Šta je novo?

Srpska ekonomija (strategija, planovi, dešavanja)

Od 2008. svet više nije isti. Ekonomska kriza, pa ratovi u Siriji, Libiji, teroristički napadi po Francuskoj, po severnoafričkim letovalištima itd, ali od krize oko Krima 2014. baš je primetno zaoštravanje. Plus korona i sad ovo sa Ukrajinom.. Baš bezvezna decenija, a boljitak se ne nazire. Svet je sve nesigurniji.
 
Da jbt, dobro me podseti i na Arapsko prose.... prolece.

2008 - svetska ekonomska kriza
2011 - Arapsko prolece
2013 - Ogromna kriza sa izbeglicama iz Sirije
2013-2018 - Ogromna kriza sa laznim izbeglicama odasvud sem iz Sirije
2014 - ISIL izrodi i frka oko njih
2014 - Aneksija Krima i nove tenzije zapada i Rusije, kao i dugorocno menjanje post-Sovjetskog prostora
2016 - Tramp dolazi na vlast i, voleo ga neko ili ne, svi se slazemo da krece masovna histerija i podela u Americi
2016 - Britiseri od****vaju iz EU i mada mnogima ta g'na nece nedostajati, ometaju i usporavaju rad EU dok se ne zavrsi taj idiotski proces
2019 - Ostrvska g'na i dalje odugovlace sa Brexitom, Amerika i Kina ulaze u trgovinski rat, Koreje opet u tenzijama
2020 - crveni u Kini dovode do globalne pandemije, koja sakati drustva i ekonomije sirom planete
2021 - Amerika prepusta Avganistan divljacima, Senilni Bajden dolazi na vlast i utabava put ka novom hladnom ratu
2022 - Debili u Kremlju nasedaju na taj mamac , ulecu u Ukrajinu i zapravo konkretizuju taj novi hladni rat (i pucaju i sebi u nogu ali i celom svetu)

Non stop nesto jbt.
I uglavnom sve zbog par istih bolesnih idiota u: Vasingtonu, Moskvi, Londonu, Rijadu, Briselu i Pekingu.

I kad jedan od njih ima nervozan stomak ili poremecene hormone pa uleti u neka ludila, odma povuce pola ili celu planetu. Jbm ti globalizaciju. :rolleyes:
 
Jel ima jos neko osecaj da od 2008. svet iz jedne krize upada u drugu, i tako u beskraj?

Samo jos jedan pokazatelj koliko je moderno ekonomsko uredjenje falicno i osudjeno na propast. Pogotovu kad je u sluzbi globalista i politike.


Inace, vidim da i Jova smatra da je Srbija kolonija. S cin se donekle i slazem. Nego mi ima tezinu i to sto jedan ekonomista to kaze.
И ја имам идентичну теорију и на исти начин размишљам, као да свет (а Европа нарочито) и даље тапка у месту након 2008. године и да свака следећа криза квантитативно погађа више људи услед глобализације економије и тржишта. То ти је оно по принципу када нам је супер свима је супер, када је лоше онда одосмо сви у амбис.

Добар пример може да буде и српска привреда, између 2005. и 2008. наш БДП је растао и до 9% годишње, те 2008. године просечна плата је била 401 евро, чија је реална вредност била већа од данашњих 400 евра. Највише директиних страних инвестиција је привукла наша земља 2006. године и до дан данас тај рекорд није оборен. Значи уз сав труд и залагање да постанемо ''економски тигар'', да привучемо силне стране компаније (без обзира шта ја мислим о томе), ипак нам показује да су животни стандард као и неки параметри ево већ деценију и по остали фактички непромењени.
 
Ceo taj Benderov spisak je posledica sukoba Zapad-Istok.. I ne, ne mislim da su jedni zlo, a drugi cveće, nego je sve to posledica toga što je Zapad svestan da će dugoročno izgubiti primat od Kine, pre svega, pa onda besni i gleda kako da još ugrabi nešto.

I onda se vraćam na ovu moju priču oko obične pšenice. Rekao bih da Zapad ne želi da od drugih normalno kupi ono što mu treba, da realno gleda stvari- ok, mi vama prodajemo ovo, vi nama prodajete ono i svi zadovoljni.
Ne, oni hoće da do svega dođu otimačinom i pljačkom, oni su to prosto navikli, još od kolonijalnog doba. Da bi oni živeli dobro, mi ostali treba da tavorimo i to je njihova logika.
Pa onda neće da lepo kupe iračku i libijsku naftu, pa ih onda razore i pokradu. Pa onda hoće da sprovedu gas iz Katara preko Sirije do Evrope, Sirija se protivi, pa razvale Siriju.

