde stanar vise decenija, od kada je radio na izgradnji NBGD. I sto neki vredjaju pitanjima "kako vi uopste mozete da zivite tu, tu je bio logor, tu su supe, tu su Romi, ne postujete Boga, mrtve" i slicno. Iskreno, i ja zivim ovde ceo svoj zivot, i ovo je moj kraj, ali to ne znaci da ne postujem i ne znam sta se desavalo davno na ovom mestu. Selice nas uskoro, trenutno je iseljena "Kula" i radi se na njenom obnavljanju, a za ostale projekte ce se resiti sledece godine, i nadam se da ce pomenuti neko i nas vlasnike i napraviti korektan dogovor sa nama, jer mi i jesmo za to, samo cekamo plan i neciji predlog ;) Pozdrav
 
Pozdrav i dobrodošli na forum.

Možda ste negde i doživljavali takve reakcije i osude, ali prilično sam siguran da velika većina forumaša nije pisala tako nešto za vas koji tamo živite. Niti da iko želi da Vas izbaci na ulicu, kao i da ugasi firme koje tamo sada posluju.
Što se mene tiče, želim vam, kao jedan sugrađanin drugome, da Vas država obešteti ili da Vam obezbedi adekvatan stan - zato postoje i stanovi za raseljavanje. Ali - restoranu nije mesto u mrtvačnici, sali za koncerte nije mesto u logorskoj bolnici, stanovima nije mesto u prostorijama za mučenje. i Vi tu niste ništa krivi.
A što se tiče istorije - kao što nije smelo da se dogodi to što se dogodili 1941-1944, tako nije smelo ni da se dogodi naseljavanje tog malog prostora koji se prepešači za samo par minuta - ali desilo se, i šta je - tu je.
Sad je došlo vreme da se to ispravi, i ponavljam - ne na Vašu štetu. To bi možda političarima najviše odgovaralo, ali to svakako ne i bilo u redu.
 
Добродошлица и од мене.

У вести, која је објављена поводом исељења становника из кули, Весић је поменуо да ће, цитирам "по први пут бити у прилици да један део Старог сајмишта, можда и најважнији, преуредимо и да он буде уређен као део будућег меморијалног комплекса" Да ли намеравају да све заврше само са обновљеном кулом и два павиљона?

Питам све ово зато што се даље у тексту не помињу никакви даљи кораци након реконструкције три наведена објекта "Он је нагласио да се у близини налазе два павиљона, италијански и чешки, који су у поступку решавања имовинско-правних односа и да се нада да ће се и ово успешно решити и да ће потом и они бити реконструисани. ".
 
Hvala na dobrodoslici, i da kazem da zaista delimo mislljenje, i da, sta je tu je, nadam se i ja da ce doci do normalnog dogovora...videcemo sledece godine, svakako cu pisati jos na tu temu:) Pisala je omanja grupa ljudi da je ovde neka divlja gradnja u pitanju, da ce sledeci put poneti oruzje jer samo sto nema divljih zveri, onda neke fotografije obelezene strelicama uopste nisu tacne sto se tice rasporeda sadasnjih postojecih objekata, ali predpostavljam da ljudi ne znaju, i da i dalje mesaju Staro Sajmiste, sa Sajmom i blokom 18. itd ;D ali to nije vise bitno, samo sam zelela da napisem iz prve ruke kako jeste, a takodje delim i ja misljenje da kafani nije mesto ovde, nije ni nama, ali nismo birali sta ce dede i babe da nam ostave od stanova. To jeste jedan veliki blam.
 
Dobro dosli na forum Totoro Konacno da dobijemo nekog ko zivi na Sajmistu na forumu bb .Znam da ima ljudi koji potpuno legalno zive na sajmistu ali ima i divlje gradnje ili popu legalne gradnje .Treba naravno da vas obestete u stnovima kvadrat za kvadrat zamjena ili po nekoj cjeni ima tu vise raznih opcija 68 razlicitih imovinsko prvnih osnova postoje za koriscenje prostora na starom sajmistu
Vi ste u paviljonima koji su izgradnjeni nakon rata gdje su spavali radnicici omladinci udarnici i sasvim legalno ste tu izmedju vasih zgrada i fudbalskog igralista i balona postoje obejkti koji mi nedjeluju bas legalno sazidani :?: Ili mozda gresim ne uzimajucu u obzir baraku skole .Inace kako smo utvrdili kula nije iseljena jos jedan umjetnik je u istoj Evo malo fotgrafija posto su mnoge nsetale kad je ugasen dodaj,rs

Predrtne

2cyl98w.jpg


image.jpg


I renderi neki studnt arhitekture se poturdio da ovo odradi ja dobih na mejl prilicno davno slucajno iskopah

3_sajmiste_1937_boja.jpg


sajmiste_1937_top1.jpg


Kombinovan.jpg


Crevno su objekti koji nemaju veze sa sajmistem to mozete da pretpostvite
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363441#p363441:10espqmy je napisao(la):
Zaza Bg » Ned Dec 20, 2015 12:00 am[/url]":10espqmy]Добродошлица и од мене.

