Spomenici Prvog svetskog rata
Tourist Organization of Belgrade
U znak sećanja na srpske vojnike nastradale u borbama za slobodu od 1912 – 1918, u blizini nekadašnjeg srednjevekovnog utvrđenja na Avali, stanovnici okolnih sela podigli su 1922. godine kameni spomenik na mestu nepoznatog palog ratnika iz Prvog svetskog rata. Godine 1934, na mestu nekadanjeg srednjevekovnog grada Žrnova, kralj Aleksandar Prvi Karađorđević započeo je izgradnju današnjeg monumentalnog Spomenika Neznanom junaku.
Prvobitni Spomenik Neznanom junaku
Autor današnjeg spomenika je vajar Ivan Meštrović. Kao inspiracija mu je poslužila ranoantička grobnica persijskog vladara Kira u današnjem Iranu. Kralj Aleksandar položio je povelju o podizanju memorijalnog spomenika u njegove temelje. Na vrhu sarkofaga uklesan je natpis: “Aleksandar Prvi kralj Jugoslavije neznanom junaku”, a na suprotnoj strani godina planiranog završetka spomenika “1938.” U postamentu spomenika je podzemna prostorija gde se nalazi kovčeg sa posmrtnim ostacima nepoznatog ratnika.
Danas se u dvorištu crkve Sv. Marije Magdalene, u podavalskom selu Beli Potok može videti krst sa prvog Spomenika Neznanom junaku
Spomenik braniocima Beograda iz 1915.
Spomenik na Dorćolu podignut je, 1988. godine, u čast branilaca Beograda koji su pod rukovodstvom majora Gavrilovića izginuli prilikom odbrane prestonice 1915. godine. Njegov govor kojim je ohrabrio svoje saborce da se bore i u trenucima kada je sve izgubljeno ostao je zabeležen u svim istorijskim analima. Autor je vajar Kolja Milunović.
Spomen-kosturnica branilaca Beograda
Kosti 5 000 branilaca Beograda iskopane su sa poprišta bitaka tek deceniju posle rata i sahranjene u spomen-kosturnicu na Novom groblju. Tu počivaju heroji odbrane Beograda, prvog bombardovanog evropskog grada u 20. veku. S njima je i njihov slavni komandant Dragutin Gavrilović. Ovaj monumentalni spomenik podignut je, 1931. godine, dobrovoljnim prilozima preživelih ratnika i tadašnje beogradske opštine. Autor spomenika je vajar Roman Verhovskoj, a skulptura vojnika izradio je Živojin Lukić
Spomenik vojnicima iz Prvog svetskog rata
Na zaravni u Košutnjaku može se videti spomen kosturnica Nemačkim vojnicima, palim u osvajanju Beograda, 1915.godine. U neposrednoj blizini stoji jednostavni spomenik klesan u crnom granitu, namenjen srpskim junacima, braniocima Beograda u Prvom svetskom ratu sa posvetom punom pieteta nemačkog feldmarsala Makenzena.
Na uzvišici u Košutnjaku poginulo je 39 srpskih vojnika, uz jednog francuskog i dva britanska, koji su dva dana i noći odolevali napadima brojnih Makenzenovih trupa koje su nadirale sa Ade Ciganlije ka Banovom brdu, dok nisu poginuli do poslednjeg, nemački vojskovodja je naredio da se podigne ovaj spomenik koji postoji i danas.
Spomenik na Košutnjaku
Spomenikom Zahvalnosti Francuskoj
U znak zahvalnosti Francuskoj, koja je u Prvom svetskom ratu srpskoj vojsci pružila ogromnu pomoć, podignut je od dobrovoljno prikupljenih priloga, 1930.godine na Kalemegdanu Spomenik zahvalnosti Francuskoj. Autor je vajar Ivan Meštrović.
Spomenik na Kalemegdanu
Spomenik trećepozivcima
Trećepozivci Sedmog pešadiskog puka narodne vojske, u znak sećanja na svoje poginule saborce u Prvom svetskom ratu, podigli su spomenik 1923.godine u Karađorđevom parku. Autor je vajar Stamenko Đurđević.
Spomenik u Karađorđevom parku
Spomenik vojvodi Živojinu Mišiću
Spomenik ovom istaknutom vojskovođa u Prvom svetskom ratu podignut je 1988. godine na platou spred Beogradskog sajma. Autor je Drinka Radovanović.
Spomenik Živojinu Mišiću
Spomenik vojvodi Stepi Stepanoviću
U centru beogradskog naselja Kumodraž podignut je ispred rodne kuće vojvode Stepe Stepanovića spomenik ovom velikom vojskovođi. Na spomeniku, autorke Drinke Radovanović,
izrađenom u bronzi na mermernom postolju stoji natpis:
Vojvoda Stepa Stepanović (1856-1929)
Spomenik vojvodi Stepi Stepanoviću
Spomenik Franše d’Epereu
Maršalu Francuske koji je komandovao savezničkom vojskom na Solunskom frontu , podignut je 1936.godine spomenik na platou u Bulevaru Oslobuođenja. Autor je vajar Risto Stijović.
Spomenik Franše d’Epereu
Spomenik Arčibaldu Rajsu
Arčibaldu Rajsu publicisti, profesoru Univerziteta u Lozani, poznatom kriminologu 1931. Godine podignut je spomenik u Topčiderskom parku. Autor je vajar Marko Brežanin.
Spomenik Arčibaldu Rajsu
Spomenik vojvodi Petru Bojoviću
U malom parku, u blizini Kalenićeve pijace, bista vojvode Petra Bojovića podseća Beograđane na odvažnog i hrabrog vojvodu koji je oslobodio Beograd.
Spomenik Nadeždi Petrović
Nadežda Petrović - slikarka, intelektualka, osnivač Kola srpskih sestara, bolničarka dobrovoljac u Prvom balkanskom ratu i kasnije na frontu sa srpskom vojskom od 1913. do 1915, prva žena ratni fotograf... Umrla je od tifusa u Valjevu 1915. Mermernu skulpturu Nadežde Petrović u Pionirskom parku u Beogradu izradila je vajarka Angelina Gatalica.
Spomenik Nadeždi Petrović
Bista Milutina Bojića
Na uglu istoimene ulice i Palmotićeve postavljena je bista Milutina Bojića. Iako je živeo samo 25 godina, ostavio je neizbrisiv trag u srpskoj književnosti. Opevao je patnje i stradanja srpskog naroda kroz tragično povlačenje preko Albanije. Kao svedok masovnog umiranja na ostrvu Vidu on piše svoju najupečatljiviju pesmu Plava grobnica.
Stojte, galije carske! Nek mrtvima se pošta
Makar nesvesno oda.
Ne smem da ištem više. A istorija košta:
Krv ipak nije voda.
Prelaskom u Solun stigao je da objavi zbirku pesama pod naslovom Pesme bola i ponosa, u ovoj zbirci se nalaze 34 pesme koje je napisao na Krfu i Solunu, za sobom ostavljjući nezaboravne stihove u jednom tragičnom delu srpske istorije. Milutin Bojić je preminuo 1917. godine u Solunu u bolnici. Sahranjen je na vojnom groblju na Zejtinliku, a 1922. godine prenešeni su posmrtni ostaci Milutina Bojića u Beograd, gde je sahranjen u porodičnoj grobnici na Novom groblju.