Pa onda kažu kako nije pravedno da Rusija sama ima tolika rudna bogatstva, treba to podeliti na više delova i eksploatisati. Pa kad im ne ide, onda rovare i izazivaju rat.

Čekaj, šta je problem da Zapad od Rusije kupuje plin? Kako to Rusija ucenjuje EU putem plina? Je l' tražila da menjaju svoje vlade, da uvode rublje, da čitaju Dostojevskog? Ne.

Problem je što oni neće da plaćaju Rusiji taj gas i tako joj pune budžet da bi Rusija mogla da radi šta hoće. Ne, odgovarala bi im slaba i siromašnija Rusija. Zato sad grčevito traže alternativu ruskim energentima, iz njihovih arapskih kolonija, poput Saudi Arabije.

Tamo bre kamenuju ljude na ulici, pa Ameri nisu nešto potrčali da ih bombarduju i uvode demokratiju. Zato su eto razvalili Siriju koja je bila pojam civilizacije i blagostanja do 2010, pa i za naše pojmove.

Zaključak, samo pljačkaj, pa dokle traje.
 
Bender je potpuno u pravu. Kriza 2008. nije resena stampanjem novca. Liberali su hteli, poobicaju d aprivatne dugove prevale na stanovnistvo. Medjutim i to je imalo svoj rok trajanja.

Sada sam cuo uzasnu vest. Vlada Srbie dozvolila je izvos psenice i kukuruza u Albaniju. To znaci da je ekipa za dobre pare odlucila da mi mozemo da budemo gladni.
 
I onda se vraćam na ovu moju priču oko obične pšenice. Rekao bih da Zapad ne želi da od drugih normalno kupi ono što mu treba, da realno gleda stvari- ok, mi vama prodajemo ovo, vi nama prodajete ono i svi zadovoljni.
Ne, oni hoće da do svega dođu otimačinom i pljačkom, oni su to prosto navikli, još od kolonijalnog doba. Da bi oni živeli dobro, mi ostali treba da tavorimo i to je njihova logika.
Pa onda neće da lepo kupe iračku i libijsku naftu, pa ih onda razore i pokradu. Pa onda hoće da sprovedu gas iz Katara preko Sirije do Evrope, Sirija se protivi, pa razvale Siriju.

Pa onda kažu kako nije pravedno da Rusija sama ima tolika rudna bogatstva, treba to podeliti na više delova i eksploatisati. Pa kad im ne ide, onda rovare i izazivaju rat.
Bravo!
 
Izvozi Vučić žito Albancima, a albanski novinari svaki dan na konferencijama u Briselu pitaju hoće li se kazniti Srbija zbog Rusije.. izvezao bih ja njima šipak.
 
https://www.msn.com/en-us/money/mar...ending-globalization/ar-AAVryDp?ocid=msedgntp
Ovo mi se dopada, definitivno je ovaj rat pocetak velikih promena u svim aspektima drustva. Kada to kaze covek koji upravlja firmama od 10k milijardi dolara to svakako ima tezinu. Bice manje kablova kod nas ali mozda i prilika za kvalitetniju proizvodnju kada je Eu firme presele nazad u Evropu, blize sebi. Ako budemo odigrali pametno.
 
И ја имам идентичну теорију и на исти начин размишљам, као да свет (а Европа нарочито) и даље тапка у месту након 2008. године и да свака следећа криза квантитативно погађа више људи услед глобализације економије и тржишта. То ти је оно по принципу када нам је супер свима је супер, када је лоше онда одосмо сви у амбис.

Добар пример може да буде и српска привреда, између 2005. и 2008. наш БДП је растао и до 9% годишње, те 2008. године просечна плата је била 401 евро, чија је реална вредност била већа од данашњих 400 евра. Највише директиних страних инвестиција је привукла наша земља 2006. године и до дан данас тај рекорд није оборен. Значи уз сав труд и залагање да постанемо ''економски тигар'', да привучемо силне стране компаније (без обзира шта ја мислим о томе), ипак нам показује да су животни стандард као и неки параметри ево већ деценију и по остали фактички непромењени.
Јао боже је л' прошло довољно година да сад романтизујемо "златно доба" само што више није осамдесетих него раних две хиљадитих?

