Šta je novo?

Stari mlin

Najzad fotografija koja nam je falila. Sad će biti moguće napraviti fotomontažu kako je dobro mogao da izgleda trg ispred rekonstruisanog mlina i BIGZa koga ništa ne zaklanja. Samo treba slikati sa iste tačke kad sve bude gotovo, pa ih spojti tako da se izbriše prednji soliter. Bilo bi dobro da se vidi i gornji deo BIGZa, ali može da posluži i ova Igorova slika. Iza mlina bi, kao moderni okvir na staru pozadinu, bile dve još mnogo više i zato vitkije staklene kule, naravno sa pomalo šaljivim kontrastom isto tako vertikalnog dimnjaka pored njih, a ispred bi imali fantastičan, čisto tematski trg "idustrijsko nasleđe Beograda". Fontana u sredini i puno klupa za sedenje. U starom mlinu su rekonstrukcijom napravili nešto stvarno izuzetno. Visoku multifunkcionalnu prostoriju velikim prolazima otvorenu ka trgu sa posetiocima. Da nema solitera ispred, sa klupa na trgu bi se direktno videle i obe strane mlina, i BIGZ, i veliki ulaz u njega. Imali bi otvorenu površinu dovoljno veliku za svaku vrstu priredbi, sa koga bi se na čak tri strane ulazilo u stare industrijske objekte. Koliko će biti dobar pogled iz mlina na trg možete naslutiti na mojim fotografijama iz februara.

Bez zgrade ispred, ova dve iza su mogle da budu mnogo više, bile bi vitkije, imale bi bolji pogled, BIGZ bi se video ceo, pa bi sve zajedno mnogo lepše izgledalo, a ispred bi bilo manje stilskog haosa i mnogo više mnogo korisnijeg prostora:

IMG_1456c_resize.jpg


Iskreno se nadam da ovu prostoriju neće pregraditi, izgleda fenomenalno.

IMG_1460_resize.jpg

IMG_1459_resize.jpg

IMG_1463_resize.jpg

IMG_1462_resize.jpg


Kroz ulaz u mlin se vidi ulaz u BIGZ. Ceo ovaj stakleni panel ulaza u BIGZ mogu biti vrata (sada su vrata samo mali deo panela) pa bi sa trga imali ulaz u BIGZ sličnog oblika kao i ovaj otvor kroz koji gledamo. Iza je ulaza u BIGZ je jedna velika i prazna prostorija impresivnih dimenzija. Negde čak imam i njenu fotografiju, ali ne mogu trenutno da nađem.

IMG_1467_resize.jpg

IMG_1472_resize.jpg

IMG_1475_resize.jpg

IMG_1470_resize.jpg

IMG_1458_resize.jpg
 
Drakche":37xqk5l7 je napisao(la):
autenticnost starog mlina je zauvek izgubljena, steta.
ne razumem.... "stari" stari mlin nije neka vrhunska arhitektura pa da tugujemo sto nije sasvim i skroz sacuvan....
 
Igor":36oc30up je napisao(la):
Jel mislis na autenticnost ovoga

100410-SMLIN-04.jpg

Pa da, mislim, cemu poenta? Stari mlin je kompletno porusen da bi bio napravljen novi koji ce manje-vise da lici na stari.
Princip je kao izgradnja kulisa za film ili outlet parka u Indjiji ili tako nesto.

Nije stvar u tome da li je mlin bio vrhunska arhitektura, bas zato sto nije, barem je do skoro bio sacuvan i bio autentican,
polazna ideja je bila da mlin zadrzi stari izgled. Ovako, gubi se smisao sto su ga opste iznova podizali kad su mogli bilo sta drugu da sagrade na njegovom mestu.
Sta je moglo drugo da se uradi? Pa moglo je to na bolji nacin, ali nije, odradjen je na manje komplikovan i brzi nacin i zato mislim da je steta.
 