"Он је нагласио да се у близини налазе два павиљона, италијански и чешки, који су у поступку решавања имовинско-правних односа и да се нада да ће се и ово успешно решити и да ће потом и они бити реконструисани. ".


Za sve paviljone, ne samo za ceski i italijanski, ne vidim da se mora resavati neki veliki problem oko imovinsko-pravnih odnosa, jer problem ne postoji, osim ako ga oni ne naprave, samo treba da se razgovara sa vlasnicima svih tih stanova i da se uradi korektno raseljavanje i da vlasnici dobiju adekvatne stanove u zamenu, kao sto i sam zakon nalaze. Ne bih znala sta su naumili, ali s obzirom da se odavno planira ( od 1950. i neke) raseljavanje i pravljenje memo kompleksa, ne bi me cudilo da se opet pauzira do neke npr 2033. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363449#p363449:goorvzyp je napisao(la):
direktor » Ned Dec 20, 2015 12:37 am[/url]"]Dobro dosli na forum Totoro Konacno da dobijemo nekog ko zivi na Sajmistu na forumu bb .Znam da ima ljudi koji potpuno legalno zive na sajmistu ali ima i divlje gradnje ili popu legalne gradnje .Treba naravno da vas obestete u stnovima kvadrat za kvadrat zamjena ili po nekoj cjeni ima tu vise raznih opcija 68 razlicitih imovinsko prvnih osnova postoje za koriscenje prostora na starom sajmistu
Vi ste u paviljonima koji su izgradnjeni nakon rata gdje su spavali radnicici omladinci udarnici i sasvim legalno ste tu izmedju vasih zgrada i fudbalskog igralista i balona postoje obejkti koji mi nedjeluju bas legalno sazidani :?: Ili mozda gresim ne uzimajucu u obzir baraku skole .Inace kako smo utvrdili kula nije iseljena jos jedan umjetnik je u istoj Evo malo fotgrafija posto su mnoge nsetale kad je ugasen dodaj,rs

/quote]

Eto, dobiste nekog ko zivi i ko Vam moze reci iz prve ruke. :D Hvala na dobrodoslici :)
Inace, danas sam saznala da je u Kuli ostao jos jedan gospodin. Zato kazem, mediji su cudo, i ne bih ih dalje komentarisala.
A, sto se tice zgrada za koje mislite da su nelegalne, sve su legalne, iako zvuci a i na oko je nemoguce ;D CAK i supe su nam u ugovorima, sad sve zavisi na sta lice jer je to do samih vlasnika kako ih odrzavaju i koliko novca zele da daju za odrzavanje, I to su zgrade (temelj, cigla) a nisu barake, cak i Kozarska skola nije baraka, nego je prizemna zgrada (tu skola odrzava prakticnu nastavu) To su vam zgrade broj 4,5,6,7,8 gde samo zgrada br.4 ima jedan sprat i u ocajnom je stanju, jer je stanari ne odrzavaju. Mi ostali odrzavamo svoje zgrade i ulaze, jer na srecu nas ima malo u ulazima.
 
Samo da pomenem da crveni objekti i te kako imaju veze sa Sajmištem.
Ispod nekih od njih su masovne grobnice.
Kada je reč o rekonstrukciji centralne kule, to će biti pogolem problem, jer ništa od originalnih projekata nije sačuvano niti locirano u arhivama.
Pretpostavljam da će rekonstrukcija teći po sistemu "kako mi volja"...
 
