Šta je novo?

Spomenici

direktor":1dwc2hhg je napisao(la):
O da zvezdarka da li si fotkala i druge
Мислиш у згради Правног? Ја нисам тамо нашла друге споменике. Или, нисам умела да нађем?
И за овога Слободана сам сазнала с неке фотке на нету, пре извесног времена

На списку Завода у згради је био само извесни Ђорђе Ковачевић, којег нисам нашла, а нису знали ништа ни да ми кажу за њега, тад, кад сам први пут била, пре три године.
 
(Ја мислим да историјске теме нису превелико "офтопичење" :) у делу форума који је о споменицима. Скоро сви споменици представљају спомен на историју и њене значајне догађаје и личности, па су те две теме, у ствари, ако не једна и иста, онда на оваквом форуму веома блиско повезане: уопштено говорећи, начин на који се расправи историјска тема условљава начин на који се она преточи у споменик.
Сем тога, када важна тема понесе коментаторе, држим да треба дати предност садржају над фор(у)мом, ради опште користи.)


Не мора да значи да неко мрзи комунисте и да воли четнике, или обрнуто, ако нешто тврди у вези једних или других. Можда је то некима тешко да схвате, али има људи којима је стало до истине, правде и општег интереса. Не тврде нешто зато што мрзе/воле једну страну, већ зато што је то истинито. Ја не мрзим комунисте, ни партизане, ни четнике, и то ми омогућава да сагледам шта је добро и лоше било код свих њих. И тако ми је, онда, знатно лакше да сагледам ко су били главни бандити.

Надгорњавање толико присутно у нашем менталитету ја видим као последицу тог послератног, до дана данашњег, идеолошког пресинга у којем је онај ко је различит и друкчије мисли - непријатељ; током десетина година то је постало - српски менталитет. Таквог треба извређати, забранити, онемогућити, уништити - то је комунистичка политика која неосетно опстаје у многим главама и преноси се до данас. Види се свуда, на свим нивоима, у свим односима. Тога нема у цивилизованим друштвима. У ствари има, да ме не заскоче ситничари, има у свим, али није њихова главна одлика.

Жао ми је што толико много људи у Србији више воли да се јалово свађа него да застане за тренутак и размисли. Или, бира да се повуче и препусти лажима и неправди "ради мира у кући", који нас је коштао државе, културе, језика и нормалног живота током последњих 70 година. У мом систему размишљања нешто што је добро тешко може да пропадне, а Титова Југославија се распала на грозан начин. Таква је и била, трула, увијена у слатке идеолошке обланде филоване тешким лажима, фалсификатима и неправдама, и то су објективни посматрачи видели и њен такав крај предвиђали неколико десетина година пре него што је дошло до тога. Наравно, страни помагачи су једва чекали прилику.

Нас историјски фалсификати, немање државе и расточено друштво оптерећују и онемогућавају у развоју, закочени смо деценијама у месту, и то је разлог зашто бављење историјом није јалов и непотребан посао, као што би нормално требало да буде за обичне људе. Немамо веродостојну елиту, и претходне генерације нису урадиле свој посао, па се сада сви бавимо њиме.
Исто тако, тачно је да се све може релативизовати, да нема потпуно кривих, као ни потпуно правих, да је било злочина на свим странама, да је међуратна Југославија била далеко од идеалне државе ... али се бар може, некад више, некад мање, сузити простор за релативизацију и утолико приближити истини. И правди.

Рецимо, НИЈЕ истина да је народ "једнодушно изабрао и прихватио Тита" после Другог рата. Замислите талибане које подржава велика сила и њиховог вођу из СВОЈИХ интереса призна и инсталира као председника. Тај врховни талибан одмах по преузимању власти побије на десетине хиљада противника, укине слободу мишљења и објављивања, опљачка и материјално уништи слој грађана који му не би пружио подршку, поруши споменике, убије вођу супарничке стране на изрежираном суђењу, забрани цркву, истину, правду и историју ... Организује лажиране изборе на којима се НИКО НЕ УСУЂУЈЕ да гласа против (ћораве кутије, атмосфера проказивања, потказивања и страха ...). Који је то "народ", сем онај из комунистичких бајки, онда "изабрао и подржао" Тита и његове талибане?

