Šta je novo?

Stambeni kompleks Zemunske kapije - državna stanogradnja

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=605761#p605761:fwmoku6x je napisao(la):
Kaca1906 » Ned Mar 03, 2019 11:11 am[/url]":fwmoku6x]Drage komsije,

Posto od prosle nedelje katastar u Zemunu strajkuje i nije moguce dobiti uverenje koje je potrebno da se podnesete zahtev za kredit, da li je neko imao slucaj da banka nije zavrsila kredit za predvidjenih 120dana ugovorom i sta se u tom slucaju desilo? Da li ste dobili dodatnih 60dana da realizujete kredit?

Hvala unapred

Kaća i u mom slučaju nisam završio kredit za 120 dana (bankarka na odmoru dva puta, pa čekaj jedno drugo treće) ali nije bilo nikakvih problema, GDS je vrlo brzo izdao saglasnost na produženje roka, i to odmah dali 60 dana, čak mislim da su oni sugerisali da bude 60, verovatno da ne bi morali kasnije opet.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=605799#p605799:fwmoku6x je napisao(la):
darkot » Ned Mar 03, 2019 2:26 pm[/url]":fwmoku6x]Raspitajte se u banci i direkciji. Kada smo mi kupovali, direkcija nije pravila pitanje, ali banka jeste. To znaci da banka nece da plasira kredit ako sve nije pokriveno datumski. I onda bi se islo na aneks ugovora tako da se opet placa notaru. Na kraju sam pustio sredstva poslednji dan po ugovoru, tako da sam izbegao aneks i dodatni trosak.

Darko ja nisam imao nikakav aneks ugovora iako sam plaćanje izvršio nakon ~150 dana, uz prethodno izdatu saglasnost.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=605864#p605864:fwmoku6x je napisao(la):
Skucanica » Ned Mar 03, 2019 7:07 pm[/url]":fwmoku6x]
Mi uzimamo u D, tako da cim zavrsimo kredit eto nas :) G ce verovatno biti malo pre roka, kao i ovi prvi objekti sto su bili, al ne smeju da obecavaju, pa posle da im se ljudi penju na glavu kao za ove prve 3 zgrade.

Nadam se da ce uskoro proraditi taj katastar, nama se malo zuri, jer smo tek sad prelomili da uzmemo stan, a beba stize za par meseci.. :D

Lanmibg, jesi li siguran ovo da povrat pdv-a imas na kupca i samo 2 clana jos? Mislim da moze koliko god clanova imas, ako ti je potrebno da pokrijes kvadrate, zavisi koliki je stan...

Imajte samo na umu da morate da dobijete i povraćaj PDV-a pre nego se izvrši primopredaja stana, u mom slučaju poreska uprava je to završila za 7 dana rešenje i još par dana da uplate, a onda i da komercijalna banka prebaci novac GDS-u.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=605953#p605953:23p6y69v je napisao(la):
miskobg » Pon Mar 04, 2019 8:49 am[/url]":23p6y69v]Ja sam nesto nacuo da ovaj ugovor za odrzavanje moze da se ponisti pred sudom jer nam je podvaljen kao "slabijoj strani" prilikom kupovine stanova. Drugim recima, nismo mogli da ne potpisemo to. Ako na forumu ima pravnika mozda bi mogli da pripomognu (ako ima osnova uopste)...


U Ugovoru u koji sam ja imao uvid, izmedju Izvodjaca IPM i GDS jasno stoji da postoji mogucnost raskida ugovora o odrzavanju pa cak i iskljucenja odredjenog ulaza, odnosno lamele, s tim da stambena zajednica cini mi se dvotrecinskom vecinom na skupstini stanara mora da donese takvu odluku. Takodje za raskid po tom osnovu nema placanja penala.
 
@rodoljub.ilic, mora se cekati povrat pdv-a za primopredaju, ako se uzima pozajmica od gds-a... Kad smo to saznali, resili smo da idemo bez pozajmice, uz pomoc kes kredita, kostace nas nesto dodatno, ali ne smemo da rizikujemo zbog dolaska bebe.. Ko ne uzima od njih pozajmicu, cim se isplati stan sledi primopredaja, a ti posle vracaj pdv kad hoces..
Super je cuti da znaju nekad i jako brzo da donesu to resenje za PDV.. Inace, kad sam ih pitala koji je rok od donosenja resenja do isplate, oni su sokirano odgovorili da ne postoji definisan rok.. Nadajmo se da uvek isplacuju u roku od par dana..
Ovaj strajk katastra me sad zabrinuo, nadam se da nad to nece blokirati... Svakako cemo angazovati advokata da maksimalno ubrza ceo proces.. Sada cekamo na pripremu ugovora..
 
