Qaxentius
Intermediate
- Učlanjen(a)
- 31.03.2023.
- Poruke
- 248
- Pohvaljen
- 464
"Kalkulacija vrednosti ruskog udela je komplikovana i verovatno veoma visoka, pa zbog toga Savić i govori o ugrožavanju javnih finansija. NIS je ruskoj strani prodat 2008. godine za 400 miliona evra, a kada se uračuna inflacija u evro zoni do danas, to bi u evropskom novcu sada iznosilo oko 558 miliona evra. U ruskom vlasništvu (56,15 odsto) trenutno je 91,5 miliona akcija, a poslednja trgovana vrednost na Beogradskoj berzi akcijama NIS-a bila je okoo 6,6 evra po akciji. To znači da bi trenutna vrednost akcija u ruskim rukama bila preko 600 miliona evra. Ipak, to ne znači da bi Rusi pristali da prodaju svoj udeo po toj ceni."
MraÄna zimska pretnja: AmeriÄke sankcije protiv NIS-a mogle bi da lansiraju cene goriva
Najnovije vesti i video priÄe iz Srbije i sveta o najvažnijim dogaÄajima iz politike, sporta, biznisa, kulture, zdravlja. Budite uz Nin .www.nin.rs
Prema saopštenju ambasade, više mi deluje da će tražiti da se Gazprom potpuno eliminiše iz vlasničke strukture, nego da se samo smanji udeo.
Gde će država naći 600 miliona, jedino ako hoće Ameri da pozajme.
Nije problem da se nađe novac, već što mora sav novac da prođe formalnopravno kroz papire (čitaj: dodatno zaduživanje i rezovi u budžetu).
Vučić je rekao da im treba oko milijardu evra da otkupe NIS od Gazprom-a, dakle verovatno će Putin pristati na nekih 700-800 miliona evra dok će ostalo da ide u privatne džepove.
Matematika je prosta, ali ne baš povoljna za Srbiju:
1. Srbija će otkupiti NIS od Gasproma za više para u odnosu na cifru koji je Gasprom dao za NIS (osim ako Putin naredi Gaspromu da izađe u susret Srbiji i da traži manju cenu, zarad nekog budućeg politiĉkog dila, to jeste da bi Putin učinio uslugu Srbiji koju će moći da kapitalizije nekad kasnije kada se kockice slože).
2. Srbija neće biti u mogućnosti da vodi NIS, kao što nije mogla da vodi ni Er Srbiju i moraće da proda NIS dalje
3. Pojavljuje se spasioc u vidu BP, Shell-a ili možda čak ENI (bivši Agip) koji kupuje NIS, a pošto je Srbija u moram udati mladu situaciji, cena će svakako biti niža od tržišne, ali će priča biti završena.
To vam čika Deki ovako iz biznis iskustva kaže kako stoje stvari ovoga puta.
Da bismo znali koliko je dil loš po Srbiju trebalo bi oduzeti cenu koju će budući kupac NIS-a uplatiti u budžet republike Srbije, od cene koju će Srbija platiti Gaspromu za otkup udela.
Postoji uvek i opcija da će zapadni partner uleteti sa dovoljno velikom cifrom da se pokrije gubitak, i da se ostvari profit, ali ako se to desi, biće tu dodatnih inteteresa, jer zapada ne preplaćuje lako iznad tržišne vrednosti onoga što kupuje. Kada zapad odreši kesu i nešto kupi iznad cene, uvek postoji i još nešto u pozadini, što će na naplatu doći kasnije
Da li bi postojala mogućnost da mađarski MOL kupi NIS ? Deluje mi kao rešenje najbolje gledano iz Vučićeve perspektive.