Šta je novo?

Srbija - crna strana medalje

Neki od komentara

panonian
Utorak, 18. 02. 2014. 15:00h
neregistrovan korisnik
@Beogradjanin : Ili da se ne moze procitati broj na tablici, pa ne mogu da nadju, ko je to bio!

[komentar sa blic android] Mr-MC
Utorak, 18. 02. 2014. 15:25h
neregistrovan korisnik
@panonian : Jes, jes, snimak je star sigurno godinu i po dana a registarski broj se najjasnije nevidi. Kao i za hitnu. Sramota.

[komentar sa blic android] neko
Utorak, 18. 02. 2014. 15:28h
neregistrovan korisnik
@Beogradjanin : verovatno je bio na zadatku, sto ne znaci da nije icinio prekrsaj, ....

[komentar sa blic mobile] BadSpencer
Utorak, 18. 02. 2014. 15:33h
neregistrovan korisnik
@Beogradjanin : Undercover!

[komentar sa blic android] kizo
Utorak, 18. 02. 2014. 14:22h
neregistrovan korisnik
Simicu reaguj!

Simic
Utorak, 18. 02. 2014. 14:46h
neregistrovan korisnik
@kizo : Evo reagujem!

veliki-brat
Utorak, 18. 02. 2014. 14:24h
neregistrovan korisnik
Možda je auto od brata

Dare
Utorak, 18. 02. 2014. 15:04h
neregistrovan korisnik
@veliki-brat : Mozda je rashodovan i prodat samo zaboravili da skinu rotaciju....
 
Horgoš: Pretukli bračni par iz Francuske zbog dva evra
N. Kolundžija | 18. 02. 2014. - 14:54h izmena vesti 16:40h | Komentara: 28
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/443717 ... g-dva-evra

Razbojnik A.K. (34) i troje maloletnika, sa kojima je bilo i dvoje dece uhapšeni su nakon što su u petak 14. februara presreli i napali bračni par iz Francuske kod Horgoša.

Najpre su nasrnuli na muškarca, čiji identitet nije saopšten. Udarali su ga, pretresali, a potom mu uzeli dva evra i pobegli.

Razbojnik je pesnicom udario i ženu, koja je pokušavla da zaštiti supruga.
 
Profesor fakulteta pretučen u Košutnjaku
Telegraf.rs | 19. 02. 2014. - 07:48h | Komentara: 0
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/443844 ... Kosutnjaku

Rajka Golića (30) profesora Geografskog fakulteta i jednog od najvernijih članova i osnivača “Maraton kluba 1893″ brutalno su pretukla trojica mladića samo zato što se slučajno očešao o rame jednog od njih trčeći obeleženom stazom u Košutnjaku, piše Telegraf.rs.

Incident se, kako prenosi ovaj portal, dogodio na treningu “Maraton kluba” pre dva dana, a Rajko je danas pušten iz Kliničkog centra gde je primljen sa vidnim podlivima, hematomima i polomljennim nosem.

- Incident se odigrao pošto je Rajko na uobičajenom treningu pretekao trojicu nepoznatih mladića i tom prilikom se slučajno očešao o rame jednog od njih. Istog trenutka su ga oborili na zemlju jakim udarcem u leđa, a onda i mučki počeli da šutiraju – počinje priču za Telegraf Golićev kolega Slavko Šećerov dodajući da nije bilo očevidaca, i da je Rajko sa polomljenim nosem krvareći, sam morao da pozove Hitnu pomoć koja ga je odmah odvezla u Klinički centar, gde je smešten na odeljenje Intenzivne nege.

Šećerov dodaje da je Golić “momak koji u životu mrava nije zgazio” i da ničim nije zaslužio da ga brutalno iz čista mira usred bela dana prebiju, a pogotovo da se nađe u situaciji da njegovi najbliži strepe za njegov život, navodi se u tekstu.
 
Moram da prekinem tvoji seriju linkova.

Ova situacija je u Beogradu, ali takva slika je po celoj Srbiji:
edy6a3ar.jpg

e5e5esam.jpg

y4a9esam.jpg


Ovo je temelj privremenog objekta izgradjenog pre 32 godine, cija upotrebna dozvola je istekla 2002. godine. Objekat zaobilaze inspekcije uprkos pozivima direktora da procene bezbednost i statiku. Uh, zaboravih da vas obavestim, ovo je osnovna skola.
Slike ispucale unutrasnjosti sada necu kaciti, ali mozete pretpostaviti kakve mogu biti.

Fiskulturna sala? Pa, nema je...
Koristi se obliznja sala nekdasnjeg "doma kulture"
8epu2ehy.jpg

Ulaz i deo "svlacionice"

ve7adasu.jpg

Svlacionica za decu

2u9uhy5y.jpg

Naravno sa tekucom vodom (ako pada kisa i sneg)

ubuhahab.jpg

i naravno, kvalitetnim sportskim rekvizitima i opremom...

a5uhyzu2.jpg

I linoleumom koji se od vlage odlepljuje.

Eto CRNE STRANE MEDALJE, dok se politicari frljaju milijardama EUR.

