Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

Ne znam da li ovo u potpunosti odgovara temi ... hteo sam da cujem vase misljenje o zgradi na trgu republike br. 3 u kojoj se nalazi pozoriste Bosko Buha, kakavo misljenje imate o ovoj zgradi?

218019_trg-republike-foto--blic-petar-markovic_orig.jpg


Da li bi kompozicija i vizura "pozorisnog trga" delovala bolje da zgrada ne postoji?

Svojevremeno je bila moderno arhitektonsko dostignuce u smislu da su retko pravljene tako visoke zgrade, mozda domaci stilski ekvivalent predratnim njuorskim neboderima, ako ne preterujem.
Ne postoje informacije o ovoj zgradi, barem ja nisam uspeo da pronajdem na netu.
 
Ovo je jedna od retkih BG ulica koja izgleda isto kao i 1941. (FOTKE)
Autor: M. Pejić 06.03.2014. - 00:02 12:17 Komentara (3)
http://www.24sata.rs/vesti/beograd/vest ... 8362.phtml

Dosta Beograđana, a među njima verovatno ima i onih koji žive u Braće Krsmanović, ne znaju da ova ulica nije promenila izgled već skoro 100 godina. Iste zgrade, krovovi, pa čak i prozori krase ovaj deo Savamale i svako ko se popne na Brankov most videće isto ono što su gledali i prolaznici pre jednog veka.
1169007-42.jpg

Ulica Braće Krsmanović

DUH - A ako pogledate sadašnju i fotografiju iz 1941. godine, razlika je samo u boji i modelima automobila parkiranih u ulici.

- Dobro je da današnji Beograd sadrži u sebi delove istorije i neguje duh i kulturu nekadašnjeg vremena. Divno je što je taj deo grada, odakle je i krenuo Prvi svetski rat, uprkos razaranjima uspeo da opstane i ostane kao trag ranije kulture. U pogledu građevina to je kulturno-arhitektonski dragulj Beograda i bilo bi lepo da se svim zgradama vrati stari sjaj, ali malo po malo i tu se stvari menjaju na bolje. Ta ulica i čitava oblast imaju neki svoj pozitivan ritam i novi duh uz stari izgled - kaže Branimir Gajić, član Opštinskog veća Savski venac.

1168979-40.jpg

Pronađite razlike: Ulica Braće Krsmanović iz 1941... | Foto: 24 sata

I opštinski projekat Kulturni centar „Grad“ nalazi se u ovoj ulici, a njegov direktor Dejan Ubović smatra da tradiciju treba negovati.

1168994-41.jpg

... i juče - 5. mart 2014. | Foto: M. Mitrović

- Prava stvar je negde između. Ovo je kraj koji je bio centar grada i skriva veliku istoriju, ali bitno je uvoditi novine i obogađivati sadržaj. Nešto možda i treba uraditi da se prostor oplemeni, ali treba negovati kulturu i umetnost. Te zgrade odolevaju vremenu već 100 godina i mi treba da budemo svesni svoje tradicije, izgled i možemo promeniti, ali ne možemo promeniti duh. Tako i London i Pariz imaju delove čiji se izgled nije promenio - naglašava Ubović.
 
Šetnja zaleđenim Dunavom neke jake zemunske zime početkom prošlog veka...
192525067298131942483737.jpg
 
218019_trg-republike-foto--blic-petar-markovic_orig.jpg

To je zgrada palta RUNIJONE Drakche Палата "Riunione", у којој се налази биоскоп „Јадран“, саграђена је 1930. године.
Pripadala je predratnom osiguravajucem drustvu .
Evo slika sa sve natpisom na tom istom mjestu danas je reklama jugosalvija publika sta god to bilo
v7qmv7.jpg

Kad budem imamo vise vremena bice opsirnije ako ti se zuri pravac politikin zabavnik forum tema beograd koga vise nema
tamo ces dobiti odgovor do detalja
 
direktor":3u92bz6y je napisao(la):
218019_trg-republike-foto--blic-petar-markovic_orig.jpg

To je zgrada palta RUNIJONE Drakche Палата "Riunione", у којој се налази биоскоп „Јадран“, саграђена је 1930. године.
Pripadala je predratnom osiguravajucem drustvu .
Evo slika sa sve natpisom na tom istom mjestu danas je reklama jugosalvija publika sta god to bilo
v7qmv7.jpg

Kad budem imamo vise vremena bice opsirnije ako ti se zuri pravac politikin zabavnik forum tema beograd koga vise nema
tamo ces dobiti odgovor do detalja

Hvala na informaciji. Jos jedna lepa zgrada nasadjena na pogresnom mestu.
 
Pazarni dan na velikoj pijaci, slika je iz zbirke "National Geographic"-a snimljena je za vreme Prvog svetskog rata
174344367205749285055312.jpg
 
Na prvi pogled teško prepoznatljivo, današnji Studentski trg, Uzun Mirkova ulica, zgrada krajnje levo je ondašnje Britansko poslanstvo, na tom mestu je danas zgrada Kolarčevog narodnog univerziteta, fotografija od pre stotinak godina iz zbike "National Geographic Society"
177985567161467956150119.jpg
 
Fotografija D.W.Iddings-a od pre stotinak godina, prodavac boze i salepa u ulici Knez Mihailov Venac, danas Tadeuša Košćuška.
Bozu su uglavnom svi imali priliku da probaju ali za salep je malo ko i čuo. Slika je iz zbirke "National Geographic",a oni koji žele nešto više da saznaju o salepu mogu da pročitaju ovaj tekst: http://www.biljeizdravlje.rs/code/navig ... icleId=417
180027066982214307408864.jpg
 
Zeks znas li mozda gdje su ove fotografije za koje pitam lokaciju pecina i ovi stolovi
j0wll3.jpg
 
Predratni sudar starog i novog, Karađorđeva 1940,
Autor fotografije: Aca Simić
150787865876829084614027.jpg
 
Pogled sa tek završene palate "Albanija" prema Francuskoj ulici,
fotografija Ace Simića, 1940g
160474565773570428273213.jpg
 
Možda će neko od Čukaričana znati gde je ovo tačno fotografisao Aca Simić ali je u svakom slučaju u pitanju nadošla Sava na Čukarici, 1928g.
154585165719384433691810.jpg
 
Mislim da je ta slika bila i na FPZ s objasnjenjem gde je, ali sad da me ubijes, ne mogu da se setim. Kad je ta pecina tako izgledala, ja jos nisam zalazio u klubove. ;)
 
Direktore,
svaka cast za slike. Zna li iko kada i zasto je uklonjena ograda ispred skupstine?
 
Vrh