Šta je novo?

Stadion Crvene zvezde (Rajko Mitić)

Jednog lepog dana, nadam se u ovom veku, kada budu srušili Marakanu i pravili novu, mogli bi da upotrebe ovakav dizajn pokretnog krova, kakav je napravljen za Vimbldon.

wimbledon-roof-2.jpg

wimbledon-roof-3.jpg

wimbledon-roof-1.jpg

wimbledon-roof-4.jpg

wimbledon-roof-5.jpg


btw. pored metala, za krov se koristi tkanina koja se može reciklirati.
 
Još jedna ideja koju bi svakako trebalo uvrstiti u spisak stvari koje treba dodati. Ne verujem da Tajpej ima više sunca od nas.

Taiwan’s Solar Stadium is 100% Powered by the Sun
by Diane Pham
solar-stadium-ed02.jpg


Taiwan recently finished construction on an incredible solar-powered stadium that will generate 100% of its electricity from photovoltaic technology! Designed by Toyo Ito, the dragon-shaped 50,000 seat arena is clad in 8,844 solar panels that illuminate the track and field with 3,300 lux. The project will officially open later this year to welcome the 2009 World Games.

solar-stadium-ed04.jpg


Building a new stadium is always a massive undertaking that requires millions of dollars, substantial physical labor, and a vast amount of electricity to keep it operating. Toyo Ito’s design negates this energy drain with a stunning 14,155 sq meter solar roof that is able to provide enough energy to power the stadium’s 3,300 lights and two jumbo vision screens. To illustrate the incredible power of this system, officials ran a test this January and found that it took just six minutes to power up the stadium’s entire lighting system!

The stadium also integrates additional green features such as permeable paving and the extensive use of reusable, domestically made materials. Built upon a clear area of approximately 19 hectares, nearly 7 hectares has been reserved for the development of integrated public green spaces, bike paths, sports parks, and an ecological pond. Additionally, all of the plants occupying the area before construction were transplanted.

solar-stadium-ed031.jpg


Non-sports fans in the community have a lot to jump up and down for as well. Not only does the solar system provide electricity during the games, but the surplus energy will also be sold during the non-game period. On days where the stadium is not being used, the Taiwanese government plans to feed the extra energy into the local grid, where it will meet almost 80% of the neighboring area’s energy requirements. Overall, the stadium will generate 1.14 million KWh per year, preventing the release of 660 tons of carbon dioxide into atmosphere annually.

solar-stadium-ed05.jpg

solar-stadium-ed06.jpg


Izvor: Inhabitat
http://www.inhabitat.com/2009/05/20...um-100-powered-by-the-sun/solar-stadium-ed06/
 
Meni je strašno žao što ne mogu da učestvujem u ovom threadu iako me opasno zanima... ali eto, moj SezamPro ne otvara ništa sa inhabitat.com, ša ne mogu da vidim slike, a još manje da pristupim sajtu... :(
 
Miloše, a da ti promeniš provajdera s obzirom na to šta ti sve blokira? :kafa:
 
Ili koristi neki besplatan proksi za takve stvari?

SezamPro je bio i ostao krš.
 
Sezampro je qurac na biciklu :kafa:
Dajte ŽELJKA 2010 da ga rusi!!! :grand:
 
Још мало заобилажења теме...:D
Ја сам побегао од Сезама...некада давно сам уплаћивао меил тарифу и преко проксија пробијао ту блокаду и ишао на све сајтове по цени меил предплате...:D...ради се о дајл апу пре ко зна колико година, онда је дошао АДСЛ, као нешто фантастично у односу на дајлап, патио сам се неко веме са сезамом...торенти иду споро, када укључујем бровсер који има гомилу сајтова да одмах учита и када погледам на нет лимитеру јако слабо иде...од како сам прешао на Телеком торенти су као са сајта где је могуће, а учитавање иде много боље...практично сам добио интернет за промену...
 
he he, u blokovima imamo Beogrid gde po defaultu imaš istu brzinu uploada i downloada. I kada god nešto skidam sa neta, skidam skoro maksimalnom teoretskom brzinom. Ja ga u zdravlju i veselju koristim skoro tri godine. Agregacija, šta je to? :p

Koliko god da košta, ta investicija bi isplatila samu sebe, kao i onaj primer koji sam postovao u vezi gtc square-a. Kako skladištiti višak? Pogledaj temu nauka, postavio sam članak o novim litijum-vazdušnim baterijama.
 