Незапосленост је била и преко 20% а цене расле и преко 12% годишње. И то све пре икакве кризе, док је цео свет растао. Када је дошла економска криза мехур је пукао и БДП нам се у наредних 6 година суновратио за скоро 25%.

inflation-rate-in-serbia.jpg

(године после 2020. су процена која се није остварила услед рата у Украјини и енергетске кризе пре њега, качим због историјских вредности)

unemployment-rate-in-serbia.jpg


Тада смо имали раст на крилима реформи од 2000их до Динкивећвске политике када је са њима нестало, драстично појачан снажним растом у целој Европи. Сада имамо раст упркос томе што се Европа саплиће и економски стагнира.

Цео Запад чека судбина Јапана, то је просто неизбежно услед ниског наталитета, презадужености, климатских промена и нарушавања принципа тржишне економије захваљујући којој су се обогатили. Тек ће бити хаоса и ратова за ресурсе у 21. веку, ово је тек почетак
 
Боже свака порука ти је о капитализму колико си опседнут њиме. Ја сам само примећујем да нам се животни стандард драстично побољшао од када смо збацили социјалисте са власти 2000. и приватизовали државна предузећа. Не треба ићи у крајност из идеолошких побуда.
 
Ahahaa a dobro de packa mala... :D

Ne pominjem ja ni kapitalizam ni socijalizam ni 5% koliko ti. Nego zezam te malo, bas zbog toga.

Al salu na stranu, kapitalizam jeste zlo. Kao sto si i sam rekao - ne valja ici u krajnost. A ovo danas i jeste krajnost, odnosno stremljenje ka krajnosti.
 
Ceo taj Benderov spisak je posledica sukoba Zapad-Istok.. I ne, ne mislim da su jedni zlo, a drugi cveće, nego je sve to posledica toga što je Zapad svestan da će dugoročno izgubiti primat od Kine, pre svega, pa onda besni i gleda kako da još ugrabi nešto.

I onda se vraćam na ovu moju priču oko obične pšenice. Rekao bih da Zapad ne želi da od drugih normalno kupi ono što mu treba, da realno gleda stvari- ok, mi vama prodajemo ovo, vi nama prodajete ono i svi zadovoljni.
Ne, oni hoće da do svega dođu otimačinom i pljačkom, oni su to prosto navikli, još od kolonijalnog doba. Da bi oni živeli dobro, mi ostali treba da tavorimo i to je njihova logika.
Pa onda neće da lepo kupe iračku i libijsku naftu, pa ih onda razore i pokradu. Pa onda hoće da sprovedu gas iz Katara preko Sirije do Evrope, Sirija se protivi, pa razvale Siriju.

Pa onda kažu kako nije pravedno da Rusija sama ima tolika rudna bogatstva, treba to podeliti na više delova i eksploatisati. Pa kad im ne ide, onda rovare i izazivaju rat.

Čekaj, šta je problem da Zapad od Rusije kupuje plin? Kako to Rusija ucenjuje EU putem plina? Je l' tražila da menjaju svoje vlade, da uvode rublje, da čitaju Dostojevskog? Ne.

Problem je što oni neće da plaćaju Rusiji taj gas i tako joj pune budžet da bi Rusija mogla da radi šta hoće. Ne, odgovarala bi im slaba i siromašnija Rusija. Zato sad grčevito traže alternativu ruskim energentima, iz njihovih arapskih kolonija, poput Saudi Arabije.

Tamo bre kamenuju ljude na ulici, pa Ameri nisu nešto potrčali da ih bombarduju i uvode demokratiju. Zato su eto razvalili Siriju koja je bila pojam civilizacije i blagostanja do 2010, pa i za naše pojmove.

Zaključak, samo pljačkaj, pa dokle traje.
Po cemu je Sirija bila pojam civilizacije i blagostanja?
Pitam jer sam bio tamo 2011 i ne videh te dve stvari
Oni su uvek bili prilicno siromasni cak za nase pojmove
 
Боже свака порука ти је о капитализму колико си опседнут њиме. Ја сам само примећујем да нам се животни стандард драстично побољшао од када смо збацили социјалисте са власти 2000. и приватизовали државна предузећа. Не треба ићи у крајност из идеолошких побуда.
haaha.
Da li si ikada iz svojih udobnih akademskih visina sisao u svet radnika koji rade po tim privatizovanim preduzecima?
 