P.S. uskoro posebna tema o ovoj skoli sa iscrpnijim informacijama i vise slika.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
sreda 19.02.2014. | 08:28
Mladi i dalje odlaze i ne okreću se
Izvor: Politika
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=813891

Beograd -- Da, mladi i dalje napuštaju Srbiju, i to uglavnom u toku ili nakon završetka studija, a četiri od pet anketiranih planira da pakuje kofere.

Istraživanje su sproveli studenti beogradskog Fakulteta političkih nauka u toku prošlog semestra, a Nikola Jović, asistent na predmetu Metodologija politikoloških istraživanja za Politiku kaže da je na pitanje da li bi napustili Srbiju, čak 82 odsto mladih odgovorilo potvrdno.

"Prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma, Srbija se nalazi na 141. mestu po odlivu mozgova na rang-listi od 144 zemlje. Za zemlju od sedam miliona stanovnika to predstavlja ozbiljan ekonomski, ali i društveni problem. Ovaj fenomen poslednjih decenija izaziva veliku pažnju, ali nažalost više na nivou kritike i izraza žaljenja nad situacijom, nego kao podsticaj za preuzimanje konkretnih mera koje bi vodile ka odgovarajućem rešenju", kaže Jović.

Procene profesora dr Vladimira Grečića koji decenijama proučava iseljavanje, jeste da je od 1990. Srbiju napustilo 40.000 stručnjaka sa visokom spremom. Na svakoga je potrošeno otprilike 300.000 dolara, pa se tako dolazi do gubitka od neverovatnih 12 milijardi dolara. Svojevremeno je jedan od retkih, konkretnih predloga kako zaustaviti odliv mozgova stigao od Unije poslodavaca Srbije, koja je vladi predložila da se usvoji francuski i danski model, po kojem bi kompanije u Srbiji bile u obavezi da godišnje jedan odsto od ukupnog prihoda ulože u obrazovanje i stipendiranje mladih kadrova, koji će jednog dana raditi u tim firmama. Sve je ostalo samo slovo na papiru.

Upravo to je bio povod da studenti druge godine na Fakultetu političkih nauka pokušaju da, kroz razgovor sa svojim vršnjacima, utvrde osnovne razloge zbog kojih našu zemlju svake godine napušta veliki broj mladih ljudi.

Na skali od 1 do 5, svoje finansijsko stanje ispitanici su ocenili prosečno ocenom 2,87, a trenutnim stanjem u zemlji nezadovoljno je čak 73 odsto ispitanika, ocenivši ga sa ocenama jedan i dva.

"Odluku o odlasku mladi najčešće donose u toku ili po završetku studija. Taj podatak ne čudi ako imamo u vidu da najveće nezadovoljstvo vlada među studentima, a da je sa druge strane jedan od glavnih razloga odlaska bolji posao kome se nadaju u inostranstvu, kao i veće šanse za uspešnu karijeru. Čak 74 odsto ispitanika smatra da je članstvo u političkoj partiji presudan faktor za napredak u karijeri, pa otuda odlaze tamo gde smatraju da se posao dobija preko kvalifikacija, a ne preko partijske knjižice#, navodi Nikola Jović.

Niko u Srbiji danas pouzdano ne može da kaže koliko je mladih i talentovanih kadrova napustilo Srbiju, niti država preduzima planske i organizovane korake kako bi sprečila talente da spakuju diplomu i krenu „trbuhom za kruhom”.

"Ovde je korupcija i dalje osnovni problem. Država mora da obezbedi više posla, da se ljudi zapošljavaju po kvalitetu, a ne preko veze, da onaj ko vredi to može i da pokaže. Mali je budžet za nauku i prosvetu", kaže Dragan Vukićević, direktor nacionalnog odbora IAESTE za Srbiju, inače organizacije koja obavlja razmenu studenata tehničkih i prirodnih nauka.

"Jedan od ciljeva našeg istraživanja jeste poruka da je put do rešenja, između ostalog, i sagledavanje srazmera problema i suočavanje sa njim, ali i podizanje svesti mladih koliko je važno da pokušaju da promene matricu ponašanja, više razmišljaju o privatnoj inicijativi i stvaranju poslova sami za sebe, a ne da čekaju da se otvori još jedno mesto u administraciji. Ukoliko ni oni to ne urade, taj teret će ostati generacijama koje dolaze, ali će njihov teret tada biti još teži", kaže Nikola Jović.
 
Javni dug Srbije raste milijardu dinara dnevno
Blic | 19. 02. 2014. - 22:19h | Komentara: 0
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/4438 ... ara-dnevno

Za mesec i po dana javni dug Srbije uvećan je 51 milijardu dinara, što je, prema važećem srednjem kursu, iznos od 447,8 miliona evra. Trenutno iznosi 20,3 milijarde evra.
4368361415ff.jpg


Prema podacima Ministarstva finansija, ukupan javni dug Srbije sredinom ovog meseca dosegao je 2.354.908.991.039 dinara, dok je na početku godine bio 2.303.010.900.000 dinara.

