Šta je novo?

Spoljna Magistralna Tangenta (SMT), Most preko Ade Huje

@Lika14 aha, ok qvotovao si od Nikolina post pa mi nije bilo jasno.

Ja pustam i pesake i automobile, a mogu ti reci da i drugi automobili mene pustaju, a ovo za znak cu danas da prijavim beokomu da vidimo da li je namerno skinut ili je "nestao" pa ga nikad nisu ponovo postavili.
 
operic":h2yqr5q1 je napisao(la):
Ok, puštate kola po staroj navici... A jel puštate pešake koji se kreću trotoarom kružnog puta i onda prelaze taj tu deo koji je nekada imao znak za pešački prelaz i prelaz dok to sve nije ukradeno i izbledelo?
Apsolutno netačno! Nikada tu nije bilo ni znaka, ni pešačkog...pravac kretanja pešaka je OKO KRUZNOG TOKA. Najbolje da su na svu muku i neuslovnost tog izlaza/ulaza tu nadzogerili pešački

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 
Kada je zavrseno naselje i saobracajnice, znak je bio postavljen, a uklonjen je ili polomljen vrlo brzo. Iskreno, nisam video tragove lomljenja, ali znam za period, jer je snajka vozila casove sa instruktorom i u kruznom toku joj je instruktor rekao da stane da propusti kola koja ulaze sa Kruznog puta. Posle me je zvala da pita otkud je to tako. Po tome znam da je prva polovina 2014.
Uradjeni su i "oboreni ivicnjaci" i asfaltirano ostrvo izmedju ulaza i izlaza u kruzni tok (obelezio sam na slici), ali nikad nije obelezen pesacki prelaz (zebra) i nije postavljan znak za pesacki prelaz. Iako je to ocigledno bilo u planu, postalo im je vrlo brzo jasno da je to veliki problem za one koji skrecu levo da udju u naselje. Stalno je prisutna nelagoda pri skretanju :) .

Ostala 3 ulaza imaju trougao.


Jednom sam, dok je trajao uvidjaj posle sudara, pitao saobracajca za to skretanje, cisto da proverim kako oni stoje sa znanjem. Saobracajac mi je rekao, citiram "Ko je u kruznom toku, uvek ima prvenstvo". Onda sam mu ja pokazao da iz pravca Kruznog puta nema znaka za ustupanje prvenstva. A on nastavi: "e onda ne znam" :) Ukljuci se njegov kolega i rece kako je ispravno. Tako da, medju saobracajnom policijom je 50:50 :) zbog toga sam i poceo ovu temu o nepoznavanju propisa.
Ja sam to pravilo naucio iz jednog kviza na lokalnom radiju devedetih u Gornjem Milanovcu. Nagrada za tacan odgovor je bila muzicka zelja i od 30tak slusalaca, nijedan nije znao odgovor :) posto tek na kraju kazu sta je tacno. Tad jos nisam polagao voznju, ali mi je dotad bilo poznato pravilo "ko je u kruznom toku, taj je glavni". Cak su bila ponudjena 3 odgovora, gde je jedan glasio da je "ragulisano znakovima". Ali tada u Gornjem Milanovcu nije postojao nijedan kruzni tok. Kad je napravljen prvi, posle desetak godina, ljudi su vozili kroz njega neko levo, neko desno :o Moja majka je jednom trebalo da skrene u prvu ulicu desno, ali joj je bilo cudno da je toliko jednostavno, pa je obisla ceo krug levo :shock:
 
Svasta se vidja u ovom kruznom toku u Stepi, neretko ljudi driftuju, staju u sred sa ukljucena sva 4 pokazivaca, vidjao sam cak i ljude koji ulaze u suprotni smer (nalevo krug :lol: )

To sto je neko polomio znak po meni ne znaci da treba voziti kao manijak, doduse u Beogradu mahom vazi pravilo da nema pravila. Vazi pravilo jaceg, bahatijeg ili ludjeg...
Najbolje usporiti, to sto je neko u pravu nista ne znaci. Dobar deo ljudi uopste ne zna pravila, ponasaju se kao da su sami na putu. To je nazalost nasa realnost.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=888608#p888608:3dko66jh je napisao(la):
Aleks@ » 11 Oct 2021 01:18 pm[/url]":3dko66jh]
operic":3dko66jh je napisao(la):
Ok, puštate kola po staroj navici... A jel puštate pešake koji se kreću trotoarom kružnog puta i onda prelaze taj tu deo koji je nekada imao znak za pešački prelaz i prelaz dok to sve nije ukradeno i izbledelo?
Apsolutno netačno! Nikada tu nije bilo ni znaka, ni pešačkog...pravac kretanja pešaka je OKO KRUZNOG TOKA. Najbolje da su na svu muku i neuslovnost tog izlaza/ulaza tu nadzogerili pešački

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
meni se čini da je pešački izbledeo.

dakle tvoj predlog umesto ovog:




je ovo:



?
 