Danas sam radio overu ugovora kod notara. Tu je bila i jedna zena predstavnik GDSa. Pitao sam je za gradnju u bloku 63 (ugao Nehruove i Jurija Gagarina). Rekla je da se to ne ocekuje bar 2 i po godine i da ce cena biti oko 2500 po kvadratu. Jos je rekla i da ce cena biti u rangu A bloka i slicnih naselja. Mozda je ovo off topic, ali sam video da se pisalo i o tome.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606139#p606139:6gpc1m27 je napisao(la):
KlauKalash » Pon Mar 04, 2019 8:25 pm[/url]":6gpc1m27]Danas sam radio overu ugovora kod notara. Tu je bila i jedna zena predstavnik GDSa. Pitao sam je za gradnju u bloku 63 (ugao Nehruove i Jurija Gagarina). Rekla je da se to ne ocekuje bar 2 i po godine i da ce cena biti oko 2500 po kvadratu. Jos je rekla i da ce cena biti u rangu A bloka i slicnih naselja. Mozda je ovo off topic, ali sam video da se pisalo i o tome.
Hvala Vam puno (to jest GDS-u) , slatko ste me najsmejlai. :laugh:
 
Drage komsije,

Mozda nije primereno za forum, ali evo resih da podelim sa vama neka razmisljanja...od pocetka pratim vise gradilista na ovom forumu, a narocito Gornji grad, s obzirom da se gradio paralelno sa kapijama i toliko sam se sad smorio da ne znam vise sta da radim :(
Iako sam ja uvek lokal patriota ali sad moram da priznam njihove zgrade su ispale odlicno, izbor unutrasnjeg dekora savrsen, a nase socijala.... i sve to meni ne bi tako tesko palo, da cena nije maltene identicna....razlika u kvadratu je bila oko 100 evra, ali je GG blizi za ceo kilometar centru zemuna.... Da ne pricam o tome da su po novim cenama kapije sad skuplje...

Ali na stranu cak i idejna resenja ali taj stav GDS mi stvarno vise ide na BIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIP!!!
Mislim sta znaci bre to: ’’ kako umemo ovo je dobro’’, ma bre za pare koje uzimaju za odrzavanje naselja ima bre da blista!!!

E bas sam se smorio....izvinite na mracenju, ali aj mozda kaze neko lepu rec o kapijama pa zivnem....
 