Sa ovom rusevinom je uradjeno najbolje sto se moglo. On cak nije ni srusen nego razgradjen ciglu po ciglu pa je ponovo sazidan po istom projektu tacnije vizuelno ce biti spolja isti sto je i kljucno. Takodje sacuvani su gotovo svi upotrebljivi elementi koji bi kasnije mogli da se upotrebe kako u eksterijeru a tako i enterijeru

http://www.beobuild.rs/visuals/data/med ... LIN-34.jpg
 
Zaboravljate da je Stari mlin preživeo požar. Vatra nagriza i armirano-betonsku konstrukciju i čini je nesigurnom, a kamoli konstruktivan tip gradnje upotrebljen na Starom mlinu. On je morao biti razgrađen bezbednosti radi.
 
Nema trga ispred starog mlina. Nestao je kad je napravljena petlja "Mostar" i porušena stara kafana.

Nego, mi sve vreme pričamo o hotelu a na prednjoj zgradi se pojavilo veliko "FOR RENT".
 
Prednja staklena zgrada je od pocetka planirana kao poslovni objekat dok su ostali objekti hotelske namene
 
brdjanin":3mcugtbr je napisao(la):
Nema trga ispred starog mlina. Nestao je kad je napravljena petlja "Mostar" i porušena stara kafana.

Kako nema? Mogli smo ispred dve krajnje interesantne zgrade iz istorije Beograda, veoma fleksibilne namene, imati trg od skoro 4000 kvadratnih metara! Malo li je? Mi trgova u Beogradu jedva da imamo, ovde ih nema uopšte, a tematskih trgova, kakav bi ovaj bio, tek nema ni u naznakama. Još se nalazi tačno u osi trotoara koji savršeno pravo vodi sa udaljene tramvajske stanice, pa bi i vidik sa stanice bio zanimljiv, pošto je staza usmerena tačno u centar trga, dok ulica skreće u desno. Pogotovo sa zgradom Bigza i novim, zadnjim ulazom u njega, koja bi se izdaleka lepo videla iza samog trga. Protraćeno skoro 4000 m2 idealnog prostora u ionako zagađenoj i krajnje ružnoj ulici koji bi ovakva intervencija, tj. malo zelenila, klupa i neka fontana, očajnički trebala. Usput bi se sam trg sa širokim prolazima kroz mlin mogao posmatrati i kao pomalo ekstravagantan ulaz u krajnje ekskluzivan hotel, dok bi sam hotel bio viši i sa boljim pogledom. Tragična greška, sa bilo kog aspekta da se pogleda na stvar.

Na GeoSrbiji se može tačno izmeriti površina:

BigzPovTrga_resize.jpg


Trotoar ne gleda duž ulice, već vodi pravo na eventualni trg. BIGZ je takođe savršeno postavljen, pa bi se iza njega video ceo. Naravno, da nema ovog čuda ispred.

IMG_3484_resize.jpg
 
Izgubiti nešto znači da si pre gubitka to i imao.

Nikakav trg ovde nije izgubljen, jer on nikada nije ni postojao.
 
Slazem se a pritom to nikako ne mozemo nazvati trg vec plato koji se inace planira i bice pravo osvezenje u prostoru.

120628-SMLIN-VS-01.jpg


120628-SMLIN-VS-02.jpg
 
Притом је планирани плато својом величином прилагођен локацији и будућем броју корисника. Плато на овом месту користиће посетиоци хотела и нико више, јер једноставно, локација је чист транзит, у ближој околини нема јавних објеката и притом се налази поред јаког саобраћајног чворишта. Локација не може да генерише довољан број случајних пролазника да оправда плато од преко 3000 м2.

На крају, тај хипотетички велики плато би био катастрофално дехуманизован службеним улазом у Млин/БИГЗ који се налази одмах иза ове пословне зграде и који изгледа као улаз у постројење за производњу тенкова. Са пешачке стазе би се лепо видео БИГЗ, слажем се, али би би тај утисак постепено прелазио у ужас како би се пешак приближавао самом БИГЗ-у.

Положај предње зграде је далеко промишљенији него што се на први поглед може закључити. Сећам се да сам после првих рендера прво помислио: "О не, опет инвеститорски урбанизам" ... како је комплекс растао у реалном простору, променио сам мишљење.
 
