Šta je novo?

Spomenici

Zvezdarka odlican prilog na rts prije neki dan nadam se da ce i knjiga ugledati svjetlost dana
 
Хвала. :)

Пре књиге иде још један ДВД с филмовима, 13. априла у библиотеци "Милутин Бојић (Ил. Гарашанина 5) "Жене у београдским споменицима", а ту ћу укратко представити и књигу која је још увек у рукопису, али скоро сасвим спремна за штампу (само чека финансијска средства).

То ће бити први део - Личности у београдским споменицима, 434 споменика, с 345 личности.
 
Прошле године је покренуто питање постављања споменика на Ушћу са именима свих српских жртава ратова 90-их. На конкурсу није додељена прва награда, те је одлучено да се конкурс понови. Тада је Весић изјавио (преносим са сајта Б92):

"Ideja je da posle tog konkursa imamo rešenje koje ćemo moći da primenimo, a plan je da do kraja godine imamo rešenje koje će biti usvojeno, opšte prihvaćemo u javnosti i da sledeće godine, na beogradskom ušću, na mestu koje je dovoljno reprezentativno, preko puta vlade, počnemo da gradimo memorijalni kompleks", istakao je Vesić.

Резултат (очекивано) - НИШТА
 
Podsetiću i na lepu ideju o podizanju spomenika - kamene ploče, na mestu na kojem su (zvanično) pale prve žrtve Prvog svetskog rata kod Starog železničkog mosta.
Trebao je da bude podignut uoči stogodišnjice izbijanja rata, ali - to je sada gradilište Navodnog Beograda, a obala je zatvorena za šetače i bicikliste...


http://www.politika.rs/scc/clanak/27342 ... likog-rata
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=377804#p377804:11poqhzl je napisao(la):
relja » Thu Mar 24, 2016 10:55 pm[/url]":11poqhzl]Podsetiću i na lepu ideju o podizanju spomenika - kamene ploče, na mestu na kojem su (zvanično) pale prve žrtve Prvog svetskog rata kod Starog železničkog mosta.
Trebao je da bude podignut uoči stogodišnjice izbijanja rata, ali - to je sada gradilište Navodnog Beograda, a obala je zatvorena za šetače i bicikliste...


http://www.politika.rs/scc/clanak/27342 ... likog-rata

Каква "ингениозност" Алимпића.. Да поставе спомен плочу агресору и браниоцу.. :roll:
 
Mogli bi da stnadardizuju te table fino je sto su se sjetili
Milose tro mogao bi da stavljas izvor fotki koje nisu tvoje tj linkove
 
Ima li neko sliku spomenika palim borcima u Zemunu nocu?
Ja sam prolazio juce uvece ali mi telefon ima uzasnu kameru pa je slika ispala veoma lose..
uXaz5M8.jpg
 
На данашњи дан, 3. априла 1915, у Ваљеву, тада граду-болници, преминула је Надежда Петровић...

971Nadezda-Petrovic4_n-Zene-u-BG-spomenicima.jpg


На овој адреси је филм о Надежди, један од мојих (407), поводом споменика у Београду... који ће, између осталих, бити приказан у среду, 13. априла 2016. године од 19 ч у библиотеци „Милутин Бојић“, у оквиру представљања мога ДВД-а с кратким документарним филмовима „ЖЕНЕ У БЕОГРАДСКИМ СПОМЕНИЦИМА“:

https://www.youtube.com/watch?v=GZ7laXNzrso

У другом делу вечери биће укратко представљена садржина књиге у рукопису, припремљене за штампу, „БЕОГРАДСКИ СПОМЕНАРНИК“ – ДЕО ПРВИ – ЛИЧНОСТИ У БЕОГРАДСКИМ СПОМЕНИЦИМА – приче о 345 личности на 435 споменика у Београду - узбудљиво путовање српском историјом путем београдских споменика.
 
VRATIĆE SE SLOVA Zapušten spomenik Ivi Andriću biće popravljen
M.M.M. | 17. 04. 2015 - 15:53h
| Komentara: 2

Oronuo spomenik našem nobelovcu na Andrićevom vencu konačno će popraviti opština Stari grad na čijoj teritoriji se nalazi. Izgubljena slova sa citata ispod spomenika, uskoro će ponovo zasijati.

4bf77a3d43fe0f1165bebe5801afcf1e.jpg



Ovako je spomenik izgledao kada su slova tek postavljena pre četiri godine

U sklopu obeležavanja 50 godina od dodele Nobelove nagrade, 2011. godine postavljen je citat ispod spomenika Ivi Andriću. Duž stepenice poređane su rečenice iz čuvenog dela "Znakovi pored puta":

"Otišao sam. Iza mene je ostalo sve što su ljudi rekli, kao pramičak magle koji se gubi. A sve što su uradili, poneo sam na dlanu jedne ruke."
Nije dugo trebalo pa da se ove sjajne reči pretvore u crne mrlje, o čemu je "Blic" juče pisao.

"Progutana" slova, nestala su preko noći, zapuštena statua Nobelovca, senka je onoga što je nekad s pompom i uvažavanjem predstavljeno javnosti.

Ko je zaboravio da brine o spomeniku na koji i predsednik Srbije gleda kroz prozor, kako su tviteraši primetili?

ce99ff045ec5ceaa10a6431b3d818a7f.jpg



Popravićemo spomenik našem nobelovcu Ivi Andriću, na istoimenom trgu. Tim povodom, obratili smo se 30. marta Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda koji treba da dostavi propisane uslove po kojima će se izvršiti neophodni radovi - kažu u opštini Stari grad u čijoj je nadležnosti briga o ovom spomeniku prema Odluci o podizanju i održavanju spomenika i skulpturalnih dela na teritoriji grada Beograda.

