Šta je novo?

Srpska ekonomija (strategija, planovi, dešavanja)

Nema potrebe da se tešimo time što je neko gori od nas. Da, Bosna stoji bolje što se tiče energetike i to ne može da se ospori. Da li su pojedini ljudi na boljim pozicija, verovatno i jesu. Inače mislim da je sada gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, koja ne uliva neko poverenje tj deluje da je postavljena na tu poziciju.

Sa druge strane, stoji pitanje da li si skoro bio u Bosni? Bosna je bila ispred Srbije pre 15-ak godina po mnogo čemu. U medjuvremenu, mnogi gradovi u Bosni su potpuno propali. Po mnogo čemu Srbija i Bosna ne mogu da se porede počev od bitnih ekonomsko-infrastrukturnih tema, preko pitanja broja ljudi koji odlaze iz zemlje, preko zdravstva, do manje bitnih tema poput kulture ili sporta.

Nemam nikakvo zadovoljstvo u tome što je u Bosni gore nego kod nas, niti mislim da su stvari kod nas generalno dobre, ali imam dovoljno objektivnosti i znanja da mogu da uporedim stanje u obe države, pa i u oba entiteta u BiH.
 
Па многи градови у Босни су пропали, али су и многи градови у Србији нажалост пропали. Е сад, мислим да буквално ни у једној теми коју си навео не стоји да две земље "не могу да се пореде". Ето нпр. култура - БХ писци су мени доста бољи од наших. Хм, снимише се филмови о Јасеновцу/Сребреници у слично време и мени се то поклапање унапред није допало, јер знам да је њихова редитељка врло талентована, а да ће овај наш да сними шит од филма. Спорт - специфично је, Срби и Хрвати, кад год могу, играју за Србију, односно за Хрватску. Тијана Бошковић тако игра за нас, а њена сестра (слабији играч) за БиХ, то му дође као резервни тим. Инфраструктура - граде и тамо путеве, али тамо је терен стварно "међу најтежим на свету", па у плану је и тунел од 10 км на Коридору 5ц.. Железница? Ми смо ту као бољи од икога? Даље, имају 3 врло коришћена аеродрома, није то баш тако лоше.

И да се вратимо енергетици. тамо постоји и (уз Албанију - и Енвер Хоџа је нешто радио) ваљда једина електропривреда (хрватска) са 100% уделом обновљиве енергије.

У принципу, то је земља са врло великим ограничењима - географским, политичким - а ја, најискреније, не видим да ми треба да узимамо здраво за готово да смо "боље" (то ваљда значи организованије) друштво. Ни по степену демократије, нешто канда нисмо бољи. Боља су оба ентитета по томе. Бемлига, и онај из Лакташа изгуби Бањалуку, а овај не изгуби Београд. Све је то повелика срамота за ово овде - не бих се дичио нашим људским стањем уопште, па ни компаративно.
 
Za konkretan primer sa filmovima se apsolutno slažem, kao i za to da su tamo, u oba entiteta su obično neizvesniji izbori. Ne mislim da smo u svemu bolji, pogotovo u energetici, ali je opšti utisak ipak bolji kada je u pitanju Srbija. Kad smo kod energetike i za to je, kao i u Srbiji zaslužna vlast bivše države, ne sećam se nekih epohalnih enegetskih poduhvata tamo u poslednjih 20ak godina.

Grade se putevi, ali kilavo, otvaraju se neke mikro deonice i sve ide sporije čak i od Srbije.

Spomenuo si sport i Sarajevo u jednom od prethodnih postova. Taj olimpijski grad su doveli do toga nije imao prvaka BiH ni u jednom kolektivnom sportu prošle godine. Nisu za to krivi ni Srbija ni Hrvatska. Još uvek nije osvojena nijedna jedina olimpijska medalja. Čak su i Kosovo i Crna Gora sa 600k stanovnika uspeli da osvoje medalje.

Broj aerodroma nije nikakvo merilo. Na to utiče geografija jedne zemlje, a u slučaju Bosne i još ponešto. Od najvećih gradova, Sarajevo, Banja Luka, Mostar, Tuzla, Brčko, Doboj, Bijelljina, Prijedor, Zenica, moderna saobraćajnica postoji samo na potezu BL - Doboj, Zenica - Sarajevo. Mi smo makar povezali od Subotice do Pirota i Leskovca, kada budu završeni Moravski i deonice do Šapca, Požarevca/Golupca, i Valjeva mreža modernih saobraćajnica u dve zemlje će biti neuporediva. Da li je to za neku utehu, pa nije jer mi zaostajemo i dalje za drugim zemljama koje treba da jurimo.

Poslednja stvar, Bosnu je napustilo jako puno ljudi. Znam iz ličnog iskustva i utisak mi je da Bosnu puno više napuštaju ljudi nego Srbiju.