Par svezih fotki u prolazu

aresu3u5.jpg


3uzy7y7a.jpg


9y3uhysu.jpg


upepuda4.jpg


9y6upa4a.jpg
 
20.04.2014 14:08
Privodi se kraju izgradnja hotela "Radison blu"
http://www.tanjug.rs/novosti/126146/pri ... on-blu.htm

BEOGRAD - Beograd će uskoro dobiti još jedan moderan hotel, "Radison blu old mil", sa poslovnom kulom, čija je izgradnja u završnoj fazi.

Prema rečima predstavnika Grupe "Soravia", radi se završno doterivanje fasade, uređuju se instalacije i priprema opremanje.

Planirano je da unošenje nameštaja, opreme i inventara bude završeno do polovine godine. Probni rad će početi u avgustu, a zvanično otvaranje predviđeno je za septembar.

Hotel će se prostirati na 25.000 kvadratnih metara, imaće 236 soba, 15 apartmana, restoran, bar, konferencijsku dvoranu od oko 500 mesta i parking.

Poslovna kula sa staklenom fasadom ima 12 spratova, a kompanijama će biti ponuđeno u najam 3.400 kvadratnih metara prostora. U hotelu će biti zaposleno 120 radnika.

Hotel se gradi renoviranjem zgrade Starog mlina i sve je pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Sve što je od materijala sačuvano, koristi se u obnovi objekata.

Kompanija "Soravia" je nedavno i u Beču otvorila hotel "Sofiensale" renoviranjem zgrade stare 175 godina, a u kompaniji kažu da ih posebno zanimaju stara zdanja, jer imaju svoju istorijsku priču, koja je zanimljiva za turiste.
 
stf":2rvppcmp je napisao(la):
Izgubiti nešto znači da si pre gubitka to i imao.
Nikakav trg ovde nije izgubljen, jer on nikada nije ni postojao.

Otkad sam na Beobuildu ne mogu da se setim ni jednog projekta protiv koga je neko imao nešto protiv, a da se nije javio neko drugi sa tvrdnjom da je tako bar "uklonjeno ruglo", "rasčišćen prostor" i slično. Ovde smo "dobili trg" i sad treba da budemo zahvalni, očigledno zato što bi to po ovom argumentu trebalo da bude dodatni bonus. Do sada sam bar tri puta objašnjavao da je to pogrešno, zato što je alternativa bilo kom projektu uvek neki DRUGI projekat, koji takođe MORA da uredi prostor, a ne zauvek zapušteno zemljište. U suprotnom bi morali pretpostaviti da je deo Beograda trajno neupotrebljiv, da tu nikada niko neće raditi, a da je projekat o kome je trenutno reč posledica toga što su naši političari prevarili naivnog investitora. Ako je zemljište komercijalno za jednog, onda je i za drugog. A šta god da bilo ko radi, on MORA da sredi zemljište koje je dobio. Sem ako ne namerava da svaki milimetar zemlje koju je dobio prekrije zgradom, u svakoj varjanti bi se stvar završila tako da bismo ovde dobili neku vrstu platoa. Dakle, u kontekstu priče o POREĐENJU kvaliteta raznih projekata, ne može da se kaže da smo "dobili" trg ili plato, jer ćemo ga imati u svakoj varjanti, već samo da li je ovaj bolji ili lošiji od nekih drugih. A ako je lošiji od alternative, onda smo izgubili mogućnost da nam običnim izborom boljeg projekta praktično bude poklonjen bolji trg ili plato. Mislim da bi svako to nazvao gubitkom. Dakle, stvarno bi već jednom mogli da prestanemo sa trdnjama da je neki projekat dobar zato što nam, uz ostale vrline, još i sređuje okolinu svog objekta na prethodno zapuštenoj lokaciji.

stf":2rvppcmp je napisao(la):
Притом је планирани плато својом величином прилагођен локацији и будућем броју корисника. Плато на овом месту користиће посетиоци хотела и нико више, јер једноставно, локација је чист транзит, у ближој околини нема јавних објеката и притом се налази поред јаког саобраћајног чворишта. Локација не може да генерише довољан број случајних пролазника да оправда плато од преко 3000 м2.

