Šta je novo?

Stanovi - naselje Dr Ivana Ribara - konkurs 2008

Hvala @Cyberserb, znam, izvnjavam se svima, nisam hteo da bedačim... poneo me tekst. Mislio sam da malo podgrejem inicijativu za "transparentnost". Ili ako je ona posustala da predložim novu, po uzoru na našeg velikodušnog gradonačelnika. Ako je mogao PDV da stavi "adacta" dok se u skupštine ne usvoji izmena zakona onda bi mogao da prihvati i sledeći predlog. Da se privremeno prestane sa korišćenjem aktuelnog naziva konkursa "socijalno neprofitni stanovi" barem dok se ne utvrdi stvarni status ovih nekretnina. Ostane li ovako možemo očekivati da se ekipa "Šatre", kad iscrpi sve teme po romskim naseljima, preseli kod nas ne bi li ustanovila kako napreduje emancipacija naše socijalne kategorije, posle velikodušnog poteza grada da nam omogući da po izuzetno povoljnim uslovima, malte ne za badava, svoj status približimo, koliko toliko, statusu pravih, vrednih, radnih i poštenih građana Beograda... ne vredi, opet me poneo tekst... praštajte...
 
Veliko hvala Abaxial-u i ostalima na trudu oko fotografisanja. Naselje sve lepse izgleda. Ja cu biti u ovoj plavoj zgradi u prvom redu. I mogu vam reci, bas me briga za boje i dezen fasada, plocica i sanitarija. Samo da se uselimo.
Snezani hvala sto je podelila sa nama informaciju oko cene kvadrata, dobro je ako je istina da ne planiraju da nam "oljuste kozu", ali se slazem da ima prostora za razgovore o ceni kvadrata.
Nadam se da ce nasim podstanarskim mukama ubrzo doci kraj, sinoc platih stanarinu, uzas!!
 
Kolko sam obavestena o proceduri kada nas pzovu saopstavau nam cenu kvdrata, iznos rate itd...Potom se overava predugovor za koji je taksa u zavisnosti od velicine stana negde oko 30.000 za 50 kvm do 40.000 za 100kvm. Potom se potpisuje ugovor pa jos jednom taksa...
Interesuje me da li je overa predugovora obavezna jer su sudske takse uzasne....Sta kazu vec useljeni???
 
@snezanas, veliko postovanje za Vas, naravno da je tacno ono sto ste naveli i da ima vaznijih stvari od fasade kao sto su cena m2 i rok useljenja, ali imajte malo razumevanja za nas koji za razliku od Vas JOS UVEK cekamo da nam zavrse radove na zgradi u kojoj su nam stanovi sto direktno utice i na teh.prijem i naravno na rok useljenja, pa smo malo znatizeljni kao sto ste sigurno i Vi bili kada ste bili u toj fazi izgradnje. Meni je trenutno pitanje nad pitanjima da li cemo se i mi iz ne zavrsenih zgrada useliti kad i Vi srecnici iz zavrsenih jer takodje placamo visoke iznose za kiriju pa me licno raduje kad god vidim napredak i neki novi detalj na zavrsetku radova, a po pitanju cene kvadrata borba nikako nije zavrsena i nakon useljenja.
Dozvolite da se ne izdvajamo u nekakve grupe jer smo u svemu ovome nadam se zajedno. Mnogi se promene kada im se problem resi pa ih ne zanima tudji, ovo se naravno ne odnosi na vecinu nas. Veoma se radujem svakom pojedinacnom useljenju u nasem sarenom naselju, a bilo bi jako lepo kada neki ne bi puno duze cekali od ostalih!!!
 
@vsima,
iste smo boje, a sve nesto vise pomisljam da smo porazgovarali na protestu ispred gradske vlade proletos?! Pozdrav.
 