Da probam da ilustrujem podacima:
Broj rodjene dece/godinaSrbijaBosna
20007300039000
201068000 -7% u odnosu na 200033000 -15% u odnosu na 2000
202162000 -15% u odnosu na 200026000 -33% u odnosu na 2000

Meni je iskreno žao što je tako, ali Bosna je zemlja od koje su svi digli ruke i nikako (sem u nekim pojedinačnim slučajevima i svetlim orimerima) ne može biti uzor u nekakvom ekonomskom napretku ili organizaciji.
 
Kad smo kod energetike i za to je, kao i u Srbiji zaslužna vlast bivše države, ne sećam se nekih epohalnih enegetskih poduhvata tamo u poslednjih 20ak godina
Te Stanari. Eto, opet solidno pre novog bloka u TE Kostolac, a da ne pominjemo Kolubaru B. Čak i povodom forsiranog ukidanja uglja, sa Janezom Kopačem i Energetskom zajednicom su uglavnom polemisali profesori iz Tuzle i sl., dok su naši najviđeniji menjali paradigme i filozofske sisteme u letu, dok im se sistem raspadao.

Imaj u vidu i da je BiH u vreme SFRJ i sve do ovog veka imala tačno 0 km autoputa.

Ne možemo ni mi njima da budemo, uzor, a jok. Ovo je beogradski forum, a teško da postoji disfunkcionalnija lokalna vlast u glavnom gradu, ili da se negde realizuje manje smislenih projekata. Sarajevo kupilo trolejbuse i širi tramvaj. Ili ovakva polu Severna Koreja od javnosti, ni toga nema. Kod nas su neke stvari na istorijskom minimumu, a to što valja, to je zasluga kvalitetnih pojedinaca i firmi.
 
Poslednja izmena:
Počeli smo razgovor od izjave da ćemo mi zaostajati za BiH, CG…

Ja tvrdim da nećemo jer su stvari još i gore tamo. Iz Bosne sam i znam stanje sa terena a ne iz izjava Fadila i sličnih respirator stručnjaka. Da nije dijaspore i neke strane pripomoći bila bi u još gorem stanju.

Neozbiljno je davati takve izjave. Drzite se nekog dostojanstva, nismo mi najgori po svemu i uvek.

Inace mislim da je kada se rade poredjenja prikladnije porediti Novi Sad i Sarajevo nego li Beograd.
 
Србија објективно има најгори јавни сектор од земаља бивше СФРЈ али један од најјачих ако не и најјачи приватни сектор који све то чини колико толико подношљивим

Ми апсолутно доминирамо у аспектима који не зависе потпуно од државе (музика и забава генерално, спорт, ИТ итд.) али смо ужасни и то се погоршава у аспектима који зависе (енергетика, екологија, социјални системи, јавне услуге, водовод и градска инфраструктура генерално, здравство итд.). До те мере да се приватни сектор користи као закрпа државног где год је могуће, јер чак и нпр. здравству где те у приватном лече исти лекари као у државном бар имаш какву - такву организацију и минимум професионализма / достојанства као пацијент што у државном не постоји.

Ми смо задржали јавни сектор федералне управе социјалистичког система од 20 милиона људи да влада над девастираном земљом од 6 милиона без икакве конкретне реформе, масивног отпуштања или дизања продуктивности ван приватизовања исплативих фирми (губиташи су и даље на плећима пореских обвезника). Када се на то дода одсуство политичке реформе система што постојећу владајућу класу чини недодирљивим постаје јасно да имамо најгори и најнеквалитетнији државни апарат у региону ако не и у Европи генерално

Но то не значи да смо "ми гори" већ да имамо огроман тег око врата који вучемо деценијама и да би драстично полетели само да се манемо више овог пропалог јавног сектора и изградимо неки прилагођен актуелној ситуацији, који функционише по меритократским принципима а не партократији
 
Ma ko da napravi funkcionalan javni sektor, kad ga vlast koristi kao rezervoar glasova i mesto za udomljavanje partijskih vojnika.. Drugarica mi je član SNS-a godinama, prošla je put od "đaka pešaka", anketara, išla u tzv. "vdv", što u prevodu znači- od vrata do vrata, išla na mitinge, dočeke Putinu itd.. na kraju je dobila posao u opštini.. Sama kaže da ih je previše tamo i da efektivno dnevno rade 4 sata max...Koga nisu ubacili u opštinu, udomljen je u Socijalno, Zavod za javno zdravlje, NSZ, Higijenu itd, a za ove sns-ovce bez škole tu je Parking servis, ili su kontrolori u Pantransportu i slično.

Ogroman broj ljudi se zaposlio tako, onda svi oni na izborima glasaju kako glasaju i imamo to što imamo.

Ne mogu da zamislim kakav bi to potres bio kada bi došla neka nova vlast i otpustila pola radnika koji su trenutno višak u javnom sektoru.
 
