Šta je novo?

Stanovi - naselje Dr Ivana Ribara - konkurs 2008

@nikola011, dobro si rekao. ukoliko postavis kalorimetre onda moras da razmisljas sta da grejes, a sta da smanjis. to je i poenta celog sistema. oni koji su dobili astronomske racune upravo nisu razmisljali tako. navikli su da setaju u sorcu po stanu usred zime i da otvore prozore kako bi rashladili stan. izmedju starog i novog nacina obracuna potrosnje i placanja biram novi, jer mogu da kontrolisem svoju potrosnju. zasto bih grejao spavacu sobu do 20 stepeni ceo dan ako sam u njoj samo nocu,zar ne? zasto bih grejao ceo stan tokom celog dana ako sam na poslu do 17h? inace, minimalna temperatura u stanu je 8 stepeni. to je temperatura koju toplane isporucuju da se voda u sistemu ne bi smrzla. dakle, u stanu ce vam biti 8 stepeni cak i kada okrenete kalorimetre na zvezdicu i tada cete platiti samo fiksnu naknadu koja postoji i kod telekoma i kod edb-a. to je fiksna pretplata kojom oni doakzuju svoj monopolski polozaj, ali to je vec neka druga prica. dakle, nasi stanovi su dobro izolovani, imaju dobru stolariju i kalorimetri nam mogu doneti samo ustedu ako se energija racionalno trosi. iskreno, ne znam nikoga ko je dobio veci racun od 6000din za proslu zimu, a razgovarao sam sa bar 20 ljudi iz Vojvodjanske
 
Pa oni su verovatno smatrali da kad imaju centralno grejanje treba da raspale kao kad toplana udari da greje 2 meseca 24h.
Onaj ko zeli lepo da se ogreje i da se luftira kako je navikao bolje mu je da ostane na starom sistemu, jeftinije je. Onaj ko je zaista spreman da racionalizuje troskove, zatvori odredjenu prostoriju kad je bas hladno, manje luftira kako bi zadrzao toplotu, njemu se kalorimetri verovatno isplate.
Nas mentalitet je uglavnom onaj prvi pa je svima sa kalorimetrima ispalo skuplje.
Vole srbi da setkaju u gacicama kad im vreme nije, pa to ti je.
 
MilisaV":2yqrthqa je napisao(la):
pa evo vidiš mimika kaže da su ljudi dobijali po 16000 dinara.
danas sam bio na toj "edukaciji" ispred Vojvodjanske 115. Jedan od stanara te zgrade je rekao sledece:"Niko nam nije rekao sta da radimo i kako da koristimo ventile. Prvi racun mi je bio 23000din za stan od 55 kvadrata. Svi ventili su bili podeseni na maximum mesec dana. Sledeceg meseca(februar) racun je bio 4000din."
 
cyberserb":2bg0ibne je napisao(la):
danas sam bio na toj "edukaciji" ispred Vojvodjanske 115. Jedan od stanara te zgrade je rekao sledece:"Niko nam nije rekao sta da radimo i kako da koristimo ventile. Prvi racun mi je bio 23000din za stan od 55 kvadrata. Svi ventili su bili podeseni na maximum mesec dana. Sledeceg meseca(februar) racun je bio 4000din."


Kad vec imate tu edukaciju recite mi sledece. Kako izgleda to grejanje sa kalorimetrom kada nije previse hladno pa se toplana iskljuci u 22h? Imate li vi tada grejanje? Sta ako sam na poslu citav dan i hocu da ukljucim grejanje kasno uvece kad ga drugi nemaju? Da li ga onda vi imate? To nikako ne razumem. Meni kalorimetri idu samo sa logikom da vi grejanje dobijate citavu zimu 24 casa neprekidno pa mi je onda logicno da mogu da ga ukljucim kad god pozelim.
 
