Зорка Делић је име које вероватно многима ништа не значи. Мислим да би требало да добије споменик и улицу у Београду
http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=152893In memoriam: Зорка Делић Скиба 1936-2015.
Данас је преминула Зорка Делић Скиба, једна од посљедних живих особа, које су свједочиле и преживјеле страхоте усташких логора за дјецу, за вријеме тзв. НДХ. Зорка Делић Скиба биће сахрањена у Приједору у суботу 6. јуна 2015. по православном обреду
Зорка Делић Скиба (1936 - 2015)
Зорка Делић Скиба рођена је 27. јануара 1936. године у селу Крухари, код Санског Моста.
Након злочина геноцида Независне Државе Хрватске у срезу Сански Мост, када је у околним селима и самом граду убијено неколико хиљада Срба, а за само два дана, на Илиндан 1941. године на Шушњару убијено 5.500 Срба, Зорка та страдања преживљава и постаје ратно сироче. У геноциду над Србима Санског Моста убијени су јој отац, мајка и дјед.
Као ратно сироче, Зорка с вуше чланова породице пролази кроз јасеновачки систем логора. 1942. године завршава у дјечјем логору у Јастребарском. Посредством Каритаса, из Јастребарског логора је у хрватске породице примљено око 500 српске дјеце уз обавезу да им се промијени идентитет и да се васпитају у строго римокатоличком духу.
Зорку је на усвајање узео домобрански часник Славко Дасовић, исти онај који је учествовао у Илинданском покољу Срба а и Зоркине породице у Санском Мосту и околини.
Зорка, тада покатоличена и с именом Марија Дасовић, завршава седмогодишњу пучку школу и пет разреда гимназије.
Након завршетка гимназије, Зорка завршава Педагошку академију у Мостару, одсјек математика и физика и ради као наставник 32 године у Основној школи "Браћа Шимић" у Мостару, а 1990. године бива пријевремено пензионисана.
Почетком ратних сукоба у БиХ бива протјерана из Мостара, а од завршетка ратних сукоба живјела је као избјеглица у селу Копривна, код Оштре Луке.