Јесу ли они искористили дословне деценије џабалебарења на радном месту да стекну вештине и знања која би им омогућила боље запослење? Постоје државне фирме које су и по 30 година биле у стечајном поступку или су и даље. Људи који су већи део радног века провели у таквим предузећима на грбачи свима осталима и нису помислили ни да нађу нешто поштено да раде ни да науче нешто друго и од тога живе.

Па радије бих дошао у велики град да радим на трафици него седео 30 година у мртвој фирми и очекивао да ме неко плаћа и после још кукао када држава нађе неког приватника који хоће да уложи у то предузеће да би прорадило
 
Zion, pa sad- ako zemlja sa najstarijim naseljenim gradovima na svetu, kolevka pisma, najstarijim sistemom za vodosnabdevanje, zemlja gde su crkve i džamije delile isti zid, a narod raznih vera živeo u miru i slozi, sa besplatnim zdravstvom i školstvom, sekularnim sistemom, gde žene nisu morale da idu pokrivene ulicom, zemlja koja je u svom vlasništvu imala bogata nalazišta nafte i gasa- nije pojam civilizacije i blagostanja, onda ne znam šta jeste.

Uostalom, evo tri dokumentarca RTS- od pre rata, pa se sve lepo može videti:
Poredeći Srbiju i Siriju 2009.godine, kada je ovo snimano- ne bih baš rekao da smo bili u nekoj (velikoj) prednosti..
 
Јесу ли они искористили дословне деценије џабалебарења на радном месту да стекну вештине и знања која би им омогућила боље запослење? Постоје државне фирме које су и по 30 година биле у стечајном поступку или су и даље. Људи који су већи део радног века провели у таквим предузећима на грбачи свима осталима и нису помислили ни да нађу нешто поштено да раде ни да науче нешто друго и од тога живе.

Па радије бих дошао у велики град да радим на трафици него седео 30 година у мртвој фирми и очекивао да ме неко плаћа и после још кукао када држава нађе неког приватника који хоће да уложи у то предузеће да би прорадило

Posto nemas iskustva posto su to samo tvoje mastarije, bolje da ne prosipas ovde liberalne floskule.
Za tebe je svet dualisticki podeljen: zli i lenjiradnici koji inkliniraju soicijalizmu i vredni hrabri preduzetnici kapitalizama.
Vreme te pregazilo, nije ovo 1995. Neoliberalizam je crkao 2008.

Idi u te fabrike, objasni ljudima kako im je dobro.
 
Zion, pa sad- ako zemlja sa najstarijim naseljenim gradovima na svetu, kolevka pisma, najstarijim sistemom za vodosnabdevanje, zemlja gde su crkve i džamije delile isti zid, a narod raznih vera živeo u miru i slozi, sa besplatnim zdravstvom i školstvom, sekularnim sistemom, gde žene nisu morale da idu pokrivene ulicom, zemlja koja je u svom vlasništvu imala bogata nalazišta nafte i gasa- nije pojam civilizacije i blagostanja, onda ne znam šta jeste.

Uostalom, evo tri dokumentarca RTS- od pre rata, pa se sve lepo može videti:
Poredeći Srbiju i Siriju 2009.godine, kada je ovo snimano- ne bih baš rekao da smo bili u nekoj (velikoj) prednosti..
Kod njih u celoj zemlji koriste cucavce razumes. WC solja je luksuz jer nemaju dobru kanalizaciju. Plus saobracajna signalizacija je prava egzotika pa se pretrcava ulica. I sva kola su na nivou yuga. Eto ti zemlja blagostanja
 
Poslednja izmena:
Posto nemas iskustva posto su to samo tvoje mastarije, bolje da ne prosipas ovde liberalne floskule.
Za tebe je svet dualisticki podeljen: zli i lenjiradnici koji inkliniraju soicijalizmu i vredni hrabri preduzetnici kapitalizama.
Vreme te pregazilo, nije ovo 1995. Neoliberalizam je crkao 2008.

Idi u te fabrike, objasni ljudima kako im je dobro.
Познајем и превише људи који су паразитирали по јавним предузећима или то и даље чине а још више људи који су генерално живели по принципима економије које браниш. Рођена баба ми је радила у ПКБ-у 30 година посао вртећи 3 папира који јој доставе да би сад 40 година била у пензији. О родбини по малим местима, њиховом раду, вештинама и посвећености не бих ни да почињем.