JUČE SAM I JA BILA NA "EDUKACIJI" ZA GREJANJE.
KOD NAS U NASELJE ĆE DOĆI PO PRIJEMU ZGRADA I BIĆEMO OBAVEŠTENI TAKO ŠTO ĆE NAM UBACITI U SANDUČIĆE FLAJERE NA KOJIMA ĆE PISATI KADA I GDE JE "EDUKACIJA".
KADA PODESIMO RADIJATOR NA * (ZVEZDICU) TO JE 8 STEPENI I TO JE KAO DA SMO ISKLJUČILI RADIJATORE , ALI AKO JE JAKO HLADNO I U STANU PADNE TEMPERATURA ISPOD 8 STEPENI, RADIJATOR SE SAM UKLJUČI I VI TO PLATITE!!!! TAKO DA SE NEMOJTE NADATI DA AKO STE STAVILI NA ZVEZDICU I RAČUNATE DA STE ISKLJUČILI RADIJATOR, DA ONDA NEĆETE NIŠTA PLATITI.
ANGAŽOVANA SNAGA SE PLAĆA LETI I MI ĆEMO JE PLATITI DUPLO, JER JE ELEKTRANE OBRAČUNAVAJU OD MAJA DO SLEDEĆEG MAJA, PA NAS KO PITA I ŠTA GA BRIGA ŠTO SMO SE MI USELILI U JUNU MESECU. KOLIKO SAM JA RAZUMELA. U PRVOJ PRIZNANICI INFOSTANA PLAĆAMO ANGAŽOVANU SNAGU ZA MAJ I JUNI , A POSLE ZA JULI I AVGUST I TO SVE TAKO DO POČETKA GREJNE SEZONE OD OKTOBRA KADA PLAĆAMO ONO ŠTO SMO POTROŠILI ( PLUS ANGAŽOVANA SNAGA).
OVAKO MORAMO DA SE GREJEMO 2 GODINE, A POSLE MOŽEMO DA #GLASAMO# DA LI ĆEMO PLAĆATI GREJANJE PO POTROŠNJI I ONOME ŠTO POKAŽE KALORIMETAR ILI PO KVADRATURI STANA. SADA MI JE KOMPLIKOVANO DA VAM TO OBJASNIM, A I JA TAJ DEO NISAM BAŠ RAZUMELA, PA ĆETE TO ČUTI KADA BUDE PREZENTACIJA.
A, DA SA * (ZVEZDICE) MORATE POSTEPENO DIZATI TEMPERATURU, A NE ODJEDNOM DA OKRENETE NA (NPR.) 4.
REZIME: MI ĆEMO PO CEO DAN VRTETI VENTILE I TO ĆE NAM BITI NEŠTO KAO REKREACIJA ZA MOZAK!
 
Postovane komsije,
U koliko je to tacno da ce POKUSATI nesto da nam naplate za maj i jun, a ja sam kljuceve dobila u drugoj polovini jula mogu odmah da me tuze, jer od mene sigurno za tu vrstu usluge koju smo " dobili " nece dobiti ni 0.01 dinar.
Ali ko se to danas jos moze iznenaditi svakakvim nebulozama od strane . . . . . .
 
Sačekajmo da dodju da nas "edukuju" (ne iz Toplane!) iz firme koja je postavila kalorimetre, a sve će biti jasnije kada budu stigli prvi računi iz Infostana. Na edukaciji sam čula iskustvo jednog komšije koji nje imaoi nižu tarifu na električnom brojilu pa bi bilo dobro da pogledate u računima da li imate "nižu" i "višu" tarifu.
Još sam se nečega setila, što je spomenuto na "predavanju" - da Toplane šalju zgradi određenu količinu toplotne energije i da mi , koji smo uzeli ključeve, plaćamo i za one stanove koji nisu useljeni. To mi nije najjasnije, ali bi bilo dobro da ih pitamo o tome kada dodju kod nas.
 
Izgleda da su odlucili da povecaju spratnost za 2 sprata.
Koliko se secam ranije je bilo planirano 6.

UL%20Ivana%20Ribara_Beograd.jpg.jpg
 
Pojavilo se obaveštenje za obuku u rukovanju sa kalorimetrima...

 
Da li je neko dobio račun Infostana pa da nam napiše koliko šta plaća .
 
Dragi drugari, Skupstina Srbije je proslog utorka usvojila izmene i dopune zakona o PDVu. Omogucen nam je povracaj PDVa.Nas se tice clan 45. Vec danima zovem Poresku upravu, ali oni jos nista ne znaju i upucuju me na svoju filijalu na opstini Stari Grad. Zvala sam i njih i rekli su mi da se zakon primenjuje od sutra, ali da oni jos nemaju nikakva uputstva za nas slucaj i da jos nisu proucili zakon. Rekla sam da nas ima hiljadu i da su imali sedam dana da prouce zakon, a ne da ga proucavaju s danom primene. U nadi da cemo dobiti svoj novac, srdacan pozdrav
 
Grad je poslao info stanu sve ugovore i datume prijema kljuceva za sve stanove tako da ce nam sve obracunati sa danom preuzimanja kljuceva

Mislim da svi predsednici skupstine stanara treba samo da dostave broj clanova po domacinstvima zbog naplate vode
a da sve ostalo ide po kvadraturi stana
 
Ponovo sam zvala Poresku upravu. Kazu da se zakon primenjuje od 1. oktobra, ali da oni jos ne mogu da pocnu sa primenom jer nemaju uputstva. Uputstva donose radne grupe, a kada ce zavrsiti taj posao nije poznato. Ako neko nesto sazna neka napise. Mislim da nam je svima u interesu da ostvarimo povracaj PDVa.
 
Ena, na koji br telefona ste zvali? Pretpostavljam da je u pitanju poreska uprava Stari grad. Da li se zna sta je potrebno od dokumenata? I ja bi ih zvala cisto da vrsimo pritisak da sto pre pocnu rade svoj posao.
 
Stigli su računi za Infostan.
Računi su bez vode i grejanja i za sada nam ništa ne govore.
Čekaćemo sledeći mesec da vidimo kakao ćemo proći.
 