Sa većinom mogu da se složim, osim sa tim da Bosna ima bolju javnu upravu od Srbije (ponavljam ne ulazim u kvalitet javne uprave). Reći da smo mi lošiki u tome može neko ko nema pojma kako Bosna funkcioniše ili ima, ali je izrazito zlonameran. BiH imaju ubedljivo, ali ubedljivo najgori javni aparat u regionu. Zaboga, tamo svako može da postne neki ministar u nekom kantonu i da dobije službeni auto. Ne pričamo o nekom administrativnom poslu u opštini/socijalno. Zaista, to nije ni za porediti sa Srbijom. Toliko je lošije.

Što se tiče opservacije na privatni sektor i javni, meni se čini, kao nekom ko je relativno još uvek mlad da moja generacija sve manje gleda na posao u javnoj upravi sa nekim oduševljenjem. Nismo više u 2000. ni u 2005. ni u 2010, zemlja se otvorila, postoji mnogo više opcija za sve struke, posebno za rad iz Srbije za klijente van zemlje. Tih kome je životna želja da se zaposle u opštini za 40-50-60k rsd i da radi 4h dnevno sve je manje, i daleko od toga da je to danas jedina opcija. To govore samo oni koji ništa drugo u životu i ne znaju da rade pa očekuju da se neko drugi bori za njih.

Nije istina da za SNS glasaju samo javni činovnici. To je izgovor opozicionara nesposobnih da izadju sa ikakvim planom i programom.

I poslednje, nije neki primer za uporedjivanje, ali javna uprava u Nemačkoj nije puno bolja od srpske. Opet iz iskustva govorim. U nekim segmentima je čak i srpska puno efikasnija, verovali ili ne. Kažem, nije neki primer jer Nemački javni sektor nije medju efikasnijim, ali opet nije razlika velika.
 
Србија објективно има најгори јавни сектор од земаља бивше СФРЈ али један од најјачих ако не и најјачи приватни сектор који све то чини колико толико подношљивим
Тачно тако.

@milaki990
Мислим да ипак потцењујеш размере расула у овдашњој управи. Ту буквално има неколико острвца која нешто иоле солидно раде. Ипак ми нисмо у стању ни угаљ да ископамо, то ти је чиста авангарда, много шире од Европе.
 
Poslednja izmena:
Javni sektor ne propada jer je javni, vec odlukom vlasti da se isti opljacka.
Kako kradu liberali?
Omiljeni metod liberala je da izdvoje profitabilan deo nekog javnog servisa (npr naplata karata, putarine, struje..) a da u drzavnim iliopstinskim rukama ostane onaj neprofitabilni deo koji zahteva investicije.
Radikali, koji su metod pljacke preuzeli i usavrsili on liberala (G17=, DS) kradu na ovaj nacin.
Tako se krade kod puteva, pogrebnih usluga itd.

Dokle god toleriste politicke partije Srbija ce biti u sve vecem rasulu.
Vidi se po broju mrtvih od korone, vidi se po demografskom gubitku.
Mi uopste nemamo sta da raspravljamo, svuda je lose - u Srbiji je najgore.
Zasto? jer smo najvece kukavice, jer tolerisemo sve, kao st***.
 
Ma ko da napravi funkcionalan javni sektor, kad ga vlast koristi kao rezervoar glasova i mesto za udomljavanje partijskih vojnika.. Drugarica mi je član SNS-a godinama, prošla je put od "đaka pešaka", anketara, išla u tzv. "vdv", što u prevodu znači- od vrata do vrata, išla na mitinge, dočeke Putinu itd.. na kraju je dobila posao u opštini.. Sama kaže da ih je previše tamo i da efektivno dnevno rade 4 sata max...Koga nisu ubacili u opštinu, udomljen je u Socijalno, Zavod za javno zdravlje, NSZ, Higijenu itd, a za ove sns-ovce bez škole tu je Parking servis, ili su kontrolori u Pantransportu i slično.

Ogroman broj ljudi se zaposlio tako, onda svi oni na izborima glasaju kako glasaju i imamo to što imamo.

Ogroman broj naprdnjaka (radikala) ima priviegiju i da nikada ne dolazi na posao, i da dobija platu.
 
U toku je lavina otkaza hight tech firmi u USA.
Ovo ce sigurno indirektno uticati i na nasu ekonomiju, na IT sektor.

Layoffs This Month (% of Workers):
1. Twitter: 50%
2. Cameo: 25%
3. Robinhood: 23%
4. Intel: 20%
5. Snapchat: 20%
6. Coinbase: 18%
7. Opendoor: 18%
8. Stripe: 14%
9. Lyft: 13%
10. Shopify: 10%
11. Meta: “Thousands”
12. Apple: Hiring Freeze
13. Amazon: Hiring Freeze
 
U toku je lavina otkaza hight tech firmi u USA.
Ovo ce sigurno indirektno uticati i na nasu ekonomiju, na IT sektor.