На крају, тај хипотетички велики плато би био катастрофално дехуманизован службеним улазом у Млин/БИГЗ који се налази одмах иза ове пословне зграде и који изгледа као улаз у постројење за производњу тенкова. Са пешачке стазе би се лепо видео БИГЗ, слажем се, али би би тај утисак постепено прелазио у ужас како би се пешак приближавао самом БИГЗ-у.

Положај предње зграде је далеко промишљенији него што се на први поглед може закључити. Сећам се да сам после првих рендера прво помислио: "О не, опет инвеститорски урбанизам" ... како је комплекс растао у реалном простору, променио сам мишљење.

Ovo nije tačno. Broj korisnika zavisi od sadrzaja koji prostor nudi. Revitalizacija starih industrijskih objekata se ne radi da bi oni bili lep i usamljen spomenik istoriji, već kao što i naziv kaže, da bi ponovo postali živi i posećeni, da dobiju i neku drugu, savremenu namenu, koja će im dati dodatnu vrednost uz onu istorijsku i estetsku koju već imaju. Kad poredite dve alternative o kojima pričamo, treba imati na umu buduću situaciju u kojoj su i stari mlin i BIGZ rekonstruisani, ulepšani, i oplemenjeni nizom dodatnih kulturnih, zabavnih i komercijalnih sadržaja koji će privući mnoštvo ljudi kojih sada nema. Kad se oba objekta revitalizuju, mogli smo imati prostor veoma posebnih karakteristika kakav u Beogradu trenutno ne postoji. Naprimer i u mlinu i u BIGZu prostorije imaju ogromnu visinu. To omogućuje da se urede na posebno raskošan ili zanimljiv način, možda na više delimično vidljivih nivoa, a usput drastično povećava broj mogućih namena. Koncerti, predstave, bioskopske projekcije, ogromne izložbe, kulturni centri ili diskoteke, alternativni klubovi. Setite se beton hale. Tamo je takođe upravo visina prostorija doprinela posebno skupom imidžu restorana. Uz takve, privlačne i raznovrsne sadržaje, otvorenog prostora za restoranske bašte nikada ne može biti dosta. A uz to, plato bi sa čak tri strane bio okružen objektima vredne industrijske arhitektura koji nude međusobno kompatibilne sadržaje, a zelenilom odvojen od ulice. Zbog velikih prolaza na zgradama u prizemlju (nadam se bez vrata i drugih prepreka) ti sadržaji se neprimetno prelivaju iz unutrašnjosti zgrada u okruženje centralnog platoa. Unutrašnjost i spoljašnjost mlina i BIGZa bi tako postali maltene jedinstven prostor koji se međusobno prožima. Nažalost, uz ovoliku zgradu u samoj sredini, otvoreni plato je ne samo bitno smanjen, nego i razbijen i razvučen u tri izlomljene linije koje su skoro neupotrebljive sem kao nešto širi prolaz između zgrada. To jeste "intimno" i simpatično, ali plato sada više nije dovoljno veliki i kompaktan da bi imao sopstveni identitet i uređenje. Sem toga, kakve veze ima predvorje skupe poslovne zgrade sa, recimo, ambijentom Knez Mihajlove ulice, ili ambijentom oko fontane ispred kulturnog centra Beograda? A zbog izrazito upotrebljivog prizemlja mlina i BIGZa, nesuđeni trg je lako mogao postati nešto veoma slično (i ustvari MORA postati nešto slično da bi i mlin i kasnije BIGZ imali posetioce. Jer ko će onda tamo odlaziti? Poslovni ljudi da bi sklapali ugovore? Gosti hotela koji ne žele da se mrdnu od sobe? Jedan sadržaj nema veze sa drugim.). Otvoreni plato bi ujedinjavao mlin i BIGZ, istovremeno im povećavajući privlačnost i upotrebljivost.

