Šta je novo?

Stambeni kompleks Zemunske kapije - državna stanogradnja

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589187#p589187:1jo9iqdd je napisao(la):
rodoljub.ilic » Pon Dec 17, 2018 9:12 pm[/url]":1jo9iqdd]
Nego, ajd ovi vešti sa dozvolama nek pogledaju da li su parking mesta za zgradu G mesta u garaži ili su ipak kojim neverovatnim slučajem slobodna?
Dozvola ti je broj ROP-MSGI-2688-CPI-4/2017
Evo isecka sa 64 mesta "na krovu".
Interesantno, u CDE je iznad krova garaze pa sam se pitao kako su onda deo objekta ako su iznad... Zanimljivo.
A garaza ima dva nivoa sa valjda 387, zaboravih + ovo na krovu, pretpostavljam da je to ono u sredini.
 
@lanmibg

Ne mogu da verujem da su konacno priznali da je njihovo vlasnistvo a da u prodaji lazno prikazuju kao vlasnistvo kupaca.
Ovo je vec cista materijalna kradja. Obmanom kupca je izvrseno krivicno delo kradje.
 
Sad imamo napismeno. Ovo je zrelo i za novine i televiziju a bogme i za ozbiljnu tužbu
 
Kanta":3rfccdsm je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589176#p589176 je napisao(la):
Кошутњак » Pon Dec 17, 2018 8:26 pm[/url]":3rfccdsm]
Kanta":3rfccdsm je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589128#p589128 je napisao(la):
Кошутњак » Pon Dec 17, 2018 5:09 pm[/url]":3rfccdsm] Нагађам само али сумњам да било који приватни инвеститор поклања паркинг места.
Svaki investitor detaljno da uslove prodaje.
Cak i ako na divlje prodaje parking mesta preko trajnog najma to je kupcima dato k znanju. Hoces, neces, ali znas.
Kod nas je problem sto je predstavljen javni parking a sto su to zapravo objekti koji su izostavljeni u bilo kom obliku predstavljanja naselja.

Ne bi mi imali problem da smo znali sta je parking a sta objekat (parking mesto u okviru objekta).
Prodaja se lazno predstavlja sa izostavljanjem bitnih elemenata za kupovinu.
Kod nas je problem obmana, a ne da li neko nesto poklanja ili ne. U prodaji moraju biti oznaceni svi objekti iz dozvole. A nisu. Sto je najgore, objekti su predstavljeni kao parking mesta na parceli koja nisu objekti.
Обмана јесте у сваком случају али врло перфидна. Нешто као са домом здравља у Степи. Не сећам се ни како сам дошао на ту тему са запосленом из ГДС када ми је рекла да та места неће бити слободна. Мислим да сам коментарисао наглас да има мало паркинг места, мислећи на све то што је уцртано, а да ми је она на то рекла па ни то није слободно.

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk

Dopada mi se sto se konacno slozismo da je obmana, ali ova nasa je materijalna, direktna kradja dela pripadajuceg parkinga kupcu kao suvlasniku.
Ја никада нисам тврдио да није обмана, само сам рекао да мене нису обманули јер су ми одма рекли да ће се коришћење тих места плаћати

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 
@kosutnjak
Pa i to, ako cemo iskreno, je neka vrsta obmane. Kako mogu da kazu da ce se ta mesta placati, ako nije po zakonu?!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589201#p589201:1pdq3d2c je napisao(la):
Кошутњак » Pon Dec 17, 2018 10:06 pm[/url]":1pdq3d2c]Ја никада нисам тврдио да није обмана, само сам рекао да мене нису обманули јер су ми одма рекли да ће се коришћење тих места плаћати
Kojih "tih"?
Na maketama, slikama, graficima, sajtu - sva su ista - otvorena parking mesta na parceli bez bilo kakvih obelezja "posebnog dela objekta" koja po Ugovoru postaju suvlasnistvo kupca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589195#p589195:14sf3r4m je napisao(la):
Kanta » Pon Dec 17, 2018 8:50 pm[/url]":14sf3r4m]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589187#p589187:14sf3r4m je napisao(la):
rodoljub.ilic » Pon Dec 17, 2018 9:12 pm[/url]":14sf3r4m]
Nego, ajd ovi vešti sa dozvolama nek pogledaju da li su parking mesta za zgradu G mesta u garaži ili su ipak kojim neverovatnim slučajem slobodna?
Dozvola ti je broj ROP-MSGI-2688-CPI-4/2017
Evo isecka sa 64 mesta "na krovu".
Interesantno, u CDE je iznad krova garaze pa sam se pitao kako su onda deo objekta ako su iznad... Zanimljivo.
A garaza ima dva nivoa sa valjda 387, zaboravih + ovo na krovu, pretpostavljam da je to ono u sredini.

