Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Историја није област за коју сам иоле стручан тако да ово најискреније питам из радозналости.

Да ли су подаци на Википедији тачни и убијено је око 17016 људи? Од тога око 6320 Јевреја?

Ако је то истина зашто би фокус био искључиво на Јеврејима? Зар не би било исправно и честито према жртвама да се јасно и тачно прикажу све жртве као и донекле дуална природа самог логора (и као место за убијање Јевреја и као место за убијање свих осталих "непожељних")?

Ја док нисам узео сам да истражујем због ове теме нисам имао појма да су ту довођени и убијани четници за које цео живот слушам да су били "као усташе"
 
Ако је то истина зашто би фокус био искључиво на Јеврејима?
Iz istih razloga zašto je i u jednom Skoplju obećavano da će se graditi memorijalni kompleks za sve žrtve WW2 a na kraju je realizovan Jevrejski memorijalni centar.
Svi smo jednaki, ali su neki jednakiji od drugih.
 
Не знам ја сам имао дуго пријатељство са једним Јеврејем и научио сам доста о њиховој култури и историји од њега, и он и сви остали Јевреји које сам упознао су били супер и пуни поштовања према нашем народу и нашем заједничком страдању. Тако да не бих никад веровао у неке приче о организованој малициозности са њихове стране или генерално у идеји да такав начин размишљања важи за већину Јевреја (поготово неамеричких)

Мислим да је питање основне људске честитости и разума да се овде покажу истинито и доследно страдања свих људи као и узроци њиховог страдања (јеврејско порекло, раса, антифашистичка борба итд.). Националистичком поткусуравању жртвама нигде није место а понајмање на оваквим локацијама и центрима, па макар ти националисти били и Јевреји који су толико страдали.

Такође је дегутантно коришћење оваквих повода у антисрпске пропагандне сврхе које би свако са иоле знања историје могао лако да одбаци што ме само још више убеђује колико је тзв. Хелсиншки одбор једно идеолошко зло у равни Шешеља само са супротне стране и маркетиншки боље нашминкано
 
Znam oko 10ak jevreja ovde. Od toga je petoro iz jedne porodice iz koje je čak jedan lekar koji je nedavno bio predsednik jedne njihove zajednice. Viđamo se uglavnom na slavama, dvaput godišnje. Ono što je uvek bilo evidentno jeste doza snobizma i elitizma koji oni osećaju i pokazuju čak i prema ovoj jednoj osobi koja nas spaja (a nije jevrej) a kamoli prema nama drugima koji ih znamo, ali im ne značimo ništa, jer ionako nismo njihovi.

Dva od tri sina su im uvek drvili o avionima i kamionima, kad slušaš sa strane misliš da se radi o nekom wunderkindu a onda posle otkriješ da rade kao knjigovođe, što je kul, ali oni to predstavljaju kao da rade u MMFu ili izmišljaju novi ekonomski pravac. Treći, najmlađi, je bio normalan, valjda se distancirao od svih kompleksašenja i glumatanja.

Doduše znam i jedan bračni par, oboje advokati. Oni su ok. Suzdržani malo ali ok. Ali kažem, ovi prvi, među kojima je bilo i predsednika zajednice, pršte od snobizma i elitizma.
Zato ih niko u mojoj porodici nikad nije ni zarezivao mnogo, osim te jedne osobe koja nam je jedina veza pa ona mora htela ne htela.

Za ovo u Skoplju mi tako rekoše ljudi koji žive tamo. A mislim da i po svetu ima još takvih primera. Prvo bude priča o memorijalnom kompleksu svim žrtvama a posle se pretvori u Memorijalni centar Holokausta. Valjda vele fak ostali, oni već imaju dovoljno spomenika, daj da se stavi fokus samo na ove u Holokaustu.


Doduše stoji i jedna činjenica koju je zapazila i istakla moja majka baš kad smo jednom pričali sa ljudima iz Skoplja o toj temi - istina je da Jevrejske zajednice i kolektiv brže i odgovornije skupljaju pare za ovakve stvari i jače čuvaju taj sentiment i sećanje. Dok neke države to znaju da odugovlače. I naravno, kad oni daju 2/3 para, očekivano je da će hteti da imaju glavnu reč u tome...
 
Poslednja izmena:
Pa ovaj Memorijalni centar bi se bavio svim žrtvama ovog logora, a ne samo Jevrejima.

Samo će valjda biti dva segmenta postavke- prvi, u kojem bi se govorilo o stradanju Jevreja 1941-1942, i drugi deo, koji bi se bavio žrtvama od 1942. do kraja rata.

A naša vlast je planirala i deo o srpskim žrtvama uopšte, koje su stradale i na drugim mestima, Muzej genocida valjda.. Bilo je raznih ideja, ali je pitanje šta će biti do kraja, kod nas se sve veoma brzo menja.
 
Да ли су подаци на Википедији тачни и убијено је око 17016 људи? Од тога око 6320 Јевреја?