Buduci komsija,
Evo kao neko ko jos moze da bira da ti ukazem zasto za neke Gornji grad nije ni opcija... Najpre, strukture stanova su po mom misljenju znatno neprakticnije (moze se reci i luksuznije, ali koliko para toliko muzike)... Prvi put kad sam gledala Gornji grad, shvatila sam da se na tipskim spratovima moze kupiti maksimalno dvoiposoban stan, ako hoces veci stan moras na povuceni sprat sa desetinama kvadrata terase, koja se nominalno ne placa, ali je kvadrat stana drasticno skuplji nego kod ovih na tipskim spratovima..
Dakle, trosobni stanovi imaju 75-80 kvadrata grejnu povrsinu (u ZK ispod 70) i na povucenim spratovima su, a poslednja info koju imam je da je kvadrat u avgustu 2018. za njih bio 2300. Pa vidi koliko treba novca za trosoban stan. Takodje, za stanove na tipskim spratovima imam info iz decembra 2017 da su recimo na drugom spratu bili 1750 sa pdv-om.. Ko je tad kupio u kapijama, sigurno je bila razlika u ceni drasticna. S obzirom da su verovatno podigli cenu kako se priblizavaju zavrsetku, mislim da je razlika u ceni ipak znacajna...
Da sumiram, za nekog ko je trazio veci porodicni stan, ali po normalnoj ceni, GG je u startu bio gotovo eliminisana opcija... Ono sto smatram je mozda bolje poredjenje je MB blok, koji ima isto izuzetan kvalitet gradnje, mi smo bili ozbiljno zagrejani, to je daleko daleko ispred ZK po tom pitanju, oko 1500-1600 +pdv im je kvadrat po mojim poslednjih saznanjima, imaju strateski super poziciju, ali ipak oko naselja nema apsolutno nicega sto ce otezati zivot za pocetak... Takodje, ono sto je nas prelomilo je struktura stanova, jer GDS radi ipak po nekim standardima i nece nam prodavati "sobu" od 8.5m2, jer je to polusoba, kod njih je soba minimum 10m2.. Takodje, toliko malo izgubljenih kvadrata na raznim degazmanima i hodnicima nisam videla ni kod jednog drugog investitora. To je nama pomoglo da se odlucimo...
Po meni naselje ne izgleda uopste socijalno, jos kad se zavrsi ima sve sanse da bas bude lepo... Ukusi su razliciti naravno..
Jedino sto mislim da je uzas nad uzasima je ova neresena situacija sa parking mestima koja ce dovesti do masovnog parkiranja po internim saobracajnicama u narednom periodu i takodje, realno previsoka cena odrzavanja za jedno naselje koje je ipak jos uvek gradiliste, a pogotovo ako ni to ne rade dobro... Inace, ne znam cene odrzavanja po drugim naseljima, osim za pomenuti MB blok, gde ce biti 0.5e po m2, ali na garazu nema nikakav dodatak... Takodje, tako je odmah receno da su spoljasnja parking mesta zajednicka i slobodna, tako da me malo smara sto GDS igra neke igre gore nego privatni investitori.

Sto se tice odrzavanja, da li se iko ikad od stanara zalio na to van foruma? Je l neko pokusao da pozove tu firmu i kaze- ove nedelje nije niko cistio ulaz taj i taj ni jednom a kamoli 2 puta? Napise mejl sa reklamacijom, posalje im par slika Ili slicno nesto? I kakav je odgovor? Bez pritiska nista necemo dobiti, ni po ovom ni po drugim pitanjima... Sto bi oni poboljsavali ciscenje ako pare lezu pa lezu i niko se ne buni?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606232#p606232:92e2cut5 je napisao(la):
MajstorBob » Uto Mar 05, 2019 8:13 am[/url]":92e2cut5]Drage komsije,

Mozda nije primereno za forum, ali evo resih da podelim sa vama neka razmisljanja...od pocetka pratim vise gradilista na ovom forumu, a narocito Gornji grad, s obzirom da se gradio paralelno sa kapijama i toliko sam se sad smorio da ne znam vise sta da radim :(
Iako sam ja uvek lokal patriota ali sad moram da priznam njihove zgrade su ispale odlicno, izbor unutrasnjeg dekora savrsen, a nase socijala.... i sve to meni ne bi tako tesko palo, da cena nije maltene identicna....razlika u kvadratu je bila oko 100 evra, ali je GG blizi za ceo kilometar centru zemuna.... Da ne pricam o tome da su po novim cenama kapije sad skuplje...

Ali na stranu cak i idejna resenja ali taj stav GDS mi stvarno vise ide na BIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIP!!!
Mislim sta znaci bre to: ’’ kako umemo ovo je dobro’’, ma bre za pare koje uzimaju za odrzavanje naselja ima bre da blista!!!

