Šta je novo?

Srpska ekonomija (strategija, planovi, dešavanja)

Vidimo kako sjajno funkcioniše ta ''klasična teorija ekonomije''. Odlična je u vraćanju čovečanstva u feudalizam.

Да си ти мени жив и здрав она је у свету напуштена пре 90 година. А уједно је она човечанство из феудализма и извукла.
Inače, oglašise se masni korporatopodi i izraziše svoje nezadovoljstvo što im projekat ''Global na tacni'' ne ide kako su planirali...

Direktor najmoćnijeg koncerna "za koji niko ne zna" najavio kraj globalizacije​


Sukob u Ukrajini ukazuje na prekomponovanje situacije na globalnom nivou, na šta osim političara, počinju da ukazuju i ljudi iz sveta biznisa.
Lari Fink, izvršni direktor i predsednik najveće investicione kompanije koja upravlja imovinom BlackRock, rekao je da je situacija u Ukrajini preokrenula svetski poredak koji je postojao od kraja Hladnog rata.

"Ruska invazija na Ukrajinu je stavila tačku na globalizaciju koju smo doživeli u poslednje tri decenije", rekao je Fink u svom pismu akcionarima, prenosi Bonitet.com. "To je ostavilo mnoge zajednice i ljude da se osećaju izolovano. Verujem da je ovo pogoršalo polarizaciju i ekstremističko ponašanje koje danas vidimo u društvu", dodao je.

Fink, čija kompanija nadgleda više od 10 biliona dolara, rekao je da su se nacije i vlade udružile i pokrenule "ekonomski rat" protiv Rusije. On je rekao da je BlackRock takođe preduzeo korake da obustavi kupovinu svih ruskih hartija od vrednosti u svom aktivnom ili indeksnom portfelju, prenosi Bonitet.

"Tokom proteklih nekoliko nedelja, razgovarao sam sa bezbroj ljudi, uključujući naše klijente i zaposlene, koji žele da shvate šta bi se moglo učiniti da se spreči raspoređivanje kapitala u Rusiju", rekao je Fink.

Globalizacija i Fink

Još ranih 1990-ih, kada je svet izašao iz Hladnog rata, Rusija je postala dobrodošla u globalni finansijski sistem i dobila pristup globalnim tržištima kapitala, napisao je Fink. Ekspanzija globalizacije ubrzala je međunarodnu trgovinu, povećala globalna tržišta kapitala i povećala ekonomski rast, rekao je on. Bilo je to baš tada, pre 34 godine, kada je BlackRock osnovan i kada je kompanija imala ogromne koristi od uspona globalizacije i rasta tržišta kapitala, što je podstaklo potrebu za upravljanje imovinom zasnovano na tehnologiji, rekao je Fink.

"Ostajem dugoročno vernik u prednosti globalizacije i moć globalnih tržišta kapitala. Pristup globalnom kapitalu omogućava kompanijama da finansiraju rast, zemljama da povećaju ekonomski razvoj i više ljudi da dožive finansijsko blagostanje", rekao je Fink, prenosi CNBC.

Šta je BlackRock?

Kako kaže Hajke Buhter, nemačka novinarka koja je napisala i knjigu o ovom koncernu, ime ‘BlackRock’ je poznato "samo pažljivim čitaocima ekonomskih rubrika”. Naziva ga i "najmoćnijim koncernom koji niko ne poznaje".

Ova kompanija savetuje centralne banke, vlade, ministre finansija, ulagače, a osnovao ju je upravo Lari Fink 1988.godine. Buhter o Finku u svojoj knjizi piše sledeće: "Najuticajniji čovek modernog sveta finansija izgleda na prvi pogled kao neki običan računovođa". Leriju Finku je, prema njenom mišljenju, uspelo nešto što nije nikom drugom u vremenu u kojem živimo: "On je izgradio sopstveno carstvo na Wall Street-u i to za manje od tri decenije." A za to je potreban poprilično jak ego i neverovatno mnogo ambicije, zaključuje novinarka.


Сигурно ће сада уследити период просперитета
 
Svet su iz feudalizma izvukle grbače običnog naroda. ;) Kao i iz svakog drugog njesra u ljudskoj istoriji.
Sigurno nisu Rokfeleri i Rotšildi, sigurno nisu korporacije i sigurno nisu masne hohštaplerske p..de špekulanti sa Vol Strita.
Сигурно ће сада уследити период просперитета
Kako uslediti? Pa svet je u prosperitetu već 14 godina, od 2008. :) Kad smo videli svu brilijantnost i nepogrešivost modernog kapitalizma i globalizma.
Jedan šraf ispadne iz ležišta u velikom globalnom mehanizmu hohštapleraja, i odmah se cela mašinerija urušava. I na****vaju i krivi i nedužni. Sistem do mojega.