Kako za “Blic” kaže Branko Drčelić, direktor Uprave za javni dug, zaduženje Srbije povećano je kroz emitovane više aukcija hartija od vrednosti, povlačenja kredita. kao i zbog promene kursa.

- Sredstva obezbeđena ovim zaduživanjem su iskorišćena za finansiranje budžetskog deficita, za obezbeđivanje finansijske stabilnosti i za kapitalne izdatke koji se finansiraju iz kreditnih izvora - objašnjava Drčelić.

Nedostatak novca u budžetu mora da se nadomesti, a to se, u nedostatku drugih izvora, čini izdavanjem državnih hartija od vrednosti. Prošlog meseca organizovano je četiri aukcije državnih zapisa. U februaru ih je predviđeno sedam, koliko će organizovane prodaje državnih zapisa biti i u martu. U ovom periodu je, kažu u Ministarstvu finansija, bilo i povlačenja kredita i to: Svetske banke za Koridor 10 - 0,9 milijardi dinara, EIB - projekat Istraživanje i razvoj u javnom sektoru) - 1,3 milijardi dinara, EXIM Kina za most Zemun - Borča milijarda dinara, garantovane obaveze – 0,7 milijardi dinara...

- Dug raste, i to brzo. Moguće je da je nešto brže nego planirano, jer u prošloj godini budžetski prihodi su bili manji od planiranih, pa verujem da se tendencija i u ovoj godini nastavila - ističe ekonomista Ljubomir Madžar.

Trebalo bi, dodaje Madžar, računati da će po svoj prilici deficit biti i veći od planiranih 7,1 odsto BDP.

- Tu tendenciju zaduživanja imamo odranije, a učešće javnog duga u BDP se održava oko 61,2 odsto. Ovaj tempo za početak godine je očekivan, može da se dogodi da u određenom periodu se više zadužujemo kako bi se otplatile ranije obaveze - smatra Ivan Nikolić s Ekonomskog instituta u Beogradu.

Međutim, Fiskalni savet je ranije ukazao na to da će javni dug narednih godina najverovatnije premašiti 70 odsto BDP, jer ne postoji način da se u kratkom roku minus u državnoj kasi spusti na nivo koji obezbeđuje zaokret u putanji javnog duga, koja polako, ali sigurno ide ka gore.
 
Solidarni porez i za buduće mame
J. Ž. SKENDERIJA | 20. februar 2014. 07:30 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... uduce-mame

Mere štednje mogu da obuhvate i one koji odjednom dobiju zaostale zarade. Zaposleni kojima mesecima kasne plate na ovaj način se dodatno kažnjavaju

DA solidarni porez u Srbiji ne poznaje visinu plate i nije ograničen na mesečnu zaradu od 60.000 dinara, dokazuje primer trudnica i porodilja kojima uplate kasne po nekoliko meseci. Ukoliko Vlada Srbije ne preduzme konkretne korake, mame neće biti izuzete od oporezivanja i to ne zato što su im koverte prepune dok su na bolovanju, već zato što država kasni u ispunjavanju svojih obaveza, pa je teoretski moguće da u istom mesecu dobiju dve uplate. Slična sudbina zadesiće i radnike na minimalcu i one u preduzećima u restrukturiranju, kojima firme uplaćuju nekoliko zarada odjednom.

Sindikati su saglasni u oceni da su propisi nakaradni, jer će dodatno kažnjavati sve zaposlene koji neredovno primaju zaradu. Naime, ukoliko se zaostale plate - dve, tri ili više - prime u istom mesecu, što je čest slučaj i sa budućim mamama, biće niže zbog poreza.

Nenad Matić, gradski sekretar za socijalnu zaštitu u Beogradu, objašnjava da su se do kraja prošle godine naknade za porodiljsko bolovanje isplaćivale iz gradske kase, ali da je od 1. januara obavezu preuzeo Republički fond za zdravstveno osiguranje.

- Što se tiče grada Beograda mi ćemo svoje obaveze prema porodiljama isplatiti do kraja februara, a u pitanju je samo još decembarska naknada, tako da neće biti duplih uplata - kaže Matić. - Promene u načinu isplate su u skladu sa izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju.

U RFZO smo saznali da naknade za trudnice i porodilje kasne dva meseca i da još nisu zvanično dobili instrukcije iz Ministarstva finansija o načinu isplate, otkad su preuzeli ovu obavezu od lokalne samouprave. Do sada nisu imali po dve uplate za 30 dana i smatraju da su optužbe neopravdane.

Maja M., trudnica iz Beograda, zaprepašćena je ovom situacijom. Ona smatra da se na taj način poslednje zaštićeno pravo budućih majki koje se tiče fiksiranog iznosa u određenom vremenskom trajanju ovim potezom grubo narušava.

- Nisam još dobila naknadu umanjenu zbog solidarnog poreza, ali me je knjigovođa obavestila da to može da se dogodi - kaže Maja M. - Besmisleno je da država uzima od trudnica i porodilja onda kada im je najpotrebnije.