Svejedno I da jeste i da nije, pitam da li propuštate pešake.
Mislim da bez obzira na postojanje pešačkog pešaci na takvim mestima (raskrsnica bez prelaza ili skretanje na bočni put) imaju prednost.
 
Ako si to pitanje zamislio kao anketu, ja propustam. Da li su pesaci u prekrsaju - jesu. Mozda nekad treba biti i fer. Ja tuda ne prolazim kao pesak iz razloga sto zivim u zgradi najblizoj kruznom toku, pa ili idem na jednu ili na drugu stranu, ali sam par puta prosao tuda za ovih 8 godina. Na Google-u sam izmerio da je 27m najbliza putanja, a 142 okolo. Nije to sad kilometar dalje, ali nije ni 115m onako uzgred. Ali ako se Save Maskovica prelazi bukvalno gde god, nekako ovo dodje kao manji prekrsaj iako je isti.



Malo apsurdno deluje da je ovo najbliza propisna putanja. Ona je oko 48m i 2 puta se prelazi put van pesackog, ali propisno, jer je sa jedne strane pesacki prelaz udaljen 205m, a sa druge 260m. U tom slucaju, zdrav razum i logika daju prednost onoj nepropisnoj putanji od 27m

windows screen capture

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=888732#p888732:268exifq je napisao(la):
operic » Pon Okt 11, 2021 9:15 pm[/url]":268exifq]
Mislim da bez obzira na postojanje pešačkog pešaci na takvim mestima (raskrsnica bez prelaza ili skretanje na bočni put) imaju prednost.
Imaju pravo prelaza, ali nemaju prednost u odnosu na vozila i to je kljucna razlika u odnosu na pesacki prelaz. Duznost pesaka je da propusti vozila, bez da im ometa kretanje.
Ovo sto pominjes vazi za ulicu ispod, gde ne postoji pesacki prelaz, ali kod kruznog toka to nije slucaj, jer postoji pesacki prelaz kojim moze da se predje, kao na slikama gore.
 
ako pogledaš član 99 videćeš da moraju da propuste pešake:

"Vozač koji skreće na bočni put na čijem ulazu ne postoji pešački prelaz dužan je da propusti pešake koji su već stupili ili stupaju na kolovoz."

pod uslovom da ovo može da se okarakteriše kao bočni put. ja u zakonu ne nađoh definiciju bočnog puta. pretpostavljam onda da se misli na bilo koju ulicu koja se seče sa dotadašnjom.

nađoh i ovde: https://www.autoskolapavlin.com/vozacki ... ostupajte/
situacija 5: "Prekid trotoara koji nije obeležen pešačkom zebrom je mesto gde se pešaci moraju propustiti."
 
Bez obzira da li je bocno skretanje ili pravac, pesaku je zabranjeno da predje ulicu, ukoliko ima pesacki prelaz blizi od 100m.

Na drugoj mojoj slici u preth. postu, pesak sme da predje Kruzni put vozdovacki, kada se uveri da nema vozila. U isto vreme, vozac nije obavezan da propusti pesaka kao na pesackom prelazu, da se zaustavi, ne remeti mu ritam kretanja itd. ali ne sme ni da ga udari, sto je i logicno, odnosno mora da ga propusti da predje ulicu do kraja. Ako sam se ja, kao pesak, uverio da nema vozila, a ti, kao vozac, izleteo iza krivine od recimo trosarine i udario u mene, to bi se tretiralo da voznju nisi prilagodio uslovima na putu. To je ono kad se vozac uhvati 50 na sat kao pijan plota, pa kroz parking izmedju zgrada vozi 50.

Pri bocnom skretanju, kada pesacki prelaz nije blizi od 100, pesak sme da predje ulicu, ali ne bas pod uslovima kao na pesackom. Ali mogucnost da se uveri da nema vozila, gotovo da ne postoji, zato je taj slucaj naglasen u zakonu. Ne postoji jasna definicija bocnog skretanja, ali je to nesto kao na slici. Cesto prelazim tu ulicu. U "plavoj" situaciji, mogu da se okrenem i pogledam, pa imam vise sanse da ugledam auto, ali u "crvenoj" cesto nemam nikakve. Mogu da se okrenem i vidim da nema nikoga, ali dok predjem pola ulicice, auto je vec naisao i krenuo da skrene.. Taj slucaj je postao popularan u poslednje vreme, otkad se radi raskrsnica, pa se ide na onu precicu, o kojoj smo pisali. Propuste me vozaci, a i ja njih. :) Malo je zeznuto kad neko pozuri da skrene, pre kola koja idu odozdo.