Inače, za nekoga ko se predstavlja jako obrazovanim i načitanim, imaš veliki problem da sve voliš da gledaš crno-belo, jako ograničeno i isključivo, i da deliš na kapitalizam i socijalizam. To se vidi iz posta u post, već nedeljama unazad, kad god je tema o ekonomiji. Zato ćeš i provesti još jako mnogo godina uzalud se upinjući da ljudima objasniš da je koncentrat kapitalizma ono što svetu treba. Jer većina ljudi, pogotovu izvan Amerike, se neće složiti sa tobom u tome. No dobro, tvoj život, tvoje vreme, tvoji živci... što se mene tiče, slobodno budi i novi Milton Fridman. Ali kao što sam napisao u postu gore koji si iskulirao, kako vreme bude prolazilo i čovečanstvo bude još više gurano u blato kapitalizma, tako će čak i ljudi na zapadu sve više da dižu ruke od tog bolesnog koncepta i uređenja.


Svaka ideja, kada se otera u ekstrem, je kancer i zlo. Pa kako socijalizam, tako i kapitalizam. I to je suština svega. Balans i kombinovanje su ključ uspeha u skoro svemu.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Динкић је био гробар раног Досовског либерализма и главни увод у потоњу регресију ка квазипланској економији која је уследила (субвенције, задуживање, регулације итд.)

Ја понављам идеје које су пре 100 године предвиђале да ће се десити ово што се дешава ако се напусти класична теорија економије. Ти оптужујеш мене за "академске флоскуле" а пропагираш антрополошки, недоказани наратив о историји економије. Исто као што су антрополози вековима ширили лажи о примитивним друштвима без стратификације где стога није било насиља ("приватна својина је створила злочин") да би се испоставило да су управо таква друштва апсолутно најнасилнија.

Антропологија спада под филозофију а не науку, и то што више времена пролази то је више чињеница. Слободна, добровољна размена је једини начин да постоји алокација ресурса у друштву без насиља, освајања и лоповлука. Зато ти и смета.
Stvar je o tome sto se Adam Smit bukvalno shvata.
Liberalizam u stvari nikada nije postojao.
 
Svet su iz feudalizma izvukle grbače običnog naroda. ;) Kao i iz svakog drugog njesra u ljudskoj istoriji.

То је најјобичнија флоскула без претерано користи или смисла испод хаубе. Као да ја кажем "морнари су спасили дављеника" да би ти рекао "нису морнари него уже ;)".

Ок.
Sigurno nisu Rokfeleri i Rotšildi, sigurno nisu korporacije i sigurno nisu masne hohštaplerske p..de špekulanti sa Vol Strita.

Они су чак и више одговорни узимајући у обзир да су били иза технолошких иновација много више од обичних радника. Можеш на прсте једне руке да набројиш све технолошке и друге иновације за које су одговорни обични кметови. А технолошке и друге иновације су те које доводе до смена епоха, не обичан рад.

Kako uslediti? Pa svet je u prosperitetu već 14 godina, od 2008. :) Kad smo videli svu brilijantnost i nepogrešivost modernog kapitalizma i globalizma.
Jedan šraf ispadne iz ležišta u velikom globalnom mehanizmu hohštapleraja, i odmah se cela mašinerija urušava. I na****vaju i krivi i nedužni. Sistem do mojega.

То просто није истина, глобална економија расте све време. У кризи су одређене западне земље које су саме себи пуцале у ногу - што због ниског наталитета, што због саботирања сопствених привреда, што због (оправданог) еколошког трансформисања што због презадужености. Све што ти мислиш да је последица "либералног капитализма" је последица политика против којих су се либерални капиталисти борили, инсистирајући да ће довести до оваквог стања.

То и јесте кључни проблем, прогресивизам се храни сиромаштвом које ствара. Што је више економија у проблему то се више инсистира на државном уплитању и дисторзији тржишта што доводи до мехура и криза што онда "оправдава" даље уплитање и дисторзију и тако у спирали до дна. И никад се не одустане од једном установљених прогресивних политика када успеју, колико год биле штетне. Нпр. један од главних аргумената за формирање централне банке САД је био да ће то "елиминисати економске кризе". Оне су фала богу још увек ту али ФЕД не иде нигде.

Inače, za nekoga ko se predstavlja jako obrazovanim i načitanim, imaš veliki problem da sve voliš da gledaš crno-belo, jako ograničeno i isključivo, i da deliš na kapitalizam i socijalizam. To se vidi iz posta u post, već nedeljama unazad, kad god je tema o ekonomiji. Zato ćeš i provesti još jako mnogo godina uzalud se upinjući da ljudima objasniš da je koncentrat kapitalizma ono što svetu treba. Jer većina ljudi, pogotovu izvan Amerike, se neće složiti sa tobom u tome. No dobro, tvoj život, tvoje vreme, tvoji živci... što se mene tiče, slobodno budi i novi Milton Fridman. Ali kao što sam napisao u postu gore koji si iskulirao, kako vreme bude prolazilo i čovečanstvo bude još više gurano u blato kapitalizma, tako će čak i ljudi na zapadu sve više da dižu ruke od tog bolesnog koncepta i uređenja.