Layoffs This Month (% of Workers):
1. Twitter: 50%
2. Cameo: 25%
3. Robinhood: 23%
4. Intel: 20%
5. Snapchat: 20%
6. Coinbase: 18%
7. Opendoor: 18%
8. Stripe: 14%
9. Lyft: 13%
10. Shopify: 10%
11. Meta: “Thousands”
12. Apple: Hiring Freeze
13. Amazon: Hiring Freeze
Другом јаму копали сами у њу упали.
 
Javni sektor ne propada jer je javni, vec odlukom vlasti da se isti opljacka.
Kako kradu liberali?
Omiljeni metod liberala je da izdvoje profitabilan deo nekog javnog servisa (npr naplata karata, putarine, struje..) a da u drzavnim iliopstinskim rukama ostane onaj neprofitabilni deo koji zahteva investicije.
Radikali, koji su metod pljacke preuzeli i usavrsili on liberala (G17=, DS) kradu na ovaj nacin.
Tako se krade kod puteva, pogrebnih usluga itd.

Држава се не финансира стварајући профит већ од пореза грађана, где ми 9 месеци годишње радимо само да платимо дажбине. При чему све чега се јавни сектор дохвати крене да прави губитак који се онда покрива од наших дажбина уместо да се те паре троше на јавне услуге од којих би имали користи. Када су шездесетих политичари молили јапанце да улажу у југословенске фирме они су хтели само под условом да се пола људи поотпушта што су они одбили. Ако је тада било дупло више запослених него што је неопходно по компанијама замислите каква је ситуација са бирократијом сада када исте структуре владају над 3 пута мање становника

Приватизација профитабилних фирми није никаква реформа без масивног гашења губиташа и отпуштања ухлеба како би кренули да стварају вредност као и сви остали
Dokle god toleriste politicke partije Srbija ce biti u sve vecem rasulu.
Vidi se po broju mrtvih od korone, vidi se po demografskom gubitku.
Mi uopste nemamo sta da raspravljamo, svuda je lose - u Srbiji je najgore.
Zasto? jer smo najvece kukavice, jer tolerisemo sve, kao st***.

Демографски губитак и јесте првенствено последица короне и умирања старих људи генерално
 
U toku je lavina otkaza hight tech firmi u USA.
Ovo ce sigurno indirektno uticati i na nasu ekonomiju, na IT sektor.

Layoffs This Month (% of Workers):
1. Twitter: 50%
….


Ovde mogu da se prate takve vesti svakodnevno, ne samo za SAD nego i za Evropu.

Kada i u kojoj meri će to uticati na naš IT sektor je dobro pitanje. Za sada firme u jako malom % otpuštaju programere. Mahom su to ljudi iz drugih sektora poput podrške, marketinga,… Ali to moze biti samo prvi koral, mozda u nekoj od sledećih iteracija otkazi obuhvate i programere u većoj meri. Zbog toga je trenutno uticaj na naš IT minimalan, ali videćemo kako će se stvari razvijati ubuduće.
 


Snag_6bafb63a.png


Novi znakovi recesije u svetu.
 

Sjajan rast izvoza Hrvatske, Slovenije, Srbije, BiH i Makedonije​

Odlične izvozne rezultate ostvaruju i susjedne Slovenija, Srbija, BiH i Sjeverna Makedonija. Tako je robni izvoz Srbije u prvih osam mjeseci rastao s 12.94 milijarde eura 2019. na 18.85 milijardi eura 2022., što je solidan rast od 45.67 posto.

Slovenija je rekorder po apsolutnom rastu, s 22.18 milijardi eura u prvih osam mjeseci 2019. na 34.36 milijardi eura ove godine, tj. 54.91 posto. Relativno najveći rast je ostvarila BiH, za 55.50 posto, tj. s 3.91 milijarde eura prvih osam mjeseci 2019. na 6.08 milijardi eura u istom razdoblju 2022. Sjeverna Makedonija je imala najmanji rast, za 27.66 posto. Crna Gora je također ostvarila rast, ali je izvoz proizvoda toliko nevažan i mali u toj državi da uopće nije uključena u analizu.

Okvirno je tako Hrvatska ove godine do kraja kolovoza izvezla 3900 eura po stanovniku, Slovenija 16.360 eura, Srbija 2800 eura, BiH 1.900 eura te Sjeverna Makedonija 2700 eura po stanovniku.
Sve zemlje osim Slovenije relativno malo izvoze za svoju veličinu, tj. trgovinski su zatvorene prema ostatku svijeta. Mađarska, Slovačka i Češka izvoze od 12 do 17 tisuća eura po stanovniku godišnje, a čak i jedna velika Poljska (38 milijuna stanovnika) ima veći izvoz po stanovniku od Hrvatske i nekoliko puta veći od Srbije, BiH i Sj. Makedonije.

Izvor: Index.hr

1668158549106.png
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Не знам да ли је неко испратио али реални раст БДП-а у 3. кварталу, по флеш процени РЗС-а је био само 1,1%

По кварталима:

I - 4,4%
II - 3,9%
III - 1,1% (процена)
IV - ?

