Šta je novo?

Sportski događaji

Па, можда нема везе са заслугама за њихове успехе. Јокић свакако не би био то што јесте да није "обрађен" у НБА, као што и нико не би чуо за Теслу да овај није отишао преко баре. Али они јесу са наших подручја, вуку те наше гене и што је најважније народ се поистовећује са њима и испуњава у њиховим успесима. И велики број људи по свету кад чују реч Србија неће помислити на Сребреницу и Вучића већ на њих, свакако подижу углед наше земље за разлику од поменутих појмова.
 
Pa, ovaj, Jokić nije naučio da igra košarku na nebu, nego u Srbiji. Otišao je u Ameriku kao najbolji igrač ABA lige, u konkurenciji evroligaša.

Tu postoji i presmešna populistička kontrapriča: "Šta je ovo društvo učinilo za jednog Đokovića?" Pa ništa, ako se sve od stana sa centralnim grejanjem i zdravstvene zaštite majke i deteta, preko sale za fizičko, teniskog trenera (tenis su u bivšoj Jugoslaviji "držali" generali, pa ako oni nemaju veze sa državom...) do pokretanja modernog turizma na Kopaoniku 1982. od udbaške firme (ni oni nemaju veze sa državom) što je omogućilo tati da tamo zarađuje od restorana itd. ne računa - dakle, ako je sve to bilo bez pomoći države... neka je.
 
Petina će znati Srbiju po Đokoviću, petina po zločinima, petina po Jojiću, petina po "lepim" i "lakim devojkama, petina po Tesli. Niko Srbiju ne prepoznaje kao zemlju u kojoj se lepo živi, a to je suština svega.
 
Tu postoji i presmešna populistička kontrapriča: "Šta je ovo društvo učinilo za jednog Đokovića?" Pa ništa, ako se sve od stana sa centralnim grejanjem i zdravstvene zaštite majke i deteta, preko sale za fizičko, teniskog trenera (tenis su u bivšoj Jugoslaviji "držali" generali, pa ako oni nemaju veze sa državom...) do pokretanja modernog turizma na Kopaoniku 1982. od udbaške firme (ni oni nemaju veze sa državom) što je omogućilo tati da tamo zarađuje od restorana itd. ne računa - dakle, ako je sve to bilo bez pomoći države... neka je.

znaci muljanje i obican porez je ucinilo.
mislim razumem sta zelis da kazes, zaboravio si na deciji dodatak

ispade da ovde sto su dobili jokic i ostali, samo ovde ima
 
"Njegova svest je vasiona, evo prvi put ću ovo javno da kažem, ja učim od njega, iako sam njegov otac. O njegovom odnosu prema životu, o njegovom odnosu prema radu, prema materijalnom, prema najbližima, prema svom narodu, ja učim od njega", rekao je otac Novaka Đokovića Srđan Đoković o svom slavnom sinu.

Svi koji gledaju Novakove mečeve, ali i slušaju ono što teniska legenda govori nakon utakmica, ali i van sportskih terena, misle isto. Đoković je uzro na toliko nivoa, na onom sportskom i onom širem životnom. LINK https://zena.blic.rs/porodica/srdja...aku-djokovicu-i-svi-imaju-isti-utisak/e560l9f

da li je stvarno on nešto više od vrhunskog sportiste? Na delu je priprema terena i populacije da se Novak prikaže i kao neštto više od najboljeg tenisera svih vremena.
 
Đoković je običan uvlakač, hoće svima da se dopadne. Veliki patriota koji se slika sa kriminalcima Dodikom i Vučićem, čime šalje poruku narodu kako je vlast dobra. Čovek koji ima nekretnine širom sveta, može da živi gde god poželi, a narodu uvaljuje ovu bedu kao nešto pozitivno. Gade mi se svi ti sportisti koji su šatro apolitični, ali ne propuštaju priliku da dižu rejting AV-u. Sramota!
 
Petina će znati Srbiju po Đokoviću, petina po zločinima, petina po Jojiću, petina po "lepim" i "lakim devojkama, petina po Tesli. Niko Srbiju ne prepoznaje kao zemlju u kojoj se lepo živi, a to je suština svega.
Veoma tacno. Ja sam jednom rekao da bi menjao sve nase medalje, pehare i sportske uspehe da je ovo uredjena drzava sa dobrim standardom. Neki ne bi u to sam uveren jer su toliko ponosni na Djokovica
 