Иначе видим све нам је боље од 2008., из године у годину све више цветамо. Што се више државе света задужују, мешају у економије, деле паре, субвенционишу, контролишу и планирају индустријски раст то смо у дубљој кризи. И тек ћемо бити јер долази на наплату читав век "прогресивизма" који је прекинуо пола миленијума раста и развоја тржишних економија.
 
Zion, ja na ovim snimcima što sam okačio nisam video da su vozili ništa lošije automobile, nego što su se vozili u Srbiji 2008. Evo malo "Yugića" na ulicama Damaska i Alepa pre rata:
36b1a3c7a0ffa6f326e281dc58c21ff1.jpg

31536000.jpg

Kanalizacija? Pa pola Srbije je nema, uključujući i trećinu Beograda. Verovatno je još gore bilo 2008. Kome mi možemo da se rugamo zbog toga? Baš će pustinjska Sirija da ima kanalizaciju i kupatila kao Engleska.

U arapskim zemljama je saobraćajna signalizacija i inače egzotika, sam RTS-ov voditelj ovih emisija kaže da i kad je ima, oni pokazuju rukama jedni drugima gde skreću. To je takva kultura, šta je tu čudno. Pretrčavanje ulica, šališ se.. pa u Srbiji se pretrčava na sve strane, po manjim gradovima pa redovno.

Sirija je pre rata bila jedna od najnaprednijih arapskih zemalja, imali su ono što je najvažnije - mir i versku toleranciju.
I svoje izvore nafte i gasa. Da, ta "zaostala" zemlja ih nije prodala strancima kao što je to uradila "civilizovana" Srbija.

Mnogo mi nešto sa visoka gledamo na druge, a trebalo bi prvo kod sebe da počistimo.
 
Poslednja izmena:
Познајем и превише људи који су паразитирали по јавним предузећима или то и даље чине а још више људи који су генерално живели по принципима економије које браниш. Рођена баба ми је радила у ПКБ-у 30 година посао вртећи 3 папира који јој доставе да би сад 40 година била у пензији.
To je loše i to je jedan ekstrem.

Zato se svet sada tera u drugi ekstrem, podjednako loš, u kome će ljudi raditi 3 posla da bi preživljavali, nadajući se nekoj penziji jednog dana, koji nikad neće dočekati jer će granice za penziju stalno da se pomeraju i ljudi teraju da rade do smrti. Ili će prosto biti prepušteni sami sebi, pod izgovorima da ''nema dovoljno para'' i da se snađu sami.

U socijalizmu, ljudi su bili paraziti na grbači države.
U kapitalizmu, korporacije su paraziti na grbačama nacija.
 
Познајем и превише људи који су паразитирали по јавним предузећима или то и даље чине а још више људи који су генерално живели по принципима економије које браниш. Рођена баба ми је радила у ПКБ-у 30 година посао вртећи 3 папира који јој доставе да би сад 40 година била у пензији. О родбини по малим местима, њиховом раду, вештинама и посвећености не бих ни да почињем.

Иначе видим све нам је боље од 2008., из године у годину све више цветамо. Што се више државе света задужују, мешају у економије, деле паре, субвенционишу, контролишу и планирају индустријски раст то смо у дубљој кризи. И тек ћемо бити јер долази на наплату читав век "прогресивизма" који је прекинуо пола миленијума раста и развоја тржишних економија.
procitaj knjigu "Debt first 5000 years".
Iznosis akademske floskule. Price u koje ni Dinkic vise ne veruje.
Nikad nije bilo nenasilnog trzisnog tazvoja.
Trzista su otvorena silom.
 
Inače, ko se malo dublje zagleda i zamisli, može da uvidi da je malo ljudi koji zaista iskreno žele komunističke revolucije ili vraćanje socijalističkim uređenjima. Većina ljudi ne žele to. Nego je većini ljudi preko glave da ih neko na silu tera u drugi ekstrem - surovi kapitalizam i neofeudalizam. I u prisiljeni, nametnuti globalizam.

