Šta je novo?

Spomenici

Може ли да добаци?
image3874.jpg


(Бацач кугле/камена код Партизановог стадиона)

.................

Скулптуре у паркићу у дипломатској колонији недалеко од Звездиног стадиона:

image3848.jpg

image3847.jpg

image3845.jpg
 
Видео сам пре неколико дана да је постављено постоље у дворишту резиденције амбасадора САД, ево и разлога..

ZBOG JEDNOG DANA U PRESTONICI: Bista Nikole Tesle u dvorišu Američke ambasade
M.K. | 02. 06. 2015. - 17:51h izmena vesti 17:39h | Foto: Facebook U.S. Embassy Belgrade | Komentara: 1

Bista Nikole Tesle postavljena je u dvorištu Američke ambasade juče, na dan naučnikovog prvog i jedinog boravka u Beogradu.

- Teslina naučna fondacija iz Filadelfije poklonila nam je bistu koja će krasiti vrt rezidencije američkog ambasadora. Tesla je 1. juna 1892. godine prvi put iz Amerike doputovao u posetu Beogradu a mi smo ovo iskoristili kao povod da otkrijemo bistu ovog velikog naučnika - objavili su iz Američe ambasade.
622430nikola-tesla-ameri.jpg


http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/564327 ... e-ambasade
 
Улична скулптура у Земуну, претпостављам постављена без дозволе:

image3985.jpg


Земунски кеј:

image3959.jpg


Обележје некадашње железничке станице Земун:

image4006.jpg


Угао Француске и Јованове:

image3946.jpg
 
Ne vidim čemu ovo, na forumu Beobuild i na temi o spomenicima u Beogradu.

(a dovođenje Vicka Krstulovića u bilo kakvu vezu sa ustašama, mi je, najblaže rečeno - urnebesno)
 
Upravo tako ovo je tema o spomenicima a ne o beskonacnoj rasparavi o cetnicima i partizanima
 
Ја мислим друкчије.

Има везе и са споменицима, онако како сам написао, и са још много чиме.
Не би нам споменици, на пример, славним српским војводама у Београду били овакви какви су (бедне, скрајнуте бисте) да стварно нема везе. Били би упечатљиви коњанички споменици (с топовима ...) на главним трговима.

Причу о четницима и партизанима је наметнула власт после Другог светског рата као такву, и догод је тако, а јасно је да још јесте, сматрам да је добро да се она сагледа с друге стране, од људи који су добронамерни, писмени, истраживали су, и знају о чему причају.

Истина нам је потребна као медицина, а за глупе српске "партизане" и глупе српске "четнике" ме баш брига, нека се расправљају на одавно задате теме на задати начин.

Обраћам се онима млађима, интелектуално радозналијима и поштенијима, који увиђају такве везе без тешкоћа, и који осећају смрад постојећих задатости. Ради лепших и истинитијих споменика, Београда у којем се слободно дише, и боље Србије.
 
Forum se zove "BeoBuild" - ne "BeoRaspraveOIstorijskimIstinama".
 
Spomenik Gavrilu Principu u Beogradu biće otkriven na Vidovdan

430195_gavrilo-princip-2_f.jpg

Na Vidovdan otkrivanje spomenika Gavrilu Principu u Beogradu
Srbija i Republika Srpska obeležiće zajedno 28. juna godišnjicu Boja na Kosovu - Vidovdan, kada će njihovi predstavnici u Beogradu otkriti spomenik Gavrilu Principu, saopšteno je danas nakon sednice vladinog Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.


Na sednici je odlučeno i da će Srbija i Republika Srpska ubuduće zajedno obeležavati četiri značajne istorijske godišnjice Republike Srpske, na predlog premijera Srbije Aleksandra Vučića.


Zajedno će obeležavati 15. februar - Prvi srpski ustanak, u manastiru Dobrun u Višegradu, zatim 22. april - Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina - genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratišu Donja Gradina, kao i 3. jul - Bitka na Kozari u Nacionalnom parku "Mrakovica" kod Prijedora i 21. novembar - Dan ulaska srpske vojske u Banja Luku.


Sednici vladinog Odbora za negovanje tradiciije oslobodilačkih ratova Srbije prisustvovali su ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, ministar odbrane Bratislav Gašić i ministar rada i boračko-invalidske zaštite u Vladi Republike Srpske Milenko Savanović.