Pravo pitanje je šta prosečan čovek ima od tog ulaganja u sport jer kao što se već reklo, sem tog kratkog osećaja zadovoljstva i dalje imamo raspalo zdravstvo, školstvo... Ali, narodu hleba i igara. Da se nadovežem na klip "ne postoji muškarac koji ne voli sport". Ja nit ga volim nit ga ne volim, odavno sam shvatio da nemam ništa od toga što ću da navijam i da se bijem za neki tim, da se nerviram oko neke utakmice gde igrači igraju za milione... odgledam kad treba, šta Ja mislim da treba i to je to. Kao kad bih rekao ko ima vremena za sve to taj je zaludan čovek, nema korist u društvu ili je toliko siromašan materijalno i kulturno da mu je to jedino preostalo kako bi zaboravio šta je, imaće u nekoj kafani kratki i lažni osećaj zadovoljstva kada neko spomene Djokovića i to je to, nastaviće da živi bolestan i siromašan.
 
ispade da ovde sto su dobili jokic i ostali, samo ovde ima
Pa, konkretno za Jokića - da, imamo odlične košarkaške trenere. Košarku ovo društvo stvara još od Nedićeve Srbije, a posleratna Jugoslavija je, recimo, za prvog trenera reprezentacije dovela (platila) Francuza (sa još 20-ak hiljada stručnjaka u oblasti privrede, nauke, sporta). EI Niš su npr. stvorili Nemci, ali eto, to nismo uspeli da održimo; košarku jesmo.

Tako da - tu smo dobri. Dao bog pa ćemo još u nečemu drugom biti tako dobri; ali zasad nismo.
 
U Srbiji je sve izopačeno i nakrivo nasađeno, pa tako i ideje o sportu i asocijacije vezane za njega.

To se videlo i po ovom zadnjem dočeku. Da, okupili su se ljudi da dočekaju sportiste i da proslave pobedu. Ali uvek tu ima i propratnih elemenata seljanije i fanatizma. Sinoć su se ispred Dvora majmuni verali po starinskim kandelabrima pa je neki pao i izlomio se. Zatim Đani i Željko Šašić kao odabir muzike. Baklje i arlaukanje kao vid slavlja. Mnogo alkoholisaniz. Uz sve te sportiste i sportske događaje uvek ima po nekoliko kockarnica koje se nameću svuda da bi ljudi nesvesno asocirali i povezali navijanje za sport sa igranjem kladionice.

Tu su i ovi mentalno oboleli stavovi i izjave da ko ne prati neki sport da nešto s njim ne valja. A u klipu ga izgovara neuspeli glumac koji nikad ništa konkretno nije radio a najveće dostignuće kojim se k..či ceo život je što je prošao letačku obuku.

Znam nekoliko ljudi koji su se bavili sportovima ili se bave i dalje, ali ne prate ništa osim kad je nešto svetskog ranga. Razlozi su prosti: 1) zauzeti ljudi nemaju vremena za te trivijalnosti (lokalne i regionalne papazjanije) i 2) posle 1000 puta gledanja istih utakmica i istih rezultata, normalnog čoveka smori sve to. Jedno te isto te jedno te isto. Postane malo autistično. Govorim o lokalu i regionu, dakle ne o dešavanjima svetskog ranga. Koga zabole da li će ove godine u ne znam ni ja kojoj ligi najbolji biti Arsenal ili Real. Bili i jedni i drugi već X puta, koga normalnog briga da li će biti još jedanput.

Elem, sport u Srbiji jeste za pohvalu (imajući u vidu naše okolnosti) i jeste joj doneo neku korist. Nije da nije doneo. Ali primećuje se, već decenijama, zagađenost cele te sfere raznim štetnim elementima i navikama. Huliganisanje, taborenje, gubljenje vremena, alkohol, kockanje, seljanija, fanatizam... sve su to neizostavne asocijacije kada se pomisli na mainstream srpski sport. Ovim ne kažem da nema sličnih problema i u svetu - pa fudbal huliganisanje je iz Engleske poteklo. Ali ne poznajem toliko prilike u inostranstvu a i ovde je tema o Srbiji, pa o tome i pišem.


I uvek kažem ljudima, šta god da je u pitanju - ako možeš, igraj to. Nemoj da gledaš. Za..bi gledanje sporta. Uzmi i igraj, ako možeš. A gledaj samo ono što ne možeš da probaš (moto, skokovi, atletika, šta god) i gledaj najveće i najbitnije događaje. Finale kupova, prvenstva, OI i slično. Inače neće ti ni život ni društvo biti ništa drukčiji i bolji ako 5292. derbi osvoji jedan ili drugi Titov blizanac. Može samo da ti budu veće gužve ili nemiri te večeri u gradu. Ali to je sve. Nikakve koristi nema od toga na kraju dana.
 
Poslednja izmena:
Veoma tacno. Ja sam jednom rekao da bi menjao sve nase medalje, pehare i sportske uspehe da je ovo uredjena drzava sa dobrim standardom. Neki ne bi u to sam uveren jer su toliko ponosni na Djokovica
Ali to ne ide tako, nego je nekako razvoj sporta povezan sa stepenom ljudskog razvoja.