NEMA PRAVO NA POVIŠICU

PREMA zakonu koji je na snazi, ukoliko je zaposlena na porodiljskom ili odsustvu radi nege deteta ona nema pravo na uvećanje zarade, čak iako se u firmi u kojoj radi drugim radnicima povećaju plate. Međutim, uvođenjem solidarnog poreza na listu onih koji podležu umanjenju su i korisnici ovog socijalnog davanja, ukoliko prime dve uplate za 30 dana, što je, tvrde upućeni, teoretski moguće.
 
Kupio mačku u džaku - Umesto konca za predivo u Požegu iz Kine stigao pesak
Petak, 21. 02. 2014.|09:06 | Izvor: RTS

Kada je radnik Pletione "Zimtex" u Požegi otvorio kamion da istovari robu, bio je iznenađen sadržajem kontejnera koji je iz Kine stigao u Srbiju.
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... igao-pesak (ceo tekst)
 
U bolničkim sobama ne može da se diše
Svetlana Palić | 21. 02. 2014. - 22:20h | Foto: V. Mitić | Komentara: 0

Zapušteni, napušteni i zaboravljeni - tako se može opisati stanje na Dečjem odeljenju Očne klinike KCS, jedinom te vrste u zemlji.
U sobama je i po petoro dece sa majkama. lekari, mimo pravila, zbog loših uslova puštaju decu da vikendom idu kući.
438122srce-decja-oftalmo.jpg


Bebe pred operaciju, poluslepa deca i njihove umorne majke tiskaju se u prostoru ne većem od 100 kvadrata, sabijeni u dnu sto godina stare zgrade, u sobama gde čak i vazduh nedostaje.
437677decja-oftalmologij.jpg


http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/444334 ... da-se-dise
(ceo tekst)
 
Lopovi u Novom Sadu počeli da kradu - igračke!
Radio 021, Beta | 26. 02. 2014. - 10:48h | Foto: Radio 021 | Komentara: 0 .
Sudeći po najnovijoj fotografiji koja nam dolazi iz Novog Sada, kriminalitet u ovom gradu je uzeo toliko maha, da lopovima zaista više ništa nije van domašaja. Najnovija meta su - dečije igračke.
bhyr5-5cqaebfto.jpg

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/445593 ... u--igracke (ceo tekst)
 
ŠEST I PO GODINA: Dok lekar dobije posao u Srbiji zaboravi kako se leče ljudi
Suzana Lakić | 27. 02. 2014. - 18:23h | Komentara: 8 .
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/4458 ... lece-ljudi

Doktor medicine u Srbiji teže će naći zaposlenje nego istoričar umetnosti, nastavnik, politikolog ili inženjer metalurgije.

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, doktor opšte medicine na posao u proseku čeka 6,4 godina. Na birou ne prolaze bolje ni stomatolozi koji se za radno mesto moraju strpiti 5,8 godina, ali ni nastavnici u osnovnim školama.

Za takva zvanja potrebno je sedeti u amfiteatru od četiri do šest godina.

Ivana M. iz Beograda je diplomirala 2009. Za posao doktora medicine konkurisala je čak 15 puta u Specijalnoj bolnici za psihijatrijske bolesti u Kovinu, ali i po jednom u KBC Zvezdara i Zemun. Na konkurse Ministarstva zdravlja ili NZS prijavljivala se i za radno mesto u bolnici u Pančevu, Sremskoj Mitrovici, ali i u Golupcu.

- Još nisam digla ruke, ali sada gledam i oglase koji traže promotere lekova - kaže naša sagovornica.

Specijalista plastične hirurgije traži posao manje od dva i po meseca. Na listi profesija koje se lakše udomljavaju su i pedijatri, anesteziolozi, farmaceuti. Svi oni na posao ne čekaju duže od pola godine, a ovakvu šansu imaju i dobri poznavaoci informatičkih delatnosti.

Branko Kovačević, bivši rektor Univerziteta u Beogradu, krivi državu jer nema pravih kvota koje će pokazati realnu potrebu za profesijama.

- Prepisujemo kvote iz stare SFRJ koja je imala više od 20 miliona stanovnika. Potreba za kadrovima i njihovo školovanje sagledava se ofrlje i zato ne znamo koliko nam treba ekonomista ili pravnika - kaže Kovačević za “Blic” i dodaje da su lekari posebna priča jer mi država traži specijalizaciju, čiji početak uslovljava dvogodišnjim iskustvom.
 
Evo i komentara
kraki
Četvrtak, 27. 02. 2014. 18:25h
neregistrovan korisnik.
zato kad ga zaposli partija seti se kako treba da se "podmaze" i naprasno se seti zasto je tu...

Kraljica
Četvrtak, 27. 02. 2014. 18:27h
neregistrovan korisnik.
Zato mi gradjani malog mesta, nadomak Novog Sada, imamo problem u zdravstvenoj ambulanti..... manjak lekara za decu. Na zalost, deca padaju u nesvest dok ne budu primljena na pregled.... izadju bolesnija nego sto udju. Tugo, Srbijo .....