Ако у четвртом кварталу буде лош као у трећем или гори, економски раст за ову годину ће бити 2,6% или лошији што је далеко испод процене да ће бити 3,5%. А вероватно ће бити као у трећем или гори будући да је у четвртом кварталу прошле године износио 7%

Извор РЗС

told ya

Процењено је да је укупна економска активност у Републици Србији у 2022. години, мерена реалним кретањем бруто домаћег производа (БДП), забележила раст од 2,3% у односу на 2021. годину.

 
Па многи градови у Босни су пропали, али су и многи градови у Србији нажалост пропали. Е сад, мислим да буквално ни у једној теми коју си навео не стоји да две земље "не могу да се пореде". Ето нпр. култура - БХ писци су мени доста бољи од наших. Хм, снимише се филмови о Јасеновцу/Сребреници у слично време и мени се то поклапање унапред није допало, јер знам да је њихова редитељка врло талентована, а да ће овај наш да сними шит од филма. Спорт - специфично је, Срби и Хрвати, кад год могу, играју за Србију, односно за Хрватску. Тијана Бошковић тако игра за нас, а њена сестра (слабији играч) за БиХ, то му дође као резервни тим. Инфраструктура - граде и тамо путеве, али тамо је терен стварно "међу најтежим на свету", па у плану је и тунел од 10 км на Коридору 5ц.. Железница? Ми смо ту као бољи од икога? Даље, имају 3 врло коришћена аеродрома, није то баш тако лоше.

И да се вратимо енергетици. тамо постоји и (уз Албанију - и Енвер Хоџа је нешто радио) ваљда једина електропривреда (хрватска) са 100% уделом обновљиве енергије.

У принципу, то је земља са врло великим ограничењима - географским, политичким - а ја, најискреније, не видим да ми треба да узимамо здраво за готово да смо "боље" (то ваљда значи организованије) друштво. Ни по степену демократије, нешто канда нисмо бољи. Боља су оба ентитета по томе. Бемлига, и онај из Лакташа изгуби Бањалуку, а овај не изгуби Београд. Све је то повелика срамота за ово овде - не бих се дичио нашим људским стањем уопште, па ни компаративно.
Ogroman moj post, ali vredi procitati, da bi se saznalo nesto

Izvini, ali mislim sam da si mnogo upuceniji u desavanja oko Srbije i generalno ovako. Konkretno poredim sa Federacijom, cak je Srpska i zdraviji deo BIH ukljucujuci i HercegBosnu (Hrvatski deo Federacije).

Tri vrlo koriscena aerodroma? (odakle ti podaci da su vrlo korisceni i sta to za tebe znaci uopste? ) Aviokompaniju nemaju. A ni nebo ne kontrolisu ili ne u potpunosti, to rade Srbi i Hrvati.

Evo upravo je Wizz air napustio Sarajevo, pa tako glavni grad nema direktnu liniju ka najbinijim gradovima, a ukupan broj putnika na sva ta tri aerodroma je tek otprilike cetvrtina ili cak petina BEG aerodroma. Samo da naglasimo kad tako kazes "vrlo koriscena aerodroma"

Sta nije nista specificno u sportu razlika? Tamo je i bukvalno najveci uspeh (ne salim se) reprezentacija u sedecoj odbojci. (izguglaj). Srbija je tu neka TRECA galaksija, ali galaksija, ne svet. Tu je bukvalno najveca razlika.

Danas im je Mcdonalds upravo otisao iz drzave i zatvara restorane zato sto je fransizer muljao nesto, to se kod nas ipak nije desilo. (izguglaj klix.ba)

Ovo za pisce, mislim zaista ne razumem o cemu pises, ne poznajem tamosnje pisce ali znam da sam u centru Sarajeva nailazio na knjige i to cirilica, BG izdavackih kuca. I generalno dominiraju nase izdavacke kuce i ne samo u BIH. Srbija je verovatno 10x jace trziste od bosanskog sto se toga tice i najjace regionalno. I to se zna. u Srbiji se dosta cita i dalje.

Tezak teren ili ne, tamo gde god krenes treba ti sati kao da je ogromna drzava, sve nepovezano, rizicni putevi, malo autoputeva, ogromna je tu prednost kod nas, sto zbog bolje infrastrukture generalno sto zbog reljefa, jako je bitno ako se svuda brze stize, sta je Beograd uopste ako ne nesto gde puno ljudi zivi na malom prostoru pa tako tu moze sve da se otvori da ne ides daleko, isto to je Srbija nesto gde neko zivi na vecem prostoru, ako je dobro povezano, imas Beograd u velikom (kao sad BG-NS, BG- PA i slicno). Tu je ogromna prednost i nad Bosnom i nad Bugarskom koja ima manju populaciju i 50% vecu teritoriju, teze je doci izmedju velikih gradova, vece su razdaljine. A i u Hrvatskoj isto i u CG. Pogledaj samo distance Zagreb - Osijek, Zagreb - Split/Dubrovnik. Tu Srbija najbolje stoji u regionu i niko ne pominje to, ali to je OGROMNA prednost Srbije. Od Beograda do svih najvecih gradova Srbije si za maks 2 sata, i manje, bukvalno. Do vecine si za sat i nesto fakticki. Sa brzom prugom ce biti i manje.