Svaka ideja, kada se otera u ekstrem, je kancer i zlo. Pa kako socijalizam, tako i kapitalizam. I to je suština svega. Balans i kombinovanje su ključ uspeha u skoro svemu.

Ти инсистираш на некој "умерености" и нијансама сиве а онда перфидно провлачиш да је све десно од СПС-а "зло" и "болест". А када ико инстира супротно онда је он "залуђен" и није у стању да види сложеност света.

Неолиберализам није класични либерализам него закрпа кејнзијанског прогресивизма. Да је теби или МС заиста стало довољно до економије узели би књигу и научили бар основне појмове и начине функционисања феудализма, меркантилизма, капитализма (кејнзијанизма, марксизма, социјализма, аустријске школе, либертаријанизма, неолиберализма) итд. Али нећете јер то компликује свет а много је лакше одмахнути руком и сложене надисторијске процесе називати једним именом и за то кривити недефинисане "капиталисте" које по дефиницији укључују деда Радоја који издаје трактор а искључују богатог радника за Ернст и Јанг. Чак је потребно имати елементарно разумевање марксистичке теорије да би се то увидело и схватило зашто је проблем данас много сложенији него тада.

Stvar je o tome sto se Adam Smit bukvalno shvata.
Liberalizam u stvari nikada nije postojao.

Адам Смит је битан јер је био један од првих мислилаца на ту тему али су многе његове теорије одбачене (попут радне теорије вредности). Ниједан "чист" економски систем у историји никад није постојао али се могу извући одређени закључци у разликама међу различитим системима.
 
Kako uslediti? Pa svet je u prosperitetu već 14 godina, od 2008.
Evropa (uz izuzetke tipa Poljske, baltickih drzava i slicno), SAD, Kanada, Australija i Novi Zeland stagniraju, to je tacno.
Isto i Japan, mada je on u problemima jos od sredine 90-ih.
Latinska Amerika je isto u fazonu 2 koraka napred, 3 koraka nazad, s tim da je ona siromasnija i ima nizu pocetnu osnovu pa to stvara vece probleme.
J. Koreja jos uvek ima solidan rast, kao i Izrael, Tajvan i Singapur.

Sa druge strane, NR Kina, Indija, Vijetnam, Indonezija, Malezija, pojedine africke drzave (Etiopija recimo) i jos par nekih razbijaju sa visokim stopama rasta i to u kontinuitetu.
Rusija i Turska bi isto nastavile sa visokim stopama rasta da nemaju nepromisljene diktatore na vlasti zbog kojih u poslednje vreme ili stagniraju ili padaju.
 
@Kailan
Pa naravno da je tebi sve floskula kada svakim danom postaješ sve veći portparol kapitalizma.
Nisi u stanju da shvatiš da je ukidanje feudalizma izneo na svojim leđima običan narod, tako što je pravio revolucije i prosvećivao se, mic po mic. A ne neki tamo tvoji ekonomisti za koje nikog nije briga.
Они су чак и више одговорни узимајући у обзир да су били иза технолошких иновација много више од обичних радника. Можеш на прсте једне руке да набројиш све технолошке и друге иновације за које су одговорни обични кметови. А технолошке и друге иновације су те које доводе до смена епоха, не обичан рад.
:ROFLMAO: Budući Milton Friedman, right here.
Jeste brate, kad su uvedene parne mašine i industrijalizacija, Rotšildi su ti koji su išli na obuke kako da barataju lokomotivama i mašinama. Kad su uvedene proizvodne linije, Ford je išao sa radnicima da uči kako da radi u fabrici. Kad su uvođene mašine u brodogradnji, Džejkob Astor je bio taj kome su prsti ostajali pod presom. Kako da ne.

A da, Tesla je inače bio aristokrata, jel? :ROFLMAO: Nikad nijedan smrtnik nije promenio svet ili nešto izumeo jel? Proguglaj, o ekonomisto moj, kome ti danas duguješ što u gorivima nema više olova. A posle toga proguglaj ko je zagovarao da se ono trpa u benzin i ko je odgovoran za trovanje čitave planete olovom nekoliko decenija. Spoiler: nisu obični ljudi.
То просто није истина, глобална економија расте све време. У кризи су одређене западне земље које су саме себи пуцале у ногу - што због ниског наталитета, што због саботирања сопствених привреда, што због (оправданог) еколошког трансформисања што због презадужености. Све што ти мислиш да је последица "либералног капитализма" је последица политика против којих су се либерални капиталисти борили, инсистирајући да ће довести до оваквог стања.
Ovo ko Vučića da slušam :D

Šta bre raste? Broj milijardi na računima bogataša? Tebi je to pokazatelj rasta i boljitka svetske ekonomije?

Naravno da je posledica kapitalizma i globalizma, koji promovišu upravo takvi kao ti, koji mi na drugoj temi pričaju kako sve treba da bude privatno a država treba da se ukine.