Drugim rečima:

1) Ljudima je preko glave da žive u globalnom, planetarnom sistemu, se probudiš jednog jutra i saznaš da je gorivo poskupelo za 5% zato što se govnarski posrednik od brokera na Vol Stritu napio i kupio milione barela na račun kompanije i time doveo do globalnih potresa na svetskim berzama, opšte konfuzije i panike. Da, posle se stvar ispeglala, ali ne bez štete po obične ljude. I pokazala je u koliko syebanom i nelogičnom ekonomskom uređenju živi današnje čovečanstvo.

2) Ljudima je preko glave da žive u globalnom sistemu gde se probudiš jednog jutra i saznaš da će ti plata od sad biti 20% manja. Opet, zato što se nekome na Vol Stritu nije digao tog jutra, pa je loše radio, pa su njegove akcije dovele do Efekta leptira koji je na kraju proizveo paniku na svetskim berzama. Ili je roknula valuta u kojoj se tebi računa plata. Pa sad jbg, snađi se... Znate na šta mislim, na one situacije kad nema većih ratova ili kriza u svetu i samo jednog jutra čitate u novinama ''Svetske berze u krizi! Indeksi Dža&Bu pali čak 5.000 Bambija!'' Ili ''dolar ove nedelje pao X procenata. Zašto? Niko ne zna''.

3) Šta je palo na berzama? Zašto je palo? Kako je palo? Kako nešto može da prosto ''ispari''? Možda zato što nikad nije ni postojalo? Zašto se očekuje od običnog čoveka da zna šta su Dau Džons, Stendrz end Puuurz (uvek sam se divio tim debiloznim imenama banaka i posredničkih kuća btw), šta su Dža and Bu, indeksi...? Zašto je napravljen ekonomski sistem koji može da razume samo 2% ljudi na svetu a 1% upravlja njime? Kako neko može da očekuje da obični ljudi i mali preduzetnici razvijaju svoj rad ili svoje biznise kada je cela planeta postala talac ekonomskog uređenja u kojem ti trebaju godine čitanja i bubanja samo da bi razumeo vesti sa Vol Strita??? Ili registrovao firmu i svoju delatnost u APRu???!!! Kako smo kao rasa došli do tačke da se običan čovek svakih par meseci budi i saznaje da će mu plata/ biznis / posao / porodica / kupovna moć ispaštati zato što je, parafraziram: NN lice bez mozga i časti jutros nešto skenjalo na Vol Stritu, pa je to unelo paniku, pa se panika proširila na svetske berze, pa roknule neke valute, pa sa njima roknula i vrednost nečijeg rada...

Jel neko zaista misli da je takvo bolesno, nestabilno i nelogično uređenje motivacija i plodno tlo da mali preduzetnici širom sveta razvijaju svoje biznise?
Jel neko misli da tako treba da izgleda nagrada za nečiji rad i trud? Juče si imao mesečni prihod od 500 evra. Od danas ćeš imati 200. Juče si imao 50 jabuka, danas imaš 20. Zašto? Pa zato što je neka bu******** bila alava ili glupa, i svojim akcijama izazvala Efekat Leptira koji se proširio na celu planetu. A jbg, ti si taj koji na kraju mora da plaća račun. Dok budaletine koje su to napravile idu kućama. Jer su oni brokeri, i rade po satu, za fiksne pare. A tebi ko je kriv kad nisi birao da budeš hohštapler i parazit.


4) Ljudima je preko glave straha i pesimizma. A strah i pesimizam su prisutni zadnjih 20 godina zato što je viša puta nacijama širom sveta pokazivano da - govoriću u metaforama - ako padne drvo u šumi Ontarija, možda i nema nikog da ga čuje... ali računajte da će biti nekog ko će to iskoristiti da vas opelješi. Negde, neko, nekako će naći način da svoje povećanje: goriva, sirovina, građevinskog materijala, nameštaja... opravda time što je palo drvo u šumi u Ontariju.

Jel to normalno? Jel to razumno?! Da je cela svetska ekonomija u stvari veliki talac Efekta leptira i par centara moći?

5) Ljudima je preko glave ideja da čovek treba da živi da bi radio, umesto obrnuto. Ideja da treba da žrtvuju svoj privatan život, svoju porodicu, svoje zdravlje, svoj identitet... da bi živeli i radili za interese korporacije. To je otišlo toliko u bolest, da su u jednom momentu čak i Amerikanci, dojeni i tovljeni kapitalizmom i feudalnim idejama još od malih nogu, shvatili da je stvar prešla svaku meru i počeli masovno da daju otkaze. A onda je otišlo i korak dalje, i iznedrilo nove struje koje dovode u pitanje sam smisao rada, bar u ovim današnjim uslovima i besperspektivnom vremenu.

