Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

OK, mislim da se manipuliše sa informacijama, da se dozirano objavljuju i da ćemo u narednim danima saznati više detalja.
 
Zanima me baš koliko je okno kule a mislim da će se u ovom slučaju pre ići na neku varijantu hidrauličnog lifta.
 
Deluje da je okno kule dimenzija da primi stepenište koje se penje u krug duž zidova i da ima šuplji prostor za lift. Ništa više od toga a možda ni toliko.
 
I to za jednu malu kabinu lifta, kapaciteta za do četiri osobe...
Na str. 23 piše da je korisna površina podnožja tornja na spratovima II do IV - 25 metara kvadratnih, dakle "okno" tornja je 5x5m, ali od toga treba oduzeti prostor za stepenice koje idu oko okna, dakle barem 4x4metara, ako uzmemo da su stepenice i "odmorišta" širine 0,5m (moja nagadjanja).
Ako je toranj bila zastakljen kvadratnim staklenim pločama manjih dimenzija, kakav je onda taj pogled kroz "mrežu" iz lifta koji se kreće? I opšte, šta tu ima da se posmatra?
Taj lift samo komplikuje rekonstrukciju i isisava novac. Sam betonski toranj sa danjašnjim tehnologijom može da se ponovo izgradi za par nedelja... ali ako treba da u sebi ima i lift sa svim pratećim instalacijama, to onda više nije toranj po originalnom projektu, zar ne?
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: 10k
str 24:
"U podnožju tornja treba ukloniti sve tavanice, a postojeće stepeništa produžiti do tornja. U središtu stepenišnog prostora projektovati lift koji bi imao stanice u prizemlju, na prvom spratu i na vrhu tornja gde bi se samo zaustavljao i imao funkciju vidikovca."

Dakle, ideja nije nova, postoji bar 10 godina, možda i od ranije...
Sad, čovek može da se zapita: da li se toranj ruši zato što u sadašnjem (realno - lošem) stanju ne može da podrži ugradnju lifta ili zato što je stanje toliko loše da uopšte ne može da se popravi? Ipak - pričamo o oštećenim stubovima malog preseka, velike vitkosti sa ko zna koliko pukotina u betonu i diskutabilnim stanjem armature... nije da je od kamenih blokova koji mogu da se izvade i zamene...
 
Али опет, чему пењање на кулу? Мени би било довољно да се само иселе људи и садржаји из објеката и да се сруши све ново дозидано а да оригинални објекти сајмишта остану оронули без икаквог сређивања. Ипак је то нажалост место страдања.
 
To je ono naše klasično preterivanje kada se nešto gradi, pod izgovorom da nešto mora da "bude vrhunski" jer se "radi jednom" i da su racionalnost, skromnost i umerenost provincijske osobine.

Zaista pokušavam da prokljuvim - odakle ideja za lift?
Da li je samo nečija stara fiks ideja ili možda neko smatra da će vožnja liftom i pogled sa vrha tornja da privuku ljude da posete Muzej logora Sajmište?
(ovo drugo - čak i mogu da razumem)
 
Ово друго ме још више плаши пошто је вашаризација места страдања. А сам случај почиње да подсећа на ону несрећну кућицу у Калемегданском парку.
 
Pa ne znam baš... živimo u vreme odvratene komercijalizacije i banalizacije, prosvećenost zanima sve manje ljudi, treba se boriti za pažnju i za interesovanje....otuda i "infotainment".
Samo, ako je neko došao zbog vožnje liftom, onda prvo mora da prođe kroz postavku i ne može da izbegne prikaz stradanja i užasa.
Ako mu je posle toga i dalje stalo do vožnje liftom i pogleda sa vidikovca, onda mu nema pomoći.
 
Sa FB-a

298334286_436514428505670_3585189728739433256_n.jpg


Okno u tornju je dimenzija 2,35x2,35 m.
 
Poslednja izmena:
Ukoliko se opredele za lift a reklo bi se da jesu onda bih ga stavio na upotrebu samo osobama sa invaliditetom i izuzetno starijim osobama koje se teže kreću. Ostali ukoliko žele da dođu do vrha tornja moraju da prođu stepeništem kao vid poštovanja prema žrtvama. Pa nije ovo selfi galerija na 40 i nekom spratu Kule Beograd.
 
Ma neka je konačno srede, sa ili bez lifta.

Što se mene tiče, pokazali su na rekonstrukciji Pobednika i Stepeništa na savskom šetalištu da mogu da dobro urade rekonstrukciju - kada im se dozvoli da rade svoj posao.
Zaštita objekata po gradu im je očigledno oduzeta na silu, ali ovde je druga priča.
 

Посебно треба нагласити да је приликом израде документације урађено низ истраживања која су за циљ имала сагледавање стварног стања објекта, чије стање конструкције торња, односно бетона и арматуре, је у изузетно лошем стању. Постојала је реална опасност да су јачи ветар и потрес могли да доведу до његовог рушења. У том смислу планирано је демонтажа торња и његово поновно враћање према оригиналном стању. Такође треба додати да ће торањ имати и лифт којим ће се долазити на ниво видиковца са кога ће се моћи посматрати цео комплекс.
 
