Šta je novo?

Spomenici

Umro je 1945, ali je teško ranjen u odbrani Beograda.. nije baš za navodnike..
 
Neki ćete da poginete, a neki ćemo da se vratimo :lol:

Na žalost, do današnjih dana je odbrana Beograda ostala u sećanju samo po ovom govoru majora Gavrilovića, što je vrlo površno, obzirom na to da je odbrana bila vrlo dinamična i da je u njoj učestvovao, aktivno ili pozadinski, i veliki broj građana, pa čak i žena i đaka.



Edit - da ne bih bio pogrešno shvaćen, ne ismevam učesnike istorijskih događaja, već mi smeta površan i iskrivljen način na koji se ti događaji danas predstavljaju.

Smatram da mu govor bio dobar (ako je ono što smo učili i tačna verzija), ali dobar za vojsku koja je prošla sito i rešeto, a da nije za čitanke.
Meni su bile diljive priče npr o đacima koji su raznosili municiju duž obala Save i Dunava i javljali o pokretima neprijatelja, o baki kojoj se 'ladno predalo jedno odeljenje Austrougara u Cara Dušana, o stranim bolničarkama, o ženama, Jevrejkama, koje su gađale blatom austrougarske oficire dok su na konjima prolazili kroz sirotinjski Donji Dorćol, kada se naša vojska već bila povukla iz grada....
 
Nazalost tako je.Dobro rece moja majka,secaju se njegovog govora,i ucismo ga u osnovnoj skoli.Veoma dobar govor je ali baca drugacije svetlo na dogadjaje kada shvatis da svi izgunose a da je on ostao zivi.

Juce sam slucajno bio nekim poslom na groblju kada je bila odavana posta braniocima Beograda,priznajem nisam znao da je to u pitanju,mislio sam da je neka sahrana u Aleiji Velikana jer je policija i zandarmerija bila na sve strane.Ne znam zasto,ali mi policajci nisu dali da idem kroz groblje pa sam morao nazad u ruzveltovu pa na severni Bulevar pa na ocev grob.Uglavnom su tamo bili sve penzioneri,pretpostavljam da su mislili da cu ici tamo da pravim probleme.

Inace rekonstruisu kapiju(a mozda su i zavrsili) gde je italijansko vojno groblje u delu ka Svetog Nikole.

Bilo bi prelepo da se jednog dana zavrsi ograda Novog Groblja ka ruzveltovoj,kao sto znate poluzavrsena je.
 
jovanovm":3c23l0g4 je napisao(la):
BTW, interesantna priča koju sam, priznajem, čuo od Dubravke Stojanović...
Dubravka Stojanovic je inace opste poznata po svojoj "objektivnosti" kada je Kraljevina Srbija u pitanju tj. komentarima o istoj iz kojima zraci zlonamernost na kilometar.

Niko ne kaze da su svi izgunuli - no, bili su spremni da izginu. Major Gavrilovic je sam tesko ranjen u tom napadu. To ti Dubravka Stojanovic nije spomenula? Verovatno ne, jer joj bilo vaznije da "spusti" tamo nekom kraljevskom oficiru.
 
Dubravka Stojanovic je inace opste poznata po svojoj "objektivnosti" kada je Kraljevina Srbija u pitanju tj. komentarima o istoj iz kojima zraci zlonamernost na kilometar.
Nisam ni ja neki fan Kraljevine Srbije, ali iz tog razloga sam i naveo izvor. Ne mislim da postoji objektivan istoričar - svi mi imamo neka politička ubeđenja, i pretvarati se da predstavljamo neku objektivnu istinu je u tom slučaju malo licemerno. No, ona je ipak obučena istoričarka sa prilično dobrom istraživačkom praksom, i jednim tradicionalnim shvatanjem teorije. Ali, u pravu si - to jeste bila politička poruka.

Мислиш херој који је да би преживио, још прошао Албанију и Солунски фронт.
I moj pradeda je, pa nema obalu i niko ga ne zove herojem.