Ti si prikriveni anarhista, nemoj mi se foliraš više. Taj intelektualizam i pričice o kapitalizmu i nekom ''voluntarizmu'' prodaj nekom drugom. Shvatio sam još odavno, nego sam se suzdržvao i bio fin - ti želiš anarhiju i rušenje svih država zato što ti je neko isprao mozak i ubedio da je to jedino održivo i pravo stanje društva.
Ти инсистираш на некој "умерености" и нијансама сиве а онда перфидно провлачиш да је све десно од СПС-а "зло" и "болест". А када ико инстира супротно онда је он "залуђен" и није у стању да види сложеност света.
Kaže mi prikriveni anarhista koji se godinama krije iza nekih pričica o ''voluntarizmu'' i ''liberalizmu'' a u stvari želi da se ukinu sve države i institucije i na planeti zemlji zavedu anarhija i pravila džungle. ;)

A gde na SKALI, još jedanput - S.K.A.L.I. - ja stojim, nacrtaću ti u narednih par minuta pa ti kačim ovde. Pošto vidim da ti ništa drugo ne pomaže.
Неолиберализам није класични либерализам него закрпа кејнзијанског прогресивизма. Да је теби или МС заиста стало довољно до економије узели би књигу и научили бар основне појмове и начине функционисања феудализма, меркантилизма, капитализма (кејнзијанизма, марксизма, социјализма, аустријске школе, либертаријанизма, неолиберализма) итд. Али нећете јер то компликује свет а много је лакше одмахнути руком и сложене надисторијске процесе називати једним именом и за то кривити недефинисане "капиталисте" које по дефиницији укључују деда Радоја који издаје трактор а искључују богатог радника за Ернст и Јанг. Чак је потребно имати елементарно разумевање марксистичке теорије да би се то увидело и схватило зашто је проблем данас много сложенији него тада.
Da li ti zaista misliš da ću ja u 32 godine da bacam vreme čitajući knjige o umetnosti hohštapleraja i prodaji magle samo da bih jednom anarhisti kivnom na socijalizam i SFRJ nešto dokazivao na forumu o izgradnji Beograda? :D Brate, pa jel ti ne uviđaš koliko tebi stvari ulaze na jedno a izlaze na drugo uvo? Pa ja sam tebi pisao da sam između ostalog učio i ekonomiju. Pisao sam ti, i jasno i precizno objašnjavao zašto je bitno balansirati odnosno kombinovati elemente iz socijalizma i elemente iz kapitalizma. Pisao sam ti u kojim sam zemljama bio, tamo gde vlada taj kapitalizam na koji ti onanišeš, i da to nije baš tako kako se tebi čini. Pisao sam gore da ljudi nisu besni na ''neoliberalni kapitalizam'' na koji se ti stalno vraćaš, nego na usiljeni globalistički predatorski kapitalizam koji se nameće celom svetu a ti ga namećeš na ovom forumu.

I sve si to iskulirao i uvek nastavljao da teraš sa svojim pričama. Nekad direktno, a nekad perfidno.

Da li onda zaista misliš da ću ja u ovim godinama i nakon svih poganosti i debilizama koje su moderna ekonomija i globalizam iznedrili otkako sam ja završio školovanje, da uzmem da čitam o StenDRD end Purz, o indeksima, o Daunovom Džonsu, o Austrijskoj školi, o Ernestu i Jangu... samo da bih tebi takvom sveznajućem starmalom nešto objašnjavao? :LOL:


Tebi bre Bog otac ne bi mogao ništa da objasni a kamoli da promeni. Svojevremeno sam ti napisao da ako iko ima povoda da bude kivan na državu, pogotovu SFRJ, onda su to moji roditelji. Pa su čak i oni uvek naglašavali šta su zamerali tom vremenu i sistemu, a šta su poštovali. A onda dođeš ti tako starmali i sad bi mene, njih i sve druge na ovom forumu da učiš kako je bilo u SFRJ i u socijalizmu, kad nisi bio ni rođen... :ROFLMAO: A o svemu tome informisao si se od: ljudi kivnih na SFRJ, Miltona Fridmana i raznih besmislenih hohpštaplerskih priručnika za prodavanje magle na Vol Stritu. Pa šta ja tebi onda imam da objašnjavam tu? Pa ti znaš kako je moja majka živela bolje nego ona sama. Pa o čemu dalje da pričamo?


Alo bre, pa ljudi su nekad mogli sebi u 30im da kupe stan i da planiraju porodicu i ostatak života a i karijera. A danas su srećni ako sa 50 izvuku jednu garsonjeru. Ali naravno šta to tebe boli pače, ti si, kao i svaki kapitalac, već u svojoj glavi razvio listu razloga i logičkih izvedbi zašto su svi ti ljudi sami krivi za sve to i zašto ne treba imati ni trunku empatije prema njima. Jer ko ih bre j... kad se nisu probili i obogatili. Ko ih j... kad nisu novi Stiv Džobs i Džef Bezos. I sad ja kao treba tebi takvom nešto da objašnjavam... Ma daj bre da ti kupim kartu za Ameriku i da ti izlečim više tu opterećenost i lepo tebi tamo, lepo meni ovde i svi srećni.
 