Ne vidim kakve veze ova prepiska ima sa rekonstrukcijom terena na Zvezdinom stadionu.
 
Pošto su veće šanse da ja dobijem na lotou nego da se izgradi nova Marakana u sledećih 20 godina, evo jednog komšijskog retrospektivnog članka. U obzir su uzimane samo međunarodne utakmice, ne i domaća prvenstva i kupovi.

Dinamo 55. europski klub 20. stoljeća!
Dinamo i Hajduk najviše bodova uhvatili su na nastupima u Kupu velesajamskih gradova (Dinamo 60-ih), odnosno Kupu UEFA (Hajduk 80-ih).
Autor: Totalsport
10.09.2009 15:54
(Foto: Marko Prpić)

Kelnski Institut za nogometnu povijest i statistiku (IFFHS) u opsežnom je projektu egzaktnom metodologijom poredao najbolje klubove Europe u razdoblju od 1901. do 2001. godine.

Pobijedio je Real Madrid sa 563,5 boda. Madriđani su gotovo stotinu bodova ispred torinskog Juventusa, te više od stotinu ispred Barcelone. Četvrti je na ljestvici Milan, a peti minhenski Bayern. Prvi engleski klub je Liverpool na osmom mjestu.

Sjajno 55. mjesto u tom je poretku uzeo zagrebački Dinamo sa 60 bodova u zbiru. Samo 12 mjesta ispod nalazi se splitski Hajduk, dok su iz IFFHS-a, očito ne znajući za moderna hrvatska stremljenja u spajanju klupskih tradicija Dinama i Građanskog, na 117. mjesto svrstali Dinamova prethodnika iz razdoblja prije Drugoga svjetskog rata.

Kao jedinu bazu za izračun u IFFHS-u su uzeli rezultate klubova u europskim nogometnim natjecanjima. Nisu uzeti u obzir rezultati u nacionalnim natjecanjima (prvenstvo, kup, superkup...), kao niti interkontinentalna klupska natjecanja.

Konkretno su IFFHS-ovi statističari vrednovali postignuća u Kupu prvaka/Ligi prvaka, Kupu UEFA-e/Kupu velesajamskih gradova, Kupu pobjednika kupova, Srednjoeuropskom kupu (Mitropa Cup), Latinskom kupu (Copa Latina) i Europskom superkupu.

Dinamo i Hajduk najviše bodova uhvatili su na nastupima u Kupu velesajamskih gradova (Dinamo 60-ih) odnosno Kupu UEFA (Hajduk 80-ih). Za svaku pobjedu u tom natjecanju u IFFHS-u su dodjeljivali po šest bodova, tri boda za remi, odnosno ništa za poraz. Pobjede i remiji u Kupu i Ligi prvaka vrednovani su sa po osam, odnosno četiri boda.

Od klubova iz bivše Jugoslavije najbolje, na 27. mjestu, kotira Crvena zvezda, europski prvak iz 1991. godine.

Sarajevski Željezničar, koji je pod Ivicom Osimom 1985. godine dogurao do polufinala Kupa UEFA-e, zasjeo je na 110. mjestu kao najbolji klub iz Bosne i Hercegovine među 200 najboljih. Na 176. je mjestu mostarski Velež, a na djelidbi 192. sarajevska Slavija.