Ne znam. Mislim da nema ničeg herojskog u rečenici "vaš puk je izbrisan", smatram to jednim strašnim, neljudskim činom koji pokazuje užase rata u kojem su bili zarobljeni svi njegovi učesnici. Da li je te momke neko pitao da li žele da budu izbrisani, ili da pucaju na druge ljude?
No opet, ja sam stvarno pacifista, te nemojte me pogrešno razumeti - ne kritikujem, naravno da ne možemo negativno gledati odbranu grada.. Samo mi je nekako groteskno da su ostali samo taj govor i ime obale, umesto cele te priče koja pokazuje opštu mobilizaciju o kojoj je govorio relja (važnu karakteristiku I sv. rata), strahote tog celog procesa, uništavanje. Inače, što se tiče istorijskih figura, mnogo više volim naše novčanice. :)
 
jovanovm":36mfz5la je napisao(la):
Nisam ni ja neki fan Kraljevine Srbije, ali iz tog razloga sam i naveo izvor. Ne mislim da postoji objektivan istoričar - svi mi imamo neka politička ubeđenja, i pretvarati se da predstavljamo neku objektivnu istinu je u tom slučaju malo licemerno. No, ona je ipak obučena istoričarka sa prilično dobrom istraživačkom praksom, i jednim tradicionalnim shvatanjem teorije. Ali, u pravu si - to jeste bila politička poruka.
Pa upravo zbog toga mozda uopste nije relevantno prenositi polupakosne komentare odredjenih istoricara ako vec znamo njihove inklinacija ka odredjenim gledistima nekih istorijskih dogadjaja? Nisi nam citirao deo nekog strucnog clanka ili studije D. Stojanovic (samim tim ovo sto si naveo o njoj kao istoricarki postaje manje vise irelevantno) vec njen komentar, zapazanje. Kako je bas slucajno naglasila da je preziveo, a ne da je u tom jurisu ranjen?

Ne znam. Mislim da nema ničeg herojskog u rečenici "vaš puk je izbrisan", smatram to jednim strašnim, neljudskim činom koji pokazuje užase rata u kojem su bili zarobljeni svi njegovi učesnici. Da li je te momke neko pitao da li žele da budu izbrisani, ili da pucaju na druge ljude?
A je l ih neko pitao da li zele "posetu" austrougarske vojske? I ne vidis nista herojsko u prihvatanju zrtve zarad visih ciljeva? (takve situacije ne podrazumevaju samo srljanje u smrt - ima mnogo drugih gde neko zrtvuje nesto zarad neceg drugog, viseg)


No opet, ja sam stvarno pacifista, te nemojte me pogrešno razumeti - ne kritikujem, naravno da ne možemo negativno gledati odbranu grada.. Samo mi je nekako groteskno da su ostali samo taj govor i ime obale, umesto cele te priče koja pokazuje opštu mobilizaciju o kojoj je govorio relja (važnu karakteristiku I sv. rata), strahote tog celog procesa, uništavanje. Inače, što se tiče istorijskih figura, mnogo više volim naše novčanice. :)
Pa dobro i sve te price treba da se pricaju, ali treba i da se prica o govoru. A govor je ostao zato sto je metafora - za zrtvu i za stradanje. Ti na njega gledas suvise usko (cini mi se iz pacifistickog ugla - "ratovi - fuj, bljak") a on je zapravo metafora svega sto se desavalo Srbiji u tom ratu, izmedju ostalog i stvari koji ste ti i relja naveli.
 
jovanovm":f4b9wxu5 je napisao(la):
Мислиш херој који је да би преживио, још прошао Албанију и Солунски фронт.
jovanovm":f4b9wxu5 je napisao(la):
I moj pradeda je, pa nema obalu i niko ga ne zove herojem.
Надам се да бар за властитог прадеду не кажеш "Тај лик", кад га већ ни ти праунук не зовеш херојем.
 