Četvrtak, 27. 02. 2014. 18:30h
neregistrovan korisnik.
u srbiji ima 6med.fakulteta(bgd,ng,kg,nis,km,vma)+privatni med.fakuleta,upisujr se preko 1000studrnat godisnje,2500je na birou(o.praksa-zavrsen med.fakultet)..kad bi ukinuli 3 faksa tj smanjilo kvotu upisa pridodnim odlivom bi se zaposlili svi ti lekari.ALI kao sto ima hiperprodukcije studenata tako ima i nastavnog kadra(doc,prof..)a kako da ocekujes da prof.Djukic sebi smanji platu??

miloš
Četvrtak, 27. 02. 2014. 18:36h
neregistrovan korisnik.
Parazitski sistem stiti svoje... a zdravo tkivo biva unisteno. Iscrpljeno da podnese teret. Drustvo u aut.

milica
Četvrtak, 27. 02. 2014. 18:37h
neregistrovan korisnik.
pa valjda su srbi krivi za to a ne zemlja srbija!

kuma-maca
Četvrtak, 27. 02. 2014. 18:43h
neregistrovan korisnik.
Prvi problem je vec napisan: veliki broj lekara. Treba smanjiti broj studenata i prilagoditi potrebama. Drugo, ne mogu svi raditi u gradu. Ako ima mesta i potrebe u selu, izvol'te na posao!

Beogradjanin
Četvrtak, 27. 02. 2014. 18:43h
neregistrovan korisnik.
Cekaj da vidim da li sam dobro ukapirao! Drzava trazi da lekari imaju specijalizaciju da bi se zaposlili. Tu specijalizaciju uslovljavaju dvogodisnjim iskustvom koje ljudi ne mogu da dobiju jer niko nece da ih zaposli?!?!? I cudimo se sto ljudi odlaze u Nemacku i Norvesku i sto ovde ostaju samo partijski kadrovi i tatini sinovi koji su preko veze i u restoranu zavrsili medicinu! Ne daj Boze da moras takvom lekaru da se obratis! Kaze se da je zdravlje najprece, to u Srbiji dobija novu dimenziju. Em sto moras da brines o bolesti, em sada moras da brines da li lekar koji te leci u opste ima pojma o cemu se radi i zasto je tu!

ja
Četvrtak, 27. 02. 2014. 18:49h
neregistrovan korisnik.
pa kada se zaposli deo plate vucku....
 
Za posao najvažnija partijska knjižica
J. Ž. S. | 27. februar 2014. 21:21 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... a-knjizica

U Srbiji se zaposlenje najčešće i najlakše dobija preko političkih i rođačkih veza. Na stručnost i profesionalnost obraća pažnju samo četiri odsto poslodavaca.
POLITIČKE kombinacije, partijska pripadnost, porodične, rođačke i prijateljske veze, glavni su činioci koji utiču na dobijanje posla u Srbiji. Vrlo visoko kotiraju se i dve vrste mita i to razmena usluga “ja tebi, ti meni” ili dati novac nekome direktno u ruke da bi se dobilo radno mesto. Čak dve trećine ispitanika smatra da korupcija u velikom ili umerenom nivou utiče na njihovo poslovno okruženje.

U istraživanju Fondacije Centra za demokratiju, pod nazivom “Zaustavimo korupciju koja ugrožava dostojanstven rad”, došlo se do podataka da čak 58 odsto ispitanika smatra da na zaposlenje najčešće utiču političke veze i partijska pripadnost. Porodične i prijateljske veze zastupljene su sa 23 procenta, dok o stručnosti, kvalifikovanosti i profesionalnim veštinama brine tek oko četiri odsto poslodavaca.

Prema rečima Aleksandre Petrović, jedne od učesnica u istraživanju, građani u Srbiji su najnezadovoljniji zakonima, koji ne prepoznaju problem.

ANTIKORUPCIJSKI FRONT Borba protiv korupcije prilikom zapošljavanja podrazumeva, smatraju u Centru za demokratiju, učešće velikog broja aktera. Oni ističu da su osim civilnog društva i institucija, veoma važni sami zaposleni, sindikati i na kraju mladi koji traže posao.

- Ništa se neće promeniti ukoliko se ne reformiše radno zakonodavstvo - kaže Petrovićeva. - Tu se pre svega misli na izmene zakona o radu i zapošljavanju, kao i o promenama u aktima o državnim službenicima, državnoj upravi i ministarstvima. Jedan od velikih problema je i Zakon o javnim preduzećima, koji mora da poštuje depolitizaciju izbora direktora i nadzornih odbora.

Ona naglašava da bi trebalo hitno usvojiti zakon o zaštiti uzbunjivača, kojim bi se zaštitili građani koji su spremni da prijave korupciju i drugo nezakonito postupanje.

Nevena Nikolić iz Beogradskog centra za ljudska prava naglašava da postoji raskorak između državne platforme borbe protiv korupcije i bespomoćnog pojedinca, koji u maloj lokalnoj zajednici ne zna kome da prijavi zloupotrebe i kako da se sa tim izbori u sredini u kojoj se svi poznaju.

- Sigurnost pojedinca trebalo bi da bude najvažnija stvar, a ona je moguća samo borbom protiv korupcije kroz institucije - kaže Nikolićeva.
 