Грађани непосредно по ослобођењу нису веровали да је уопште могуће да комунисти дођу на власт ... То је већини било с оне границе вероватног, нешто незамисливо ... Пристојан свет је веровао (и под утицајем пропаганде, наравно) да су они дивљаци, нецивилизовани, aнтихристи, речју - комунисти ... Нису могли да поверују да може да дође до толиког преокрета, да ће их савезници толико и тако издати, да ће при крају рата и по његовом окончању бити бомбардовани, слати на фронтове, убијани, истеривани из станова, да ће им бити одузета сва имовина, да ће бити лажно суђени, затварани и ућуткани у условима до тада незамисливог ТЕРОРА.
Није мало комуниста и партизана који су се грдно разочарали тиме после рата, али су и они заћутали и погнули главу у таквим условима. А после већи део утешио бројним привилегијама и погодностима. И листом гласали - за власт, шта би друго?

Тако је почела дуга српска зима у којој су сви стекли дебелу кожу.

Те се чињенице НЕ МОГУ и НЕ СМЕЈУ релативизовати.
 
Restoran%20Gradski%20restoran%20na%20Kalemegdanu_zpsg8usr9bx.jpg

Zvezdarka vide se spomenik na fotki sa fpz od lepigaja znas li nesto o istoj
http://politikin-zabavnik.rs/pz/content ... ?page=5164
 
Usled rasprave na prethodnim stranama, ne primetih da li smo imali info da je izabrano pobedničko rešenje za spomenik Beogradskom čitaču.

Negde u centru grada (kaže Mali, ne precizirajući lokaciju) biće postavljena ova skulptura (na slici je naravno model, spomenik tek treba da bude izliven):

1669326_Beogradski_citac_7_v.jpg
 
Zanimljivo, i drugačije od onoga na šta smo navikli.

Da li je model i prirodnoj veličini?
Zanima me kako će da reše "ljuljašku"? Čelične sajle koje drže sedište i figuru, koja je kroz "stopalo" fiksirana za tlo?
 
U prirodnoj velicini par strana ranije imate ostale sa izlozbe u rts
Zvezdarka evo jos jedna sa prvnog mislim da ima jos jedna ali da je zakljucana ta prostorija

20150515102859.jpg
 
Хвала, Директоре, најлепше! А где се овај Ђ. Тасић тачно налази?
 
А ово је на фасади Министарства Пошта, Палмотићева 2

13500_10206745292935298_8513838613461936369_n.jpg



11263141_10206745292815295_3602113496715016165_n.jpg


(Зграда коју сам ја, иначе, навикла да зовем ЗЈПТТ, како се звала својевремено, сад већ давно, када је мој отац тамо радио, а њихов "ресторан друштвене исхране", иначе, међу бољима онога времена, имао фантастичну суву питу с орасима, какву нигде ни пре ни после тих година, нисам јела).

Скулптуре је начинио Стаменко Ђурђевић.
 
Nalazi se u istoimenom amfiteatru .znas li sta o onoj violinistkinji sa kalemegdana
 
Звездарка, има ли негде објављен попис споменика које сте сликали до сада у Београду, с местом где се налазе?
Који је критеријум на основу којег споменике стављате у листу? На пример, да ли у њих улазе надгробна попрсја и споменици значајних личности (с Новог гробља, на пример, где их има више)?

Ја повремено налетим на попрсје или споменик, али, помислим да су већ "пронађени", па се често не потрудим да их сликам или запамтим.
Да ли снимате и спомен плоче?

image3582.jpg

image3586.jpg
 
Саша":3snrkil4 je napisao(la):
Звездарка, има ли негде објављен попис споменика које сте сликали до сада у Београду, с местом где се налазе?
Који је критеријум на основу којег споменике стављате у листу? На пример, да ли у њих улазе надгробна попрсја и споменици значајних личности (с Новог гробља, на пример, где их има више)?

Ја повремено налетим на попрсје или споменик, али, помислим да су већ "пронађени", па се често не потрудим да их сликам или запамтим.
Да ли снимате и спомен плоче?
С поносом изјављујем, да комплетнији, а поготово фотографијама илустровани попис споменика на подручју Београда за сад не постоји нигде, сем код мене, у рачунару и на мојим медијима за чување фајлова. Вероватно ни толики број кратких филмова (380) о њима.
То је, до данас, дакле, укупно споменика/скулптура 622.
У списак сам уврстила и надгробна попрсја познатих личности, управо и с мотивом, који ми је заправо основна водиља - да уз сваки споменик и о њему основне податке иде и краћа биографија сваке личности, или опис историјског догађаја на који се споменик односи. Поготово што су највећи број тих надгробних споменика урадили познати вајари.
Сем тога, уврстила сам и скулптуре које би се могле сматрати апстрактнијим, али које ипак задржавају неку везу и с општијим темама, поготово с обзиром на то да су неке од њих уврштене и у списак Завода, као значајна уметничка дела.
Мимо списка Завода, уз који сам као оријентациони пошла кад сам била одлучила да систематски попишем споменике на територији Београда, ја сам до сад пронашла још 139. Такође, ту је и 44 споменика којих данас више нема.
Спомен плоче систематски не снимам, забележим кад налетим, чисто да имам. То је такође врло занимљиво, али, напросто, ипак једна посебна тема, за коју, поред овога, нисам имала ни довољно времена ни енергије.
У Заводу постоји и тај списак, као полазна основа - ето идеје за још неког ко би хтео да истражује.
 
