Šta je novo?

Spomenici

I ja vise volim moderniji pristup ali kada su u pitanju spomenici licnostima onda situacija zahteva vise paznje i postovanja. Mozda je spomenik mogao da bude i na drugom mestu i da bude veci i lepsi ali nekako mi se cini da ne dozvoljava da umesto lika Nikolaja bude neka modernija varijanta.

Recimo spomenici stradanju kao ovaj nedavno sto je postavljen u savamali je potpuno 'moderan' ali je sopmenik desavanju a ne sopmenik osobi te dozvoljava vise slobode.

Mada i ta nivelacija moze biti simbolicna na svoj nacin zavisi samo kako je ko interpretira.
 
Ја се свакако слажем да је нивелација симболична. Само што сматрам да симболизује непоштовање и отклон квислиншке Србије од земље и личности која је задужила цели српски народ.

У осталом "модерна Србија" је управо направила отклон од најславнијих/ најбитнијих догађаја и личности у судбоносном првом светском рату. Церска битка је обележена на вашарски начин са све историјски нетачним униформама. Па ако се тако опходимо према сопственим херојима зашто не би и према тамо неком цару тамо неке Русије која тамо некад запечатила своју судбину стајањем уз Србију?

Но, да не дужим. Ова слика све говори о данашњим Србима и односу према сопственој историји и славним претцима

10584061_706322172767630_8691782573302282992_n.jpg
 
Ok priznajem da ne razumem sta hoces da kazes tj nisi objasnio koja je to losa simbolika u postavci spomenika.
 
Delija":2umvh6lg je napisao(la):
....Па ако се тако опходимо према сопственим херојима зашто не би и према тамо неком цару тамо неке Русије која тамо некад запечатила своју судбину стајањем уз Србију?

Но, да не дужим. Ова слика све говори о данашњим Србима и односу према сопственој историји и славним претцима
....
Pročitaj još jednom članak (ili bilo koji drugi na temu spomenika caru Nikoli II).
Spomenik dolazi "u paketu" iz Rusije.

Za "vašar" si u pravu (kafansko i vašarsko shvatanje istorije nam je izgleda nacionalna osobina), ali hajde da bar ovde na forumu budemo precizni konkretni, a ne da generalizujemo.

Ovo mene više podseća na nedavnu rekonstrukciju Taša i spomenik Alijevu.
Ovde nema ko da se odupre i kaže: "ne hvala, ne odgovara, da li možete da ponudite nešto drugo?"
 
Ja isto ne razumem problem, Rusi sami odabrali resenje.
 
Ja vidim da se kod nas često državne odluke donose kako odabere neka strana vlada, ali da li moramo da u našoj zemlji postavljamo i spomenike kakve neko drugi odabere?

Ovo je na kraju krajeva slika i prilika dnevne politike:
- imamo fenomenalan spomenik na Novom groblju, upravo na ovu temu (videri par postova iznad), iz epohe, vrhunsk odelo moderne umetnosti. Ali, za potrebe sadašnje politike, postavljamo ispodprosečni spomenik, kao što neko eveće napisa ala "Skoplje 2014"
- Azeri doniraju rekonstrukciju Taša, a mi (tj. "ovi naši") prihvatamo bedan spomenik njihovom vođi u centru grada
- obrazovanje na nikad nižem nivou, a podiže se dupli spomenik Tesli, opet ispodprosečan rad
- Pašić dobija spomenik "čovek u kaputu", ovekovečen bez obzira na sve njegove nedostatke (da se blago izrazim)
 
Sa time se mogu sloziti a tasmajdan je drastican primer ali mi niko nije odgovorio koji je problem sa pozicijom i postavkom spomenika bukvalno, simbolicno kako god.
 
Pozicija je na mestu nekadašnjeg poslanstva Carevine Rusije.
Pošto je u pitanju trenutno prazan park, ne vidim problem da se postavi neki spomenik. Jedino je pitanje da li je u redu da spomenik bude ispod nivoa ulice Kralja Milana, ali koliko vidim, sama figura (sama za sebe očaj živi) će biti izdignuta tako da bude u nivou trotoara.
Ovo je tehnički kompromis koji se mogao izbeći da je izabrano rešenje spomenika koje bi bilo u skladu sa lokacijom.

A ja se nadam da će spomenik na kraju izgledati potpuno drugačije u odnosu na ovo što je prikazano na renderima.
 
Ljudi oni imaju gotove spomenike i onda djele , neprvi se specjalno za ovu lokaciju , mene buini ono vesicevo narucivanje specjalnog kamena iz insotranstva koji sigurno nije jeftin , da podsjetim izlivanje postamenta i okolno uredjenje mi snosimo troskove , ostaje ma da se strpimo da vidimo nasta ce to liciti

10584061_706322172767630_8691782573302282992_n.jpg


a sa ovom slikom je problem sto nisu mogli da sasiju 20 istih uniformi ,istog matrijala iste boje istog kroja , a o visokoj kraangi necu trositi rijeci , kao da to isto nisu pravili za dilm mars na drinu 30 godina ranije , a da tad smo bili drzava a sad smo izgovor za drzavu
 
direktor":22j78k9x je napisao(la):
...
10584061_706322172767630_8691782573302282992_n.jpg


a sa ovom slikom je problem sto nisu mogli da sasiju 20 istih uniformi ,istog matrijala iste boje istog kroja , a o visokoj kraangi necu trositi rijeci , kao da to isto nisu pravili za dilm mars na drinu 30 godina ranije , a da tad smo bili drzava a sad smo izgovor za drzavu

Šta očekivati kad regularna vojska još uvek nema pravilo nošenja vojničke kape (beretke), kada se svake godine uvodi nova uniforma, oficiri nose nakinđurene uniforme iz vremena SFRJ, a počasna četa Garde izgleda kao mešavina otpravnika vozova i liftbojeva.