Poslednja izmena:
Evropa (uz izuzetke tipa Poljske, baltickih drzava i slicno), SAD, Kanada, Australija i Novi Zeland stagniraju, to je tacno.
Isto i Japan, mada je on u problemima jos od sredine 90-ih.
Latinska Amerika je isto u fazonu 2 koraka napred, 3 koraka nazad, s tim da je ona siromasnija i ima nizu pocetnu osnovu pa to stvara vece probleme.
J. Koreja jos uvek ima solidan rast, kao i Izrael, Tajvan i Singapur.

Sa druge strane, NR Kina, Indija, Vijetnam, Indonezija, Malezija, pojedine africke drzave (Etiopija recimo) i jos par nekih razbijaju sa visokim stopama rasta i to u kontinuitetu.
Rusija i Turska bi isto nastavile sa visokim stopama rasta da nemaju nepromisljene diktatore na vlasti zbog kojih u poslednje vreme ili stagniraju ili padaju.
To su sve lepe priče i podaci ako gledamo ukupan BDP i bogatstvo države i kompanija.
Ako gledamo svetski prosek i kretanje kupovne moći, plata, i uopšte, perspektiva za običnog čoveka, svet je u debeloj stagnaciji i depresiji još od 2008.

I ne budi takav bukvalista, na planeti Zemlji do 200 nacija i država, naravno da će svake decenije da se desi da 10ak zemalja zabeleže napredak i procvat, bez obzira na sve. Ali velika većina običnih ljudi na svetu i dan danas ispašta i trpi zbog svetske ekonomske krize iz 2008, izazvane upravo bolesnim pohlepnim kapitalizmom i globalizmom oteranim u ekstrem. Dakle mi se još ni od toga nismo oporavili, a u međuvremenu su nas izudarali i razni ratovi po svetu, epidemija i sva šteta od nje, kriza sa sirovinama, kriza sa energentima, kriza sa nekretninama i sada - novi hladni rat zbog Ukrajine.

I dok srednje klase širom sveta nestaju i izumiru, a ljudi prelaze u sve manje i manje stanove, oni baš siromašni ostaju bez ičega, a bogati postaju još bogatiji.
 
Kalian, to hoces da nam kazes kako je liberalizam dobra, a samo su neki pokvareni neoliberali ili kejnzijanci sve pokvarili.

To je kao da 1990. pricas kako je komnizam dobar i citiras Lenjina.
Pravo lice liberalizma smo videli 2008.
Autoriteti koji su 20 godina pricali o slobodnom trzistu odjednom su odlucili da citavo drustvo solidarno placa dugove kapitalista.
"To big to fail".
Profit je privatan, ali dugovi su zajednicki.

Pa danas ni na Wall Street-u niko ne veruje u Hajekove price. Nego se koriste od stampanja novca.
 
Kalian, to hoces da nam kazes kako je liberalizam dobra, a samo su neki pokvareni neoliberali ili kejnzijanci sve pokvarili.

To je kao da 1990. pricas kako je komnizam dobar i citiras Lenjina.
Pravo lice liberalizma smo videli 2008.
Autoriteti koji su 20 godina pricali o slobodnom trzistu odjednom su odlucili da citavo drustvo solidarno placa dugove kapitalista.
"To big to fail".
Profit je privatan, ali dugovi su zajednicki.

Pa danas ni na Wall Street-u niko ne veruje u Hajekove price. Nego se koriste od stampanja novca.

То је заправо одличан пример, ја никада не би кризу у коју је Русију гурнуо Јељцин узимао као "доказ да је социјализам лош". Просто, потези које је предузимао су потпуно супротни са социјализмом и самим тим не могу бити узети као пример да је он лош. То је потпуно бесмислено.

Pa naravno da je tebi sve floskula kada svakim danom postaješ sve veći portparol kapitalizma.
Nisi u stanju da shvatiš da je ukidanje feudalizma izneo na svojim leđima običan narod, tako što je pravio revolucije i prosvećivao se, mic po mic. A ne neki tamo tvoji ekonomisti za koje nikog nije briga.

Зато што ни није истина, да је било до "обичног народа" и даље би орали ралом и воловима. Прелаз из феудализма у капитализам је настао у градовима богаћењем класе занатлија и трговаца који су започели прве сложеније економске системе (трговачки капитализам) да би то уз протестантизам и нови процват науке довело до улагања у технолошке иновације и рођење индустријског капитализма. Обичан народ је ту имао реактивну улогу након што су се економски и производни односи променили довољно да би то омогућили. Па једна од основних идеја марксизма је да производни односи обликују друштвене а не обрнуто. Обична сиротиња није узрок тога, само је то пратила.

Jeste brate, kad su uvedene parne mašine i industrijalizacija, Rotšildi su ti koji su išli na obuke kako da barataju lokomotivama i mašinama. Kad su uvedene proizvodne linije, Ford je išao sa radnicima da uči kako da radi u fabrici. Kad su uvođene mašine u brodogradnji, Džejkob Astor je bio taj kome su prsti ostajali pod presom. Kako da ne.