SKANDALOZNO Rđavim instrumentima seku pacijente!
Bojana CARANOVIĆ | 27. februar 2014. 21:15 | Komentara: 0

Srpsko udruženje za sterilizaciju i dezinfekciju ukazuje da se u našim bolnicama sterilizacija instrumenata ne radi u skladu sa zakonski precizno predviđenim normama. Glavni uzroci bolničkih infekcija su loša dezinfekcija i sterilizacija. Instrumenti često prekriveni rđom i ostacima tkiva

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/hr ... -pacijente (ceo tekst)
 
e ovo je takva NEBULOZA i spinovanje da mi se gadi.

`` Osnovni uzrok ovakve situacije je što ni u jednoj zdravstvenoj ustanovi ne postoji centralna sterilizacija i nigde se ova najvažnija preventiva od infekcija ne radi kako treba - kažu naši sagovornici. - U našem lečenju upotreba antibiotika je uobičajena postoperativna preventiva, čime se stvara otpornost na antibiotike i otvaraju vrata za smrtnost od infekcija. Zapravo se mimoilazi najvažnija stvar - pravilna sterilizacija i dezinfekcija. Svuda u svetu, hirurgija i sterilizacija su smeštene na jednom mestu. Ministarstvo zdravlja smo više puta obavestili o svemu i nismo dobili nikakvu reakciju.``

Sve sto su ovo dvoje naveli je upravo odgovornost Instrumentara *instrumentarke*, A antibiotici se i na zapadu daju pre i posle operacije, jer je u postoperativnom toku organizam oslabljen, pa je samim tim i imunitet narusen.

Otpornost na antibiotike se stvara nepravilnom i precestom upotrebom istih i to u 99% slucajeva kao kucna, a ne bolnicka terapija.

P.S.
zdravstveni Instrumenti su napravljeni od hiruskog celika, materijala slicnom prohromukoji ne rdja !!!
 
Nemaju novinari o cemu da pisu negativno pa ajd malo po zdravstvu iako nepoznaju dovljno materiju ,naravno da kad je nesto od nerdjajuceg celka da nemoze da zardja
 
Можда не може да рђа, али да ли је могуће да неко помеша неке наслаге са рђом. Ако прохром изложиш деловању киселине појавиће се нешто налик рђи наталожено. Неко ко није стручњак, окарактерисао би то врло лако као рђу.

Члан породице је оперисан и враћено му је при некој манипулацији нечисто црево од дрена. Након тога је три месеца мењао антибиотике на недељном нивоу са малим учинком. Иначе лоше стање, губитак од 33 кг ( ради јасне слике ) обогаћено је бактеријом.

Неколико стотина пута сам задње две године био на КЦС и осим што смо изгледа у тих 1% како ти то видиш Лаки, имам тако лоше искуство да би засенио то спиновање. Али нећу, човек опет треба некоме да се обрати, а више од јавашлука и корупције у здравству мрзим надри лекаре и алтернативе. Само стање мора на боље, лекари морају схватити да неће сви завршити у Норвешкој и да оно што раде није само механика и чиста статистика.
Наравно и услови њиховог рада су катастрофални, а и људи које лече нису увек коректни.
Не треба бежати од тога да све треба да се мења.
 
petak 28.02.2014 | 09:01 -> 21:59
Čime nas lekari operišu?
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=817678

deo teksta
"Osnovni uzrok ovakve situacije je što ni u jednoj zdravstvenoj ustanovi ne postoji centralna sterilizacija i nigde se ova najvažnija preventiva od infekcija ne radi kako treba. U našem lečenju upotreba antibiotika je uobičajena postoperativna preventiva, čime se stvara otpornost na antibiotike i otvaraju vrata za smrtnost od infekcija. Zapravo se mimoilazi najvažnija stvar - pravilna sterilizacija i dezinfekcija. Svuda u svetu, hirurgija i sterilizacija su smeštene na jednom mestu. Ministarstvo zdravlja smo više puta obavestili o svemu i nismo dobili nikakvu reakciju", tvrde sagovornici "Novosti".

Prema njihovim rečima, u većini ustanova sterilizacija nije u skladu sa normama i standardima, a sterilnost instrumenata je diskutabilna. Sterilisani instrumenti čuvaju se u metalnim kasetama, ili uvijaju u "krpe", što nije barijera od mikroba. Takođe, dodaju da se koriste suvi sterilizatori, "sterilizacija" potapanjem u razne rastvore, što nije, kako ocenjuju, sterilizacija, već visok stepen dezinfekcije.

Čalovićeva i Kajtez još navode i da je problem što umesto da se u svakoj bolnici sterilizacija obavlja na jednom mestu, kod nas svako odeljenje ima svoju sterilizaciju, odnosno suve sterilizatore koji ne bi smeli da se koriste. Iako svaka ustanova ima i prostoriju koja se zove „centralna sterilizacija“, postoji i još po nekoliko desetina punktova. Ove prostorije nisu izolovane, pa dolazi do mešanja prljavih i "sterilnih" instrumenata, kažu oni.


