Šta je novo?

Spomenici

ZvezdarkaVracaric":1pdv9cw8 je napisao(la):
Никола и Евгенија Кики, у згради Клинике за опекотине, пластичну и реконструктивну хирургију, у Звечанској, некадашњој њиховој задужбини, која је тада била Болница Николе и Евгеније Кики за пострадале и сиромашне трговце. Успедох најзад да исфоткам. Прошли пут, пре око годину дана, ми не дадоше, уз обећање да ће ми се јавити и рећи кад да дођем. Но, пошто од тога ништа не би, ја јуче, пролазећи случајно тим крајем, реших да свратим. Ушуњах се на споредни улаз, поред портира који је све у 16 спавао, опружен по оним столицама у чекаоници, попех се на спрат, и снимих. За то време ме нико није ништа питао нити заустављао...

10610481_10204842827814859_8376897691244337694_n.jpg

Браво!
То је дух Милунке Савић. :pob:
 
Вожд":5jauhlak je napisao(la):
То је споменик посвећен руским и српским војницима Првог светског рата.
Цар Николај и његова војска већ имају адекватан споменик у Београду..
На погрешном месту..
Не би се баш могло рећи да је погрешно, кад је поред управо Руски некропољ, с Иверском капелом...
Друга је ствар, што није раније направљен споменик цару Николају негде у граду, како се планирало одмах после Великог рата...
 
ZvezdarkaVracaric":367pf8wb je napisao(la):
Вожд":367pf8wb je napisao(la):
То је споменик посвећен руским и српским војницима Првог светског рата.
Цар Николај и његова војска већ имају адекватан споменик у Београду..
На погрешном месту..
Не би се баш могло рећи да је погрешно, кад је поред управо Руски некропољ, с Иверском капелом...
Друга је ствар, што није раније направљен споменик цару Николају негде у граду, како се планирало одмах после Великог рата...

Ех, моја пословична недореченост..
По мени за ту намену споменик какав је постављен није најадекватније решење, већ храм где би се могла редовно обављати служба, или окупити поштоваоци и потомци (који би имали већи комодитет), како и доликује великом цару и његовој војсци. А споменик Руској слави имао би бити постављен на почасно место у централној зони града.
 
Вожд":18pdpujy je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric":18pdpujy je napisao(la):
Вожд":18pdpujy je napisao(la):
То је споменик посвећен руским и српским војницима Првог светског рата.
Цар Николај и његова војска већ имају адекватан споменик у Београду..
На погрешном месту..
Не би се баш могло рећи да је погрешно, кад је поред управо Руски некропољ, с Иверском капелом...
Друга је ствар, што није раније направљен споменик цару Николају негде у граду, како се планирало одмах после Великог рата...

Ех, моја пословична недореченост..
По мени за ту намену споменик какав је постављен није најадекватније решење, већ храм где би се могла редовно обављати служба, или окупити поштоваоци и потомци (који би имали већи комодитет), како и доликује великом цару и његовој војсци. А споменик Руској слави имао би бити постављен на почасно место у централној зони града.
Иверска капела ти је један мали храм... Баш сам тамо упалила свећу кад сам ишла да фотографишем, 22. августа обновљени Руски некропољ. Поставила сам албум на "фејсу": https://www.facebook.com/neda.kovac...0204669548202977.1073741841.1363920939&type=3
(не разумем се баш у техничке појединости, ко може да види, регистровани, нерегистровани...)

А цару Николају пошту одајеш такође мање или више директно, и у Руској цркви на Ташмајдану, и у цркви Ружици, где је међу личностима осликаним у живопису, рад Андреја Биценка...
(На жалост, у Ружици су генерално непријатељски расположени према онима који би да фотографишу, те сам до сад, полу-кришом, успела направити само неколико фотки цркве изнутра)...
 
Иверску капелу доживљавам више као сећање на жртве друштвених процеса који су се на руском животном простору догађали у одређеном историјском тренутку, уосталом она и јесте реплика срушене капеле Мат Иверска у Москви.

Говорио сам о храму захвалности за руске жртве пале за српску слободу током Првог светског рата, као бољем решењу од изведеног споменика Руска слава за ту намену и то место.

Искористио сам прилику да бацим поглед на унутрашњост капеле, док су трајали радови. Надам се да је сада могућ слободан приступ..

Хвала пуно на информацији, нисам вероватно довољно обратио пажњу да бих уочио представу цара Николаја у цркви Ружици. Више волим да свратим до цркве Свете Петке када сам тамо.. :)
 
Скулптура није лоша, иако (глава, држање) мени изгледа помало англосаксонски.

Али, ниша и стубови нису одговарајући, боље би било да су у српско-византијском стилу.

Мислим да скулптуре првобитно нису ни биле предвиђене ту.
 