Ко их је уводио? Ниједно откриће не би заживело да су се "обични људи" питали

Ovo ko Vučića da slušam :D

Šta bre raste? Broj milijardi na računima bogataša? Tebi je to pokazatelj rasta i boljitka svetske ekonomije?

Naravno da je posledica kapitalizma i globalizma, koji promovišu upravo takvi kao ti, koji mi na drugoj temi pričaju kako sve treba da bude privatno a država treba da se ukine.

World-as-100-people-2-centuries.png


Ti si prikriveni anarhista, nemoj mi se foliraš više. Taj intelektualizam i pričice o kapitalizmu i nekom ''voluntarizmu'' prodaj nekom drugom. Shvatio sam još odavno, nego sam se suzdržvao i bio fin - ti želiš anarhiju i rušenje svih država zato što ti je neko isprao mozak i ubedio da je to jedino održivo i pravo stanje društva.

Не знам шта је тачно прикривено мени је првих 40% времена од кад сам се регистровао на овом форуму аватар био анархистички симбол и више пута сам рекао да ме није брига за државни апарат Србије и да га сматрам злом. Временом сам постао благо умеренији у смислу да сматрам да треба постепено ићи ка већој слободи људи уз едукацију и јачање самосталности, сматрајући да држава можда и може да послужи на том путу али и даље сам против држава генерално и сваког облика централизовања моћи

Kaže mi prikriveni anarhista koji se godinama krije iza nekih pričica o ''voluntarizmu'' i ''liberalizmu'' a u stvari želi da se ukinu sve države i institucije i na planeti zemlji zavedu anarhija i pravila džungle.


Волунтаризам је управо анархистичка филозофија. Држава је по својој дефиницији сила а ја сам против било какве употребе агресивне силе, она је валидна искључиво у самоодбрани.

Da li ti zaista misliš da ću ja u 32 godine da bacam vreme čitajući knjige o umetnosti hohštapleraja i prodaji magle samo da bih jednom anarhisti kivnom na socijalizam i SFRJ nešto dokazivao na forumu o izgradnji Beograda?

Не видим поенту упорног инсистирања на дискутовању о економским теоријама и епохама ако одбијаш да се образујеш на ту тему јер је то "продаја магле".

Da li onda zaista misliš da ću ja u ovim godinama i nakon svih poganosti i debilizama koje su moderna ekonomija i globalizam iznedrili otkako sam ja završio školovanje, da uzmem da čitam o StenDRD end Purz, o indeksima, o Daunovom Džonsu, o Austrijskoj školi, o Ernestu i Jangu... samo da bih tebi takvom sveznajućem starmalom nešto objašnjavao?

Што се мене тиче не мораш ништа да читаш само престани да ме спопадаш на свакој теми са својим полуформираним мишљењима о економији коју сматраш бесмисленом
 
Drago mi je da smo napokon bar potvrdili da si anarhista. Sada su mi mnogi zadrti iskazi u tvojim ranijim postovima jasniji, tj jasno mije otkud takva zadrtost, iskljucivost i ogranicenost. Verujem ja tebi da si ti i ranije govorio da si anarhista i imao anarhisticki avatar ali nisam pratio tvoj profil i ranije sam ucestvovao u manje tema, tako da nisam naletao na tebe u ovakvim raspravama. Uz to, ovaj avatar imas jako dugo tako da ni ne secam se starog.

Elem, kada mi anarhista kaze da sam socijalista, to je otprilike kao kad mi SJ pahuljica LeninVaskrse kaze da sam ultradesnicar i nacionalista. To me prosto ne dotice. Nek me vidite i kao Hitlera ili Staljina ili nekog od Kim-ova...ma sta god volite. Briga me. ;)

Ali da, svakako cu da nastavim da komentarisem tvoje postove onda kada osetim da ponovo ides u ekstreme, da siris neistine ili da pricas o stvarima nad kojima nemas kredibilitet a nastupas kao da si sveznajuc. I kada prosipas pamete i siris naopake, zadrte i iskljucive ideje.
Не видим поенту упорног инсистирања на дискутовању о економским теоријама и епохама ако одбијаш да се образујеш на ту тему јер је то "продаја магле".
Objasni mi, zasto bih ja trosio vreme citajuci o trivijalstinama i prodavanju magle u modernom kapitalizmu da bih se posle nesto ovde raspravljao sa:
1) osobom koja otvoreno kaze da je anarhista
2) osobom koja veruje da svako na planeti treba da ima beskrajne slobode a "sila" i pravila ne treba da postoje
3) osobom koja svaki tudji post ili deo posta koji joj se ne dopada prosto iskulira i misli da je time resila debatu a zapravo samo potvrdjuje svoju nezrelost i bezi od cinjenica
4) osobom za koju ne znam da je ikada na forumu oko necega korigovala stav ili uvazila tudji

Mislis da si vredan da ja trosim vreme na izucavanje gluposti i Umetnosti hohstapleraja da bih sa tobom besedio o svemu tome u beskraj? Pa ne, izvini, ali to nije slucaj.
Волунтаризам је управо анархистичка филозофија. Држава је по својој дефиницији сила а ја сам против било какве употребе агресивне силе, она је валидна искључиво у самоодбрани.
Koliko zemalja ili zajednica znas da su imale takvo uredjenje i da su uopste opstale tako duze od decenije, a kamoli prosperirale i izgradile se?