IZVOR BLIC
 
milanobelgrade":187y9j6g je napisao(la):
Spomenik Gavrilu Principu u Beogradu biće otkriven na Vidovdan

430195_gavrilo-princip-2_f.jpg

Na Vidovdan otkrivanje spomenika Gavrilu Principu u Beogradu
Srbija i Republika Srpska obeležiće zajedno 28. juna godišnjicu Boja na Kosovu - Vidovdan, kada će njihovi predstavnici u Beogradu otkriti spomenik Gavrilu Principu, saopšteno je danas nakon sednice vladinog Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.


Na sednici je odlučeno i da će Srbija i Republika Srpska ubuduće zajedno obeležavati četiri značajne istorijske godišnjice Republike Srpske, na predlog premijera Srbije Aleksandra Vučića.


Zajedno će obeležavati 15. februar - Prvi srpski ustanak, u manastiru Dobrun u Višegradu, zatim 22. april - Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina - genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratišu Donja Gradina, kao i 3. jul - Bitka na Kozari u Nacionalnom parku "Mrakovica" kod Prijedora i 21. novembar - Dan ulaska srpske vojske u Banja Luku.


Sednici vladinog Odbora za negovanje tradiciije oslobodilačkih ratova Srbije prisustvovali su ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, ministar odbrane Bratislav Gašić i ministar rada i boračko-invalidske zaštite u Vladi Republike Srpske Milenko Savanović.

IZVOR BLIC
Хвала Богу... Нек најзад буде и то... Да видимо...

А где ће бити постављен споменик?
 
Саша":2lhqa8hu je napisao(la):
Ја мислим друкчије.

Има везе и са споменицима, онако како сам написао, и са још много чиме.
Не би нам споменици, на пример, славним српским војводама у Београду били овакви какви су (бедне, скрајнуте бисте) да стварно нема везе. Били би упечатљиви коњанички споменици (с топовима ...) на главним трговима.

Причу о четницима и партизанима је наметнула власт после Другог светског рата као такву, и догод је тако, а јасно је да још јесте, сматрам да је добро да се она сагледа с друге стране, од људи који су добронамерни, писмени, истраживали су, и знају о чему причају.

Потребна нам је истина као медицина, а за глупе српске "партизане" и глупе српске "четнике" ме баш брига, нека се расправљају на одавно задате теме на задати начин.

Обраћам се онима млађима, интелектуално радозналијима и поштенијима, који увиђају такве везе без тешкоћа, и који осећају смрад постојећих задатости. Ради лепших и истинитијих споменика, Београда у којем се слободно дише, и боље Србије.
Поштовани Саша, Ви сте у бити у праву...

Али... Проучавајући нашу историју ја сам дошла, између других, и до закључка, да смо не ретко презахтевни... С обзиром на тешке околности којима смо били изложени кроз читаву нашу историју, а нарочито у последња два века, ваља наћи снаге да разумемо, а самим тим и уважимо, зашто ту има и толико недостатака, и зашто се све одвија баш тако... Све то се преноси и на ову тему споменика...

Ако прочитате, на пример, само, полемику о подизању споменика Карађорђу на Калемегдану 1913, добићете нешто приближнију слику о комплексности теме...
 
Биће исти споменик као у Источном Сарајеву, тј неће да личи на слику из блица на коју смо навикли
 
Pa naravno da će Principa da prikažu u stanju dok je bio zdrav, a ne modar i izobličen od batina.
 
ZvezdarkaVracaric":r8fw63p0 je napisao(la):
Али... Проучавајући нашу историју ја сам дошла, између других, и до закључка, да смо не ретко презахтевни... С обзиром на тешке околности којима смо били изложени кроз читаву нашу историју, а нарочито у последња два века, ваља наћи снаге да разумемо, а самим тим и уважимо, зашто ту има и толико недостатака, и зашто се све одвија баш тако... Све то се преноси и на ову тему споменика...
Ако прочитате, на пример, само, полемику о подизању споменика Карађорђу на Калемегдану 1913 ...


Поштована Звездарка,

У потпуности сам свестан тешких околности, и потребе за разумевањем и уважавањем онога о чему говорите.

Све што ја желим јесте да кренемо даље од вечитог разумевања и уважавања свега и свакога (што је одлика почетничке демократије - сви смо фини, и будале и незналице су једнаке и имају једнака права као паметни ... само што тога нема у нормалном свету зрелих нација), и пустимо мало живота, знања, истине и свежег ваздуха у мочвару Србију, јер је, чини ми се, почело да сазрева време за то. Нове генерације имају на располагању интернет, и наше је да их више не подстичемо на прихватање затеченог, већ на читање, истраживање и самостално закључивање на основу квалитетног материјала и веродостојних аутора. Који су, хвала Богу, коначно постали доступни, као што рекох.