I dok se ovde tovari po socijalizmu kao jednom ekstremu gde ''ljudi ne rade ništa a dobijaju pare'', u zemljama koje su otišle toliko duboko u drugi ekstrem, ljudi počinju da imaju egzistencijalne krize i da postavljaju pitanja - koji andrak mi znači da imam titulu i šestocifrenu godišnju zaradu ako neću moći nikad da uživam od toga? :unsure:

6) Ljudima je preko glave da im druge zemlje i druge nacije govore kako treba da žive i rade. Naravno da treba svi da sarađujemo i da se oslanjamo jedni na druge i isto tako da očekujemo nešto zauzvrat. Ali aman više, ne može brokerski izrod sa Vol Strita koji, biću blag - ništa materijalno ne proizvodi - da soli pamet i podržava svoju vladu koja će nekom tamo Rusu u Sibiru da govori da ne radi dovoljno. A Rus samo dok ode u šumu, iscepa drva i vrati sve to kroz rasputicu... izgubi čitav dan, a ponekad i više dana. A nekad zamalo pa da izgubi i život, kao ovaj baja što je u vodi do guše. I šta sad, sad će njemu da dođu Vol Strit, Alehandra Kortes, Ilon Mask, Stiv Džobs i slične vreće govana, da mu pričaju šta znači zaista raditi? Ili nekom arapinu u pustinji? Ili nekom Vijetnamcu u prašumama sa 100% vlage i 200% insekata i otrovnica? Ili pak nekom našem Srbinu koji po ceo dan ore odnosno bere paradajz da bi mu posle Vučić i korporativne jajare sve to obezvredili?

Ma daj bre...

7) I za kraj, ljudima je preko glave da slušaju kako su oni krivi i odgovorni za sve i kako moraju da se još dokažu i istaknu da bi imali stabilan posao i da bi možda, ali mooooožda jednog dana imali penziju ili njihova deca imala budućnost, dok za to vreme razne masne vreće fekalija širom sveta uvećavaju svoje bogatstvo sa 149.000.000.000$ na 150.000.000.000. I ne samo da ne znaju šta će više s tim parama i pohlepom, nego imaju toliko drskosti da oni takvi masni, pohlepni i nezasiti, i kompanije koje drže, drugima seru o odgovornosti, poštenju, odricanjima, žrtvovanjima i vaspitanju.


A svi ili skoro svi ovi problemi i boleštine iznad, proizilaze ili su u korelaciji sa kapitalizmom. Tačnije, ovom sadašnjom bolesnom iteracijom kapitalizma i globalizma koji nam se nameću. I opet kažem, to ne znači da su sami koncepti kapitalizma i globalizma potpuno loši. Ali ovo što se sada radi i nameće... ovo je čista bolest mozga.

I masa ljudi ne želi da zbog toga ode u suprotan ekstrem - komunizam, sa sve klasnim ratovima i revolucijama i proletarijatima i šta ti ja znam. Ali žele da ova bolest mozga, ovaj globalni pesimizam, globalno robovlasništvo, globalno licemerje, globalne nelogičnosti... stanu već jednom. Da se zaustavi ovo ludilo koje čovečanstvo vodi u propast.

E zato su ljudi kivni na kapitalizam, to jest na ovaj globalistički kapitalizam kakav nam se nameće. Nisu kivni na ideju da neko dobije koliko radi, niti na ideju da postoje bogatiji i siromašniji. Kivni su na ovaj globalni korporativno-feudalistički pičvajz u kome razne protuve bez trunke integriteta, etike, radnog iskustva... drugima širom planete govore i teraju kako, koliko, zašto i za koga da rade. Dok sami lično postupaju i žive sve kontra od onoga što propovedaju i nameću.
 
Poslednja izmena:
procitaj knjigu "Debt first 5000 years".
Iznosis akademske floskule. Price u koje ni Dinkic vise ne veruje.
Nikad nije bilo nenasilnog trzisnog tazvoja.
Trzista su otvorena silom.
Динкић је био гробар раног Досовског либерализма и главни увод у потоњу регресију ка квазипланској економији која је уследила (субвенције, задуживање, регулације итд.)