Ministarstvo zdravlja: Kontroliše Sanitarna inspekcija

U Ministarstvu zdravlja kažu za "Novosti" da je Sanitarna inspekcija ta koja vrši nadzor nad obavljanjem sterilizacije, tako što kontroliše da li postoji uredna dokumentacija - evidencija o načinu, postupcima sterilizacije i da li se, na koji način i kojom dinamikom obavlja kontrola efikasnosti obavljene sterilizacije.

Iz tog ministarstva dodaju i da svako ko ima podatke da se u nekim ustanovama ne radi kako treba može da prijavi i sanitarci će odmah izaći na teren.

"Pravilnik o sprečavanju, ranom otkrivanju i suzbijanju bolničkih infekcija, donet na osnovu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti u poglavlju o merama za prevenciju i suzbijanje bolničkih infekcija, definiše da prevencija i suzbijanje bolničkih infekcija predstavlja skup aktivnosti u oblasti bezbednosti pacijenata tokom pružanja zdravstvene zaštite, kao i bezbednosti zaposlenih lica. U sprovođenju tih aktivnosti odgovorni su svi zaposleni u zdravstvenoj ustanovi. Mere za prevenciju i suzbijanje bolničkih infekcija, prema navedenom Pravilniku su, između ostalih, i - dezinfekcija instrumenata, medicinskog pribora i okoline, sterilizacija opreme i pribora za medicinske postupke, aseptični postupci pri radu, prikupljanje, razvrstavanje, pranje, sterilizacija i transport rublja", kažu iz Ministarstva zdravlja, ali iz SUSIDA tvrde da su u više navrata prošle godine i poslednji put pre nekoliko dana dostavili sve fotografije i podatke i upozoravali Ministarstvo zdravlja, ali da nijedan odgovor nisu dobili.

GAK „Narodni front“ demantuje sve navode

GAK „Narodni front“ demantuje sve insinuacije u vezi sa nepravilnom sterilizacijom koja je prisutna u operacionim salama, a pozivajući se na članak pod nazivom „Pacijente seku zarđalim instrumentima“ koji je na 10. i 11. strani objavljen u dnevnim novinama „Večernje novosti“ 28.2.2014. godine.
Prema pokazateljima kvaliteta rada za oblast svih bolničkih infekcija na jedinici intenzivne nege na svim odeljenjima za 2013. godinu, na GAK „Narodni front“ stopa incidencije svih bolničkih infekcija na jedinici intenzivne nege svedena je na minimum, preciznije na 0.3%. Takođe, na Klinici ne postoje liste čekanja za operacije.

Ovim demantijem želimo da ukažemo na bezbednost svih intervencija koje se na Klinici obavljaju i ograđujemo se od izjave koju je za pomenuti članak dao zaposleni Milan Kajtez, koji je u svojoj izjavi neovlašćeno upotrebio ime GAK „Narodni front“.
 
http://www.wfhss.com/html/educ/training ... -06_sr.pdf (ceo tekst)

deo teksta
13. PROVERA I ODRŽAVANJE INSTRUMENATA
13.1. Provera instrumenata
Svim instrumentima se nakon čišćenja mora pažljivo proveriti čistoća, prisutnost kamenca, korozija i funkcionalnost.

13.1.1 Čistoća
Svi instrumenti nakon čišćenja moraju biti potpuno čisti bez vidljivih ostataka proteina i ostalih nečistoća. Ostaci tkiva ili otpadaka kostiju mogu zaostati u žlebovima ili vrhovima instrumenata pored čišćenja i dezinfekcije.
Posebno se moraju proveriti:
-Instrumenti s atraumatskim nazubljenjima
-Svi zglobni instrumenti
-Hvataljke za razdvajanje kostiju, burgije za kosti, nareznice za kost, merači i sl. jer još uvek postoji mogućnost ostataka kostiju u njima!

-Čišćenje žlebova, uređaji za sukciju, itd.
-Moraju se ukloniti istrošeni i zarđali instrumenti
-Oštećeni se instrumenti (tanka pukotina u predelu zatvaranja, tvrdometalni umetci na iglodržačima koji mogu biti slomljeni itd.) takodje moraju ukloniti.

Posebno osetljivi instrumenti (očni instrumenti) moraju se pregledati uz pomoć lupe, naočara s lupama ili mikroskopa!

Zaostale nečistoće se zalepe za instrumente za vreme sterilizacija, a tad ih je teško odstraniti, ako je uopšte I moguće!

Osim toga, preostala prljavština moţe nepovoljno uticati na ishod sterilizacije (otežava sterilizacijskom sredstvu pristup površini). To je posebno opasno u slučaju sterilizacijskih postupaka na niskim temperaturama!

Upozorenje:
Prljavi se instrumenti svakako moraju očistiti još jednom!!!!

13.1.2. Stvaranje kamenca
Kamenac na instrumentima uglavnom je posledica lošeg čišćenja i dezinfekcije.
Mogući razlozi:
-Neodgovarajuće automatsko ili ručno čišćenje
-Neprikladni deterdženti, dezinficijensi ili proizvodi za održavanje
-Pogrešno doziranje deterdzenata i dezinficijensa
-Ostaci deterdzenata
-Dejstvo vode (gvozdje ili silikati)
-Zardjali instrumenti mogu izazvati rdju i na netaknutim instrumentima (spoljnja rdja), zbog čega se moraju ukloniti
-Ostaci lekova
-Itd.