Evo par slika. Tačno je da BIGZ ovde deluje sivo, zapušteno i ružno, ali dok gledate slike morate ga zamisliti sa savršeno belim zidovima, sa sređenim i ravnomerno ofarbanim prozorskim okvirima, i recimo modernim tamno plavim staklima. Uz takvu šminku ne bi u Beogradu postojala zgrada koja bi mogla da se poredi. Gledano sa trotoara, ujutro, u jednoj fantastičnoj geometrijskoj raskoši, plamti čitava jedna strana zgrade, a uveče druga. Video sam ga jednom pred samu oluju, uz poslednji tračak Sunca i nebo olovno ljubičasto boje. Čak i tužnom stanju u kome je danas, to je bio prizor koji nije moguće lako zaboraviti.

Kao pomoć zamišljanju izgleda BIGZa bez razbijenih prozora i kad je ravnomerno ofarban:

zgrada-bigz-0.jpg


A ovde su zgrade ružne, ali se zato dobro vidi najveći deo slobodnog prostora:

100410-SMLIN-04.jpg


Ovo je dovoljno daleko da bi se video čitav ambijet. Ono što sam ja predlagao je situacija u kojoj se sva površina prednje zgrade preseli u dve zgrade iza. Dakle, ovde zamislite da su one od 60% do dva puta više i vitkije, a da prednje zgrade nema. Tako bi nove zgrade dominirale i malo pripitomile BIGZ, dok bi pogled posmatrača imao prirodnu cik-cak putanju od dve kule, pa dole desno na BIGZ, pa dole levo na mlin, pa dole desno na zajednički plato ispred njih.

IMG_1327_resize.jpg


Nešto zelenila bi bilo i na trgu.

IMG_1404_resize.jpg


A ovo je pomalo neuspeli pokušaj da se na brzinu, uz svega par boja stekne utisak o prostoru. Svejedno, vidi se prilična širina i visina nove kombinacije četri objekta (soliteri bi mogli biti još malo viši).

IMG_1336a_resize.jpg


I ova strana BIGZa ima zanimljive oblike. Kad bi se ofarbala i sredila kako treba, to bi izgledalo sasvim zanimljivo.

IMG_1402_resize.jpg


Zanimljivo zbog refleksija na staklu, mada je to sada delom i promena boje zbog starosti i različitih stakala.

IMG_1453_resize.jpg


Veliki plato ispred mlina je zanimljiv i zbog velikih otvora u nivou prizemlja, koji su zamišljeni tako da omogućuju lak prolaz i tako integrišu unutrašnost i spoljašnjost mlina. Nisam siguran koliko je rekonstrukcija verna originalu, ali nema veze. Ovako je bolje. Omogućuje manifestacije u kojima ljudi sede napolju dok se nešto događa unutra, ili prosto kafiće sa velikim baštama. Naravno, kad bi uopšte napolju bilo mesta za njih.

IMG_1460_resize.jpg


Pogled na zaista sjajno izvedene otvore u prizemlju iz druga dva ugla. Još jedan dokaz koliko je važno da mlin ima dovoljno veliki plato ispred sebe.

IMG_1379_resize.jpg

IMG_1332_resize.jpg


Svi stakleni paneli u prizemlju BIGZa bi se mogli izbiti pa bi se tako otvorio široki prilaz unutrašnjosti zgrade sa trga. Slično kao što je sada napravljeno na mlinu. Bilo bi lepše i dobili bi i integraciju i još prostora. Ova kosina se može ukloniti.

IMG_1384_resize.jpg


Veliki kockasti prolazi bi se sasvim lepo uklopili u fasadu, a sudeći po besmislenim malim limenim vratima verovatno su projektom i bili predviđeni kao mogućnost.

IMG_1403_resize.jpg


Pogled odozgo. Ovaj red prozora pruža zanimljive mogućnosti.

IMG_1438_resize.jpg

IMG_1441_resize.jpg


Trenutno ulaz u BIGZ sa ove strane.

IMG_1449_resize.jpg


Pogled na ta ista vrata sa druge strane. Pogledajte samo visinu stubova :)

Kroz otvorena vrata se vide zadnji stubovi novog solitera, a iz njih prozori mlina sa druge strane. Ovaj zidić sa kantama bi se srušio.