Zeleznica, nije kao, kao moja baba sa sela rezoniras "mi smo tu KAO bolji od nekoga", nema tu kao ili ne ili jesmo ili nismo, postoje podaci, statistika - svacega ima i kod nas, ali eto, kod nas se sada preveze mnogostruko vise putnika zeleznicom, i teretnom, postoji nekakva brza pruga koja funkcionise, postoji i gradska zeleznica u Beogradu, vise pruge je elektrificirano, gradi se pruga za brze vozove do Subotice i vrlo ocigledno i do Nisa. Sto neko rece, 4/5 najvecih gradova povezacemo prugama za brze vozove, tamo je sve to negde gde je Srbija bila 2013 npr sto se toga tice.

Naveo si po jedan propagandni film sa obe strane i to je totalno nebitno. U Srbiji postoji svega, ali postoji nekakva kimenatografija i svi gledaju srpsku kinematografiju, svoju bas i nemaju. Srpska kinematografija izbaci desetine serija i filmova svake godine, tamo ukupno ja mislim 2/3 filma. (naravno, vecinom sund je svuda, kao i u Americi ili bilo gde).



Znas kako, ogranicena je zemlja Bosna naravno, ali kad kazes tako treba da kazes i sta su dobili i sta se desavalo, imali su rat, ogranicenja, ali onda i donacije, milijarde evra, znalo se, svi smo znali da su ranih godina 21. veka bili na nivou odnosno iznad Srbije zbog tih stvari dok smo mi bili strasno optereceni inflacijama, slomom, 1999, izolacija, los imidz, Kosovo, 2003, ratni zlocini, genocidi, odnosno i oni i mi smo prosli kroz teske trenutke samo sto su oni kroz taj period imali i podrsku najbitnijeg i najjace zajednice danasnjice.
Imali su i pozitivan prirastaj i jaci natalitet, sve im je islo, posle rata.

Nista nisu iskoristili i sada padaju iza nas, ako cemo realno, i dolazi se na realnije stvari, upravo zbog lokacije Srbije.

Jeste bolja je demokratija, danas rece USA ambasador tamo "mi smo blizu da formiramo vlast" misleci na druge (na nivou federacije) nego kako on odlucuje o tome, cirkus. Ali da po tome i jesu bolje posto imaju neke mehanizme i razne nivoe vlasti, dok kod nas imamo jedan covek jednako sve.

Jeste sramota sto se poredimo sa protektoratom, Srbija - stara srpska drzava i prva koja se oslobodila ropstva turskog na Balkanu, nekadasnji pijemont, drzava sa iskustvom i tradicijama, kao Ceska ali to je posledica promasene politike devedesetih godina.

Na kraju, Srbija evo podataka, danas ima 6,7 miliona i najmanje iseljavanja u regionu, a BIH cela ispod 3 miiona (iako na popisu pise 3.2 tamo je zaista popis laziran i veliki deo dijaspore je usao u stalnu populaciju - Bosnjaci da bi povratili poluge vlasti u delovima Srpske gde su proterani i slicno - a to se vidi po broju djaka prvaka ka se poredi i slicnim podacima, broju rodjenih) Takodje npr Novi Sad ima vise rodjenih beba od Sarajeva :)
Nekad je bilo, Bosna imala 4.5 i najjaci natalitet, hitala ka 5 miliona, a Srbiaj 7.5, danas imas Srbija 6.7 i Bosna ispod 3 miliona, ubila su ih iseljavanja, bas je organizovanije drustvo gde su iseljavanja 7x veca (isto vazi za Kosovo i za Bugarsku a za Hrvatsku). Gde ces veces simbola neorganizovanosti i propasti sistema ako ti aktivna populacija bezi glavom bez obzira? u Srbiji je glavni problem veliki mortalitet, u BIH nije toliki, ali su zato iseljavanja visestruko veca.

u BIH Dijaspora kolo vodi, skoro kao na Kosovu, i to u glavnom gradu, u Srbiji to nije bas slucaj na tom nivou.

E, ono sto zaista vidim da su bolji je to sto imaju stvarno mnogo manje Roma i to vidim kao veliki problem Srbije. Oni verovatno imaju do 100k Roma, ako i toliko, dok mi imamo verovatno blize pola miliona.
 
Pa sad, to na kraju što vidiš kao prednost BiH, jeste rasizam...