Pa upravo zbog toga mozda uopste nije relevantno prenositi polupakosne komentare odredjenih istoricara ako vec znamo njihove inklinacija ka odredjenim gledistima nekih istorijskih dogadjaja? Nisi nam citirao deo nekog strucnog clanka ili studije D. Stojanovic (samim tim ovo sto si naveo o njoj kao istoricarki postaje manje vise irelevantno) vec njen komentar, zapazanje. Kako je bas slucajno naglasila da je preziveo, a ne da je u tom jurisu ranjen?
Nažalost, bilo je na jednoj konferenciji u 2008. godini (čini mi se), te ne mogu tačno da navedem izvor. Naveo sam kao kuriozitet, a upravo zbog njenog stava sam naveo nju kao izvor - transparentnosti radi (valjda me je inspirisala tema o Piratskoj partiji). Slažem se da je apsolutno dubiozno što nije navela da je ranjen, ali isto je dubiozno navesti da je on ranjen bez podataka o tome koliko ranjenih vojnika bez čina je izvučeno iz tog desanta :) Inače, u školi su nama pričali da su svi poginuli, ali hajde, ja sam u školu išao 90tih, pričali su svašta...

I ne vidis nista herojsko u prihvatanju zrtve zarad visih ciljeva?
Zavisi koji su ciljevi. Doduše, vidim nešto strašno tužno u društvenim procesima koji teraju čoveka na takav izbor, i mislim da je u Srbiji bilo i previše mučeništva, a premalo razmišljanja kako da ne dođemo u situaciju u kojoj smo prinuđeni da se žrtvujemo - to je bila i Dubravkina poruka tim komentarom, koliko sam razumeo.

Pa dobro i sve te price treba da se pricaju, ali treba i da se prica o govoru.
Naravno - ja sam reagovao jer se o govoru priča u kontekstu nekih opštih stradanja srpskog naroda, umesto da se govori konkretno o Prvom svetskom ratu. Govor nekako izlazi iz imena, kači se uz cara Lazara, itd itd... A mislim da se tako brišu poruke i priče ljudi koji se možda nisu borili za veru, krst, državu, ili šta već, već za svoje domove. Ne treba ignorisati govor, naprotiv! Ali mislim da je kontekst takođe vrlo važan - inače ćemo doći u situaciju kao danas u kojoj pola mladih ljudi zna da se treba žrtvovati, samo ne zna kada i u kom slučaju - pa se "žrtvuju" na fudbalskim utakmicama, splavovima, i ostalim mestima okupljanja... Interesantno, zaobilaze mesta poplava, požara, enklave na Kosovu ili siromašna sela/delove grada. :)

Надам се да бар за властитог прадеду не кажеш "Тај лик", кад га већ ни ти праунук не зовеш херојем.
Zašto se nadaš, on je moj pradeda, mogu ga valjda zvati kako želim? Po njemu sam dobio ime. :) Inače, ja ga se sećam kroz priče o njemu i idem mu na grob... to mi je mnogo važnije nego da ga zovem herojem. Sećanje, poštovanje prošlosti i heroizacija za mene nisu jedno te isto. Ovog zadnjeg se grozim jer uvek ima neku politički pozadinu, a time sećanje na pradedu ne želim da kvarim.
A po svemu što čujem, jeste bio lik! :)
 
@jovanovm

Ја се извињавам што те мало зезам. Смета ми кад млади историчари, а ти ваљда то јеси, олако ниподаштавау историјске личности, нарочито јефтиним извртањем чињеница или ширењем трачева (посебно са речником који не приличи иоле образованим). Пре тебе је било много позванијих који су о томе судили, једноставно ако имаш нешто против Мајора Гавриловића мораш то далеко озбиљније истражити. Било би ми драго да сад пронађеш грађу о њему, па да разјаснимо шта је заиста било.
Ове све ти говорим добронамерно, бавиш се послом у којем се свака реч одмерава, нарочито она изречена у јавности.
 
jovanovm":1eo32401 je napisao(la):
Ovog zadnjeg se grozim jer uvek ima neku politički pozadinu,
Zasto mora da ima uvek politicku pozadinu? Neki ljudi jednostavno mozda i jesu heroji, onako objektivno.