IMG_1444_resize.jpg


A ovo je unutrašnjost te prostorije. Stub ovakvih razmera koji se gubi negde u visinama možete na nađete samo u crkvi. A sad zamislte da se čitava ova prostorija otvori i spoji sa trgom. Recimo sa poluotvorenim restoranom i galerijom na gornjem nivou iz koje se može gledati fontana, ljudi u baštama ili eventualne predstave na platou.

IMG_1446_resize.jpg


Itd, itd. Ovo su samo slobodno nabačene mogućnosti da bi se ilustrovala fleksibilnost i posebnost jednog ovakvog prostora. Ovakve prilike se ne bacaju da bi se napravio još jedan generički stakleni poslovni soliter kakvih će biti mali milion u gradu. Sakriti bilo koji deo Brašovanove štamparije, pogotovo kad dolazi u kompletu sa isto tako industrijskim objektom izrazite istorijske vrednosti, pa onda još i sa platoom pogodnim za mali tematski trg kakve UOPŠTE nemamo (a i hotelom) , ... e pa to je urbanističko svetogrđe.
 
zgrada-bigz-0.jpg


Dugo pratim forum al sam se tek od skoro registrovao. Sad me je nesto bas zainteresovalo vezano za zgradu BIGZ-a. Nikada nisam voleo njenu bocnu stranu koju danas zaklanja ova poslovna kula... Prvobitan izgled je i imao nekakvog estetskog smisla. Zna li mozda neko u kom periodu je nadzidan ovaj jedan sprat? :bash:
 
На најкаратеристичнијој визури према ГИГЗ-у (са Газеле) се може уочити колико та предња кула балансира БИГЗ-ову монументалност и ствара складну визуру између монументалног БИГЗ-а и далеко мањег Старог млина.

У пракси на терену, та кула одваја домаћински плато којем је директно окренут хол хотела од сервисног улаза у Стари млин/БИГЗ.

Сматрам да је овакав однос површина и волумена далеко складнији него да је испре остављен већи плато а куле подигнуте у висину. Однос волумена зграда био би изузетно нескладан. Изграђено решење је низ компромиса који су се завршили избаланирано успешно. Нешто смо изгубили, а нешто и добили. Нема неке превелике трагедије.

Са оваквим Старим млином, БИГЗ коначно постаје део околине, што до сад, реално није био, због своје монументалности. (стероидне величине у односу на окружење.)
 
Eh, balansira ... Smeta i sa Gazele, ali se odatle BIGZ bar delom vidi. Ali sa trotoara, odakle ga praktično svi posmatraju, ništa ne balansira nego ga jednostavno zaklanja. Estetika BIGZa se oslanja baš na tu masivnu todimenzionalnost. Pljosnati pravougaoni motivi sa fasade se skoro neprimetno pretvaraju u masivne 3D kubuse čitave zgrade i manjih kubusa koji je čine. To je osnova njene estetike. Ona želi da deluje moćno, i to na fantastičan način uspeva da postigne. Nova kula ubija upravo tu trodimenzionalnost koja je njena suština, i BIGZ pretvara u jednu ravnu fasadu.

Stvar je krajnje jednostavna i ovolike priče ustvari nisu ni potrebne. Imamo utilitarni i estetski aspekt. Što se tiče prvog, koristi i funkcionalnosti, posmatrano odozgo, ovde mlin i BIGZ zajedno definišu prostor u obliku slova П Što je centralni plato u sredini ovakvog oblika veći, to je on sam korisniji i fleksibilniji, a takođe više doprinosi vrednosti i upotrebljivosti samih objekata koji ga okružuju. Pogotovo ako su zgrade velike, a još mnogo više ako pružaju neke usluge, pa ovde dolaze i prave gužvu i mnogi ljudi sa strane. Ako vi u sredini centralnog platoa napravite još jednu zgradu ( i to visoku zgradu, što znači još mnogo ljudi i mnogo potrebe za dodatnim prolazom za njih, i to namene koja blage veze nema sa namenom okolnih zgrada) onda ste jednim potezom napravili haos što se tiče namene, uveli ste konfliktne zahteve u vezi neophodnog urbanističkog uređenja platoa, ali ste ga pre svega razbili na male delove i tako ga učinili neupotrebljivim, sem kao prolaz do zgrada. Ako čitava armija zaposlenih u poslovnom centru i njihovih mušterija treba tuda da prolazi, onda se prostor ne može trajno zauzeti klupama, parkom, fontanom ili restoranskom baštom. Čak i da ima mesta - a sad ga nema - jer je on sam smanjen, a ono što je ostalo je razbijeno. To važi maltene u opštem slučaju, pa onda i ovde.