E bas sam se smorio....izvinite na mracenju, ali aj mozda kaze neko lepu rec o kapijama pa zivnem....
Komšija nemojte molim Vas da nas ureknete. Pu pu daleko bilo. :)
O stvarnom kvalitetu Gornjeg Grada možemo da diskutujemo kada se uselimo. ZK jesu od starta imale preteranu cenu za "ugled" GDS i za lokaciju, i idalje mislim da su kvalitet odradili kako tako ok, ali da sva ta druga sitna muvanja oko parking mesta i oko čišćenja i šta sve već ne... stvarno ne pristuje državnoj firmi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606101#p606101:16i04mng je napisao(la):
Skucanica » Пон Мар 04, 2019 8:22 pm[/url]":16i04mng]@rodoljub.ilic, mora se cekati povrat pdv-a za primopredaju, ako se uzima pozajmica od gds-a... Kad smo to saznali, resili smo da idemo bez pozajmice, uz pomoc kes kredita, kostace nas nesto dodatno, ali ne smemo da rizikujemo zbog dolaska bebe.. Ko ne uzima od njih pozajmicu, cim se isplati stan sledi primopredaja, a ti posle vracaj pdv kad hoces..
Super je cuti da znaju nekad i jako brzo da donesu to resenje za PDV.. Inace, kad sam ih pitala koji je rok od donosenja resenja do isplate, oni su sokirano odgovorili da ne postoji definisan rok.. Nadajmo se da uvek isplacuju u roku od par dana..
Ovaj strajk katastra me sad zabrinuo, nadam se da nad to nece blokirati... Svakako cemo angazovati advokata da maksimalno ubrza ceo proces.. Sada cekamo na pripremu ugovora..

Одлично сте урадили. Трошкови кеш кредита који узимате на пар месеци ће бити можда незнатно виши од трошкова бескаматне позајмице. Мислим да сам ја платио негде око 8000 динара за четри трансакције са и на наменски рачун у Комерцијалној банци. Тај наменски рачун сам морао да отворим у Комерцијалној банци јер је то био услов за бескаматну позајмицу.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606260#p606260:cnb6e9ht je napisao(la):
Skucanica » Уто Мар 05, 2019 12:09 pm[/url]":cnb6e9ht]Buduci komsija,
Evo kao neko ko jos moze da bira da ti ukazem zasto za neke Gornji grad nije ni opcija... Najpre, strukture stanova su po mom misljenju znatno neprakticnije (moze se reci i luksuznije, ali koliko para toliko muzike)... Prvi put kad sam gledala Gornji grad, shvatila sam da se na tipskim spratovima moze kupiti maksimalno dvoiposoban stan, ako hoces veci stan moras na povuceni sprat sa desetinama kvadrata terase, koja se nominalno ne placa, ali je kvadrat stana drasticno skuplji nego kod ovih na tipskim spratovima..
Dakle, trosobni stanovi imaju 75-80 kvadrata grejnu povrsinu (u ZK ispod 70) i na povucenim spratovima su, a poslednja info koju imam je da je kvadrat u avgustu 2018. za njih bio 2300. Pa vidi koliko treba novca za trosoban stan. Takodje, za stanove na tipskim spratovima imam info iz decembra 2017 da su recimo na drugom spratu bili 1750 sa pdv-om.. Ko je tad kupio u kapijama, sigurno je bila razlika u ceni drasticna. S obzirom da su verovatno podigli cenu kako se priblizavaju zavrsetku, mislim da je razlika u ceni ipak znacajna...
Da sumiram, za nekog ko je trazio veci porodicni stan, ali po normalnoj ceni, GG je u startu bio gotovo eliminisana opcija... Ono sto smatram je mozda bolje poredjenje je MB blok, koji ima isto izuzetan kvalitet gradnje, mi smo bili ozbiljno zagrejani, to je daleko daleko ispred ZK po tom pitanju, oko 1500-1600 +pdv im je kvadrat po mojim poslednjih saznanjima, imaju strateski super poziciju, ali ipak oko naselja nema apsolutno nicega sto ce otezati zivot za pocetak... Takodje, ono sto je nas prelomilo je struktura stanova, jer GDS radi ipak po nekim standardima i nece nam prodavati "sobu" od 8.5m2, jer je to polusoba, kod njih je soba minimum 10m2.. Takodje, toliko malo izgubljenih kvadrata na raznim degazmanima i hodnicima nisam videla ni kod jednog drugog investitora. To je nama pomoglo da se odlucimo...
Po meni naselje ne izgleda uopste socijalno, jos kad se zavrsi ima sve sanse da bas bude lepo... Ukusi su razliciti naravno..
Jedino sto mislim da je uzas nad uzasima je ova neresena situacija sa parking mestima koja ce dovesti do masovnog parkiranja po internim saobracajnicama u narednom periodu i takodje, realno previsoka cena odrzavanja za jedno naselje koje je ipak jos uvek gradiliste, a pogotovo ako ni to ne rade dobro... Inace, ne znam cene odrzavanja po drugim naseljima, osim za pomenuti MB blok, gde ce biti 0.5e po m2, ali na garazu nema nikakav dodatak... Takodje, tako je odmah receno da su spoljasnja parking mesta zajednicka i slobodna, tako da me malo smara sto GDS igra neke igre gore nego privatni investitori.