Добро памтим време у којем све то није било могуће, и колико сам био срећан и пренеражен дејством истине на своју гладну свест кад између редова препознам друкчији поглед од званичног, опрезно уметнут у иначе кетмански текст, објављен на незванично обавезној латиници. Осетио бих да има нечега више од оне званичне вербалне и визуелне идеолошке сплачине којом су нас деценијама давили, да постоји нешто друго, да има оних који ЗНАЈУ више - иако се то што они знају не може нигде наћи или прочитати. Ништа не делује снажније и лековитије од истине у загрљају с осећајем за правду.

Доста тога се од тада изменило, али доста тога и није, па сада ваља користити интернет као моћно средство да се крене брже напред из смрадне баруштине. Зато сам спреман да игноришем подсећања на форму (тзв. тему у оквиру форума), која би била у реду да не постоји нешто много важније од њеног механичког и неразложног поштовања. Форма јесте с једне стране веома битна, али, с друге, може да гуши и смета када је самој себи сврха. Овде, у суштини, она и није угрожена, већ освежена и унапређена. Жао ми је што то тако мало њих увиђа, и зато је утолико важније покренути то мртвило оковано потребом за ригидном и испразном формом. Чим осетим да то никако не иде, ја ћу се повући сам, без икаквих проблема, као што без икаквих проблема игноришем упорне будалетине.

Будите љубазни и објавите везу до споменуте полемике, занима ме.
 
Саша":9hgz8fvm je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric":9hgz8fvm je napisao(la):
Али... Проучавајући нашу историју ја сам дошла, између других, и до закључка, да смо не ретко презахтевни... С обзиром на тешке околности којима смо били изложени кроз читаву нашу историју, а нарочито у последња два века, ваља наћи снаге да разумемо, а самим тим и уважимо, зашто ту има и толико недостатака, и зашто се све одвија баш тако... Све то се преноси и на ову тему споменика...
Ако прочитате, на пример, само, полемику о подизању споменика Карађорђу на Калемегдану 1913 ...


Поштована Звездарка,

У потпуности сам свестан тешких околности, и потребе за разумевањем и уважавањем онога о чему говорите.

Све што ја желим јесте да кренемо даље од вечитог разумевања и уважавања свега и свакога (што је одлика почетничке демократије - сви смо фини, и будале и незналице су једнаке и имају једнака права као паметни ... само што тога нема у нормалном свету зрелих нација), и пустимо мало живота, знања, истине и свежег ваздуха у мочвару Србију, јер је, чини ми се, почело да сазрева време за то. Нове генерације имају на располагању интернет, и наше је да их више не подстичемо на прихватање затеченог, већ на читање, истраживање и самостално закључивање на основу квалитетног материјала и веродостојних аутора. Који су, хвала Богу, коначно постали доступни, као што рекох.

Добро памтим време у којем све то није било могуће, и колико сам био срећан и пренеражен дејством истине на своју гладну свест кад између редова препознам друкчији поглед од званичног, опрезно уметнут у иначе кетмански текст, објављен на незванично обавезној латиници. Осетио бих да има нечега више од оне званичне вербалне и визуелне идеолошке сплачине којом су нас деценијама давили, да постоји нешто друго, да има оних који ЗНАЈУ више - иако се то што они знају не може нигде наћи или прочитати. Ништа не делује снажније и лековитије од истине у загрљају с осећајем за правду.

Доста тога се од тада изменило, али доста тога и није, па сада ваља користити интернет као моћно средство да се крене брже напред из смрадне баруштине. Зато сам спреман да игноришем подсећања на форму (тзв. тему у оквиру форума), која би била у реду да не постоји нешто много важније од њеног механичког и неразложног поштовања. Форма јесте с једне стране веома битна, али, с друге, може да гуши и смета када је самој себи сврха. Овде, у суштини, она и није угрожена, већ освежена и унапређена. Жао ми је што то тако мало њих увиђа, и зато је утолико важније покренути то мртвило оковано потребом за ригидном и испразном формом. Чим осетим да то никако не иде, ја ћу се повући сам, без икаквих проблема, као што без икаквих проблема игноришем упорне будалетине.