Ја понављам идеје које су пре 100 године предвиђале да ће се десити ово што се дешава ако се напусти класична теорија економије. Ти оптужујеш мене за "академске флоскуле" а пропагираш антрополошки, недоказани наратив о историји економије. Исто као што су антрополози вековима ширили лажи о примитивним друштвима без стратификације где стога није било насиља ("приватна својина је створила злочин") да би се испоставило да су управо таква друштва апсолутно најнасилнија.

Антропологија спада под филозофију а не науку, и то што више времена пролази то је више чињеница. Слободна, добровољна размена је једини начин да постоји алокација ресурса у друштву без насиља, освајања и лоповлука. Зато ти и смета.
 
Vidimo kako sjajno funkcioniše ta ''klasična teorija ekonomije''. Odlična je u vraćanju čovečanstva u feudalizam.

Inače, oglašise se masni korporatopodi i izraziše svoje nezadovoljstvo što im projekat ''Global na tacni'' ne ide kako su planirali...

Direktor najmoćnijeg koncerna "za koji niko ne zna" najavio kraj globalizacije​


Sukob u Ukrajini ukazuje na prekomponovanje situacije na globalnom nivou, na šta osim političara, počinju da ukazuju i ljudi iz sveta biznisa.
Lari Fink, izvršni direktor i predsednik najveće investicione kompanije koja upravlja imovinom BlackRock, rekao je da je situacija u Ukrajini preokrenula svetski poredak koji je postojao od kraja Hladnog rata.

"Ruska invazija na Ukrajinu je stavila tačku na globalizaciju koju smo doživeli u poslednje tri decenije", rekao je Fink u svom pismu akcionarima, prenosi Bonitet.com. "To je ostavilo mnoge zajednice i ljude da se osećaju izolovano. Verujem da je ovo pogoršalo polarizaciju i ekstremističko ponašanje koje danas vidimo u društvu", dodao je.

Fink, čija kompanija nadgleda više od 10 biliona dolara, rekao je da su se nacije i vlade udružile i pokrenule "ekonomski rat" protiv Rusije. On je rekao da je BlackRock takođe preduzeo korake da obustavi kupovinu svih ruskih hartija od vrednosti u svom aktivnom ili indeksnom portfelju, prenosi Bonitet.

"Tokom proteklih nekoliko nedelja, razgovarao sam sa bezbroj ljudi, uključujući naše klijente i zaposlene, koji žele da shvate šta bi se moglo učiniti da se spreči raspoređivanje kapitala u Rusiju", rekao je Fink.

Globalizacija i Fink

Još ranih 1990-ih, kada je svet izašao iz Hladnog rata, Rusija je postala dobrodošla u globalni finansijski sistem i dobila pristup globalnim tržištima kapitala, napisao je Fink. Ekspanzija globalizacije ubrzala je međunarodnu trgovinu, povećala globalna tržišta kapitala i povećala ekonomski rast, rekao je on. Bilo je to baš tada, pre 34 godine, kada je BlackRock osnovan i kada je kompanija imala ogromne koristi od uspona globalizacije i rasta tržišta kapitala, što je podstaklo potrebu za upravljanje imovinom zasnovano na tehnologiji, rekao je Fink.

"Ostajem dugoročno vernik u prednosti globalizacije i moć globalnih tržišta kapitala. Pristup globalnom kapitalu omogućava kompanijama da finansiraju rast, zemljama da povećaju ekonomski razvoj i više ljudi da dožive finansijsko blagostanje", rekao je Fink, prenosi CNBC.

Šta je BlackRock?

Kako kaže Hajke Buhter, nemačka novinarka koja je napisala i knjigu o ovom koncernu, ime ‘BlackRock’ je poznato "samo pažljivim čitaocima ekonomskih rubrika”. Naziva ga i "najmoćnijim koncernom koji niko ne poznaje".

Ova kompanija savetuje centralne banke, vlade, ministre finansija, ulagače, a osnovao ju je upravo Lari Fink 1988.godine. Buhter o Finku u svojoj knjizi piše sledeće: "Najuticajniji čovek modernog sveta finansija izgleda na prvi pogled kao neki običan računovođa". Leriju Finku je, prema njenom mišljenju, uspelo nešto što nije nikom drugom u vremenu u kojem živimo: "On je izgradio sopstveno carstvo na Wall Street-u i to za manje od tri decenije." A za to je potreban poprilično jak ego i neverovatno mnogo ambicije, zaključuje novinarka.

 
Vrh