Sto se tice odrzavanja, da li se iko ikad od stanara zalio na to van foruma? Je l neko pokusao da pozove tu firmu i kaze- ove nedelje nije niko cistio ulaz taj i taj ni jednom a kamoli 2 puta? Napise mejl sa reklamacijom, posalje im par slika Ili slicno nesto? I kakav je odgovor? Bez pritiska nista necemo dobiti, ni po ovom ni po drugim pitanjima... Sto bi oni poboljsavali ciscenje ako pare lezu pa lezu i niko se ne buni?

Ми смо у децембру 2017 купили стан у ЗК по цени 1540 евра по квадрату (са ПДВ), у питању је трећи спрат. Разлике је око 200 евра али и ова цена од 1540 нам је била превише. Такође постојао је страх од поузданости приватног инвеститора, започне се зграда а инвестор испари, дешава се :)
 
Dobili smo predugovor, i u njemu stoji da je izvedena povrsina ta i ta i cena je prema izvedenoj povrsini, a ne prema projektovanoj. Je l to znaci da je gotova uknjizba? :?:
 
Za koju zgradu? I ja čekam uknjižbu zbog vlasničkog lista za C1. Katastar nažalost štrajkuje, ali je online moguće videti:

Опис: УПИС ОБЈЕКАТА ИЗ ОБЈЕДИЊЕНЕ ПРОЦЕДУРЕ - МИНИСТАРСТВО САОБРАЋАЈА И ИНФРАСТРУКТУРЕ
Датум: 21.2.2019 0:00:00
Број предмета: 952-02-6-016-14836/2019

Ne piše koji objekti, niti je moguće videti pojedinačno stanove na katastru tako da nisam siguran.
 
Za D. Iz Komercijalne su mi rekli da su za neki objekat trenutno obustavili prodaju, jer izgleda cekaju nesto vezano za uknjizbu. A secam se pre nekog vremena neke price ovde na forumu o tome da su nekima rekli da nece biti potpisivanja ugovora do daljnjeg. E sad ne znam je l se to odnosilo i na predugovore ili kako vec... Najgore sto verujem da nam niko iz GDS ne bi otvoreno rekao sta je u pitanju.
Iz banke mi takodje kazu da ne ulazimo u kreditnu proceduru ako ce uknjizba uskoro, jer ako mi predamo za neuknjizen stan, a on se uknjizi u medjuvremenu katastar ce odbiti upis hipoteke i sve mora iz pocetka..
 
Pozdrav komsije,

Iz GDSa su mi poslali poduzi spisak dokumentacije koja mi je potrebna za refundaciju PDVa (taj povrat cu koristiti kao pozajmicu za ucesce). Nije mi bas jasno koja je dinamka prikupljanja ovih dokumenata, jer mi traze, izmedju ostalog i potvrdе o uplati celokupne vrednosti stana. Da li da se prvo bavim dobijanjem kredita od neke banke i sve dokumentacije koja je potrebna za to, pa da se vratim na dokumenta o beskamatnoj pozajmici kada zavrsim sve sa bankom? Sta mi savetujete?
Hvala unapred!
 
Posto vidim da ti niko nije odgovorio jos, hajde ja da probam iako mi jos nismo prosli kroz sve to. Ja sam razumela ovako:
-nakon predugovora uplacujes onu kaparu i juris banku kod koje podnosis zahtev za kredit.
-otvaras onaj namenski racun u Komercijalnoj vezan za taj PDV
-dokumenta za povrat pdv-a ces skupljati tek nakon overe ugovora, jer svi dokumenti moraju da budu mladji od ugovora
-kada banka odobri kredit, tada ide overa zalozne izjave, pa GDS uplacuje novac za tu pozajmicu, ti uplacujes ostatak ucesca, zavrsava se ostatak oko hipoteke i sta vec treba
-banka realizuje kredit
-skupljas te potvrde od banke i od GDS da je isplacen ceo stan i sta jos treba, tih par papira od GDS za povrat PDV-a
- predas svu tu dokumentaciju za povrat Poreskoj
-imaju rok mesec dana da donesu resenje i obicno posle par dana prebace i novac
-GDS primi taj novac i od tog trenutka moze da se radi primopredaja (ako je stan gotov)

Nadam se da sam pomogla i da sam ti tacno rekla, ako neko ima neke bolje info, neka me ispravi.
 