postovani Abaxial, naravno da mi ni jednog trenutka nije bila namera da nekog u ovoj prici izdvojim. Savrseno mi je jasno kakve su podstanarske muke, jer sam to i sam 24 g. ,. Mislim da ce sve zgrade biti gotove u julu mesecu, s tim sto ce uselenje ici iz dva puta, prosto bi bio stvarni haos kad bi 700 stanova uselili sve odjednom. Kao sto vidim na gradilistu se radi vise nego u proteklim danima, ocigledno im je stalo da to zavrse. Ako bilo sta budem mogla da pomognem, sigurno cu se zalagati da se ne napravi veliki vremenski razmak pri uselenju. Licno bi mi bas prijala slika kolektivnog uselenja svih 700 stanova, jer bi to bila neverovatna energija smestena na jednom mestu, sto znaci da bi nase naselje tad bilo jedno od najsrecnijih i najispunjenijih na svetu. Mozda sam nepopravljivi romantik, ali ja jos uvek verujem ljudima, kad ne bi tako bilo , sve bi bilo uzalud sto radimo u ovom nasem zivotu. Izvinjavam se ako sam nekog smorila, ali to je ono sto osecam, a osecanja su ono sto pokrece sve. Veliki pozdrav svima :) :) :)
 
da li bi neko od nasih "saboraca" mogao da napise nekoliko reci o proceduri nakon pozivanja? koji je sledeci korak? koliko se placaju takse? znam da se razlikuju od opstine do opstine, odnosno od suda do suda, pa bi bilo lepo kada bi neko ko ima iskustva sa tim mogao da nam kaze gde se najmanje placa. takodje, koja banka uzima najmanju proviziju prilikom uplate ucesca? u kojoj banci/menjacnici bi bilo najisplativiji izvrsiti konverziju?...
 
Moja koleginica se uselila pred Novu godinu.
Prvo su je pozvali telefonom da ode u Sekretarijat i uzme predugovor, tada nista nije potpisala, niti platila. Nedelju dana kasnije je otisla i isti taj predugovor je postao ugovor koji je potpisala. Platila je taksu nesto manje od 30.000 din., za overu ugovora, na uplatnicu koju je ponela kada je otisla da potpise ugovor. Zatim su je telefonom obavestili o primopredaji stana. Izasla je komisija, ljudima su podelili kljuceve i svi su komisiju cekali u svom stanu da se na licu mesta se napravi zapisnik.
Sto se tice provizije, rekla mi je da Intesa naplacuje isti iznos provizije, kada su vece sume u pitanju (nisam licno proveravala) ukoliko tamo imate racun je to 1000din, a ako nemate racun 5000din.
 
Hvala na informaciji, ali me takodje interesuje za koju kvadraturu je platila tu sumu.
 
Ned":22bnvml1 je napisao(la):
Mislio sam da malo podgrejem inicijativu za "transparentnost".

Vec su se na drugim forumima postavljala slicna pitanja, pa da ti pomognem oko onoga sto se moze lepo videti. Ovo je plan naselja Banjica koji treba da realizuje kompanija Koling. Lokacija apsolutno ista kao Stepa, cena zemljista, zona. Privatnik sve gradi skuplje, platio je zemljiste, ukalkulisao je nepredvidjene troskove, ukalkulisao je i kredit koji uzima za naselje, pa pogledaj racunicu, planirane troskove i zaradu. U Beogradu se ne grade neprofitni stanovi i to je realnost. Ako hoces, kupi po toj ceni koju ti kazu, ako neces, nikom nista.

banjica1.jpg


banjica2.jpg
 
Gospodja Snezanas u svom postu kaze da je cena 1050 evra,ali da li je to cena bez,ili sa PDV-om?Ako je to cena bez PDV-a,onda je sa 1134 evra.
 
Postovana g-djo ZZolja,da li znate koju cenu kvadrata je platila Vasa koleginica sa PDV-om i na kojoj lokaciji?
 