A ovde


mi se posebno dopada uvodna rečenica... jer danas nije lako državnim službenicima da to ovako napišu i objave.
 
Možda će nekome ovo zvučati kao jeres, ali sve sam bliži zaključku da ova rekonstrukcija kompleksa Sajmišta, da bi se prikazali užasi stradanja u logoru- u ovoj zemlji i u 2022. godini nema nikakvu svrhu.

Ko će da dolazi da obilazi logor, da napreže vijuge i da se deprimira? Ovi klinci danas, koji ne znaju dalje od telefona i instagrama, ili malo stariji, koji rintaju po cele dane ne bi li na ovu skupoću skrpili kraj sa krajem, pa bi možda vikendom, na svoj slobodni dan, poželeli da izvedu decu u obilazak logora, u kojem će da gledaju potresne fotografije i ostale izložene stvari užasa od pre 80 godina?

Bojim se da to ljude danas malo zanima, niti žele da se bave time. Hajde da je memorijalni centar napravljen 1950, pa se do danas etablirao kao važan muzej Beograda, ovako, sve mi se čini kao uzaludan posao i bacanje novca.

Lično, mnogo više bih voleo da vidim da se novac uloži u Teslin muzej na Dorćolu, koji bi bio nešto izuzetno i gde bi hrlili ljudi iz celog sveta, kao i u završetak Muzeja grada Beograda, gde bi u okviru stalne postavke mogla da se ispriča detaljna priča o stradanjima za vreme rata i logorima u Beogradu. Treba uložiti novac i u konačni završetak Iatorijskog muzeja Srbije, gde takođe treba da se predstavi stradanje Srba za vreme WW2..Sve to je važnije završiti pre ulaganja novca u Staro Sajmište.

Podsetiću da mi već imamo Jevrejski muzej i Muzej logora na Banjici, pa je pitanje koliko ih ljudi uopšte posećuju.. evo prvi ja nisam nikada bio tamo, a obožavm istoriju..

Tako je i sa Sajmištem, da ga završe i srede, pitanje je da li bih tamo otišao više od jednom u životu.. Veliko poštovanje žrtvama i nikada se sve to ne ponovilo, ali mislim da je bolje da se novac uloži u ovo što pomenuh gore. A na Sajmištu eventualno srediti kulu, a sve ostalo raščistiti i posaditi park okolo, sa jezercima i stazama pored kojih bi bile table na kojima bi pisalo šta je tu bilo.. kakva rekonstrukcija paviljona, ili još gore- ostavljanje ruševina. Malo ih imamo.
 
Ja sam po jedanput sa školom bio u Jajincima, Šumaricama, na Vidu....
I jednom je dovoljno.
 
A eto moja generacija nije bila nijednom, obilazili smo manastire, Palić, Brankovinu, Resavsku pećinu...

Nego, brine me još jedna stvar.. Pošto od ove vlasti ne može da se očekuje ništa dobro, a do brige o dobrobiti naroda im je stalo kao i do lanjskog snega, plaši me to da oni sa ovom rekonstrukcijom, a po nalogu svojih mentora sa Zapada (Vesić se povodom ovoga sastajao sa nekom zvaničnicom iz Amerike), ne pokušavaju da svima nama podmetnu neko kukavičje jaje kolektivne krivice za stradanje Jevreja.. I kao za vreme SFRJ pokušaju da naprave paralelu "naših" i ustaških zločina.

Eto, već vidimo da se o Sajmištu govori kao o "najvećem logoru u jugoistočnoj Evropi", mi smo prva zemlja koja se eto pohvalila Hitleru da je poubijala sve Jevreje, a Nedić je bio gori od Pavelića..

Bojim se ja da će taj diskurs ovde da prevlada, i da će za koju godinu svaki predsednik Srbije tu morati da dolazi, kleči i izvinjava se pred kamerama Zapadnih medija, a da će u Zagrebu i Sarajevu da se piše o "istorijskom kontinuitetu genocidnosti Srba".. Čini mi se da se o tome ovde zapravo radi, a da se već odavno piše u tom stilu, pokazuju i ovi tekstovi:
Ispašće Sajmište veći pakao i od Aušvica, za koju godinu..
 
Pratim godinama ovu priču i napore da se taj prostor dostojno uredi.... I svi koji su konkretno angažovani na projektu: Ministarstvo, Muzej, SPC, Jevreji, romske organizacije.... nisu iz priče koja tebe plaši.
Mi ćemo zapravo da dobijemo instituciju i prostor koji će samo istinom i činjenicama da demantuju sve te laži.
Npr, izloži se faksimil dopisa Emanuela Šefera šefu u Berlinu u kojem, na nemačkom, piše da su Srbija i Beograd očišćeni od Jevreja.
Kraj priče.

Opusti se. Krenulo je, konačno.
 
Poslednja izmena:
Daj Bože.

Ipak, nešto mi govori da ćemo mi tu na kraju da izvučemo deblji kraj, a da će iz Regiona da se smeju nama, budalama, jer se iz centra Beograda, rovari protiv nas.

Što se nije oglasila Analena, ili Šolc, pa da prilože neki dinar za rekonstrukciju?

