Šta je novo?

SOUL 64 - Blok 64 - Novi Beograd

Prodaja kreće za 3 dana, a nema ponude samih stanova. Gradnja kreće tek za nekoliko meseci nakon što se sruši trenutno akitvni tržni centar. Na renderu drveće koje ne postoji niti će postojati. Zbijenost zgrada kao i u svakom drugom novijem projektu. Okolina planirana da bude gradilište sledećih 10 godina. Investitor projekta, kao i najbližeg projekta Airport Garden nema veze s gradnjom već je lice/biznis sa viškom kapitala.

Komentar je možda više za temu cene nekretnina, ali ovaj projekat mi deluje kao kruna bahatosti i lažnih obećanja, i jedan od onih koji se neće ostvariti.
 
Ako govorimo o sistemu grejanja (a možda i tople sanitarne vode) putem toplotne pumpe onda mislim da je najbolji individualni sistem vazduh-voda.
Kod sistema vazduh-voda, spoljnja jedinica izvlači toplotu vazduha i zagreva vodu u sistemu grejanja.
Spolnja jedinica je kao spoljnja jedinica klima uređaja, unutrašnja je kao bojler.
Sistem podnog grejanja putem cevi sa vodom je najekonomičniji u takvom sistemu.
Plaćaš struju po potrošnji, redovno servisiraš sistem i to je to.
 
Poslednja izmena:
Prošao sam ja ovih tema forumskih gomile...sada sam se uključio ne da bi "botovao" nego da bi od početka sa budućim komšijama sagledavao bitne teme ...a to je za ovakav projekat pre svega održavanje i sama eksploatacija.
Na izgradnju i sve teme tog tipa mi kao kupci nećemo uticati ali na kvalitet života hoćemo, možemo i moramo
Koji je razlog kupovine stanova u ovakvim i sl. projektima, a ne u nečemu tipa Belvile, ako je cilj novogradnja na NBG? Pitanje je generalnog tipa, a samo sam ovaj post uzeo da se nadovežem.
 
Mozda jer trenutno imas 2 do 3 stana u ponudi od 50-60 m2 sa cenom od blizu 4k po m2.
 
Koji je razlog kupovine stanova u ovakvim i sl. projektima, a ne u nečemu tipa Belvile, ako je cilj novogradnja na NBG? Pitanje je generalnog tipa, a samo sam ovaj post uzeo da se nadovežem.
Novogradnje su makar klasa iznad Belvilla.
Svi novi kompleksi imaju B energetske pasoše.
Bolju izolaciju, bolju stolariju, bolju keramiku, bolje organizovano održavanje.
Prva faza Bloka A i Savade su već iz vremena kad su investitori nametali firme za održavanje - u Belvillu to nije slučaj, stalno se svaðaju stanari na temu ko treba da radi održavanje.

Ako govorimo o sistemu grejanja (a možda i tople sanitarne vode) putem toplotne pumpe onda mislim da je najbolji individualni sistem vazduh-voda.
Kod sistema vazduh-voda, spoljnja jedinica izvlači toplotu vazduha i zagreva vodu u sistemu grejanja.
Spolnja jedinica je kao spoljnja jedinica klima uređaja, unutrašnja je kao bojler.
Sistem podnog grejanja putem cevi sa vodom je najekonomičniji u takvom sistemu.
Plaćaš struju po potrošnji, redovno servisiraš sistem i to je to.
Drago mi je da iskusan kolega sa foruma deli moju viziju vazduh-voda pumpi kao najoptimalnijeg rešenja u svakom smislu.
Nadam se u skorije vreme kompleksu na Novom Beogradu sa tim rešenjem za sve stanove.
 