Ако сам добро схватио, не може се тај списак видети?

Смисао мог питања је у томе да ако неко види негде нешто занимљиво може да провери у списку да ли га већ имате, да не објављује овде дупло и без потребе заузима простор познатим објектима.
 
Коначно да среде запуштени споменик нашем великану Иви Андрићу.


VRATIĆE SE SLOVA Zapušten spomenik Ivi Andriću biće popravljen
M. M. M. | 17. 04. 2015. - 15:53h | Foto: R. Ristić, P. Dimtrijević | Komentara: 2
Oronuo spomenik našem nobelovcu na Andrićevom vencu konačno će popraviti opština Stari grad na čijoj teritoriji se nalazi. Izgubljena slova sa citata ispod spomenika, uskoro će ponovo zasijati.
U sklopu obeležavanja 50 godina od dodele Nobelove nagrade, 2011. godine postavljen je citat ispod spomenika Ivi Andriću.

Duž stepenice poređane su rečenice iz čuvenog dela "Znakovi pored puta":
"Otišao sam. Iza mene je ostalo sve što su ljudi rekli, kao pramičak magle koji se gubi. A sve što su uradili, poneo sam na dlanu jedne ruke."


http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/551634 ... popravljen
 
Ево најзад и моје, најсвежије од јуче, "Краљева чесма", Лисичји Поток:

11263062_10206791682775015_226145365794774282_n.jpg


После маратонског пешачења, све од куће на Булевару, најзад јуче стигох и ја да забележим чесму...

Премда је трава покошена, прилаз чесми је тежак, јер је та травуљина остављена свуд около, а и терен је на многим местима "сумњив", кад станеш, нога почиње да тоне...
 
... а и вратих се кући, све пешке, низ Љутице Богдана, па преко Аутокоманде и Карађорђевог парка...

Успут, ту су била и ова спомен обележја:

Розали Мортон

11138080_10206791696615361_1276229304804771362_n.jpg



НХ Милан Тепић

18498_10206791696495358_7197058296498382282_n.jpg
 
Све похвале за репортажу. :kk:

Бисту сам усликао на изложби конкурсних радова за тргове у згради Градске управе, у ћошку и на поду, изгледала је као да је ту у неком моменту случајно спуштена и заборављена.
Помислио сам да ће овде неко можда знати нешто више.
 
Лепо је видети ову скулптуру испред Павиљона на Малом Калемегдану са свим голубовима на броју. Сећам се времена када их није било, некад неколико, некад свих.

image3766.jpg

image3781.jpg


"Фонтана „Буђење“ дело је вајара Драгомира Арамбашића и први пут је постављена 1936. године. Међутим, након Другог светског рата потпуно је срушена да би 1980. године била обновљена. Од тада је у неколико наврата остајала без скулптура, а занимљиво да приликом последње крађе нису уопште оштећена постоља на којима су били „бронзани голубови“."


Чија је ова скулптура и шта представља - исто на Малом Калемегдану, ближе Луна паркићу?

image3764.jpg
 
Саша":5ee0mbmb je napisao(la):
Лепо је видети ову скулптуру испред Павиљона на Малом Калемегдану са свим голубовима на броју. Сећам се времена када их није било, некад неколико, некад свих.

image3766.jpg

image3781.jpg


"Фонтана „Буђење“ дело је вајара Драгомира Арамбашића и први пут је постављена 1936. године. Међутим, након Другог светског рата потпуно је срушена да би 1980. године била обновљена. Од тада је у неколико наврата остајала без скулптура, а занимљиво да приликом последње крађе нису уопште оштећена постоља на којима су били „бронзани голубови“."


Чија је ова скулптура и шта представља - исто на Малом Калемегдану, ближе Луна паркићу?

image3764.jpg
"Анђео смрти", Мештровић.
Била је првобитно постављена на српском павиљону за изложбу у Риму 1911, касније дуго стајала у Опову, а 2011. постављена ту где је сад.
 
Хвала, Звездарка!
Пошто не знам да ли је већ објављена, ево слике Венизелосовог попрсја у паркићу у истоименој улици - допада ми се како је урађена глава, има карактер:

image3731.jpg
 
Vrh