Nisam iznenađen. Ali ipak sam se malo nadao.... jer garaža ima dovoljno mesta na podzemnim etažama...
 
Znaci optimalno je da imamo 40 slobodnih parking mesta na 330 stanova u prvoj fazi :(
 
Kanta":3qhq7gnb je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589169#p589169 je napisao(la):
Кошутњак » Pon Dec 17, 2018 8:02 pm[/url]":3qhq7gnb]Када кажем поклања мислим на то да инвеститори направе зграду са 0 или јако мало слободних паркинг места. Ми се можемо поредити са рецимо вождовим капијама. Не знам каква је тамо ситуација али ценим да има јако мало слободних места.
Дакле, не можемо се поредити са изградњом из осамдесетих већ са Вождовим капијама, Пауновим брегом или тако нечиm.
Ne mozemo se porediti sa njima jer su oni naznacili sta je parking mesto, a sta je objekat.
Nije poredjenje sada broj mesta nego prodaja. Nama su objekti predstavljeni kao parking mesta.
Ја сам ово написао као одговор на поређење по броју места са насељем из осамдесетих. Ако неко пореди број места много је реалније поредити број места са пројектима из садашњости.

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 
Evo jos jedne nelogicnosti. Neka me neko ispravi ako sam ovo pogrsno protumacio

Predugovorno informisanje koje smo svi dobili. Je l' tako? Tako je.
Poslednja strana, navedeno je:

ЗАЈЕДНИЧКИ САДРЖАЈИ УНУТАР КОМПЛЕКСА
Унутар комплекса су предвиђене саобраћајнице са тротоарима и паркинзима, озелењене површине са пешачким стазама и пратећим мобилијаром. За потребе заливања зелених површина предвиђена је баштенска хидрантска мрежа. Баштенска хидрантска мрежа подељена је у четири целине свака са посебним водомером смештеним у водомерним шахтама.

Lepo kaze ZAJEDNICKI SADRZAJI. Kako je onda moguce da su parkinzi vlasnistvo GDS?
 
Imas onih 44 oko CDE, to su ti zajednicki sadrzaji.
I kad dodas zavrsenu G opet cemo imati 44 parking mesta.
To su ti i rekli.
Znaci za pocetak 44 parking mesta na 700 stanova.
 
Meni je sad misterija razlicitih formulacija pripadanja parking mesta objektu, mislim na ova vlasnistvo GDS-a. Sad je u G tacno re'eno "krov garaze", a u CDE "на нивоу 0 (изнад плоче гараже)". Ako je nesto iznad, onda ne pripada objektu. Oni moraju u upotrebnoj dozvoli koristiti identicnu formulaciju. Kako knjiziti objekte koji su iznad necega?

Iako je nasa osnova obmana kupca i kradja od strane GDS-a, ja ne odustajem od toga da mislim da dozvola nije po zakonu, moram to sa nekim advokatom detaljno da procesljam.
 
Ma nema tu sta, osim ako postoji rupa u zakonu koja je iskoriscena i to treba videti.
Po kom osnovu je GDS stekla vlasnistvo.

Zakon je apsolutno jasan, Zakon o prometu nepokretnosti clan 103.
S obzirom na to da parking mesto ne predstavlja poseban deo zgrade na kojem se može steći pravo svojine, a samim tim ni nepokretnost, u smislu Zakona o prometu nepokretnosti, ono ne može biti u prometu, te ugovori o prometu ovih nepokretnosti nemaju pravno dejstvo, odnosno ništavi su, budući da su protivni prinudnim propisima
 
"krov garaze" stvarno ne mogu da verujem!
Sta da ocekivas od drugih investitora u Srbiji, ako se drzavni ovim sluze! Uzas!!!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589214#p589214:2edue2in je napisao(la):
Kanta » Pon Dec 17, 2018 9:43 pm[/url]":2edue2in]Meni je sad misterija razlicitih formulacija pripadanja parking mesta objektu, mislim na ova vlasnistvo GDS-a. Sad je u G tacno re'eno "krov garaze", a u CDE "на нивоу 0 (изнад плоче гараже)". Ako je nesto iznad, onda ne pripada objektu. Oni moraju u upotrebnoj dozvoli koristiti identicnu formulaciju. Kako knjiziti objekte koji su iznad necega?