Koliko uspesnih drzava znas da pocivaju na anarhiji ili tom tvom """volunterizmu"""?

Amerika, Svajcarska, Nemacka, Skandinavija, Tajvan, Singapur, Australija, Kanada... tamo su sve """volunterizmi""", jel?

Svi uspesi koje ljudi ostvare u zivotu, bilo da pricamo o pojedincu, o jednoj drzavi ili o celom covecanstvu... ostvareni su tako sto su svi (umesani) imali maksminalnu slobodu i slobodnu volju, jel? Ne tako sto je nesto MORALO ili BILO NEOPHODNO... ne tako sto je postojala disciplina, ne tako sto su postojale norme, ocekivanja, pravila... nego samo i samo iz dobre volje, jel da? Svi uspesni ljudi, uspesni su jer nisu nikad nista morali a smeli su sve? Sve uspesne nacije uspesne su jer nikad nisu imale pravila i sile sprovodjenja istih, jel? I svi su uvek sve sami ostvarivali, nikako uz kolektov, mhm?

Kapitalisticka i zapadnjacka drustva na koja se ti lozis (a pitam se koliko si ih zapravo video uzivo) su sva stigla dotle gde su pukom slobodnom voljom, volunterizmom i ukidanjem sila i moranja? :D

I sta kazes, ti si ekonomista? I opet gajis takve iluzije? Ajme mene... :violina:

oh-no-facepalm.gif
 
Poslednja izmena:
Super su ovi novi racuni koje je drzava nametnula, veci papir nego tabla male cokolade od 80gr. :D
_IMG_000000_000000.jpg

list-amazinggrace.gif

Al bitno je da ima QR kod, ne znam sta bih bez njega, ne znam kako smo ziveli bez njih sve one prethodne godine. 😄

A o samom procesu fiskalizacije sam cuo brojne primedbe od nekoliko preduzetnika koje znam. Doduse nismo ulazili u detalje i ne razumem se u to licno i ne znam koji sve faktori uticu na to pa aj da ne nabadam. Ali sve u svemu, ovi novi racuni, i ta neka ideja da ce, da citiram neku devojku iz Poreske uprave - gradjani da trose vreme da skeniraju QR kodove i time rade posao Poreske uprave... su mi stvarno pobede nad pobedama. 😆
 
Poslednja izmena:
извињавам се за дуплу објаву али морало је

Џаба водите дискусију кад никад нећете убедити једно другог да је било ко управу. Ја ћу рећи да сте обојица, делимично.

Што се тиче економије, теоретисања и претерана компликовања су не само бескорисна, него и штетна.

Посао власти и државе, и њена главна компетенција је да повређује људе и ломи ствари. Пошто је то отприлике срж сваке власти, било какво мешање у друге аспекте живота значи да ће њихова способност вршења тих дужности нужно ослабити, како корупцијом, тако бирократизацијом и угуравањем све више и више људи, углавном неспособних, на позиције моћи. Ако се мешају у економју у регулаторном смислу, ту креће пакао - оно што би требало да држи фирме и велике корпорације под контролом се селективно примењује, или се потпуно погрешно примењује, зарад политичке коректности (овако је настала криза 2008 - америчка агенција за оцењивање банака и финансијских институтција је, због политичких разлога, давала много боље оцене банкама које су издавале јако ризичне кредите које нико нормалан никад не би дао).

Главни елемент економије је размена, тј тржиште. Либертаријанци кажу - тржиште не може да греши, и ово је тачно, јер тржиште не одлучује ниочему, јер је само по себи сигнал. Ко чини тржиште? Економски субјекти. Ко су економски субјекти? Људи. Дакле, када се тржиште понаша "нерационално" или онако како неком не одговара, то АПСОЛУТНО није проблем економије као такве, него самих учесника.

Највећа грешка настаје када су државе приметиле да се повремено јављају економске кризе, па су покушале да их олакшају. Ово је тотално урадило контра ефекат, јер са разним олакшицама, "бејлаутовима" и свим глупостима, активно се награђују превелике, нефлексибилне, ЛОШЕ фирме, компаније и учесници, уместо да пропадну и буду почишћени, или само озбиљно ослабљени. Периодичне кризе и "падови" су дакле селективни систем који се јавља када људима коначно улети у главу да су појели оно што се не једе у економском смислу.

Е сад имамо пример Кине, која није уопште нити тотално капиталистичка, нити тотално тржишна економија, али ипак побијају све малтене константне прогнозе о пропадању из врло лаког разлога: инсистирање на квалитету и способности, и нулта толеранција према корупцији, као и поштовање закона, и поштовање предузетништва. Ово омогућава чак и "неефикасне" државне фирме да раде као подмазане, јер за разлику од нас, и већини земаља у нашој ситуацији, где власт не би могла управљати ни трафиком, тамо се за неспособност добија отказ ко кућа, а за корупцију и глава.