Inače, u školi su nama pričali da su svi poginuli, ali hajde, ja sam u školu išao 90tih, pričali su svašta...
Cek, ti si istoricar, profesionalni, a za ovaj slucaj oslanjas se na ono sto su ti pricali u osnovnoj ili srednjoj skoli? :lol: Pazi, bilo je dovoljno da potrosis 5 sekundi i otvoris relevantnu stranicu na wikipediji...ili, posto si istoricar (a ni wikipedija nije neki izvor - mada porazavajuce za skolske sisteme generalno, cesto pouzdaniji od pricanja ucitelja u osnovnim skolama) neku istorijsku enciklopediju koju sigurno imas pri ruci. :)
 
hazard":36k5a2lz je napisao(la):
Zasto mora da ima uvek politicku pozadinu?
Pa zato što svaki heroj ima neku svoju priču, a svaka priča ima svoju politiku. Čini mi se da "objektivno" može da postoji samo ako isključiš nekog ko tom nečemu može da se protivi...

Nurko7000":36k5a2lz je napisao(la):
Смета ми кад млади историчари, а ти ваљда то јеси, олако ниподаштавау историјске личности,
Oprosti, ali apsolutno ne vidim zašto bi jedna vojna figura, major u srpskoj kraljevskoj vojsci zasluživao moje poštovanje. Ja čoveka nisam poznavao - možda je bio heroj, ali je tukao ženu? To ne mogu da znam, i apsolutno me ne interesuje on kao ličnost. Ono što je interesantno (a mislim da to jesam pozvan da komentarišem) je način na koji njegov lik figurira u našem kolektivnom sećanju, svakodnevnom razgovoru.

Пре тебе је било много позванијих који су о томе судили, једноставно ако имаш нешто против Мајора Гавриловића мораш то далеко озбиљније истражити.
Kao što rekoh, protiv njega nemam ništa.

hazard":36k5a2lz je napisao(la):
Cek, ti si istoricar, profesionalni, a za ovaj slucaj oslanjas se na ono sto su ti pricali u osnovnoj ili srednjoj skoli?
Taj komentar, opet, govori o tome kako se ti taj čovek shvata danas u kolektivnom sećanju, a ne o onome šta je stvarno bilo. Mnogo je važnije to što se priča maloj deci u školi (i slike koje padaju na um kada čovek vidi ime ulice na karti) nego kako se dogodio sam slučaj. Verovao sam kad sam bio malo dete u osnovnoj školi - tad nas nisu učili da kritički razmišljamo.

Moj komentar nije bio ozbiljan, već kafanski, pa je i naveden kao nešto što sam načuo - kao interesantan podatak koji ne mora biti tačan, ali pokazuje potencijal da se imena važnih prostora u gradu sagledaju iz druge perspektive. U tom smislu pokazuje problematiku nazivanja ulica po samim istorijskim ličnostima kao jednu praksu koja može izazvati konflikt... posebno kad su u pitanju vojne ličnosti.

EDIT: nepismenost
 
jovanovm":2egsnkph je napisao(la):
Oprosti, ali apsolutno ne vidim zašto bi jedna vojna figura, major u srpskoj kraljevskoj vojsci zasluživao moje poštovanje. Ja čoveka nisam poznavao - možda je bio heroj, ali je tukao ženu?
Заиста, зашто би историчари имали неутралан став. Само ти "историчаре" ђоном, гази по ликовима.
 
jovanovm":1d5henvt je napisao(la):
Inače, u školi su nama pričali da su svi poginuli, ali hajde, ja sam u školu išao 90tih, pričali su svašta...
Pitam se kako bi istoričari koji pišu ovako nešto rekli na gledanje bitke na Kadinjači kao "ceo Radnički bataljon izginuo, svi do jednog, a Tito izvukao guzicu"..
 