Будите љубазни и објавите везу до споменуте полемике, занима ме.
Ја нисам ни мислила на то што помињете као "вечито разумевања и уважавања свега и свакога". Већ на врло опрезан приступ, који би искључивао све олаке осуде, нестрпљивост, презахтевност...
И управо да треба показати више националног (само)поштовања. За почетак, на пример, да се престане олака осуда српских владара (конкретно ми, на пример, врло смета сва она нетрпељивост спрам краља Александра Карађорђевића, замерање му за ово и оно, без темељнога увида у све околности, па критички одвојити добре и лоше стране, и шта је реално било код њега добро, шта лоше... Не знам заправо да ли су неки људи уопште свесни колико је он у ствари значајан влада, и колико је много за нас учинио, упркос неким свакако и недостацима... Али треба да разлучимо шта је ту шта, и шта преовладава у коначном скору... И да не помињем само колико неприличним, и у духу самопорицања (М. Л.), сматрам толику нетрпељивост неких Срба спрам човека којег су убиле усташе и бугарски фашисти - представници оних који су нам највише зла нанели у 20. веку).
А ето, он, мученик, још увек нема достојни споменик у Београду, нема чак ни улицу, а и по Србији, тек је у скорије време опет добио.
Ако сами не ценимо оно што имамо (на пример, мало ко има две династије, и то своје, народне), како да очекујемо да нас други уважавају?
Ми само својим личним примерима можемо млађе генерације подстаћи да не понове неке грешке из прошлости.
Наше је и да не будемо склони дефетизму, већ да сами допринесемо, свако колико је кадар.
Како лепо рече ђакон Александар Аздејковић у разговору, кад сам почетком априла ишла у порту цркве Светих вартоломеја и Варнаве да фотографишем споменик жртвама комунистичког терора: "Немамо ми шта да чекамо да нам држава обезбеди... Држава - то је свако од нас, као свесни појединац".

****
Два чланка Јована Дучића поводом споменика Карађорђу на Калемегдану:
http://www.riznicasrpska.net/ponossrpst ... 135#msg135

Врло темељан чланак из "Наслеђа"на тему споменика Карађорђу, Игора Борозана: "СПОМЕНИК КАРАЂОРЂУ
– СИМБОЛИЗАМ, ТЕАТРАЛИЗАМ И МЕДИЈСКО ПРОЖИМАЊЕ":
http://beogradskonasledje.rs/wp-content ... orozan.pdf
 
ZvezdarkaVracaric":3o9uvysd je napisao(la):
****
Два чланка Јована Дучића поводом споменика Карађорђу на Калемегдану:
http://www.riznicasrpska.net/ponossrpst ... 135#msg135

Врло темељан чланак из "Наслеђа"на тему споменика Карађорђу, Игора Борозана: "СПОМЕНИК КАРАЂОРЂУ
– СИМБОЛИЗАМ, ТЕАТРАЛИЗАМ И МЕДИЈСКО ПРОЖИМАЊЕ":
http://beogradskonasledje.rs/wp-content ... orozan.pdf


Odlično štivo, hvala puno. Ove Dučićeve članke bi trebalo da pročitaju svi koji su u lancu odlučivanja o novim spomenicima u Beogradu.

Meni samo nije jasno kako to da u Beogradu do 1941 nije podignut novi spomenik Karađorđu?
 
Било је разних предлога, као онај да му се подигне споменик - музеј на месту кафане Албанија.
 
ZvezdarkaVracaric":13rtmbx2 je napisao(la):
... врло опрезан приступ, који би искључивао све олаке осуде, нестрпљивост, презахтевност...
И управо да треба показати више националног (само)поштовања. За почетак, на пример, да се престане олака осуда српских владара (конкретно ми, на пример, врло смета сва она нетрпељивост спрам краља Александра Карађорђевића, замерање му за ово и оно, без темељнога увида у све околности, па критички одвојити добре и лоше стране, и шта је реално било код њега добро, шта лоше... Не знам заправо да ли су неки људи уопште свесни колико је он у ствари значајан влада, и колико је много за нас учинио, упркос неким свакако и недостацима... Али треба да разлучимо шта је ту шта, и шта преовладава у коначном скору... И да не помињем само колико неприличним, и у духу самопорицања (М. Л.), сматрам толику нетрпељивост неких Срба спрам човека којег су убиле усташе и бугарски фашисти - представници оних који су нам највише зла нанели у 20. веку).
А ето, он, мученик, још увек нема достојни споменик у Београду, нема чак ни улицу, а и по Србији, тек је у скорије време опет добио.
Ако сами не ценимо оно што имамо (на пример, мало ко има две династије, и то своје, народне), како да очекујемо да нас други уважавају?
Ми само својим личним примерима можемо млађе генерације подстаћи да не понове неке грешке из прошлости.
Наше је и да не будемо склони дефетизму, већ да сами допринесемо, свако колико је кадар.
Како лепо рече ђакон Александар Аздејковић у разговору, кад сам почетком априла ишла у порту цркве Светих вартоломеја и Варнаве да фотографишем споменик жртвама комунистичког терора: "Немамо ми шта да чекамо да нам држава обезбеди... Држава - то је свако од нас, као свесни појединац".
****
Два чланка Јована Дучића поводом споменика Карађорђу на Калемегдану:
http://www.riznicasrpska.net/ponossrpst ... 135#msg135

Хвала Вам, слажем се са свиме што сте рекли.
Рекао бих да идемо од истог полазишта, с истим намерама, и допуњујемо се тако што следимо свако своје уже интересовање у оквиру истог општег.