Novogradnje su makar klasa iznad Belvilla.
Svi novi kompleksi imaju B energetske pasoše.
Bolju izolaciju, bolju stolariju, bolju keramiku, bolje organizovano održavanje.
Prva faza Bloka A i Savade su već iz vremena kad su investitori nametali firme za održavanje - u Belvillu to nije slučaj, stalno se svaðaju stanari na temu ko treba da radi održavanje.
Mislio sam na tip naselja, gde ipak koliko - toliko nisu zgrade nabijene jedna uz drugu, da 24/7 možeš da gledaš komšiju i obrnuto, kao da ste soba do sobe, a da vas deli stakleni zid, te da neki u takvom slučaju pribegavaju navlačenju zavesa radi privatnosti...​
 
Živeo sam u naselju Belville i slažem se da su novija naselja još bolje sagrađena i uređena.
Belville je bilo prvo naselje posle skoro dve decenije pauze u gradnji većih naselja.
Građen je po starom sistemu uz nekoliko manjih novijih dodataka.
Sagrađen je pre 13 godina tako da se dobro i drži koliko je već vremena prošlo.
U početku je naselje imalo održavanje nametnuto od investitora ali kako su godine prolazile otpor stanara plaćanju održavanja je bio sve veći iz nekih opravdanih ali i dosta neopravdanih razloga.
I zato je sada intenzitet održavanja zbog pojedinaca različit od zgrade do zgrade.
Pošto spadamo u vrlo nesložan narod i gde pojedinci uvek guraju neke svoje interese bojim se da će i u svakoj novijoj zgradi održavanje završiti tako kako je završilo i u Belville-u.
 
Poslednja izmena:
Toplotne pumpe vazduh - voda preporučujem za stanove i to obavezno sa podnim grejanjem (cevi kroz koje protiče voda).
Dok za kuće još efikasnija i bolja opcija je toplotna pumpa voda - voda. Kod tog sistema su uštede još veće.

Mada u zgradama nije loš sistem podnog grejanja priključenog na toplanu.
Investicija je mnogo jeftinija i održavanje je mnogo jeftinije, a ako imaš kalorimetar plaćaš po utrošku.
Ali ova opcija je po meni (na drugom mestu) između individualne toplotne pumpe (na prvom mestu) i zajedničke toplotne pumpe za celu zgradu (na četvrtom mestu).
Jer na treće mesto bi dao individualno grejanje na kotao na gas.

Toplotne pumpe na zapadu su jako zastupljene u sredinama gde nema gasne infrastrukture i kod ljudi koji žive u kućama i imaju na krovu sunčanu elektranu. Takvi ljudi masovno kupuju i električna vozila. Jer se njima investicija u sunčanu elektranu povrati u roku od 7 do 10 godina, a posle još 15 do 20 godina imaju besplatan izvor električne energije za domaćinsko, grejanje i prevoz.
 
Poslednja izmena:
Ko je investitor ?

Neko gore rece da airport garden gradi/investira neko ko nema veze sa gradjevinom sto nije istina, vecinski investitor je Gradina sa debelim iskustvom iza sebe...
 
Toplotne pumpe vazduh - voda preporučujem za stanove i to obavezno sa podnim grejanjem (cevi kroz koje protiče voda).
Dok za kuće još efikasnija i bolja opcija je toplotna pumpa voda - voda. Kod tog sistema su uštede još veće.

Mada u zgradama nije loš sistem podnog grejanja priključenog na toplanu.
Investicija je mnogo jeftinija i održavanje je mnogo jeftinije, a ako imaš kalorimetar plaćaš po utrošku.
Ali ova opcija je po meni (na drugom mestu) između individualne toplotne pumpe (na prvom mestu) i zajedničke toplotne pumpe za celu zgradu (na četvrtom mestu).
Jer na treće mesto bi dao individualno grejanje na kotao na gas.

Toplotne pumpe na zapadu su jako zastupljene u sredinama gde nema gasne infrastrukture i kod ljudi koji žive u kućama i imaju na krovu sunčanu elektranu. Takvi ljudi masovno kupuju i električna vozila. Jer se njima investicija u sunčanu elektranu povrati u roku od 7 do 10 godina, a posle još 15 do 20 godina imaju besplatan izvor električne energije za domaćinsko, grejanje i prevoz.
Sumirano:
1.Toplotne pumpe vazduh-voda (individualne)
2. Toplana sa kalorimetrom
3. Kotao na gas
 
Podno grejanje može biti i iz toplane.