Из овога мислим да ћете сви извући понешто корисно, али најбоље вам је да ишчитате овај блог
 
Eво пошто сам из досаде мало рачунао да оживим ову тему

Елем, подстакао ме овај чланак из Данаса, са насловом: "Da li Srbija „baš jeste“ ekonomski tigar, kako tvrdi direktor Zavoda za statistiku ili je pre jedna druga životinja". Па сам хвала богу узео скриншот табеле Светске банке коју су поставили за сличну вест на овој страници (јер нису линковали извор) и ударио петогодишњи просек раста наведених и колико-толико релевантних земаља за нас

gdpgrowth.png


Додао сам и Русију / Украјину не зато што су пуно упоредиве већ зато што ми је било интересантно, могу да се занемаре

Гледано стриктно по % расту, за период 2019-2024 Србија је имала најјачи раст, одмах иза "Косова". Наравно треба имати у виду и да % раста различито значи у зависности од величине економије па се тако јаз између економија смањује у српску корист о односу на Хрватску, повећава у српску корист у односу на Албанију, Северну Македонију, Црну Гору, "Косово" и Босну а повећава на српску штету у односу на Бугарску, Румунију и Мађарску. Румуне нисам качио јер су сад већ далеко да би имало смисла упоређивати се али ето Бугарску сам још задржао јер смо пре Тадића били раме уз раме са њима.

Све у свему, мислим да је безбедно рећи да Бугари, Румуни и Мађари имају апсолутно најбољу економску политику у региону а Северна Македонија, Хрватска и Црна Гора најгору. Ми смо ту одмах иза Бугарске по успесима али нема разлога да не будемо попут њих јер смо по већини параметара слични (не рачунајући окупацију територије и недостатак изласка на море).

Само да подсетим да је термин "економски тигар" настао да опише азијатске економије које су успеле да помоћу раста од око 4% заснованог на извозу избегну тзв. middle income trap и пребаце границу од око 12к БДП / по глави становника тј. постану званично "земље првог света". Што ће се по свему судећи и обистинити Србији до краја ове деценије.
 
Не знам да ли је неко испратио али реални раст БДП-а у 3. кварталу, по флеш процени РЗС-а је био само 1,1%

По кварталима:

I - 4,4%
II - 3,9%
III - 1,1% (процена)
IV - ?

Ако у четвртом кварталу буде лош као у трећем или гори, економски раст за ову годину ће бити 2,6% или лошији што је далеко испод процене да ће бити 3,5%. А вероватно ће бити као у трећем или гори будући да је у четвртом кварталу прошле године износио 7%

Извор РЗС
 
Realan rast je negativan! Nominalan je naravno veći zato što su cene veće, ne realizovana količina.
 
Лепо ћемо ми заостати за Црном Гором, за БиХ... продужити низ.
 
Па, у најкраћем, у поменутим земљама и по њиховим ентитетима, какви су да су, нити власници печењара воде електропривреду, нити усред светског рата читав сектор пољопривреде доделе проститутки и криминалцу (криминалкињи?) са сумњивом дипломом.
 
Poslednja izmena:
Озбиљна криза кадрова. Убедљиво најгори састав владе до сада.
 
Лепо ћемо ми заостати за Црном Гором, за БиХ... продужити низ.

Jesi skoro bio u Bosni? Imaju 3 puta gore kadrove od nas, zemlja je u jako lošem stanju, neuporedivo sa nama.

Podaci su očekivani. Pad BDP-a je u dosta evropskih zemalja prilično izražen. Ne treba biti veliki ekonomski stručnjak pa zaključiti da će se isto desiti i u Srbiji.
 
Jesi skoro bio u Bosni? Imaju 3 puta gore kadrove od nas, zemlja je u jako lošem stanju, neuporedivo sa nama.
Pratim intenzivno ekonomiju BiH. Uopšte se ne slažem. Da krenemo od premijera: Fadil Novalić vs Ana WTF, pa do glavnih gradova - Adnan Šteta vs Gangula, Vesić - bolji kadrovi su u BiH. Ovi navedeni, 10 X bolji. Sutra bih se menjao.

U svetlu vrlo aktuelne energetike bolje da se ne poredimo... Oni, jbg, izvoze struju, jer ni blizu nisu na čelo neke od 3 elektroprivrede postavili lika koji obrće kurbane. Uopšte mi nije jasno kakvi bi to kadrovi morali biti da su gori od npr. Ratka Dmitrovića iz prethodne vlade - poznajem čoveka odlično - ili ove nove Agroživ agrarne ministarke?

Tešimo se nekakvom komplikacijom u funkcionisanju BiH... bogme, ne izvlačimo nikakvu prednost iz svoje (partijske) jednostavnosti.
 
Poslednja izmena:
Vrh