Откривање споменика 18. септембра
М. Т. КОВАЧЕВИЋ | 24. јул 2014. 20:20 | Коментара: 0
Обележје палим српско-руским ратницима у првом светском рату биће на Калемегдану. Ускоро постављање и бисте цара Николаја II
ПОВОДОМ стогодишњице Првог светског рата, на Калемегдану, 18. септембра, биће свечано постављен велики споменик палим руским и српским војницима, поклон Центра националне славе Русије и Фонда Андреја Првозваног, а под покровитељством Сергеја Лаврова.
Мермерно обележје, у облику крста, са постаментом, биће постављено на Савском шеталишту, паралелно са спомен-обележјем Захвалност Француској.
- Споменик ће у Београд бити транспортован 1. септембра, а већ 18. биће свечано откривен - прича за „Новости“ Горица Шкипина, помоћник градског секретара за културу, откривајући да ће том приликом из Русије доћи многобројна делегација.
Према њеним речима, споменик ће бити висок два и по метра, а унутар великог крста, налази се скулптура Андреја Првозваног, на коњу.
- На Савском шеталишту, где ће се поставити обележје, „Зеленило“ ће посадити алеје цвећа. Око споменика, инсталираће се и декоративно осветљење - објашњава Шкипина.
Београд ће ове године добити још једно спомен-обележје посвећено пријатељима из Великог рата. Наиме у Девојчком парку, у Улици краља Милана, биће подигнут споменик руском цару Николају II. Обележје, са постаментом, поклон је Руске Федерације, а пројекат припремају два водећа руска скулптора Г. И. Правоторов и А. Н. Коваљчук, као и наш Зоран Туцић.
- Цар Николај се посматра као симбол царске Русије и њене подршке Србији у Првом светском рату. Император је доследно подржавао спољну политику Краљевине Србије. Неколико пута лично се умешао, када је Србија била у најтежим тренуцима њеног постојања - објашњава наша саговорница.
Подсећамо, у августу 1914. године Русија је подржала Србију која је била нападнута од надмоћне аустроугарске војске. У том, тешком тренутку за нашу земљу, Николај ИИ даје финансијске гаранције, што је руски цар формулисао реченицом: „Ја плаћам све српске дугове.“ После тешког пораза Србије, 1915. године, наша војска, одбијајући да се преда, у најтежим условима, повлачи се према обали Јонског мора. Када је Француска војна команда изразила сумњу у војне способности „живих костура“ и намеравала да их остави у гудурама Албаније, Николај ИИ је упутио лични телеграм у ком је директно навео да ће Русија изаћи из рата „ако српска војска не буде пребачена на безбедно место и спасена“.
Поред улице коју има на Врачару, овим спомеником, Београд ће се још једном захвалити великом пријатељу Србије
http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... 1%80%D0%B0