"Nedostatak novca investitora"
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izjavio je da problem ne predstavlja primena novog Zakona o planiranju i izgradnji, već to što investitori nemaju novca da počnu projekte ili da ih završe.
"Za osam meseci primene novog Zakona o planiranju i izgradnji, izdate su stotine odobrenja za izgradnju, ali je samo 10 procenata onih koji su otišli korak dalje - potpisali ugovor o zemljištu sa Direkcijom za izgradnju i obavili prijavu radova", rekao je on posle poslovnog doručka sa predstavnicima firmi-članica Američke privredne komore u Srbiji.
Đilas je kazao da na mnogim gradilištima u Beogradu nema radnika, poput hotela "Metropol".
Naveo je i da je Grad u decembru 2009. godine izdao dozvolu kompaniji Sorabija za izgradnju velikog hotela pored zgrade Bigz-a, na mestu starog mlina, ali "šest meseci stoji ograda i niko ništa ne radi".
Prema njegovim rečima, problem je i to što nema aktivnosti na tržištu nekretnina "jer narod nema para", a i broj građanja koji su spremni da kupe stan u fazi "sive gradnje" je sve manji s obzirom na ranija loša iskustva. Kako je dodao, problem predstavljaju i stambeni krediti koje građani sve teže otplaćuju.
Đilas kao rešenje predlaže produžetak otplate kredita za četiri godine i smanjenje kamate na osnovu smanjenja euribora.
Đilas je kazao da je zahvaljujući novim podzakonskim aktima "katastar izdao više od 600 potvrda o konverziji zemljišta bez nadoknade, počinju da se izdaju i prve dozvole za konverziju sa nadoknadom, što je osnov za dobijanje lokacijske dozvole".
Najavio je da bi Skupština Grada u ponedeljak trebalo da donese odluku o plaćanju legalizacije u 240 rata.
Đilas je predstavnike američkih firmi koje posluju u Srbiji, obavestio o poslovanju i planovima Grada. Istakao je da su sva preduzeća u vlasništvu Grada bila profitabilna, izuzev GSP-a, da je njihova dobit 2009. godine bila skoro tri milijarde dinara i da će prvi put u istoriji polovina te dobiti biti prebačeno u gradski budžet da bi se finsirale aktivnosti Grada.