Ja uopšte ne vidim prednost Srbije koja proističe iz njenog uređenja ni nad tom, ni nad bilo kojom okolnom zemljom. Srbija je, jednostavno, krš država, nedemokratsko i neslobodno društvo bez odgovornosti moćnika, nepravično, neefikasno, mediokritetsko, visokomanipulativno i neuređeno.

Mislim, energetska sila Crna Gora izvozi dnevno struju za milion do dva miliona evra, a šta mi sinji kukavci napravismo? Do čega je naš mršav rast BDP-a, ako ne do toga? Eno onaj se hvali da ćemo imati hrane dogodine!

Jasno, nije Bosna Finska, neću da pišem očigledne stvari po svim temama, dosadilo mi, ali evo još ovaj put.

Ali, ne, Sarajevo nema svoj Informer i Pink, žao mi je. Nema niko. Klix.ba je gadan, ima još ljigavog, ali toliko ne.

Ponajmanje mi je jasno kako si baš ovih dana našao da stavljaš srpsku železnicu ispred bilo koje? Ima ponešto aktuelno na temi 'Modernizacija železnice', za slučaj da si pratio srpske medije pa ti promaklo śta je u Srbiji trebalo da bude glavna vest.
 
Poslednja izmena:
Pa sad, to na kraju što vidiš kao prednost, jeste rasizam...

Ja uopšte ne vidim prednost Srbije koja proističe iz njenog uređenja ni nad tom, ni nad bilo kojom okolnom zemljom. Srbija je, jednostavno, krš država, nedemokratsko i neslobodno društvo bez odgovornosti moćnika, nepravično, neefikasno i neuređeno. Jasno, nije Bosna Finska, neću da pišem očigledne stvari.

Ponajmanje mi ne jasno kako si baš ovih dana našao da stavljaš srpsku železnicu ispred bilo koje. Ima ponešto aktuelno na temi 'Modernizacija železnice', pa pogledaj tamo...

Ne znam sta za tebe znaci rasizam, i sta ti mislis o tome, prosto, to jeste prednost, inkluzija Roma je jako teska i otezavajuca okolnost za Srbiju.
Ja pricam o realnim stvarima, pogledaj Bugarsku, tamo pa ima mnogo vise Roma nego ovde i opet mnogo vise problema sa tim, samo isprati malo.

Nemoj pogresno da me shvatis ali BUKVALNO razlog zasto nisu iskocile u Federaciji i BIH je zato sto nit imaju industriju (narocito ne hemijsku) nit imaju razvijenu zeleznicku mrezu, nit sta prevoze tim zeleznicama niti imaju gde u inostranstvo da prevoze (mislim da nemaju nikakvu vezu sa inostranstvom ili samo jednu)

Nista nije idealno kod nas, zivot je kompleksna stvar, mnogo toga je oronulo, jeste, smesna nam je vlast da se hvali brzom prugom a ovamo se pruga raspada, cirkus je, ja sam iz tog grada odakle su krenule cisterne kod Pirota i gde je ta hemijska industrija (Negotin - Prahovo/Eliksir) ali cu ti isto tako reci da do pre par godina Eliksir Prahovo nije postojao odnosno to je bio propali IHP Prahovo, a sad tamo radi blizu 1500 radnika sa prosecnom srpskom platom i jako puno inzenjera radi, mnogih sa strane, grad je malcice zivnuo zbog toga, uskoro krecu da grade stanove za ljude koji su se doselili da zive ovde zbog Eliksira Prahovo, a postoji i ta prica o hemijskom parku, nadam se da ce biti nesto od toga. Oni su cak renovirali prugu od Negotina ka Nisu ali je i dalje jako sporo, ne znam sta se tu desava i zasto je ovako ispalo, ili su opteretili teretom ili je i lose pruga i optereceno, svakako BRUKANJE i neprihvatljiva stvar, ne samo to ispadanje nego sto prosto nije bilo adekvatno obezbedjeno da niko ne prilazi, pa je onaj novinar mogao da dodje i snimi les i setka se tu, trebalo je sve da bude zatvoreno. To je jos jedan propust.

Do pre par godina nicega nije bilo, ni 1500 radnika, ni slepera cisterni i vozova sa amonijakom, i bilo nam je super u Negotinu.
Nje ni Madjarska slobodno drustvo pa je mnogo razvijenija od Srbije i deo EU, i tamo je isto jedan diktator i jedak covek jednako sve. Ni to nam nista ne garantuje, ako sredimo te procese, da ce biti mnogo bolje po obicnog coveka. Nije ni Amerika slobodno drustvo, demokratsko.
Svakako, ne bih o tome ovde.

Nista nije crno belo, masa ce uvek da prica svasta, kao i vlast, realnost je da sada iz Negotina svakog dana ide desetina cisterni (sto sleperima sto vozovima) a pre par godina je islo nula, i eto, svako malo iskacu, losa pruga, sramota je, kreteni su, hoce da grade BG Expo 2027 a ovamo vozovi sa amonijakom ispadaju sa sina, ali ako pricamo na taj nacin onda treba odma
da zakljucate temu o Metrou u Beogradu (momentalno) i da trazimo da se prekine projekat - da ne daju gradjani Srbije milijarde za metro u Bg (u koji se i ja sad selim za par nedelja) a ovamo da se previse brinemo svi satro za pruge po Srbiji po zabacenim mestima, ajde da budemo iskreni.