@Nurko7000
Koga ja gazim đonom, čoveče?! Alo?! Smanji malo doživljaj. Imam li ja pravo na lično mišljenje? Nije ovo naučni skup, zaboga. Hoćeš li stvarno listu primera zašto se mi istoričari slažemo nekih 30 godina već da je nemoguće da budemo objektivni (što neki govore još od pre Rankea)? Ccccc Ja se bar ne stidim svojih političkih stavova, i kažem šta mislim, zašto mislim, kako mislim. Ja bih se više čuvao tih što su "objektivni" - kod njih se ne zna šta skrivaju.

@medjutim
Upravo tako, nadam se, u doba titoizma. :)
 
jovanovm":cc8zr84i je napisao(la):
Taj lik major Gavrilović, koji je "branio" grad 1915. ("vaš puk je izbrisan, itd itd) je umro prirodnom smrću 50tih godina u Beogradu. :)
Хм, да баш си био нежан према њему.
Мајора Гавриловића си ословио са "Тај лик", "бранио" ставио под наводнике (нисам сигуран да ли мислиш на целокупну одбрану Београда или само да је он пиз... ) и ладно слагао да је умро 50тих у Београду (према википедији умро је у Немачком заробљеништву 1945). Ја сам искрено згрожен, тим више што си човек из струке, недавно магистрирао. Заиста морам да кажем, дубоко си ме разочарао.
 
medjutim":2ol18m9w je napisao(la):
Pitam se kako bi istoričari koji pišu ovako nešto rekli na gledanje bitke na Kadinjači kao "ceo Radnički bataljon izginuo, svi do jednog, a Tito izvukao guzicu"..
A i nije izginuo ceo Radnički bataljon, jedan broj boraca je preživeo rat i bio le "diskretno" sklanjan u stranu na raznim proslavama posle rata.

Nedavno sam pročitao i zanimljivu priču o Franji Kluzu i odnosu ondašnjih istoričara pema njemu.
Iako je posle rata proglašen za narodnog heroja, što je njegovo ime davano firmama, školama, nagradama, kasarnama, raznim ustanovama, površni istoričari su mesto na kojem mu je podignut spomenik u Omišu, koji je postavljen blizu uvale u koju je pao i potonuo njegov Spitfajer 1944 godine, proglasili za njegov grob. Tek tamo 1970-tih je neko provalio da je Kluz sahranjen na Britanskom vojnom groblju u Beogradu, na grobu je britanski spomenik, a na spomeniku je uklesan RAF-ov čin. Samo su Britanci moglii tu da ga sahrane, Nastavili su da ga slave, ali zbog svoje bruke mu nikad nisu odali poštu na pravom grobu.

Poenta je - istoričari imaju pravo da kritički analiziraju rad svojih prethodnika.
 
@Nurko7000
Moj posao da budem nežan prema nekome? Oprosti, Nurko, ako ne delim tvoju ljubav prema kraljevini Srbiji i njenom vojnom činu, i istoriji koju je neko drugi napisao za mene. Što se materijalne greške tiče, ja sam izvestio ono što sam čuo, upravo sa podacima kakve sam čuo, i naveo osobu od koje sam to čuo - nisam slagao nikoga, ni "ladno" ni "toplo". Šta piše u Vikipediji je već druga stvar (o tome ti jesi slagao, jer si nepravilno preneo izvor). Tamo piše da je čovek umro u Beogradu 1945. Od izvora tog članka su navedena samo dva - knjiga o vojvodi Radomiru Putniku koja je objavljena pre 25 godina i sajt koji vise ne radi. S obzirom da se autor te prve knjige, Savo Skoko nije bavio istorijom Jugoslavije posle 2. sv. rata (sve njegove knjige su o balkanskim ratovima i 1. sv. ratu), trebalo bi pogledati odakle je on dobavio taj podatak o 1945.