IFFHS, najbolji klubovi 20. stoljeća u Europi:

1. Real Madrid CF Španjolska 563,50

2. Juventus FC Torino Italija 466,00

3. FC Barcelona Španjolska 458,00

4. Milan AC Italija 399,75

5. FC Bayern München Njemačka 399,00

6. FC Internazionale Milano Italija 362,00

7. AFC Ajax Amsterdam Nizozemska 332,75

8. Liverpool FC Engleska 300,25

9. Benfica Portugal 299,00

10. RSC Anderlecht Belgija 231,00

11. Manchester United FC Engleska 220,00

12. Club Atlético de Madrid Španjolska 196,00

13. Ferencváros Mađarska 190,00

14. Leeds United AFC Engleska 154,50

15. AC Sparta Prag Češka 149,50

16. FC Dinamo Kijev Ukrajina 144,50

17. AS Roma Italija 141,50

18. Hamburger SV Njemačka 140,50

19. VfL Borussia Mönchengladbach Njemačka 136,50

20. Tottenham Hotspur FC Engleska 136,00 ...

26. Crvena zvezda Beograd Srbija 116.5...

55. Dinamo Zagreb Hrvatska 60...

67. Hajduk Split Hrvatska 46.5...



102. Partizan Beograd Srbija 24...

110. Željezničar Sarajevo BiH 21...

117. Građanski Zagreb Hrvatska 18...

137. Radnički Niš Srbija 12...

146. Vojvodina Novi Sad Srbija 11...

176. Velež Mostar BiH 6...

192. Slavija Sarajevo BiH 4...

Izvor: Sportal.hr
http://www.sportal.hr/nogomet/dinamo-55-europski-klub-20-stoljeca-clanak-16593

Dakle, da završimo raspravu za 20. vek, najbolji balkanski klub je Crvena Zvezda. :cool: (naravno, bilo je pravovernih koji su to znali i pre ovog članka ;))

Interesantno je da bolji učinak od Partizana ima OFK Beograd :lol::lol::lol:

Uteha za momke u crnom iz Humske je da su za sada najbolji srpski klub u 21.veku :p

ps. uzmite ovo više kao zabavni članak, metodologija mi je i dalje malo šuplja
 
bigvlada":3t5wh64f je napisao(la):
Interesantno je da bolji učinak od Partizana ima OFK Beograd lollollol
To moze da te iznenadi samo ako ne znas ama bas nista o fudbalu.
 
priznajem da učinak drugih klubova uopšte nisam pratio a i na zvezdine utakmice ne idem bar petnaest godina. Ovo je bilo čisto neobjektivno sitno komšijsko prepucavanje. :p Kriv sam.
 
Moguce je da sam preostro odreagovao u vatrenoj odbrani ugleda kluba... Ali cinjenica da "Ofka" ima iza sebe dugu i prestiznu istoriju stoji.

Kao sto rece jedan navijac OFK Beograda: "Mi smo bili visestruki prvaci Kraljevine Jugoslavije dok su se Zvezda i Partizan muckali u mudima druga Tita!"
 
Kojoj temi :D

A da, cuo sam da su juce zamenili jednu sijalicu u svlacionici koja je pregorela. Radovi napreduju :gobb:
 
Nasao si da zekis u sitne sate :)
 
Inace, htedoh da dodam samo jos ovo: sve Stadione u Beogradu treba srusiti i izgraditi od pocetka. Fudbalski stadioni inace ne bi trebali da imaju atletsku stazu, tribine trebaju da budu uz teren... Ali, posto se ovo nece promeniti dok se ne promeni katastrofalna situacija u kojoj se nalazi domaci fudbal, to cemo cekati najmanje dve decenije.
 
Јел зна неко да ли је спојено грејање тарена, тј. да ли ће бити у функцији за предстојећу зиму?
 
Nemoj da me držiš za reč, ali čini mi se da su pominjali da je bilo predvišeno da instalacije za grejanje terena budu sprovedene kroz novi tunel na severoistoku koji je trebalo da bude izgrađen za potrebe Univerzijade.

Kao što znamo, tunel nije izgrađen, pa, logično, ni cevi kroz njega. E sad, da li je to sprovedeno alternativnom trasom zaista ne znam, ali kontam da bi se uprava hvalila na sva zvona, budući da je sad u fazi legitimisanja - tj. skupljanja poena kod javnosti.
 
Vrh