Iako je nasa osnova obmana kupca i kradja od strane GDS-a, ja ne odustajem od toga da mislim da dozvola nije po zakonu, moram to sa nekim advokatom detaljno da procesljam.

Možda mogu biti od koristi i geometri i veštaci građevinske struke.
 
NIje stvar do investitora, nego onog ko izdaje dozvole. Ja sumnjam u dozvolu jer se ovakva, bar mislim, do sada nije izdavala. Pa da se ovakve dozvole izdaju zar bi privatnici imali problema sa parking mestima i prodavali ih na mucku? Oni to rade zato sto Beograd ovakve dozvole ne izdaje. Svi bi oni izgradili parking da pokrije deo iznad i regularno prodavali, ali ne mogu da dobiju ovako nesto. Zasto je Ministarstvo ovako nesto izdalo je pitanje. Zato je i meni cudno da je ovo uopste moguce.

Ovde ima dosta arhitekata i gradjevinaca.
Da li Beograd izdaje ovakve dozvole? Da privatnik ispod parcele napravi garazu, a da onda mesta na parceli uredno knjizi kao vlasnistvo preko formulacije "na krovu garaze" zato sto se nalaze iznad krova garaze?
 
lanmibg":anwi2e4u je napisao(la):
@kosutnjak
Pa i to, ako cemo iskreno, je neka vrsta obmane. Kako mogu da kazu da ce se ta mesta placati, ako nije po zakonu?!
Обмана је када ти каже једно а планира нешто сасвим друго, а кршење закона је кршење закона. Ако су стварно прекршили закон онда то значи да ће стамбена заједница судским путем остварити своја права што је добро.

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 
Moguce je sve. Pa i to da se mom drugaru nudi stan koji je u sivoj fazi izgradnje, a dobio je upotrebnu dozvolu i prosao tehnicki prijem! Advokat nije mogao da veruje kad je gledao papire!
Ali, kad sam ulazio u celu pricu sa gds-om ocekivao sam da bar kod njih nema muljanja i da bar o tome ne moram da razmisljam...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589228#p589228:2qslh14u je napisao(la):
Кошутњак » Pon Dec 17, 2018 11:15 pm[/url]":2qslh14u]Обмана је када ти каже једно а планира нешто сасвим друго, а кршење закона је кршење закона. Ако су стварно прекршили закон онда то значи да ће стамбена заједница судским путем остварити своја права што је добро.
Nece nista da radi stambena zajednica, nego cemo mi kao pojedinci, kupci da se udruzujemo u tuzbi ako do toga dodje.
Stambena zajednica bi bila jos jedna ocekivana fora GDS-a da tamo uvali neke svoje koji ce da vuku konce i blokiraju proces, pregovaraju sa GDS-om i sl. Pa onda kao GDS da nam da kao obestecenje deo parking mesta u vlasnistvo i slicne fore. Nama ne trebaju kao stambenoj zajednici uknjizena mesta da jos placamo porez na njih i vodimo knjigovodstvo, koja bi to bila budalastina. Nasa parking mesta su slobodna parking mesta na parceli.
To sto je GDS mozda onom sa klimom u svetlarniku prodala par mesta pa hoce da mu ih zadrzi, neka to vidi sa njim sta ce.
Svako od nas kao pojedinac mora biti obestecen za jako grubu prevaru. Po meni je osnovno raskid ugovora ko pozeli jer je prevaren, ili da se stanje vrati prema prodajnim uslovima, a to je da GDS dogovori sa Vladom i Ministarstvom kako ce da izmeni dozvole i kupcima vrati parking mesta na njihovu parcelu onako kako su predstavljena prilikom prodaje - otvorena, slobodna parking mesta.
 
Kanta":2ove8gmc je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=589201#p589201 je napisao(la):
Кошутњак » Pon Dec 17, 2018 10:06 pm[/url]":2ove8gmc]Ја никада нисам тврдио да није обмана, само сам рекао да мене нису обманули јер су ми одма рекли да ће се коришћење тих места плаћати
Kojih "tih"?
Na maketama, slikama, graficima, sajtu - sva su ista - otvorena parking mesta na parceli bez bilo kakvih obelezja "posebnog dela objekta" koja po Ugovoru postaju suvlasnistvo kupca.
Поента је да су ми рекли да ће се паркинг места плаћати односно инајмљивати. Даље нисмо ширили причу а да јесмо вероватно би смо дошли до тога која су изнад крова гараже а која нису.