Pa pogledaj literaturu i reference korišćene za taj članak na Vikipediji :)

I pored toga, podaci i istorija logora su objevljeni i dopstupni na više mesta na internetu, pored nekoliko odličnih knjiga (koje su i služile kao izvor i koje su navedene u ovom članku na Vikipediji).


Ali, evo opet: i po organizaciji, i po komandi, i po motivima Nemaca i po fazama, istorija logora se deli na dva perioda:

- decembar 1941 - maj 1942: "Semlin Judenlager", logor za Jevreje i Rome, u sklopu "konačnog rešenja" - Jevreji su pobijeni, deo Roma je pušten

- maj 1942 - jul 1944: "Semlin Anhaltelager" - "privremeni/prihvatni/prolazni logor" za sve kategorije zarobljenika: Srbi sa Kozare (pa i deca), partizani, četnici, taoci, naknadno uhvaćeni Jevreji itd itd... deo je ubijen ili umro u logoru, deo je prebačen u druge logore ili na prinudni rad.
Posle bombardovanja logora u aprilu 1944, Nemci su napustili logor i predale ga snagama NDH.

Nije to sve vreme bio "jedan isti" nemački logor u kojem su u isto vreme bile izmešane ove tkzv. kategorije logoraša, nego je Nemcima služio u različite svrhe u različitim periodima i njihove namere prema logorašima su se razlikovale.

Jedna od poruka je da bi na kraju došli i do "biciklista"...
 
Vidim da se pomenu Dara iz Jasenovca - e, pa, to je živi šit od filma; a sva je prilika da će jednako kvalitetan koncept biti ostvaren i na Sajmištu.

A baš mislim suprotno, da je sve što je već objavljeno u Koljaninovoj knjizi i na par web portala (takođe na osnovu njegovih istraživanja) biti izloženo u toj postavci.
Sve već postoji online (pa i knjige, i ovde na temi su postavljani linkovi), samo će na Sajmištu isto to biti izloženo i uživo.

Čitam šta ljudi pišu ovde poslednja dva dana i ne znam šta čovek više treba da uradi... prosto - ne verujem... sve je dostupno, sve smo ovde već kačili, a ljudi se i dalje drže nekih levih vesti sa interneta, iskrivljene priče o logoru i nekih naručenih članaka koji veze nemaju sa Memorijalom i ljudima koji rade na njemu.
 
Poslednja izmena:
Pa ne znam baš... živimo u vreme odvratene komercijalizacije i banalizacije, prosvećenost zanima sve manje ljudi, treba se boriti za pažnju i za interesovanje....otuda i "infotainment".
Samo, ako je neko došao zbog vožnje liftom, onda prvo mora da prođe kroz postavku i ne može da izbegne prikaz stradanja i užasa.
Ako mu je posle toga i dalje stalo do vožnje liftom i pogleda sa vidikovca, onda mu nema pomoći.
Taj koji dolazi radi lifta, dolazi iz istog razloga zbog koga je dolazio ispred spomenika Stefanu Nemanja, tako da takvog ne može ni da pogodi nešto o čemu nema pojma. A u prilog tome dovoljno govori činjenica da je u vreme "histerije" oko spomenika, bilo čak i uputstava / vodiča da se napravi što bolji selfie kadar ispred spomenika.
 
A da otvorimo takmičenje za što negativniji i najjači pljuc komentar na temu početka radova na Sajmištu?
 
Rekoh ja, nemoj samo da se za par godina češemo po glavi, ako kojim slučajem počnu da nam ispadaju kosturi iz ormana..

Pa kad nam zatraže da se "suočimo" sa antisemitskim zakonima koje je donela Vlada Kraljevine Jugoslavije u septembru 1940, pa sa Nedićevom kolaboracijom, pa sa pričama kako su neki Srbi potkazivali Nemcima svije prijatelje Jevreje.. pa ovo, pa ono... svašta tu može da bude, što izmišljenih, što realnih priča..
 
Pa tih priča ima upravo zato što je to mesto dospelo u ovakvo stanje, zato što muzej i izložba ne postoje, zato što se ljudi informišu o Sajmištu iz kojekakvih članaka koji šire laži, zato što ne postoji institucija koja bi edukovala ljude...

BTW, ako ne ne varam, odmah po donošenju tog zakona (Korošecovog, srpski ministri su se bunili, pretio im je: tužiću vas Hitleru) je doneta uredba da su od nje izuzeti svi čiji su roditelji ili oni sami zaslužni za državu (pogledati onu Spomenicu poginulih u Velikom ratu koju sam ovde kačio - praktično svi srpski Jevreji bi mogli da budu izuzeti).
 
A eto moja generacija nije bila nijednom, obilazili smo manastire, Palić, Brankovinu, Resavsku pećinu...

Nego, brine me još jedna stvar.. Pošto od ove vlasti ne može da se očekuje ništa dobro, a do brige o dobrobiti naroda im je stalo kao i do lanjskog snega, plaši me to da oni sa ovom rekonstrukcijom, a po nalogu svojih mentora sa Zapada (Vesić se povodom ovoga sastajao sa nekom zvaničnicom iz Amerike), ne pokušavaju da svima nama podmetnu neko kukavičje jaje kolektivne krivice za stradanje Jevreja.. I kao za vreme SFRJ pokušaju da naprave paralelu "naših" i ustaških zločina.