Sve radove finansiraće opština Stari grad.

U Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda kažu da su saglasnost za radove izdali 3. aprila.

- Radovi se odnose na izradu novih mesinganih slova ispisa i neophodne popravke postojećih. U toku izvođenja radova stručni saradnik Zavoda će vršiti nadzor - objašnjavaju u Zavodu.

http://www.blic.rs/vesti/beograd/vratic ... en/dydt69j
 
Gledacu da djodjem

Spomenik ruskom arhitekti Krasnovu u parku Manjež
Beoinfo | 12. 04. 2016 - 11:55h

Spomenik čuvenom ruskom arhitekti Nikolaju Krasnovu krasiće beogradski park Manjež, a napraviće ga ruski vajar Sergej Nikitin.

Ideja je da spomenik bude postavljen za vreme održavanja "Dana Moskve u Beogradu", a tim povodom sastali su se danas u Starom dvoru gradonačelnik Beograda Siniša Mali i poznati ruski vajar. Sastanku su prisustvovali i glavni urbanista Milutin Folić, sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević i predsednica Komisije za spomenike i nazive ulica i trgova Jasmina Mitrović Marić.

- Naša je dužnost da je da mu se odužimo na prigodan način, jer je Beograđanima ostavio neke od najlepših zgrada u gradu, građene između dva rata - istakao je Siniša Mali.

Inače, ruski arhitekta Nikolaj Petrovič Krasnov gradio je brojne objekte u Beogradu kao što su zgrada Vlada Srbije, Ministarstva spoljnih poslova, pilone. Radio je i na unutrašnjem uređenju i detaljima fasade Skupštine Srbije, a projektovao je i zgradu Arhiva Srbije.

http://www.blic.rs/vesti/beograd/spomen ... ez/lm64kj0
 
Rusi su prilicno napadni sa podizanjem spomenika i "obelezavanjem teritorije". Nije Krasnov nista vise zasluzio spomenik od npr. Dragise Brasovana ili Jovana Ilkica i mnogih drugih. A posebno mi bode oci spomenik njihovom imperatoru Nikolaju ispred dvorova nasih kraljeva, teska nasa srpska sramota. Nemam nista protiv Rusa ali ipak malo vise suvereniteta da pokazemo nije na odmet. Nikolaja bih momentalno izmestio negde na Kalis... Poseba prica i posebna nasa sramota je uredjivanje unutrasnjosti hrama Svetog Save po ruskim principima, jer eto, oni daju pare.
 
Nisi dovoljno informisan tu gdje je nikolaj bilo je rusko poslanstvo covjek uletio zbog nas u rati platio glavom .
Krasnov zasluzuje spomenik bez njegovih objekata bg nebi bio to sto jeste u arhitejtonskom smislu
Za hram opet kazem informisi se
sto se tice spomenika vezanih za ruse mimo grobalja mislim da u bg postoje 3 kom
 
Што се Руса у споменицима београдским тиче, ја их имам на списку 7, који представљају личности у граду на јавним местима, плус споменици на Новом гробљу, 2, затим алегоријска скулптура Црвеноармејац на ГОБ, и споменик на Калемегдану...
 
Hvala na dopuni zvezdarka na zalost nisam stgao do bibloteke na promociju postoji li vide zapis
 
Informisan sam. Prica o tome da je Rusija zbog nas usla u rat je smesna koliko i glupa, ali to je sad druga tema. Drugo, ako vec mora spomenik to nije adekvatna lokacija, tu bi mogao spomenik npr. Kralju Milanu, bez obzira sto je tu bilo rusko poslanstvo, pa pobogu nije bila neka svetinja. Valjda je on vise zaduzio Srbiju. Trece, turisti zastaju i pitaju se u kakvoj su to guberniji jer koja suverena drzava podize spomenike tudjim imperatorima. To je pitanje suvereniteta a priori. Nije taj Nikolaj nasa majka i veliki pokrovitelj nas malih Srba, sami smo se izborili za slobodu. Negde na Kalis kao i spomenik zahvalnosti Francuskoj i vozdra.
Takodje znam i za radove Krasnova, i dalje smatram da nije vazniji od Brasovana ili Ilkica, naprotiv. I spomenik mu se dize iskljucivo zbog ruske potrebe da "zapisaju teritoriju", a ne zbog zasluga.
Sto se tice Hrama, prvo sam mozaik nikako nije nas princip uredjenja enterijera vec iskljucivo freskoslikarstvo, nigde u srpskim crkvama i manastirima neces naci mozaik kojim pritom dominira zlatna boja (jos jedno obelezje ruskog principa), kao i prikazivanje svetaca na ruski nacin. Boja mermera takodje, i ona spiralna uvijenost stubova... sve je to ruski princip. Enterijer hrama je gotovo potpuno pod ruskim uticajem, sto je za mene porazno. Dovrsetak Hrama je bio prilika da se stavi kruna nasem umetnickom izrazu olicenom kroz moravsku skolu.
 
Ne vrijedi objasnjavati a alijev je bolji u tasu .Mozaik na oplencu .Kosta Braduc znacili ti nesto to ime jos nije predstavljen konacni izgled enterijera hrama stubovi su po planu od prije drugog sv rat Nacin prikazivanja svetaca po pravoslavnim kanonima .Da ne idemo van teme postoji tema samo o hramu .Uradjen je jedan mozaik koji je ispao odlicno
 
Пардон, морам да се исправим, споменика Русима заправо има - 9, заборавих на неке. А споменика странцима укупно 31.
 
Vrh