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 
Evo jos jednog misljenja advokata:

Prodaja nepokretne imovine - parking

Članom 19. stavom 1. Zakona o osnovama svojinsko-pravnih odnosa predvidjeno je da: "Pravo svojine na posebnom delu zgrade može postojati na stanu, poslovnoj prostoriji ili garaži, odnosno garažnom mestu." Pretpostavljam da privatni investitori objekta svoje pravo da prodaju garaže, parking prostore posebno i nezavisno u odnosu na stanove u istom objektu crpu upravo iz ovog člana.

Članom 1. Zakona o prometu nepokretnosti predviđeno je da promet nepokretnostima slobodan, a pod nepokretnošću se podrazumevaju i posebni delovi zgrada (stanovi, poslovne prostorije, garaže i garažna mesta), što takođe ide u prilog ustaljenoj praksi. Međutim ono što stvara nedoumicu, barem prema mom subjektivnom mišljenju proizilazi iz člana 19.st.2. Zakona o osnovama svojinsko-pravnih odnosa: ''Na zajedničkim delovima zgrade i uređajima u zgradi vlasnici posebnih delova zgrade imaju pravo zajedničke nedeljive svojine.''

Članom 42. Zakona o planiranju i izgradnji predviđeno je da pravila građenja kao sastavni deo urbanističkih planova (GUP, DUP) sadrže i određuju uslove i način obezbeđivanja pristupa parceli (na kojoj se gradi objekat) i prostora za parkiranje vozila. Praksa je da se pomenutim pravilima predviđa da investitor mora da obezbedi za svaki stan jedno parking mesto, odnosno jedno parking mesto za svakih 70 metara kvadratnih poslovnog prostora.

Članom 3. Zakona o prometu nepokretnosti predviđeno je da se prenosom prava svojine na zgradi istovremeno prenosi i pravo svojine na zemljištu na kome se zgrada nalazi, kao i na zemljištu koje služi za redovnu upotrebu zgrade. Dakle, tumačeći ove odredbe, možemo izvesti zaključak da se prodajom nepokretnosti (zgrade), stiče svojina i na zemljištu. Kako se na zemljištu nalaze parking mesta za pomenuti objekat u minimalnom broju utvrđenim GUPom i DUPom, to su vlasnici zgrade vlasnici i parking mesta.

U jednom svom izlaganju, bio sam slobodan da tu vrstu parking mesta nazovem ''pripatkom nepokretnosti'' iako je to možda laički termin s obzirom na prirodu pojma ''pripadak stvari''. No postavljaju se dva pitanja:
1) kako onda posebno prodavati parking mesta, i
2) kako individualizirati određena parking mesta u odnosu na stanove s obzirom čl.19. Zakona o osnovama svojinsko-pravnih odnosa.

Mislim da je neophodno samim projektom predvideti i vezati određene prostore za određeni stan u smislu (podrumskog dela, ostava, garaža - tj.parking mesta), te bi na taj način bilo moguće svakom kupcu da kupovinom stana stekne u svojinu i tačno određeni deo parcele na kojoj se nalazi parking mesto (priroda ovakve vrste individualizacije koja mora da bude pokrivena ugovorom u kom ce se navesti primera radi parking br.4a, je Ugovor o nacinu koriscenja parcele izmedju suvlasnika).

Da bi se parking mesta prodavala odvojeno od objekta, smatram da je neophodno izvršiti preparcelaciju i izgraditi parking mesta koja nisu sastavni deo građenog objekta.
 
@lanmibg
Ne moras da trazis misljenje oko prodaje parking mesta, to je nezakonito.
Kod nas je problem sto su sa onom nakaradnom gradjevinskom dozvolom parking mesta definisana kao deo objekta, a samim tim su postala garazno mesto, odnosno objekat. Na koji nacin, nije ni meni jasno. Ali ono nije parking mesto u smislu na koji narod postavlja ovo pitanje. To se misli na slobodna parking mesta na parceli, njihov promet je definitivno zabranjen.
 
Ali ... kome GDS misli da proda ta parking mesta? Ona se ne nude za prodaju jos uvek koliko shvatam? Kada misle da ih prodaju, i kome?
 
Mozda ih je vec prodaja prijateljima preko veze, nekima koji nameravaju da kupe stan u zgradi F, vlasnicima lokala, onom sa duplim stanom i klimom u svetlarniku...
 
Forsiraju me da uzmem ključeve od stana. Da li još nekog forsiraju da uzme ključeve, sobzirom da zgrade nemaju upotrebnu dozvolu. Neznam ni grejanje da li je pušteno?
 
Vrh