U mom slučaju dinamika nije bila takva... svu dokumentaciju koju ne izdaje gds niti banka sam pripremio odmah nakon potpisivanja ugovora, tada sam otvorio i namenski račun, i kada sam to odneo na uvid u GDS oni su pripremili ugovor o pozajmici koji smo potpisali.
Poreska uprava traži da dokumentacija ne bude starija od šest meseci na dan kada predajete zahtev za refundaciju, tako da ništa od dokumentacije ne bi trebalo da istekne. Inače, sva dokumentacija se vadi za jedno prepodne, sve potvrde se izdaju istog momenta koliko se sećam. Dosta toga može i da se poruči online, i većina (ako ne i sve, stvarno se ne sećam) papira je besplatna.
 
koliko se secam od sve te dokumentaije, placa se izjava kupca da kupuje prvi stan, overava se kod notara i kosta 360rsd i potvrde banke da je pusten kredit, kapara, ucesce i pozajmica od gds iz komercijalne banke sa namenskog racuna, ako su u pitanju dve banke iz svake mora potvrda koja kosta 300rsd. jedina velika cifra je prilikom otvaranja namenskog racuna, mora se uplatiti provizija u mom slucaju je bilo 10.000rsd koja se skida jedan deo kad gds uplati pozajmicu i povuce sredstva a drugi deo se skida kada legne pdv i gds ga povuce, mada sam cuo da je sad ta provizija 12.000.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606659#p606659:2qie8299 je napisao(la):
lanmibg » Sre Mar 06, 2019 6:29 pm[/url]":2qie8299]koliko se secam od sve te dokumentaije, placa se izjava kupca da kupuje prvi stan, overava se kod notara i kosta 360rsd i potvrde banke da je pusten kredit, kapara, ucesce i pozajmica od gds iz komercijalne banke sa namenskog racuna, ako su u pitanju dve banke iz svake mora potvrda koja kosta 300rsd. jedina velika cifra je prilikom otvaranja namenskog racuna, mora se uplatiti provizija u mom slucaju je bilo 10.000rsd koja se skida jedan deo kad gds uplati pozajmicu i povuce sredstva a drugi deo se skida kada legne pdv i gds ga povuce, mada sam cuo da je sad ta provizija 12.000.

E da, ta izjava za prvi stan je morala kod notara. A potvrde iz banke (ili banaka ako niste uzeli stambeni kredit kod Komercijalne banke) se plaćaju na samom kraju, Intesa mi je recimo dala i za kaparu i za puštanje kredita jednu potvrdu i naplatila jednu taksu, a Komercijalna mi je dala dve potvrde (za ostatak učešća i za puštanje pozajmice u iznosu povraćaja PDV-a) i naplatila dva puta.
Što se tiče te provizije za pozajmicu, to je neka mutljavina, kad stignem ići ću da ih pitam šta tačno toliko naplaćuju (moguće da je devizni transfer ako je definisano da se uplata iz poreske odmah pretvara u EUR), mene je koštalo čini mi se oko 8000, ali ja imam povraćaj samo za 40 kvadrata, odnosno samo za jednu osobu.
 
Da li neko zna ili je mozda imao slicnu situaciju: Ako sam kupila nekretninu pre 2006. odnosno pre stupanja na snagu Zakona kojim je omugucen povracaj PDV-a za 40kvm i samim tim platila PDV, da li imam pravo da dobijem povracaj PDV sada za drugi stan?
 