Zvala sam filijalu Stari grad na 2057900. Oni su nadlezni jer je Beograd poreski obveznik na teritoriji te opstine i kod njih predajemo dokumentaciju za povracaj PDVa. Na pitanje sta mi je potrebno od dokumenata gospodja s kojom sam razgovarala kaze da sve pise na sajtu Poreske uprave. Ipak, ostavila je mogucnost da taj spisak nije potpun, jer ona zapravo ne zna sta predvidja izmena zakona, odnosno kako ce to da se sprovede i kako ce nam vratiti PDV. Iako je nadlezna za nas nije umela nista detaljnije da mi kaze jer tek ocekuje uputstva o sprovodjenju zakona. U Poreskoj upravi u centrali su mi takodje rekli da nemaju precizne informacije i da budemop malo strpljivi. Na pitanje do kada cemo cekati na informaciju o potrebnoj dokumentaciji, rekli su mi da to stavarno ne znaju. I tako.. meni nije tesko da ih zovem svaki dan. Malo Stari grad, malo centralu...to je najmanje sto mogu da ucinim za povracaj svojih para. Ionako nemam sta drugo.
 
ena":sbmhfn50 je napisao(la):
Zvala sam filijalu Stari grad na 2057900. Oni su nadlezni jer je Beograd poreski obveznik na teritoriji te opstine i kod njih predajemo dokumentaciju za povracaj PDVa.
Ovo mislite Beograd kao prodavac 'ne.proFitnih' stanOva?

U svakom slučaju imamo malo manje od dve godine, samo što nam sadašnji kurs ide u prilog.
Nadam se da će Jorgovanka da izdrži još koji mesec sa kursom dok se dame i gospoda poreznici ne opsete kako da vrate pare. Ovo ima je inače najtAža radna obaveza u suprotnom smeru nije problem..
 
ASTIRE d li su Vam primili zgradu i pustili lift?
kako to da niko sem Vas nije dobio priznanicu Infostana?
 
Meni to sa porezom malo nije jasno. Kako ja da od poreske uprave trazim povracaj PDV-a kad ga nisam uplatila njima vec Gradu? Ako se dobro secam uplacivali smo ucesce i porez na dve uplatnice ali na isti racun, racun Grada. Kome se onda podnosi dokumentacija za povracaj, poreskoj upravi ili gradu?
 
Mi koji smo se uselili ove godine platili smo ucesce 12% i PDV 8%, jer se racunalo da ce zakon biti usvojen. Sada ce tih 8% biti priznato kao deo ucesca do 20% i nema sta da nam bude vraceno.
 
КОЈЕ УСЛОВЕ МОРАМ ДА ИСПУНИМ КАО КУПАЦ ПРВОГ СТАНА, КАКО БИХ ОСТВАРИО РЕФУНДАЦИЈУ ПДВ?

Купац првог стана може да оствари рефундацију ПДВ под следећим условима:

1) да од 1. јула 2006. године до дана овере уговора о купопродаји на основу којег стиче први стан није имао у својини, односно сусвојини стан на територији Републике;

2) да је уговорена цена стана са ПДВ у потпуности исплаћена продавцу.

Право на рефундацију ПДВ може се остварити за стан чија површина за купца првог стана износи до 40 м², а за чланове његовог породичног домаћинства до 15 м² по сваком члану који није имао у својини, односно сусвојини стан на територији Републике у периоду од 1. јула 2006. године до дана овере уговора о купопродаји.

Ако купац првог стана купује стан површине која је већа од површине за коју има право на рефундацију ПДВ (за купца првог стана износи до 40 м², а за чланове његовог породичног домаћинства до 15 м² по сваком члану који није имао у својини, односно сусвојини стан на територији Републике у периодуод 1. јула 2006. године до дана овере уговора о купопродаји), право на рефундацију ПДВ може да оствари до износа који одговара наведеној површини.

Право на рефундацију ПДВ купцу првог стана може се остварити само на основу уговора о купопродаји стана овереног после ступања на снагу овог закона, односно 08. јула 2007. године.
 
makicaci":3554txvz je napisao(la):
Mi koji smo se uselili ove godine platili smo ucesce 12% i PDV 8%, jer se racunalo da ce zakon biti usvojen. Sada ce tih 8% biti priznato kao deo ucesca do 20% i nema sta da nam bude vraceno.

Sve je to jasno, ali da li uopste ima potrebe da mi podnosimo bilo kakve zahteve i kome da ih podnesemo? Mi iz ove godine smo duzni gradu jos 8%, da li ce Grad uputiti zahtev pa da njima bude vraceno ili cemo morati mi da upucujemo zahtev pa da uplacujemo Gradu, ili cemo mi svakako pisati zahtev, a Gradu ce vratiti tih 8%. Mozda Grad te pare na ime poreza nije ni dao... ali to vise i nije bitno...zgrade ce ionako da se raspadnu :roll:
 
Pa da li mislite da će oni jedni drugima prebacivati PDV a da od nas ne uzmu proviziju? Baš ste naivni!
 
Vrh