Pritom nije ni u srazmeri
 
Svečano otvaranje spomenika ruskim i srpskim vojnicima sutra na Kalemegdanu

R.Bulatović | 17. 09. 2014. - 12:40h | Foto: N. Marković | Komentara: 5
Spomen-obeležje u čast ruskim i srpskim vojnicima poginulim tokom Prvog svetskog rata, biće otkriveno sutra na Kalemegdanu

Događaju će prisustvovati predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, predsednik Popečiteljskog saveta Vladimir Jakunjin i ambasador Ruske Federacije Aleksandar Čepurin.

Spomenik ruskim i srpskim vojnicima poginulim u Prvom svetskom ratu, poklanjaju Centar Nacionalne Slave Rusije i Fond Andreja Prvozvanog.

- U ruskom i srpskom društvu uspomene na Prvi svetski rat imaju karakter vodećih istorijskih događaja za ruski i srpski narod u 20. veku. Ruska pomoć Srbiji u Prvom svetskom ratu jedna je od najvećih pomoći kraljevini Srbiji u Velikom ratu. Rusija je ušla u rat kako bi zaštitila Srbiju a ni sama nije bila spremna za rat - navodi se u obrazloženju Skupštine grada koja je u julu usvojila odluku o podizanju ovog spomenika.

Iz poštovanja prema onima koji su u ovom periodu istorije nesebično dali sebe Beogradu i zadužili nas svojim herojskim podvizima, Beograd njima u čast ovim spomenikom čuva sećanje na njihov ogroman doprinos, piše u obrazloženju.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/495775 ... alemegdanu
 
Мој утисак са места на којем се налази споменик је да могу лако да замислим његов нешто друкчији положај, по мени бољи.
Овако, он припада превасходно парку, и има непобедиву конкуренцију у Мештровићевом споменику Француској, што га чини мањим и незнатнијим него што јесте. У истом видокругу су и Музички павиљон, фонтана и бисте знаменитих људи. Загушено! Као да се хтело да се овај споменик не истиче више него што треба.

Да је постављен на истом месту, али пар метара према Савском шеталишту, окренут лицем ка њему, уз ново широко степениште којим би се спојио с њим, споменик би припадао том шеталишту, које нема других споменика и у том смислу је незасићено (не рачунам ону главу ближе малом степеништу набијену на колац и с натписом Горан), красио га као круна и гледао даље и шире на Саву, Нови Београд и равницу иза њих. Изгледао би већим и моћнијим.
Парк са постојећим споменутим споменицима би био иза њега, истовремено и одељен, али и с везом с њима преко направљеног раскршћа са гранајућим стазама.

Постављена је и табла с натписом на српском и руском језику на углу (десном) поред стазе која се види на горе објављеној фотографији.
 
Danas je radjeno na zidovima na ulazu u groblje oslobodilaca Beograda. Izgleda da se stvarno očekuje Putin na obeležavanju, pa sve mora da bude cakum pakum
 
Izvor: Beobuild.rs

Novi kutak u centru grada
140914-SCNK-11.jpg


Devojački park je bio jedan od onih zaboravljenih kutaka u samom centru grada, mali kaskadni park u Ulici Kralja Milana, prekoputa kompleksa starog i novog dvora. Iako se nalazi na izuzetnoj lokaciji stajao je zapušten decenijama, a većina prolaznika i turista nije ni primećivala taj prostor od parkiranih automobila.

Celu vest kao i fotografije parka mozete pogledati vesti na prvoj strani sajta ili na linku http://www.beobuild.rs/read.php/690.html

devojackiparktop2.jpg
 
Sta kaze Zoran sef gradilista ispred zelenila Igore
 
@Delija

Mislim da si skoro pominjao da nivelacija spomenika nije bas kako treba. Mislim da je to ispravljeno u samom projektu sto se moze videti na sledecoj fotografiji. Kada bude dosao postament i spomenik cini mi se da ce daleko bolje biti vidljiv sa ulice i da nikako nece biti skrajnut pogotovo sto ce sigurno biti osvetljen.

Inace prvi render koji se pojavio u novinama nije verodostojan sadasnjem stanju na terenu niti onome kako ce park i deo oko spomenika stvarno izgledati.

140914-SCNK-07.jpg
 
Igor":xk9ndpzd je napisao(la):
...
Inace prvi render koji se pojavio u novinama nije verodostojan sadasnjem stanju na terenu niti onome kako ce park i deo oko spomenika stvarno izgledati.
...

Nadam se da će to važiti i za spomenik, kao što se dogodilo sa krstom na Kalemegdanu.
 
Ne bih rekao po informacijama i po stanju na terenu
 
spomenik_caru_nikolaju.jpg


Znaci, u parku ce biti postavljen spomenik caru Nikolaju II Romanovu.

Shvatam zasluge, mada mi se cini da se ovo postavlja nekako polu-diskretno, da li je bila neka javna rasprava o ovome?
Ipak je malo nezgodno vreme za postavljanje spomenika ruskom "imperatoru" (koji je btw. krvavo svrgnut).
Nadam se da ovo nema veze sa najavljenim dolaskom sadasnjeg imperatora na dan obelezavanja pobede nad fasizmom .
 
А ко је то садашњи император?
 
Дракче ће ми ваљда одговорити јер само он зна на кога је мислио.
 
Vrh