Šta je novo?

Spomenici

U pitanju je spomenik Džambilu Džambajevu. Koliko vidim na netu, mislim da je danas na Prvoj bio prilog o tom spomeniku.
 
Ima fotka saotkrivenum stubom u temu kineski kut centar
 
Раковица, у Патријарха Димитрија улици:

13333009_10209679453727484_4863341055183677521_n.jpg


Ближе:

13325577_10209679454327499_5735177895474574243_n.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=390333#p390333:23ifen7b je napisao(la):
Вожд » 06 Jun 2016 08:01 pm[/url]":23ifen7b]
file.php
Где је ово? (Било?)

(према exif-у дошао је из будућности ( 6. мај 2018) :) )
 
Колико се сећам, беше Музеј Ваздухопловства.. :grand:
:)
 
И ово "председник Енглеске"..

Ипак, ово је споменик велике горчине и за мене је веома потресан. Колико знам, "рушевина" из текста је фабрика 21. мај.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=390756#p390756:3n0c1r0p je napisao(la):
Вожд » 09 Jun 2016 02:13 am[/url]":3n0c1r0p]И ово "председник Енглеске"..

Ипак, ово је споменик велике горчине и за мене је веома потресан. Колико знам, "рушевина" из текста је фабрика 21. мај.
Управо тако.

У ствари, због своје трагичне и мучне аутентичности, уопште није за подсмевање, напротив, јер заправо добро показује суштину, и за мене је један од дражих споменика. Биће ми у "Београдском споменарнику" у другом делу књиге, којег баш припремам и сређујем...
 
Сећам се отварања овог споменика - ако се не варам, част да то учини је имао Златан Перучић - и богами, лепо смо се спрдали са текстом. Чак и они што су се борили у том рату. Понајвише они. Осећај трулог у том времену надјачавао је патриотске и остале танане емоције.
 
Иначе, представљање "Београдског споменарника", Део први - Личности у београдским споменицима, догодиће се за тачно недељу дана, 16. јуна, у Фондацији НУШИЋ, Мајке Јевросиме 21, у 7 увече.

6976Beogradski-spomenarnik-korica-smanj-1024x768-.jpg


Да подсетим:

Књига садржи фотографије 437 споменика у Београду, основне податке о њима, и приче о (не)приликама које су пратиле подизање појединих споменика.
Уз сваку од личности на споменику, осим биографије, дат је и најмање један њен цитат. Стога је ова књига и својеврсна збирка мудрих мисли наших (и неких страних) великана.

У књизи је и попис споменика који се сада воде као нестали, с архивским фотографијама.

Ако Вас занима да чујете и прочитате мноштво непознатих или мање знаних података о 345 личности које су до сад у Београду завредиле споменик – увеличајте овај догађај својим присуством!

Цена књиге у слободној продаји је 750 динара, а на представљању биће могућно набавити је по промотивној цени од 650 дин.
 
Izgleda da ce druga knjiga da se udeblja neplanirano stizu najmanje 3 spomenika
 
Пантограф,

за мене он нема толику симболику на микроплану, колико глобалну. Време урушавања баланса биполарног света, доминације једне суперсиле, произвело је патње многих народа, понајвише обичних људи. Као што се између жртава империјализма 19. века или нацизма може повући паралела, тако је и овде, на рушевинама СССРа, у Либији, Сирији..
 
Dolap kod "Palasa"
J. N. | 08. jun 2016. 16:19 | Komentara: 2

Neobična plastična skulptura u centru. Ogromna plastična skulptura neobičnog izgleda osvanula je za vikend u Parku vojvode Vuka kod hotela "Palas"

bg-dolap_620x0.jpg


OGROMNA plastična skulptura neobičnog izgleda osvanula je za vikend u Parku vojvode Vuka kod hotela "Palas", a može da se koristi za - igru! Na skulpturi, koja će biti izložena do 10. oktobra, pri dnu se nalaze poluge za okretanje. Odrasli i deca uz pomoć roditelja mogu ručno da je vrte ukrug do mile volje i da se tako zabave. Ovu "skalameriju" čudne spoljašnjosti napravila je Milica Ružičić kao svoj doktorski projekat, a nazvala ga je "Dolap" po čuvenoj pesmi Milana Rakića. Dolap je nekada predstavljao drvenu napravu koja se okretala uz pomoć konjske zaprege.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... kod-Palasa
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=391026#p391026:2toj7css je napisao(la):
Zaza Bg » Thu Jun 09, 2016 11:51 pm[/url]":2toj7css]Из чланку у Новостима

kul-resenje.jpg

Текст..

Тесла стиже на Врачар
М. КРАЉ | 09. јун 2016. 23:07 | Коментара: 0

Споменик чувеном српском научнику на платоу храма биће рад академика Николе Јанковића. Планирано је да церемонија отварања буде одржана 10. јула, на његов 160. рођендан


http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... -na-Vracar
 
Bice pameti jednog dana pa ce spomenik biti prebacen na neku odgovarajucu lokaciju.
 
... а ово се већ може назвати - тесломанијом...

Кад се све сабере биће то, по мојој евиденцији - ДЕСЕТИ споменик Тесли у овоме граду, а не трећи, како пише у чланку...
 
Mozda misle na javnim povrsinama cudno se stvari u srb broje nekog ima li spomenik u termoelektrani
 
По критеријуму Завода за заштиту споменика, јавне површине што се споменика тиче су и унутрашњост неких установа, све оно, где у току дана прође већи број људи, који тако виде и споменик... И њихова (једина до сад свеобухватног списка споменика) књига објављена на ту тему (1962) се зове "Јавни споменици на подручју града Београда" - где су заступљене чак и алегоријске скулптуре, као нпр. "Наука и уметност", у згради САНУ, или споменик Николи Спасићу, који је у згради Задужбине Н. С. у Кнез Михаиловој, итд...
Задњи Тесла којег сам ја тек недавно пронашла је такође на јавном и видљивом (и с улице) месту, у кругу Диспечерског електро-центра, у Војводе Степе 412...

Мислим да има и у ТЕ, али нисам тамо стигла да проверим, Обреновац ми је остао непокривен за сада.
 
Је ли биста посвећена њему она која се види са улице?
 
Vrh