Поучна је ђаконова реч коју сте навели. Могла би се одмах применити на први од два сајта чије сте адресе објавили - ја данас тешко могу да прихватим да појединац од културног интегритета на такву тему објављује текстове на идеолошком српскохрватском монстр-језику, да не осећа да је он, као свесни појединац (ако је то уопште у овом случају) истовремено и држава.
Нисам нестрпљив, нисам нетрпељив, разумем да обични грађани још немају ту свест о себи и држави, да чекају да им држава каже шта да раде, али - "свестан појединац" који зна понешто то не би смео да дозволи себи. Да имамо елиту, то би било саморазумљиво.
 
Kako mozes napisati 'nisam nestrpljiv, nisam netrepeljiv' u izjavi u kojoj si prethodno napisao
"objavljuje tekstove na ideoloskom srpskohrvatskom monstr-jeziku" ???

Pa to 'kipi od netrepeljivosti'
A zaista nema razloga za to.

I ajd molim te objasni vise to kako je jezik "ideoloski" ???
Ja nisam bas lingvisticki potkovan, ali osim od tebe, nisam cuo nikoga drugog da taj termin vezuje uz neki jezik, dijalekat, narecje...
 
Можда би најједноставније поређење било са тзв. црногорским језиком, који је политички језик чијем настанку сведочимо ових година. Дакле, језик чије стварање и нормирање нису последица природног развоја језика једне заједнице и потребе за његовим уређењем на основу друштвеног консензуса, већ претежно политичке потребе тренутних владара, па се измишљају нова слова, име, речник, убацује непотребно писмо, и политичко-идеолошким средствима уз садејство новодонетих закона утерују у народ ...

Српскохрватски је тако настао на пластичној клиници југословенске идеологије.
Да је монстр-језик показује да су, чим им се указала прилика, други одмах с њега скинули све оне грозне вештачке додатке и вратили се претходном стању. Само слуђени Срби су наставили да живе исту идеологију и - и даље им ништа није јасно, наравно.
Зато смо, потпуно природно и закономерно, пали на зачеље Европе у скоро свему. Зато из ове откључане луднице беже све више и они који имају посао и какву-такву егзистенцију у њој.

Пре него што су нас сви замрзели, ми смо замрзели себе - своје име, државу, културу, историју, језик ... Нико неће с бесловеснима ...

..................

Да се Срби и Србија и српски језик нису потпуно загубили у мочвари југословенске идеологије на антисрпском комунистичком сплаву не би од њих бежали и отцепљивали се сви с којима су живели. Не би нам у хашком тзв. суду језик звали БХС, уместо српски, а на Космету званична варијанта српског била ИСКЉУЧИВО на латиници. Не би 99 посто Срба и даље веровало да су комунисти дигли устанак против окупатора почетком Другог светског рата у Југославији кад су они у ствари још поштовали пакт Совјетског савеза о ненападању с Немачком.

Али, расплинућу се опет ...
 
Da da kod hrama neodustaju da urnu stave u podnozije spomenika .GURAJU tu suludu pricu
 
Саши од мене плус и подршка. Браво Сале, ваљда ће већ једном удбашки унуци и праунуци "напокон прогледати" заборавити југославију и окренути се напретку Србије.
 
relja":3702tite je napisao(la):
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/565658/Sednica-Skupstine-grada-Odbornici-o-Slaviji-spomeniku-Tesli-letnjim-bastama

...Odbornici će odlučivati i o Predlogu odluke o dopunama odluke o mreži osnovnih škola u Beogradu, kao i o predlozima odluka o podizanju spomenika Nikoli Tesli, biste Borislava Pekića i skulpture „Prijateljstvo”. ...


Još jedan spomenik Nikoli Tesli?
Ово већ прелази у својеврсно лудило.

То ће, ако урачунамо и спомен-фонтану преко пута Теслиног музеја у Крунској, бити СЕДМИ споменик Тесли у Београду.

Док истовремено и даље ДИС, Пандуровић, Ћопић, Стефан Немања, краљ Милутин... Немају ама баш ниједан...

Та фамозна фантомска Комисија за... очигледно живи у неком паралелном свемиру...
 
Vrh