U suprotnom, Bangladeš, sa 171 milionom stanovnika i 0 olimpijskih medalja bi valjda trebalo da bude razvijena zemlja...

Sa druge strane, u bivšoj Jugoslaviji, prema broju stanovnika, sport je najrazvijeniji - u Sloveniji. Surprise, surprise!
 
Nije da i nema neke koristi. To je jedan od načina da neko pobegne iz ove zemlje i ne bude siromašan i bolestan. Zato naši grizu i srcem i dušom i telom da budu što bolji, ne da bi igrali za Srbiju već da bi otišli preko. Nijedan od tih sportista kojim se dičimo niti igra u Srbiji niti živi u Srbiji, što je i normalno. Dičimo se njihovim ličnim uspesima koje su napravili u drugim zemljama i za koje verovatno niko ne bi znao da su ostali ovde.

A u klipu ga izgovara neuspeli glumac koji nikad ništa konkretno nije radio a najveće dostignuće kojim se k..či ceo život je što je prošao letačku obuku.
Takvi su obično zagovaraoci sporta kao jedino bitnog faktora u životu, zamlate.
 
Pa, ovaj, Jokić nije naučio da igra košarku na nebu, nego u Srbiji. Otišao je u Ameriku kao najbolji igrač ABA lige, u konkurenciji evroligaša.

Tu postoji i presmešna populistička kontrapriča: "Šta je ovo društvo učinilo za jednog Đokovića?" Pa ništa, ako se sve od stana sa centralnim grejanjem i zdravstvene zaštite majke i deteta, preko sale za fizičko, teniskog trenera (tenis su u bivšoj Jugoslaviji "držali" generali, pa ako oni nemaju veze sa državom...) do pokretanja modernog turizma na Kopaoniku 1982. od udbaške firme (ni oni nemaju veze sa državom) što je omogućilo tati da tamo zarađuje od restorana itd. ne računa - dakle, ako je sve to bilo bez pomoći države... neka je.
Не мислим да је било без помоћи државе (спортско и културно наслеђе неке нације или државе игра велику улогу код сваког спортисте, научника, уметника који су припадници те нације или су стасали у тој држави), већ чак и да јесте било без помоћи не значи да као народ не треба да се сладимо њиховим успесима, осим ако се они одрекну свега српског. А то нису, напротив. Све што си навео свакако да јесте утицало да њихов успех, али пресудне су ипак биле њихове личне способности, сигуран сам да то неће нико спорити. А што се тиче Јокића и даље мислим да није било обраде од стране НБА Јокић би био у најбољем случају ранга Мицића (што је такође одлично али ...). За Теслу мислим да нема спора, да није отишао у САД, тешко да би сада ико знао за њега.
 
Ali to ne ide tako, nego je nekako razvoj sporta povezan sa stepenom ljudskog razvoja.

U suprotnom, Bangladeš, sa 171 milionom stanovnika i 0 olimpijskih medalja bi valjda trebalo da bude razvijena zemlja...

Sa druge strane, u bivšoj Jugoslaviji, prema broju stanovnika, sport je najrazvijeniji - u Sloveniji. Surprise, surprise!
Naravno, samo kazem hipoteticki da mogu da pucnem prstima i to uradim, uradio bi
 
Словенија без Дончића и Драгића, хм...
Шалим се, велики сам фан ски скокова у увек свим срцем навијам за Словенце, где нема ни Дончића ни Драгића. Појавио се ове године један њихов-наш скакач, али засад су то више били пробни скокови (на једној или две скакаонице, не могу сад да се сетим) да ли може да уклопи у врхунски тим, надам се да ће бити неке вајде од њега.
 
I koliko je sfrj osvojila medalja
U tokiju a koliko u parizu
 
Sto mi se naljuti @Duleja i sto obris gornji post sa linkom ka tviteru
Pitanje je bilo u kontekstu kako su određeni delovi one države bili baze za pojedine sportove i liga i sistem pronalaska talenta od osnovne skole
 
@Duleja je otvorio lepu temu, ali je toliko tesko bilo skapirati sto imamo dve.

Daj rijaliti. Na svakoj temi. Ovako se vise klikce.
 
A o čemu je bio Shitter post, opet neka demagogija kako je bilo užasno i mučno za vreme SFRJ a sada nam je do jajeta?
 
Sto mi se naljuti @Duleja i sto obris gornji post sa linkom ka tviteru
Pitanje je bilo u kontekstu kako su određeni delovi one države bili baze za pojedine sportove i liga i sistem pronalaska talenta od osnovne skole
Ta treba da ga turiš onda u kontekst odmah, a ne onako sakato. Ne naljutih se more, taman posla.

@Duleja je otvorio lepu temu, ali je toliko tesko bilo skapirati sto imamo dve.
Jbg, nmvz, tjt. :)
 
Јокић.
1723719000110.png
 
Vrh