Da li vas stvarno zanima ovo? Mene ne, mislim da je nevažno kada je čovek umro, već to da se njegova smrt desila posle bitke. Zašto?

Već smo spominjali da je poenta te priče da se đacima predstavlja kao činjenica da je ulica dobila ime po čoveku jer je tada poginuo, zajedno sa svim braniocima Beograda. Taj podatak očigledno nije tačan. Slažem se da postoji materijalna greška u godini koju sam predstavio, te izvinite, dragi forumaši, ako ste pretpostavili da podatak predstavljam kao išta više od anegdote koju mi je neko ispričao. Ipak, smatram da je ova druga materijalna greška mnogo važnija. Poenta celog posta je bila činjenica da upravo zbog načina na koji se dodeljuju imena ulicama dolazi do određene idealizacije istorijskih ličnosti koju su samo to - ljudi (oko toga je bio komentar o hipotetičkoj tuči žene). Mislim da ulica branilaca Beograda bi bila mnogo lepše ime, jer bi u njoj bili uključeni svi oni koji su grad, sebe, i svoje najmilije branili od tog problema. Takođe, mislim da je glupo ne postaviti bar jednu info tablu o procesu totalnog rata u Srbiji (po čemu je 1. svetski rat poznat). Kao što vidiš, u pitanju onda nije herojizacija, već komemoracija... :)

I nije baš skoro, prijatelju...dve godine.. i ovaj doktorat se odužio. :( Spava mi se, a moram još da pišem noćas... kuku lele. :)
 
jovanovm":3ar4wo9t je napisao(la):
Već smo spominjali da je poenta te priče da se đacima predstavlja kao činjenica da je ulica dobila ime po čoveku jer je tada poginuo, zajedno sa svim braniocima Beograda. Taj podatak očigledno nije tačan.
Ti isti đaci posle čitaju za lektiru Vreme Smrti, u čijem mislim četvrtom delu Šunto Zlatiborac spasava teško ranjenog majora Gavrilovića koji ga psuje..

jovanovm":3ar4wo9t je napisao(la):
Poenta celog posta je bila činjenica da upravo zbog načina na koji se dodeljuju imena ulicama dolazi do određene idealizacije istorijskih ličnosti koju su samo to - ljudi (oko toga je bio komentar o hipotetičkoj tuči žene).
Činjenica, ali to stoji za sve ljude, i najveći razlog za idealizaciju jeste davanje imena mnogih ulica po svima koji su metak opalili prema Nemcima, ili su bili na partijskim sastancima pre 1937, nezavisno od toga kakvi su inače bili. A posle toga je jednom izvučeno iz ravnoteže klatno samo išlo iz krajnosti u krajnost..

jovanovm":3ar4wo9t je napisao(la):
Mislim da ulica branilaca Beograda bi bila mnogo lepše ime, jer bi u njoj bili uključeni svi oni koji su grad, sebe, i svoje najmilije branili od tog problema.
Nema razloga da ne postoje i ta ulica i ulica Majora Gavrilovića.

jovanovm":3ar4wo9t je napisao(la):
Takođe, mislim da je glupo ne postaviti bar jednu info tablu o procesu totalnog rata u Srbiji (po čemu je 1. svetski rat poznat).
To je posao za muzeje, koje kao da nemamo.

Ja odavno kukam za muzejom bombardovanja Beograda. Da krenemo unazad, 1999, 1944, 1941, 1915.. imalo bi mnogo šta da se pokaže..
 