Vojvodjanska ulica, 1.051EUR bez PDV-a, racunaju za ukupnu povrsinu stana
 
Muci me jedna stvar!Ako mi uplatimo ucesce 20%(12% ucesca i 8% PDV),da li ce ostatak duga biti 72% ili 80% od ukupne cene!Naime,da li ce grad racunati kao da smo platili 20% od ukupne cene(ucesce 12% i PDV 8%),te ostatak duga racunati kao 80 %(sto je verovatnije),ili ce verovati da ce svi postici povracaj PDV-a,pa racunati kao da smo uplatili 28%(20% ucesca i 8% PDV-a)U praksi bi to bilo ovako:u prvom slucaju,za stan od 50kvm,cena sa PDV-om je 56800 evra.Odbijanjem 20% ( ucesce i PDV),ostatak duga je 80%,tj 56800-11360=45440 evra.Sa kamatnom stopom od 0,5% godisnje i rokom od 20 god,to je jos oko 7,5% na ostatak duga a to je 48900 evra.Podelom na 240 meseci dolazi se do rate od 203 evra.Medjutim,u ovom slucaju u trenutku povracaja PDV-a i uplacivanja istog gradu,mora se ovaj iznos odbiti od ostatka duga,te samim tim i rata se smanjiti,jer u suprotnom kao i da nam nije vracen PDV!(komplikovanija varijanta,nazalost verovatnija).
U drugom slucaju ostatak duga je 72%,tj.40900 evra,tj.sa kamatom od prosecno 7,5%44000 evra.time je rata 183 evra i takva je do kraja otplate(na zalost,malo verovatna varijanta).
Poenta svega je ako nam ostatak duga racunaju 80%,pri nasem povracaju PDV-a i uplate istog gradu,mora doci do revizije ugovora i smanjenja rate,jer se taj PDV mora odbiti od ostatka duga.
Analizirajuci sve,vidimo da je u slucaju manjeg stana,razlika u visini rate minimalna,te sam zakljucio da je ,mozda,najbolje placati ratu na pun iznos duga(tj.80%),a PDV po povracaju zadrzati za sebe.
 
@bighope, u postu 1097 16.05.2012. sam postavio sledece, a tebi je mozda promaklo

1,097 Reply by Abaxial 16 May 2012 21:37:14Abaxial
Beginner
Online
Registered: 22 January 2012
Posts: 51
Reputation: 19
Re: Stanovi - naselje Dr Ivana Ribara - konkurs 2008"Производна цена утврђује се после издавања употребне дозволе, обухвата трошкове: опремања локације за изградњу, пројектовања објекта, извођења радова на изградњи објекта и инфраструктуралног опремања локације, друге трошкове везане за изградњу објекта, у складу са законом." OVO JE BILO DEFINISANO U USLOVIMA KONKURSA 2008.GOD.

Одговор Градске управе града Београда Агенције за инвестиције и становање, XXVIII – 03, Број: 031-788/2012 од 11.05.2012. године, на наше писмо упућено Градоначелнику Београда.

"Цена јединичне површине стана је одређена на бази стварних трошкова насталих у процесу реализације објекта, без укључивања икаквог профита-добити инвеститиора, града Београда. У цену јединичне површине стана улазе трошкови закупа и накнаде за уређивање земљишта на локацији изградње објекта :bash: , пројектовања, техничке контроле пројекта, извођења радова на изградњи објекта и инфраструктурног опремања локације, трошкови надзора над изградњом објекта, техничког пријема у процесу добијања употребне дозволе, као и остали трошкови везани за изградњу објекта у складу са Законом о планирању и изградњи (сагласности, прикључци и сл.)."

"...купцима станова се омогућава умањење учешћа до вредности исплаћеног ПДВ-а. Ово значи да ће купци уплаћивати 12% учешће и 8% ПДВ, с тим да разлику учешћа уплате кад им буде враћен ПДВ."
HOCE LI SE NEKO IZJASNITI KOLIKA JE OSNOVICA AKO JE UCESCE 12%?

Ovo su po meni jedine ne razjasnjene dileme, a sto se ostalog tice, gotovo je sigurno da odlukom celnika gradske Vlade da se ceo posao privede kraju i uskoro usele stanovi pokazalo kao pravi potez na cemu im velikodusno cestitam. Dobar znak je da su na osnovu svega toga ljudi mnogo veci optimisti! POZDRAV SVIMA!
 
Receno je da ce mo uplatiti tih 8% gradu kad nam Republika vrati, i onda ce mo uplatiti PDV ONOLIKO KOLIKO TREBA DA UPLATIMO, znaci u mom slucaju bi trebalo da platim za 1, 4 m 2, zato sto sin i ja imamo oslobadjanje PDV na 55m2
 
Po ovome sto je Abaxial napisao,dalo bi se zakljuciti da ce oni racunati kao da smo uplatili 28%(20% ucesca i 8% PDV-a,iako smo platili samo 20%),tj,ostatak duga da bude 72% cene stana,a po povracaju PDV-a da im se to namiri od placenih 12 do trazenih 20% ucesca.I to bi bilo super,da ne postoji jedno ali!Grad ne moze znati da li ce svi ostvariti povracaj PDV-a,kao i da li ce oni koji ga ostvare to uspeti u punom iznosu.Jedino resenje je da se ugovorom svi obavezu da uplate iznos PDV-a kada se steknu zakonski uslovi za povracaj,bez obzira da li su ostvarili pravo na povracaj ili nisu(jer se u toj varijanti racuna da smo ga vec platili sa ucescem,iako realno nismo).
 