Promene na površini mogu nastati na svim vrstama instrumenata, bez obzira na materijal. Ovo se posebno odnosi na prisutnost ostataka koji se mogu ukloniti temeljnim ponovnim čišćenjem. Često se promena boje sa žuto-smedje u tamno smedju pogrešno protumači kao rdja. Promena boje instrumenta:

13.1.3. Korozija
Instrumenti su podvrgnuti teškim zahtevima zbog izloženosti hemijskim i toplotnim uticajima:
Krv i sekreti
Ringerov rastvor
Dezinficijensi i deterdženti

Sterilizacija
U slučaju promene boje, treba proveriti ima li u rešetki instrumenata lošeg kvaliteta.
Trošenje površine i stvaranje korozije
Tačkasta ili jamičasta korozija
Izazvano malim pomeranjima spojenih delova

13.1.4. Funkcionalnost
Različiti instrumenti su prilagodjeni tačno odredjenoj nameni. Zbog toga se mora sprovesti provera funkcionalnosti kako bi se osiguralo da se uklone svi instrumenti koji ne ispunjavaju uslove.
Instrumenti s pokretnim delovima (makaze, hvataljke, itd) moraju se ohladiti pre provere funkcionalnosti, kako bi se izbeglo trenje metala
Moraju se odstraniti istrošeni, oštećeni i zardjali instrumenti
Obavezno se mora pridržavati uputstva proizvodjača!

13.2.Održavanje instrumenata
Svi zglobni instrumenti ili instrumenti koji se zatvaraju (hvataljke, makaze, itd.) zahtevaju posebnu pažnju nakon čišćenja. Baš kao što je svakom mehaničkom delu koji se okreće potrebno „podmazivanje“, isto tako i instrumenti moraju biti dobro nauljeni kako bi im se osigurala što duža trajnost. Za negu instrumenata se moraju koristiti proizvodi na bazi parafinskog ulja koji podnose sterilizaciju parom. Proizvodi za negu sprečavaju trenje metala i time osiguravaju dobar rad instrumenata (instrumenti se lakše otvaraju i zatvaraju). Tačkasta korozija (oštećenja na površini ploča koje se taru i koja mogu izazvati rdju) se negom može sprečiti.

Postupak:
Prilikom održavanja instrumenata mora se paziti da se ulje nanosi samo na ona mesta na kojima dolazi do trenja.
Ne preporučuje se sprejem nanositi ulje na površine instrumenata, jer na taj način ulje neće moći dopreti do osetljivih zglobnih delova.
Svaki višak ulja treba ukloniti s površine krpom koja ne ostavlja dlačice.
Ulje u spreju za negu instrumenata je sredstvo izbora za nepristupačna mesta
 
Oko 10.000 svršenih bolonjaca bez svedočanstva
Završili fakultet, a diplomu čekaju pune četiri godine
M. Leskovac | 05. 03. 2014. - 22:30h | Foto: M. Perić | Komentara: 0
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/447308 ... iri-godine

Mnogi od njih fakultet su završili još 2010, upisali master, pa čak i doktorske studije, a diplomu videli nisu.
441976andjelka-ducic-01r.jpg

Apsurd: Anđelka Ducić odbranila i master, a još čeka diplomu

- Razočarana sam. Fakultet je tražio da se diplome plate odmah po završetku studija, a ima skoro četiri godine kako od tih diploma nema ni traga. Da apsurd bude veći, u međuvremenu sam upisala master studije i stigla do odbrane master rada, a da još nemam diplomu sa osnovnih studija. Sva sreća pa moj poslodavac nije tražio da mu donosim diplomu, ali šta će da rade oni kojima svedočanstvo treba za posao ili koji žele da nastave studije u inostranstvu - priča za „Blic“ Anđelka Ducić (26), studentkinja generacije sa FPN-a, jedna od 10.000 studenata koji čekaju diplomu.

Umesto diplome, fakulteti su studentima izdali potvrde o diplomiranju koje su naplaćivali i do 5.000 dinara. Da stvar bude gora, akademci nisu sigurni ni koje će im zvanje pisati na diplomi.

- Na potvrdi piše da sam biolog. Molekularna biologija se ne spominje nigde iako sam zvanično upisala taj smer. Volela bih da znam šta sam platila 10.000 dinara, budući da sam i za diplomu osnovnih studija i za diplomu mastera dala po 5.000 dinara - kaže studentkinja Biološkog fakulteta.

U studentskim službama fakulteta kažu da je za kašnjenje diploma kriv rektorat, a u rektoratu tvrde da proceduru usporavaju fakulteti.

- S obzirom na to da ima mnogo falsifikovanih diploma, mere zaštite su pojačane. Neki fakulteti su se brzo prilagodili, ali većini i dalje treba mnogo vremena - kaže prof. dr Miodrag Popović, prorektor za finansije.
 
Vrh