Što se tiče estetike, očigledno da tu svako ima svoje mišljenje. Ako se nekome BIGZ čini previše "brutalnim" i "nametljivim", onda po mom mišljenju on jednostavno primenjuje pogrešne kriterijume na pogrešnom mestu. Ako je zgrada vredna, onda je treba prikazati baš takvu kakva je. Ne možemo umetničko delo "popraviti" tako što ćemo ga sa jedne strane zakloniti, jer nam se neki njegovi aspekti ne dopadaju. To bi bilo kao da Pobedniku obučete gaćice, ili da pored starog dvora sagradite staklenu zgradu da bi recimo kompenzovali "konzervativnost njegove arhitekture". Lepe stvari dolaze u vrlo različitim oblicima, pa svaku treba posmatrati drugačije. Ovde smo mogli imati mali otvoreni muzej industrijske arhitekture Beograda, pa bi i lična estetika na tom mestu trebala biti prilagođena objektima koji se tu izlažu. I sam mlin ima vrlo zanimljiv oblik, i to će se tek videti kad se završi rekonstrukcija, a BIGZ je autentično remek delo. Tako vredni objekti uvek imaju mnogo veće izražajne mogućnosti, iako nam ponekad može biti stran ili čak odbojan njihov "jezik". Zato je dobro praktično pravilo pustiti ih da dominiraju prostorom. Skoro redovno će vas mnogo kasnije iznednaditi nečim što niste očekivali.

Naprimer, ja sam tek sad video ovu fotografiju. Pogledajte kakav su fenomenalni pogled mogli imati večernji gosti bašte nesuđenog platoa sa koga se vidi i mlin i BIGZ, pa mi samo objasnite gde se to još u Beogradu ovako nešto može videti. Jeste, izgleda kao mešavina mašinske hale, scenografije za SF film, i neke vrste geometrijske čipke, ali TO je ono što bi se ovde i očekivalo (da je koncept muzeja industrijske arhitekture dosledno sproveden).

tumblr_m92qs1bDyH1qmkirco1_500.jpg


Ukratko, ono što smo dobili je isuviše beznačajno u odnosu na ono što smo mogli imati bez ikakvih investicija sa naše strane, samo promenom projekta koji ne bi oštetio investitora ni na koji način.
 
Kad sam ih već skupio da ne propadnu linkovi. Zbirka fotografija gde se dobro vidi kako je izgledao prostor o kome pričamo, pre nego što je tu ubačen soliter.

img_2527.jpg

bigz_by_medagritzko-d342y1v.jpg

100410-SMLIN-02.jpg

107524_bgstari-mlin-foto-m.djurica-009_f.jpg


Ovde se vidi zašto su stakla na BIGZu danas u onako tragičnom stanju.

Strari_bigz.jpg


I pogled iz vazduha

bigz.jpg


120628-SMLIN-27.jpg


Centralni plato u obliku ćiriličnog slova П ima idealan oblik.
 
milos.tro":fck4ijk2 je napisao(la):
Kompanija "Soravia" je nedavno i u Beču otvorila hotel "Sofiensale" renoviranjem zgrade stare 175 godina :
http://derstandard.at/1385169628602/Die ... -enthuellt
1385208417053-sof.jpg

Hahah :)

Pa ti si car! Ne majke mi! :)
Pravi primer si nasao, plusic za ovo!