Skola jeste u prizemnom montaznom objektu sipad ilijas proizvodjac inace gdje se nalzi glavna zgrada te kozarske skole .Da to je nazalost tacno mmilovanpm ali kad kazem da nemaju veze mislim na vrijeme gradnje istih
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363449#p363449:u0p16q9y je napisao(la):
direktor » 19 Dec 2015 11:37 pm[/url]":u0p16q9y]Dobro dosli na forum Totoro Konacno da dobijemo nekog ko zivi na Sajmistu na forumu bb .Znam da ima ljudi koji potpuno legalno zive na sajmistu ali ima i divlje gradnje ili popu legalne gradnje .Treba naravno da vas obestete u stnovima kvadrat za kvadrat zamjena ili po nekoj cjeni ima tu vise raznih opcija 68 razlicitih imovinsko prvnih osnova postoje za koriscenje prostora na starom sajmistu
Vi ste u paviljonima koji su izgradnjeni nakon rata gdje su spavali radnicici omladinci udarnici i sasvim legalno ste tu izmedju vasih zgrada i fudbalskog igralista i balona postoje obejkti koji mi nedjeluju bas legalno sazidani :?: Ili mozda gresim ne uzimajucu u obzir baraku skole .Inace kako smo utvrdili kula nije iseljena jos jedan umjetnik je u istoj Evo malo fotgrafija posto su mnoge nsetale kad je ugasen dodaj,rs

Predrtne

2cyl98w.jpg


image.jpg


I renderi neki studnt arhitekture se poturdio da ovo odradi ja dobih na mejl prilicno davno slucajno iskopah

3_sajmiste_1937_boja.jpg


sajmiste_1937_top1.jpg


Kombinovan.jpg


Crevno su objekti koji nemaju veze sa sajmistem to mozete da pretpostvite

Мали амандман, Директоре... :)
Нису обележени сви објекти који припадају комплексу предратног београдског сајма. Рецимо није означен објекат старе билетарнице на улазу у сајам који и дан данас постоји, али је нажалост ижврљана графитима...

194690_258385894209947_204134817_o.jpg


Локација:
https://www.google.rs/maps/@44.814149,2 ... 6656?hl=sr
 
Ovo što je objavljeno kao perspektiva Sajmišta je samo deo rekonstrukcije celog kompleksa, koji nije uključio šesti i nemački paviljon koji su podignuti docnije.

Ovo što je Giordano Angelo rekao sasvim je tačno.

Postoji još objekata koji su sačuvani u netaknutom obliku: trafostanica, već rečena biletarnica, upravna zgrada (koja je u novije vreme prepravljena). Takođe, posebno je intrigantan objekat turskog paviljona koji je dugo odolevao bilo kakvoj preradi (u toku logora bio je mrtvačnica), a u kojem se sada nalazi - restoran sa roštiljom...

Na ovom planu rekonstrucije nije naznačen objekat Filipsovog, Ribarskog paviljona (sivo)
 
Da to je tacno izvinjavam se na nepreciznosti ali kako bi se vi probudili iz zimskog sna Pa gdje si ti Giorano Angelo nema te sto godina.Stara biletarnica je sad trafo stanica ako se nevaram Tu su nedalkeo i stubovi samo izvlajeni iz zemlje
 
Doduše, ja sam o ovom problemu i ranije pisao.
Volšebno (kako to često biva) čekali smo osamdeset godina da se "pronađu" originalni projekti i oni su iskrsli pre mesec dana. Dotada je govoreno da su svi uništeni i pobacani. Kako to odjednom sada ima?
Ono čega definitivno nema su projekti centralne kule, upravne zgrade, Filipsa i svih nacionalnih paviljona (1, 2, 3, 4 i 5). Sve ostalo postoji do razmere sasvim dovoljne za temeljnu i tačnu rekonstrukciju (ako je do toga ikome još stalo, a verovatno nije).
Ono sa stubovima nisam najsigurniji. Neko je iz zemlje izvalio određenu armiranobetonsku konstrukciju i to su verovatno nekadašnji temelji originalnog ulaza (ne stubova uz danas sačuvanu biletarnicu). Dosada niko nije utvrdio šta ovi izvaljeni delovi predstavljaju.
Toliko o našim "preciznim" saznanjima.
 
Za stubove je bio clanak u novostima i umjetnika koji ih je postvio onako kako danas stoje
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363462#p363462:2mbi03es je napisao(la):
direktor » 20 Dec 2015 12:15 am[/url]":2mbi03es]Da to je tacno izvinjavam se na nepreciznosti ali kako bi se vi probudili iz zimskog sna Pa gdje si ti Giorano Angelo nema te sto godina.Stara biletarnica je sad trafo stanica ako se nevaram Tu su nedalkeo i stubovi samo izvlajeni iz zemlje

Ево у послу до гуше... Нагомилале се обавезе (не спава се ноћу). Надам се да ће током следеће године бити два моја текста о новобеоградским објектима, па верујем да ће бити занимљиво због нових информација до којих сам дошао... :)
 
Vrh