Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Evo ljudima je lepo da budi kasiri, jos malo bice im lepo da budu i magacioneri i pakeri da ne cekaju da se roba istovari iz kamiona.
nije bas to ali po nekoj slicnoj logici posluje svetofor kod nas a u americi razni lanci
velika kolicina neotpakovanih proizvoda i market koji izgleda isto kao magacin (moguce da im radnje uopste i nemaju magacin nego da je sve izlozeno, nisam siguran doduse)
 
Svetofor posluje po principu “nije lepo i spakovano” ali je zato znacajno jeftinije. Maxi i ostali bi poslovali po principu “nije lepo i spakovano ali je skupo jer imas tu cast da sam pakujes”. Nisam jos bio, sve planiram da odem al nikako. Neko kaze da ima zanimljivih proizvoda neko kaze da je slaba ponuda….
 
Nekada je bilo da na selu i pored mnogočlane porodice, u prostoriji u kojoj se pravi sir i dr. mlečni proizvodi, niko ne ulazi osim žene koja je bila za to zadužena. Upravo zbog higijene
Danas u prodavnicama prehrane iz prljavih kutija redjaju robu u rafove, a kad neko zatraži nešto od delikatesa , radnica prekida redjanje robe i takvim rukama uslužuje a potom nastvlja sa dopunjavanjem dt. rafova...

Ranije takvi prizori terali su me na povrćanje ... danas kako je to uobičajeno svuda , prljavština i štroka svakodnevniceosećam samo gorčinu vremena i okruženja u kom živim.
A žene... više vremena i truda potrоše na izvlačenje linije (šminkerskim) lajnerom , nego na pranje ruku.... ☹️
 
Poslednja izmena:
U Super Veru na NBG je u početku radilo baš dosta kasa, skoro i sve, od otvaranja 2002. pa do pre desetak godina. Onda je odjednom postala premija da radi pet kasa od 15.
 
Automatske kase, elektronska naplata, elektronsko zakazivanje osiguranja... sve to utiče na veću produktivnost, posledično i veću kupovnu moć/standard ukoliko se sistem postavi pravično. Savremene tehnologije omogućuju da programi i mašine zamenjuju ljudski rad u mnogim procesima. Ali... tu ima mnogo raznih ali. U Beču sam propustio presedačku vezu Flixbusa zato što nisam u karti dobio informaciju da je presedački autobus na železničkoj stanici, a bio sam na "Eldberg" autobuskoj stanici. Na karti je pisalo "Vien central station", a sa svojim prethodnim iskustvom putovanjem autobusom u Beč mislio sam da je Eldberg centralna autobuska stanica Beča. Dovoljno bi bilo da je tamo bio jedan čovek, da popunjava rupu u usluzi koju svi displeji i aplikacije ne mogu da popune. Ima jedan ruski bloger Arkadij Geršman, koji ima dobre emisije, ali vezano za hvaljenje "savremenog javnog prevoza Evrope bez ijednog čoveka na stanici" se često malo jače i češće nalupeta. Evo brat mi je rekao da je u Zaandamu od 100.000 stanovnika jedna od tri triopolističke banke u Holandiji ABN AMRO potpuno zatvorila ekspozituru.

@Bender Rodriguez Ono što si opisivao vezano za diktat korporacija, to nije Srbija tamna strana medalje, već Holandija tamna strana medalje. Vezano za automatske kase, desilo se da sam se u Belorusiju preselio baš u vreme masovne ekspanzije istih. Te automatske kase smanjuju troškove trgovinskom lancu, ali kako Belorusija nije tiranija već tehnokratska socijalno orijentisana, u partijskom smislu diktatura, tehnokrate kontrolišu cenu oko 300 namirnica koje su više od pola potrošnje. Posledično 2023. je najveći trgovinski lanac Evrotorg znatno smanjio profit, a drugi najveći Santa je čak bio sa gubitkom, tek se početkom 2024. vratio na profit. Povećanje broja automatskih kasa je u tom slučaju inovacija kojom se biznis bori za opstanak, a u državi koja traži rešenja za svoj opstanak.

U Srbiji ima jedna druga kritična stvar sa maloprodajom (govore mi oni koji su ostali), vezano za to da sada mnogo radnji radi samo jednu smenu zato što im nedostaje osoblja.
 
Ех, у поменутом Бечу био зимус у бесконтактном апарт-хотелу (живог човека не видео три дана), за то време кола у подземној гаражи налик Пионирском парку без људске посаде, итд. Једино контрола у метроу хуманог порекла (чекају се киборзи). И то све иако су се у град доселиле стотине хиљада људи у протеклих 20 година и сад коначно има становника као у време монархије...