medjutim":3e60xpvd je napisao(la):
jovanovm":3e60xpvd je napisao(la):
Već smo spominjali da je poenta te priče da se đacima predstavlja kao činjenica da je ulica dobila ime po čoveku jer je tada poginuo, zajedno sa svim braniocima Beograda. Taj podatak očigledno nije tačan.
Ti isti đaci posle čitaju za lektiru Vreme Smrti, u čijem mislim četvrtom delu Šunto Zlatiborac spasava teško ranjenog majora Gavrilovića koji ga psuje..
Ma naravno, i svih dvoje učenika koji pročitaju lektiru, ako stignu do kraja, sigurno će povezati događaj iz knjige sa onime što su učili iz istorije (a to je da su svi oni poginuli u odbrani Beograda - čast izuzetnim profesorima koji se ne drže knjige), i naravno da će dati primat romanu u odnosu na udžbenik.
Ja odavno kukam za muzejom bombardovanja Beograda. Da krenemo unazad, 1999, 1944, 1941, 1915.. imalo bi mnogo šta da se pokaže..
Branka Prpa je radila vrlo zanimljivu izložbu u Arhivu na temu Beograda kroz ratove, ali iz perspektive običnih građana koji su stalno stradali, između ostalog u bombardovanjima - naravno da je ona smenjena sa te pozicije.
 
medjutim":4l6tmeg5 je napisao(la):
Ja odavno kukam za muzejom bombardovanja Beograda. Da krenemo unazad, 1999, 1944, 1941, 1915.. imalo bi mnogo šta da se pokaže..
Može! Prvo bi bilo u 15. veku, za vreme prve opsade Beograda... Bio bi sjajan muzej!

A posle toga je jednom izvučeno iz ravnoteže klatno samo išlo iz krajnosti u krajnost..
Hm, pa sad... davana su svakakva imena ulicama u prošlosti, i pre Tita... ipak moraš priznati da to nije njihov izum! No, hajmo onda da vratimo klatno u sredinu! :)

Nema razloga da ne postoje i ta ulica i ulica Majora Gavrilovića.
U redu, ne bih se borio oko ovoga - ja mislim da ima mnogo zaslužnijih ljudi, koji se nisu borili u vojsci, ali prihvatam i cenim da svako (za sada) nije pacifista. :) Doduše mislim da je ulici Branilaca Beograda upravo mesto na Savskoj obali (da se vratimo na temu), mnogo više nego samom Gavriloviću - između ostalog jer su branioci Beograda tu poginuli, a Gavrilović, ipak, nije.
 
Ne svidja mi se sto samo govorite o spomenicima vojskovodjama i ljudima vezanim za rat - zar srbija i beograd nemaju knjizevnike, umjetnike, sportiste ?

Moj savjet je to :)
 
1417503_Spomenik_Tesla_s.jpg


Понедељак, 25. октобар 2010.

Постављена нова плоча на споменик Николи Тесли

На споменик Николи Тесли у Булевару краља Александра, испред зграде Електротехничког факултета, данас је постављена нова плоча са именом и датумом рођења нашег истакнутог научника, направљена од материјала који се не може претопити.
Плоча, која је визуелно идентична претходној, направљена је од материјала познатог као „хладна бронза”, који се не може претапати нити користити као секундарна сировина, истакла је за Беоинфо секретарка за културу града Београда Ивана Авжнер.

– Надамо се да ће онемогућавање коришћења плоче за секундарне сировине спречити њену крађу, јер су у последње две године са овог споменика украдени и оригинал и копија плоче. Њена израда коштала је око 80.000 динара, док је пре две године за изливање копије на месту украденог оригинала издвојено 93.000 динара. Осим што се надамо да ћемо плочама од овог материјала спречити крађу, њихово прављење је и знатно јефтиније, па ћемо настојати да све плоче које се убудуће буду постављале буду од истог материјала – навела је Авжнерова.

Поред плоче на споменику Тесли, у мају ове године украдени су фигура дечака са Чукур-чесме и шест голубова са фонтане „Буђење” на Калемегдану, подсетила је градска секретарка за културу.

– Обнова фигуре дечака почела је у септембру, а рок за завршетак је крај ове године, па се њено поновно постављање очекује почетком следеће, док се за голубове са фонтане и даље обављају процене потребних радова – најавила је Авжнерова.

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1417471
 
Vrh