Eto, već vidimo da se o Sajmištu govori kao o "najvećem logoru u jugoistočnoj Evropi", mi smo prva zemlja koja se eto pohvalila Hitleru da je poubijala sve Jevreje, a Nedić je bio gori od Pavelića..

Bojim se ja da će taj diskurs ovde da prevlada, i da će za koju godinu svaki predsednik Srbije tu morati da dolazi, kleči i izvinjava se pred kamerama Zapadnih medija, a da će u Zagrebu i Sarajevu da se piše o "istorijskom kontinuitetu genocidnosti Srba".. Čini mi se da se o tome ovde zapravo radi, a da se već odavno piše u tom stilu, pokazuju i ovi tekstovi:
Ispašće Sajmište veći pakao i od Aušvica, za koju godinu..
Ti si jedan od retkih koji kapira stvari.

Iskreno voleo bih da je preko tog logora izgrađen grad i zgrade, jer će memorijani centar biti korišten za dalje zločine nad ovim narodom...

Sami inicijatori podizanja tog memorijalnog centra na čelu sa Jovanom Bajfordom (i tadašnji B92, Peščanik, N1...) su inicirali narativ da je to srpski logor gde su ubijani Jevreji, Romi i antifašisti.

SNS i oni koji pokušavaju da stvore neće uspeti da naprave drugi narativ ili i ako uspeju to će biti kratkog daha.
 
Ćirjaković u jednom članku odlično kapira ideju memorijla Staro sajmište


Turbomoderni i efikasni Nemci su se jedini pitali i u fabrici smrti na zemunskoj obali Save. Lažno, posrbljeno Staro sajmište je potrebno bi se (auto)rasistička fantazija o navodno hroničnom i neizlečivom, genocidnom srpskom zlu urezala u tkivo Beograda. Ovo stratište slučajni Srbi danas nude kao glavni adut, „potvrdu“ i „podsećanje“ da je u našem glavnom gradu pravo „srce tame“ – one navodno najgušće, palančke, koja se opire istoriji i civilizaciji u zapadnocentričnoj jednini.

Zato, nažalost, na levoj obali Save ne treba samo da bude uređen i dostojno obeležen jedan spomen-kompleks teško pojmljivog stradanja. Uz sećanje i podsećanje, drugosrpska nekropolitika pokušava da podmetne i servira nešto što je zlokobno i nedopsutivo – svedočanstvo o neuništivim „srpskom nacizmu“ i upečatljivo upozorenje svakome ko ovde dođe da treba što pre da ode, ili bar razmisli u kakvu crnu rupu čovečanstva je stigao. Dominatni narativ o Balkanu i Srbima, „najgorim momcima“, jeste takav i toliko hegemon da će, najverovatnije, mnogi memorijalni kompleks na mestu metastaziranog nemačkog zla „instiktivno“ pripisati nama.

Ne čudi da je i DW dobio mesto u nekropolitičkoj ofanzivi na Beograd, koja je intezivirana na Dan sećanja ne žrtve holokausta. On se obeležava od 2005. godine – i poklopio se sa jednim malo starijim datumom. Srpska pravoslavna crkva 27. januara obeležava dan smrti svog osnivača, ali to je i „crveno slovo“ koje naši neumorni nacifikatori, kao što je Petar Luković, vole da obeleže pominjanjem „simfonije politike krvi i tla i svetosavskog klerofašizma“.
 
Jedino što bi bilo prihvatljivo je da se na tom mestu napravi jedan srpski Jad Vašem, ili nešto kao muzej genocida u Jerevanu, gde će biti sve posvećeno pokušaju istrebljenja Srba u WWII. A poseban jevrejski ako hoće neka naprave pored. Neka im se ponudi neka zgrada, pa nek preslikaju one njihove fensi postavke iz Simon Vizental muzeja, ili šta hoće.
 
Prosao sam nedavno kroz Staro Sajmiste.
Neobicno stanje. Sve je rastureno mada se prepoznaju naznake tog fasistickog stila gradnje sa kraja tridesetih. (na masivnim ulazima)

Da sve bude bizarno u jednom paviljionu radi rostilj i dopire gusti dim.
 
Meni i dalje nije jasno šta se u stvari ruši i gradi ponovo:
- cela zgrada ("objekat")?
- ceo toranj?
- samo ovaj gornji "rešetkasti" deo tornja koji je sada pod skelama?
 
Jeste, večeras više fotki

IMG_20220828_171636.jpg
 
Ok. Sad da vidimo kako se diže novi toranj.
 
Igore, da li imaš informaciju šta će se još rušiti i kakav je plan za dinamiku radova?

I da, tema se sada vidi u dva podforuma: "Rekonstrukcija i obnova objekata" i "Gradski život i vesti"...
 
Vrh