 
Čini li mi se to da su skratili gelender koji štrči na budući trotoar?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=889464#p889464:167c6gy6 je napisao(la):
perovicp » Čet Okt 14, 2021 11:22 am[/url]":167c6gy6]Čini li mi se to da su skratili gelender koji štrči na budući trotoar?

Opticka varka.. Ova ograda koja stoji "ispred" gelendera je na nekadasnjem parkingu panorame, nekih metar i po uvuceno u odnosu na parcelu na kojoj ce biti trotoar...
 
Izvor: Beobuild.rs

Usvojeno rešenje mosta kod Ade Huje
most-preko-ade-huje-vs-01-03bm.jpg

Rokovi za početak izgradnje mosta kod Ade Huje pomeraju se godinama, još otkako je ovaj most uvršten u Generalni urbanistički plan 2003. godine. Iako je poslednja najava početka gradnje bila za ovu godinu, to se ipak neće desiti. Kada bi stvarno izgradnja mogla da počne još nije poznato, ali je nakon tenderske procedure i izbora projektanta završena izrada idejnog projekta sa studijom opravdanosti za most preko Dunava kod Ade Huje, za koji je u međuvremenu pribavljen i pozitivan izveštaj revizione komisije nadležnog ministarstva. Izborom između nekoliko varijanti odabran je izgled budućeg mosta kod Ade Huje, dela Spoljne magistralne tangente i jednog od najdužih mostova na čitavom toku Dunava.

Celu vest kao i vise 3D prikaza i preseka mosta mozete videti u vesti na prvoj strani sajta ili na linku https://beobuild.rs/usvojeno-re%C5%A1en ... p3020.html
 
Ja bih samo ovakve mostove gradio i to što više...koji će nam ku*ac neki na oko lepi mostovi, daj samo da bude funkcionalno i da se što više rasterete saobraćajnice.

Na Dunavu fale još najmanje 2 mosta /bez ovoga/, na Savi možda još isto 2
 
Имајући у виду да се ради о мосту који представља улазни правац у град (Панчевачки пут, Смедеревски пут и Е75), можда се требала размотрити архитектонски атрактивнија варијанта, али је цена превагнула.

Ово је заиста непоштено. Да је изабрана нека од тих "атрактивнијих" варијанти са кабловима одмах би настало опште пљување како се разбацују паре, како је то Мост преко Аде бр. 2, опет крађа... Вучићев (Весићев) пилон и сл.
 
мост к'о мост, битно је да је функционалан. лепи и функционални треба да буду мостови у центру града, а не транзитни на периферији

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890235#p890235:1nwrv4vo je napisao(la):
outsider » 16 Окт 2021, 19:48[/url]":1nwrv4vo]Tramvaj ništa?

то се и ја питам. колико знам, туда је планиран трамвај
 
Можда ће једну од 3 трака, по смеру, користити за трамвај.

А ако на мост гледамо као на победу човечанства против природе, сваки мост је прелеп.
 
Potpuni promašaj... Gde neki pilon, sajle ...? Mora li uvek samo socijala, najjeftinije rešenje i sl.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890259#p890259:1inxflwm je napisao(la):
Johnny04 » 16 Окт 2021 08:41 pm[/url]":1inxflwm]Potpuni promašaj... Gde neki pilon, sajle ...? Mora li uvek samo socijala, najjeftinije rešenje i sl.
Како сваки нови члан жели да покаже да има "јако" мишљење, а у ствари ....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890231#p890231:9x8kh4mn je napisao(la):
Whiplash » 16 Oct 2021 06:34 pm[/url]":9x8kh4mn]Ja bih samo ovakve mostove gradio i to što više...koji će nam ku*ac neki na oko lepi mostovi, daj samo da bude funkcionalno i da se što više rasterete saobraćajnice.

Na Dunavu fale još najmanje 2 mosta /bez ovoga/, na Savi možda još isto 2

Nisu loši ti jednostavni i funkcionalni mostovi ali ne trebaju baš svi da budu isti takvi.

Malo arhitekture nije na odmet.
 
Da ste čitali plan generalne regulacije šinskih sistema videli bi ste da su odustali od tramvaja preko mosta Ada Huja jer je planiran parnjak Pančevačkom mostu sa tramvajem.Tramvaj na Pančevačkom putu je izbačen ali je ubačen tramvaj na Zrenjaninskom putu sve do groblja Zbeg.
 
Save Maskovica, posadjeno drveće između traka... Samo, zašto stabla nisu u sredini, ima li neko ideju?
16a6eb10c9d2a8988e25bf744118f7be.jpg


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Vrh