I sa takvim shvatanjima kako onda očekivati da glumci izgledaju kao vojska: raspareni kostimi iz nekog fundusa, veličine neodgovarajuće, vise na njima kao da su zarobljenici u logoru. (o nedostatku "formacijskih" brkova da ne govorim :) ) Mešavina oznaka oficira, vojnika, žandarmerije...

Pa trećepozivci iz 1915 su izgledali više vojnički od ovog vašara.
 
Igor":1dmlc4qt je napisao(la):
I ja vise volim moderniji pristup ali kada su u pitanju spomenici licnostima onda situacija zahteva vise paznje i postovanja. Mozda je spomenik mogao da bude i na drugom mestu i da bude veci i lepsi ali nekako mi se cini da ne dozvoljava da umesto lika Nikolaja bude neka modernija varijanta.

Recimo spomenici stradanju kao ovaj nedavno sto je postavljen u savamali je potpuno 'moderan' ali je sopmenik desavanju a ne sopmenik osobi te dozvoljava vise slobode.

Mada i ta nivelacija moze biti simbolicna na svoj nacin zavisi samo kako je ko interpretira.

Уклонио сам слику на којој је био "онај" споменик у Приштини..
Циљ је био иронични одговор на цитирани пост.

Елем, модерна уметност је модерна уметност и ту нема изузетака, јер чинећи их, толеришемо присуство парахронизма, односно кича.
То је као када би се у архитектури свуда користио актуелан архитектонски израз, осим у градњи породичних кућа где би био допуштен историцизам.
Безизражајност споменика на Савском тргу се може приписати препуштању архитекти уместо вајару да га осмисли, а одсуство, за ту тему потребне монументалности, (а самим тим и погрешно одабрану локацију) и онима који су такав конкурс расписали.
 
Al ti je primjer nadam se da nece tu jos dugo stajti stta metal moze to pametnije da se iskoristi
 
Igor":1729591k je napisao(la):
Sa time se mogu sloziti a tasmajdan je drastican primer ali mi niko nije odgovorio koji je problem sa pozicijom i postavkom spomenika bukvalno, simbolicno kako god.

Споменицима који поседују извесну монументалност одговара адекватан простор, а не џеп настао рушењем царског посланства.
 
Spomenik cak i nije toliko monumentalan na cemu mozda neki zameraju

Pa jedino blize mesto dostojno tog spomenika je park preko puta sadasnje skupstine

Ali znas i ova postavka ako se interpetira na neki drugi nacin moze biti prihvatljivija

- Recimo kao da se Nikolaj izdize iz muke "padina" pada u kojoj se zemlja tada nasla a on svojim pozrtvovanjem dosao licem okrenut ka tadasnjosti ali i buducnosti za koju je platio veliku cenu.

- Naravno uvek postoji i drugo vidjenje koje niko nije do kraja opisa a to je verovatno nije mu mesto u rupi tu i sl. To je onako bukvalno gledanje na celu stvar ali postujem i to.
 
Igor":38r8d2g6 je napisao(la):
Spomenik cak i nije toliko monumentalan na cemu mozda neki zameraju

Pa jedino blize mesto dostojno tog spomenika je park preko puta sadasnje skupstine

Ali znas i ova postavka ako se interpetira na neki drugi nacin moze biti prihvatljivija

- Recimo kao da se Nikolaj izdize iz muke "padina" pada u kojoj se zemlja tada nasla a on svojim pozrtvovanjem dosao licem okrenut ka tadasnjosti ali i buducnosti za koju je platio veliku cenu.

- Naravno uvek postoji i drugo vidjenje koje niko nije do kraja opisa a to je verovatno nije mu mesto u rupi tu i sl. To je onako bukvalno gledanje na celu stvar ali postujem i to.

Узгред..
Поодавно већ, негде сам видео пројекат за трг испред Дома Народне скуштине, са модернистичким спомеником краљу Петру I.
 
Podjeli rendere za taj trg sa nama ovdje nesto se nesjecam da sam to vido
 
Ух, рендере.. :)
Мислим да је то било у неком листу из међуратног периода..
Међу гомилом таквих намењених главном граду "младе краљевине".
 
Биста цара Николаја (1935.) са изложбе у Архиву Југославије..

aj9miz2l60bb.jpg
 
Ta bista je i danas u ruskom kulturnom centru , intersantno da kralj petar nema spomenik u beogradu kao ni aleksandar karadjordjevic a da su im podizani spomnici sirom kraljevine koji su poslije veoma brzo unisteni od bratskih naroda
 
direktor":2fmkuptw je napisao(la):
....intersantno da kralj petar nema spomenik u beogradu kao ni aleksandar karadjordjevic a da su im podizani spomnici sirom kraljevine....


Pa kada drugi gradovi imaju trgove...
 
direktor":3fdg9uco je napisao(la):
Ta bista je i danas u ruskom kulturnom centru , intersantno da kralj petar nema spomenik u beogradu kao ni aleksandar karadjordjevic a da su im podizani spomnici sirom kraljevine koji su poslije veoma brzo unisteni od bratskih naroda


У Руском дому се не налази ова биста цара Николаја, већ она која је прошле године стигла као поклон из Москве..
 
Bista je bila prije dolaska crvenih u ruskom domu
 
У Руском дому су се пре 1944. и адаптације налазиле бисте цара Николаја и краља Александра, али као што рекох, биста цара Николаја која се тамо данас налази је из Русије стигла прошле године.
 
Vrh