Dobar dan svim komsijama. Svaki put se obradujem novoj informaciji oko naseg useljenja,a narocito danas kad sam procitala da je tehnicki primljena ,,mala zelena,zuta i bordo zgrada, kao i uskro useljenje svih porodica koje cekaju godinama na svoj krov nad glavom. Ja sam podstanar 34g.koliko imam i staza ,i mozete zamisliti kolika je moja sreca. Znam da nisam mogla kupiti ili dobiti stan sa 2-3-4-5god.staza ,malolije 25god.davati gazdaricama. Nit se hvalim, nit se zalim da me neshvatite pogresno ,ali sam jako uzbudjena. Razumecete. Zahvaljujem se g-dji Snezi,abaxialu,vsima,g-dinu Dopulju za svaku fotografiju i informaciju. Zamolila bih g-dju Snezanu ,ako joj nije tesko grubu racunicu za moj jednosoban stan ,to je 40kvadrata. Nekako mi neidu ovi procenti od ruke. Hvala u napred. Ja sam u zdravstvu pa kad budemo komsije ,nedaj boze zatreba moja pomoc tu sam. HVALA,HVALA,HVALA. :) :) :)
 
Kako moze osnovica da bude 72%? Moze valjda da bude 88% ne daj Boze! Bice dobro ako nam osnovicu za otplatu ostave 80%. Moracemo dobro sve da proucimo pre potpisivanja ugovora da ne bi bilo iznenadjenja. Tacno je da ne ostvaruju svi pravo na povracaj celog PDV-a jer na kupovinu prvog stana vazi pravilo 40m2 + 15m2 za svakog sledeceg clana domacinstva. Trebalo bi da se predstavnici ukoliko imaju vise informacija ukljuce u diskusiju oko ovoga, hvala unapred.
 
Drage komšije,

Nisam dobila neku zvaničnu informaciju, ali koliko mogu da zaključim iz postova i obaveštenja koja smo do sad dobili, mislim da bi računica za otplatu stanova trebala da bude sledeća:

Pod pretpostavkom da je cena koštanja 1.051,00 bez PDV-a ukupna cena za stan od 53,53 m2 bi iznosila 56.260,03 EUR.

Za učešće od 12% bi trebalo izdvojiti 6.751,20 EUR (na račun Grada) i za ukupnu vrednost PDV iznos od 8% 4.500,80 EUR (na račun poreske uprave) - ukupno 11.252,01EUR. Iznos od 4.500,80 EUR u dinarskoj protivvrednosti na dan uplate moraćemo jednokratno da platimo Gradu kada ostvarimo pravo na refundaciju PDV-a.

Nama je na ovaj način omogućeno samo to da učešće od 20% platimo u dve rate - prvu ratu od 12% odmah, a drugu ratu od 8% naknadno kad nam se omogući pravo na povraćaj PDV-a.

Dug na koji se obračunava kredit ostao je nepromenjen u odnosu na uslove konkursa, odnosno 80% od ukupne cene koštanja stana obračunatog bez PDV-a. Za gore navedenu kvadraturu od 53,53 m2 mesečna rata bi iznosila između 188,47 EUR i 206,29 EUR mesečno, zavisno od načina obračuna kamate od 0,5%.

Još jednom napominjem da ova računica nije dobijena iz zvaničnih izvora, već samo na osnovu informacija dobijenih na ovom forumu pa su odstupanja moguća, ali ipak mislim ne velika.

Pozdrav svima i nadam se da se uskoro vidimo na jednom VELIKOM useljenju svih 700 stanova!
 
@Dragana,
i ja sam celu stvar oko ucesca shvatio kao i ti, a to bi onda znacilo da je gradska Vlast sigurna u brzo izglasavanje povracaja PDv-a na prvom zasedanju rebublicke Vlade. U suprotnom bi morala da obezbedi pri potpisivanju ugovora varijabilnu osnovicu za otplatu kredita. Jedino mi nije jasno zasto to nisu precizno naveli u pismu-odluci Gradonacelnika koju smo dobili postom, jer onda ne bi bilo nedoumica. Hvala na objasnjenju iako kako si navela nije iz zvanicnih izvora.
 
Vrh