Нема нама без робота.
 
I u Švedskoj je slično, na železničkoj stanici u Norkipingu nema nikoga, samo automat za kupovinu karata, neobeleženi peroni... da nije bilo tamo ljudi da pitam koji je koji perod i za koji vagon sam kupio kartu (pošto se tamo i vagoni razlikuju) ne bih se snašao lako.
 
neam pojma, deluje da je scenario
Ах, има смисла.

Шта је ово мајко Божја, осми путник? Иначе ово је испало из Next сока од поморанџе.
1715767887450.png
 
I u Švedskoj je slično, na železničkoj stanici u Norkipingu nema nikoga, samo automat za kupovinu karata, neobeleženi peroni... da nije bilo tamo ljudi da pitam koji je koji perod i za koji vagon sam kupio kartu (pošto se tamo i vagoni razlikuju) ne bih se snašao lako.
Није то ништа. Иди у Франкфурт, Берлин или Штутгарт да тамо видиш језу. Појавили су се потпуно аутоматизовани мегамаркети у којима нема живе душе. Рафови су дупке пуни хране, али нема особље. Касе су аутоматизоване, као и надзорни систем, фотоћелије против крађе и слично. Уђеш унутра, покупујеш сву храну која ти је потребна, стигнеш до каса које говоре, убациш новчаницу, или кредитну картицу. Уређај ти врати кусур, хидраулична врата се отворе, изађеш и то је то. То нам је испричао пре неколико месеци пријатељ мог ћалета који живи у Немачкој већ 40 година. Језиво. Као да си у апокалиптичном филму. Немци су почели то увелико да практикују, и планирају да отпусте сво особље у мегамаркетима у будућности. Мене овакве ствари плаше.
 
Није то ништа. Иди у Франкфурт, Берлин или Штутгарт да тамо видиш језу. Појавили су се потпуно аутоматизовани мегамаркети у којима нема живе душе. Рафови су дупке пуни хране, али нема особље. Касе су аутоматизоване, као и надзорни систем, фотоћелије против крађе и слично. Уђеш унутра, покупујеш сву храну која ти је потребна, стигнеш до каса које говоре, убациш новчаницу, или кредитну картицу. Уређај ти врати кусур, хидраулична врата се отворе, изађеш и то је то. То нам је испричао пре неколико месеци пријатељ мог ћалета који живи у Немачкој већ 40 година. Језиво. Као да си у апокалиптичном филму. Немци су почели то увелико да практикују, и планирају да отпусте сво особље у мегамаркетима у будућности. Мене овакве ствари плаше.
Meni to zvuči na amazon store ili na taj koncept.
 
Aj sad da vidimo koliko dnevno muškaraca bude primljeno u Urgentni ili u mrtvačnicu zbog nekog nasilja ili zločinom nad njima. Pa tad niko ne priča o "androcidu".
 
Ne, znaš šta je neozbiljno? Da pojma blagog nemaš šta se desilo, a da već trabunjaš o femicidu, jer su te tako izdresirali feministi.

Da si ti meni živ i zdrav, pre dve večeri čitam o 46-godišnjem čoveku kome je kriminalac i životinja u Čingrijinoj u 21h rasporio stomak jer mu je pružio otpor u pokušaju pljačke. I da će imati XY operacija i još toliko tegoba ostatak života zbog jednog bolesnog smrada i par hiljada dinara. A feminista i boraca za prava fijuka tad nema nigde, ne zanima ih kad neki muškarac nastrada ili ostane osakaćen za ceo život. Ali zato kad se negde desi nešto što uključuje ženu, isti odmah znaju da se radi o sistematskom zavereničkom uklanjanju žena iz populacije...

E to je neozbiljno. I jadno.

Inače imam u svom najbližem okruženju nekoliko ženskih osoba koje su mi beskrajno dragocene i bitne. Nikad nijedna nije trabunjala o femicidu. Nikad nijedna nije ni razmišljala na taj način. A ni na poslu nikad nisam čuo nijednu tamo da trabunja o tim glupostima. A ima ih tamo koliko hoćeš.

Nego ima ona izreka o dokonim popovima... A i o stranim NVO sa ljudima bez dana pravog radnog staža na njihovim čelnim funkcijama...
 
Pa ima i muških magaraca među feministima.

Svaka grupa uvek ima svoju porciju korisnh idiiota. Kao recimo ono kad feministi i social justice ratnici u Evropi podržavaju i brane Hamas. Što kažu mimovi - ko kad bi pilići podržavali i branili KFC...

Magaraca danas ne manjka.
 
Ne vidiš trend ubijanja žena od stane tzv "partnera".
 
Vrh