Teslin muzej je trebalo da imamo izgrađen već par godina, Đokovićev isto tako, a o Istorijskom i Muzeju grada da ne govorim.

Vinča, kolevka civilizacije leži u blatu, a Narodni i MSU su nam stajali zatvoreni 15 godina.

I umesto da stranci dođu i vide te muzeje i lepote, da im u sećanju ostanu Tesla i Vinča- mi ćemo matore Amere sa kruzera da iskrcavamo na Sajmište.

Kad odu kući da pričaju kako su u Beogradu obišli grozan logor.. a ovi kad pitaju gde je to, da odgovore- u Srbiji, ma oni su napravili i genocid u Srebrenici. To otprilike oni znaju o nama.

Dok oni tu skapiraju da je tu bila NDH, a da su Nemci ubijali, pa kad im se još pomešaju i Nedić i Pavelić, komunisti i antifašisti- ode mast u propast.

Jedino će se sećati da je to bilo u Beogradu i Srbiji.

A to da su ministarstvo, SPC i Jevreji neka grancija istine me najviše i plaši. SPC krčmi na sve strane ono što je srpsko, a sa Jevrejima je već bilo nesuglasica oko postavke, oni hoće muzej o svom stradanju, gde će i Nedić sigurno zauzeti vidno mesto, a naši kao hoće neki muzej o stradanju Srba, koji će verovatno po otvaranju biti okarakterisan kao srpska propaganda i neće ga ni obilaziti iz inostranstva.
 
Mnogo si mi danas nešto negativan :)

Ostavi to za mene, bolje to radim od tebe :)

Biće to ok. Pratim ovo godinama, veruj mi.
Mene jedino brine ovo sa samim građevinskim radovima, da se ne otegne kako to obično biva.
 
Živi bili pa videli.. ali zapamtite šta sam ja ovde pisao, za jedno 5 godina.

Ko je ono beše pokopao Daru iz Jasenovca kada je trebalo da uđe u trku za Oskara? Pa neki Jevrejin, filmski kritičar.. sve najgore je napisao o filmu.. Zaboravljate da oni uvek sasecaju u korenu bilo kakve pomisli da je još neki narod stradao poput njih..Tako nas je i tu predstavio kao nekoga ko se šlepa uz jevrejska stradanja i vrši propagandu. To što nam Zurof drži stranu ne menja mnogo.

Sad su se i ovde kao svi okupili da zajedno obeleže početak rekonstrukcije. To rade jer im koristi da se sve pokrene sa mrtve tačke. Neće proći dugo vremena, samo da se osposobi prvi objekat i predstavi građa o jevrejskom stradanju, a mi ćemo opet da postanemo propagandisti koji zloupotrbljavaju tuđa stradanja..

Bolje mi lepo da imamo velelepan Istorijski muzej, sa zaokruženom pričom o Srbima od početka do danas, da ne kažem-kraja.. A da glumimo veće katolike od pape, pa, nisam za to..
 
Tebi danas baš nije dan :)
Vidim da nisi baš pratio šta se dešavalo poslednjih 20 godina na temu Sajmišta.
Sve ovo što se sada dešava je samo naša domaća priča i nema nikakve veze sa time što ti spominješ.

Aj, znaš me kakav sam zadrt i uporan kad mislim da je nešto loša priča... Ovo nije to, mnogo kvalitetnih ljudi je uključeno u stvaranje memorijala i time se bavi iz ubeđenja zato što misle da to mora da se uradi i čast im je što su baš oni dobili priliku da se bave ovim važnim poslom.
To što iza političke volje koja je ovo omogućila stoje neki drugi motivi (Beograd na vodi) je legitimna tema i to neće tek tako da se zaboravi, ali veruj mi, to što ti spominješ (antisrpska propaganda) apsolutno nema veze sa ovim projektom.
 
Hehx, ja sam vam rekao, a vi se nadajte najboljem ako možete.

Verujem da mnogi ljudi sve ovo rade iz najlepše namere, ali ne bi bilo prvi put da se ispostavi da smo radili u korist sopstvene štete. Samo ova tri teksta koja sam gore okačio govore o tome da ovo nije samo naša priča, da se iz Regiona i iz daljine dobro prati šta se ovde radi, a tek sastančenja Vesića i američke izaslanice to samo potvrđuju.

Kad se ovaj memorijal završi, to prosečnog građanina Srbije, da ne kažem veliku većinu, 2025. godine apsolutno neće zanimati.. Doći će eventualno jednom i nikad više.. Pa većina dece ne zna ni kad je počeo WWII, nemaju pojma ni o ustašama, ni o nacistima, nikad čuli za Nedića..

Ali će zato tu dolaziti svaki ministar sa Zapada, koji dođe u posetu Srbiji.. Da se skrušeno pokloni žrtvama nacista i srpskih kolaboracionista. Zato će da služi ovaj memorijalni centar, žrtve tu malo koga zanimaju.
 
Sve to što si ti postavio nije poteklo od ljudi i institucija koji učestvuju u ovom projektu.

Videćeš da nisi bio u pravu 🙂
 
Vrh