I da se zakljuca tema o obilaznici oko Beograda gde opet drzava daje pare (i o aerodromu BEG) to sve svi gradjani Srbije daju pare a slazes se, bitnije je da se meni resi da mi iza kuce (bukvalno) ne prolaze cisterne sa amonijakom koje iskacu svako malo i da ne idu kroz centar Nisa, to je bitnije od nekakve obilaznice i metroa gde samo hocemo da smanjimo guzvu u saobracaju.

Uvek moze da se prica o svemu.
 
Poslednja izmena:
Mađarska je neuporedivo slobodnije društvo od Srbije. Neuporedivo. Srbija je zemlja bez profesionalnog mejnstrim medija, bez kvalitetnih novina i kvalitetnog opšteimformativnog portala. Srbija, takva, danas u svetu spada u izuzetke.

Za privredni boljitak i to - ima ga, jer ima pametnih i sposobnih ljudi. Nismo mi uopšte loši za biznis - uprkos ovom trešu od države.
 
Za prvi deo teksta se slazem da smo JAKO specificni po tome sto nemamo slobodne medije i da je Vucic stavio pod svoje skoro sve. Apsolutno, tu nemamo sta da pricamo, slazem se da je dogorelo i da smo tu ako ne najgori onda u top 5 najgorih u Evropi (mada verovatno najgori) - to svi vidimo. Vucic nema meru po tom pitanju i ako ce zbog necega da padne sa vlasti, bice to, ne Kosovo i ekonomija.

Ali kazem, uvek je u zivotu tako, svi smo mi licemerni i cirkuzanti, sad se svi zgrazavaju nad prugama kod Negotina, Vratarnice i Pirota i brinu o amonijaku koji prolazi ljudima pored kuca i usput kroz centar Nisa, ali je to vec jako dugo tako (samo sto sad bas cesto prolaze cisterne) i projekti o Metrou u Beogradu, o obilaznici oko Beograda, oko saobracajniji koja ce povezati Knjaza Milosa i NBGD i aerodromu i ostalim su vec dugo u toku i date su pare i naravno, niko tada nije stao i rekao, hej ljudi, ima tamo neka pruga losa i ide amonijak njome, hajde da ne gradimo metro i ove puteve dok se sve pruge u Srbiji gde prolaze opasne materije srede i rekonstruisu i adekvatno izmeste iz centara naselja. Ne, toga se niko nije setio, ni vlast ni obicni ljudi nit mediji niti bilo ko treci.

Uopsteno, nevezano za vlast nego generalno, zaista ali zaista meni je odvratna ta twitter neobavestena zajednica koja samo trazi da laje na nesto (nebitno ko sta) bez da se lepo ispita i realno sagledaju stvari, na tviteru se laje i ismejava sve i to rade ljudi koji su plitki i nemaju bas neke informacije, jako me iritira ta zajednica.
Karikira se, svesno se laze, neko iznese netacne podatke namerno a cesto i zasto sto misli da ima a nema pojma i sad svi kreteni neobavesteni (koji misle da nesto znaju a jako su providni za sve nas koji imamo puno uskladistenih info u memoriji) pocnu da sire pricu i potvrdjuju. Kao kad posmatras dva ogranicena kretena kako se raspravljaju, kao npr da dva klasicna dizelasa raspravljaju nesto o istoriji umetnosti u Napoleonovo vreme.

Kad se pojavi BG expo 2027 i nacionalni stadion, pitamo a sto pre ne izgrade kanalizacionu mrezu u Krnjaci (a bas tu se i selim) i oba projekta gradi drzava Srbija i niko se ne pita da li i iznad toga ima prioritetnijih projekata kao sto je ovo, a Vucic radi ono sto svako ko hoce da ostane na vlasti radi, cuva socijalni mir u BG i NSu.

Hocu da kazem, svako ko kaze, gradimo brze pruge a ovamo se pruge raspadaju je kr**** od coveka zato sto je bilo jos 20 projekata velikih koji su uradjeni i niko nije tada stao i rekao da postoji losa pruga gde idu opasne materije. A sad se zanosimo da satro eto nije uradjena brza pruga, ovo bi se resilo. A znamo dobro da se ne bi ni ovo resilo niti bi bila izgradjena brza pruga.

Masa je licemerna, kao i vlast, iako je ta vlast i izasla iz iste mase i ta ista masa ju je izglasala u prvoj i najbitnijoj iteraciji, kad su dosli na vlast.
 
Poslednja izmena:
Voleo bih da neko pametan prokomentariše ovaj članak.
 
Vrh