Ako jos uvek imate tu nekretninu na svoje ime, znaci da ste poreski obveznik. Ja tumacim tako, da ako ste npr kupili 2002 i prodali 2005, i od 2005 npr niste vise imali na sebe ni jednu nekretninu itd.., onda imate pravo na povracaj PDV-a. Ali ipak se raspitajte. Najbolje pozovete ili odete do poreske sluzbe i pitate..
 
evo nadjoh nesto:

Prvim stanom smatra se stan, odnosno svojinski udeo na stanu kao i svojinski udeo na porodičnoj stambenoj zgradi koji kupuje osoba koja nema i nije imala nekretninu ili svojinski udeo u nekretnini, počev od 1. jula 2006. godine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606610#p606610:32mhs1ip je napisao(la):
KlauKalash » Сре Мар 06, 2019 2:43 pm[/url]":32mhs1ip]Pozdrav komsije,

Iz GDSa su mi poslali poduzi spisak dokumentacije koja mi je potrebna za refundaciju PDVa (taj povrat cu koristiti kao pozajmicu za ucesce). Nije mi bas jasno koja je dinamka prikupljanja ovih dokumenata, jer mi traze, izmedju ostalog i potvrdе o uplati celokupne vrednosti stana. Da li da se prvo bavim dobijanjem kredita od neke banke i sve dokumentacije koja je potrebna za to, pa da se vratim na dokumenta o beskamatnoj pozajmici kada zavrsim sve sa bankom? Sta mi savetujete?
Hvala unapred!

Потврду о исплати целокупне вредности стана издаје ГДС. Та потрврда ти није потребна за позајмицу али ће ти бити потребна када будеш тражио поврат ПДВ.
Углавном треба да скупиш све што су навели (осим оно што издаје ГДС као што је тај рачун) и са тим одеш у ГДС и добијеш позајмицу. ГДС тражи да скупиш сву ту документацију (осим оне коју издаје сам ГДС) која је потребна за поврат ПДВ да би били сигурни да ћеш и да добијеш тај поврат ПДВ. После тога треба да исплатиш цео стан и тек тада добијеш од ГДС све признанице и рачуне и све то предаш за повраћај ПДВ. Када добијеш повраћај ПДВ те паре се аутоматски пребацују на рачун ГДС, што значи да си вратио позајмицу коју си узео.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606778#p606778:2zfmmkvo je napisao(la):
dadaimama » 07 Mar 2019, 11:05[/url]":2zfmmkvo]evo nadjoh nesto:

Prvim stanom smatra se stan, odnosno svojinski udeo na stanu kao i svojinski udeo na porodičnoj stambenoj zgradi koji kupuje osoba koja nema i nije imala nekretninu ili svojinski udeo u nekretnini, počev od 1. jula 2006. godine.
Hvala puno!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606690#p606690:39lx930w je napisao(la):
rodoljub.ilic » Sre Mar 06, 2019 9:15 pm[/url]":39lx930w]
Što se tiče te provizije za pozajmicu, to je neka mutljavina, kad stignem ići ću da ih pitam šta tačno toliko naplaćuju (moguće da je devizni transfer ako je definisano da se uplata iz poreske odmah pretvara u EUR), mene je koštalo čini mi se oko 8000, ali ja imam povraćaj samo za 40 kvadrata, odnosno samo za jednu osobu.

Ne znam, nisam siguran da se pretvara u EUR. Meni kad je od GDS pustena pozajmica, pustena je u dinarima i kad su je povukli, od 10.000rsd provizije koliko sam platio prilikom otvaranja namenskog racuna, ostalo je 4 hiljade i nesto. U resenju poreske uprave jasno stoji naznacena cifra u dinarima koju refundiraju za pdv. S obzirom da su mi svukli 5 hiljada i nesto, verovatno cu morati da doplatim jedan deo kad legne pdv, no videcu sutra.

Inace, sokiran sam brzinom dobijanja resenja za refundaciju pdv iz poreske. Predao sam papire 27.02. resenje bilo uradjeno 01.03. i preuzeo sam ga 04.03. znaci gotovo za 3 dana

EDIT:
Evo bas sad sam pogledao Tarife naknada Komercijalne banke sa stanovnistvom:
Prva slika je za tarife koje su vazile od 24/08/2018 a druga od 18/12/2018.
Po prvim tarifama po transakciji placalo se 5000 x 2 prenosa 10.000 a od decembra 6000x2prenosa 12000
Tako da to je provizija za prenos ka pravnom licu. I ono sto sam danas saznao je da se racun vodi kao Tekuci racun - dinarska stednja

Pogledajte prilog 1
 
Vrh