Znate li da je 'slucajno' i Sofiensaal takodje slucajno planuo i izgoreo pre prodaje - preuzimanja ???
Slucajnost ???


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Zuma":1p3vs1ol je napisao(la):
Ako vi u sredini centralnog platoa napravite još jednu zgradu ( i to visoku zgradu, što znači još mnogo ljudi i mnogo potrebe za dodatnim prolazom za njih, i to namene koja blage veze nema sa namenom okolnih zgrada) onda ste jednim potezom napravili haos što se tiče namene, uveli ste konfliktne zahteve u vezi neophodnog urbanističkog uređenja platoa
У теми о Беко комплексу сам образложио зашто су стриктно одвојене намене јавних простора лоше - умртвљују град и урбанистичке тенденције су данас такве да форсирају мешовите намене како на микролокацијама, тако и у случају већих градских центара. Тај проступ није произашао из филозофије или неке теорије него као резултат доказан у пракси. Стриктно наменом одојени простори су се показали као лоше решење које за резултат има - гето.

Zuma":1p3vs1ol je napisao(la):
Što se tiče estetike, očigledno da tu svako ima svoje mišljenje. Ako se nekome BIGZ čini previše "brutalnim" i "nametljivim", onda po mom mišljenju on jednostavno primenjuje pogrešne kriterijume na pogrešnom mestu. Ako je zgrada vredna, onda je treba prikazati baš takvu kakva je. Ne možemo umetničko delo "popraviti" tako što ćemo ga sa jedne strane zakloniti, jer nam se neki njegovi aspekti ne dopadaju.
БИГЗ на месту на ком је саграђен никада није планиран да остане сам и усамљен и као такав није ни пројектован. Брашован је исувише квалитетан архитекта био да би направио такав пропуст. Већ сам то образложио. Тек после изграње Млина видећемо БИГЗ у његовој правој замисли и односу са окружењем које је и Брашован имао на уму. Здање Државне штампарије (хајде да је зовемо њеним правим именом) је подигнуто у форми затвореног блока и не може се на њега применити принцип урбаног формирања простора као у случају Скупштине или Палате Србија које су подигнуте као самосталне у односу на окружење.

Брашован зграду Државне штампарије није пројектовао да стоји усамљено, нарочито имајући у виду да је била стероидно превелика за окружење. То би био страховит архитектонски пропуст у рангу - аматера. Што Брашован није био. Упореди само његово друго здање (Ваздухопловну команду у Земуну) узевши у обзир њен невероватан волуменски склад у односу на окружење.

Неразумевање тога је неразумевање самог архитектонског дела. Оно што ти се чини као карактер зграде то није, јер понављам - она није планирана да стоји сама. Она је пројектована као репер раскрснице и краја а не као својеврсно дело себе самог... погледај само стамбену зграду са друге стране здања и њен волумен и масивност који су такође у складном односу једно са другим.
 
laki72":14dyi008 je napisao(la):
milos.tro":14dyi008 je napisao(la):
Kompanija "Soravia" je nedavno i u Beču otvorila hotel "Sofiensale" renoviranjem zgrade stare 175 godina :
http://derstandard.at/1385169628602/Die ... -enthuellt
1385208417053-sof.jpg

Hahah :)

Pa ti si car! Ne majke mi! :)
Pravi primer si nasao, plusic za ovo!

Znate li da je 'slucajno' i Sofiensaal takodje slucajno planuo i izgoreo pre prodaje - preuzimanja ???
Slucajnost ???

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2

Svaka čast za ovu informaciju "pre prodaje - preuzimanja" :kk:
 
Imam licne fotografije spoljnje fasade Sofiensaal od pre i posle rekonstrukcije.
Iako mislimo da samo kod nas postoje odredjeni problemi i zloupotrebe i beclije su imale grdne muke i probleme dok su najzad uspeli da sacuvaju ovaj spomenik kulture.


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Pa postavi sta ceksa pismenu molbu daj da vidmo kako se jedna ozbiljna drzava izborila sa zahtjevima investitora
 
Vrh