U stanu se montira podstanica (ormaric u zidu) sa mešajućim ventilom i dodatnom pumpom.
Tako da iz toplotne podstanice zgrade (u podrumu) dolazi u stan voda 60 stepeni (kao za radijatore) i mešajući ventil u stanu tu temperaturo spušta mešanjem sa vodom iz cevi koje su u podu stana i tako se spušta temperaturu na 35 stepeni koliko u proseku treba da ima voda u sistemu podnog grejanja.

Ako se doda još i izmenjivač toplote u tu kućnu podstanicu može da se zagreva i hladna sanitarna voda. kada bi toplana radila i preko leta kao ponegde na zapadu tako bi bio rešen i problem tople sanitarne vode i mogao bi da se odstani klasičan električni bojler.

Na dovodnoj cevi u stan se postavi kalorimetar i onda može da se uvede i plaćanje po potrošnji.
Može li malo pojasnjenja šta je to kućna podstanica? Podno grejanje treba da ima temperaturu od 23-24 stepena, ako se spusti na 35 to je previše?
Kako da se tom pod stanicom resi sanitarna topla voda?
 
Ko je investitor ?

Neko gore rece da airport garden gradi/investira neko ko nema veze sa gradjevinom sto nije istina, vecinski investitor je Gradina sa debelim iskustvom iza sebe...
Sa sajta Soul 64:
"The BDS properties company is a member of the BDS Group..."
BDS = Borislav i Dragan Stanojlovic, "bizmismeni" iz RS.
Dalje, tata Google kaze: "Diplomirani veterinar iz Bijeljine Dragan Stanojlović, zahvaljući pomilovanju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, neće u zatvor iako je dokazano da je godinama utajivao porez i prikrio promet od najmanje osam miliona KM u svojim prodavnicama sportske opreme širom Republike Srpske. "

Valjda vam je dalje jasno ko stoji iza ove price.
 
Ja čim pročitam " Otkrivamo Vam novi koncept života" ospice dobijem. Kakav je to novi koncept? Spavaš danju a noću radiš? Ne razumem voleo bih kada bi neki agent to dodatno pojasnio kada ih pitam.
Rekao bih da uvode novi koncept "Reality Zadruga Living". Ova tri premijum cira od zgrada ce biti pravi rijaliti za stanare iz ne-premijum zgrada, gde ce sa svojih terasa moci da uzivaju u svakodnevnim dogodovstinama svojih premijum komsija.
 
Ja ne verujem u ovu priču, najiskrenije... Iako mi se "onako" sviđa do sada viđeno

Dva su glavna razloga, na iskustvima ostalih "premijum" projekata iza koje su stajali ljudi bliski vlasti, koji imaju razvijene biznise u totalno drugim granama.
Jedan: Njihov jedini motiv jeste profit i apsolutno ništa drugo. Da razjasnimo, kada je nekom primarni fokus građevina, taj neko ima i one "profesionalne" strane. Osim, naravno profita na visokom prvom mestu, svakog profesionalno nešto vuče pa se dosta interesuje za taj projekat. Ovde toga apsolutno nema, sve je na glavnom izvođaču koji radi za investitora kome je samo i apsolutno samo stalo do profita i ničega drugog.
Dva: Ljudi kojima trenutno niko ništa ne može. Upliv sa vrhom politike dovodi do situacije da su takvi ljudi nedodirljivi i nemaju nikakve posledice ma šta god napravili na kraju. Dobijaju super lokacije, odrade marketing, zgrnu ogromnu lovu (koju ogromnim delom vrate partiji) i ćao....
 
@BataDz
Baš tako.
Ljudi zgrnuli pare na jednoj strani hoće da ih obrnu još jednom u gradnji - to nisu ljudi koji su ušli u gradnju da bi u gradnji i ostali.
Zdrave priče su po pravilu kad se sportisti okrenu gradnji, karijera im relativno kratko traje, pa u gradnju ulaze da bi razvili novu karijeru.
Ima naravno i biznismena koji se okrenu gradnji i u gradnji ostanu (npr. Chipsari), ali za prvu priču treba biti skeptičan.
 
Sa sajta Soul 64:
"The BDS properties company is a member of the BDS Group..."
BDS = Borislav i Dragan Stanojlovic, "bizmismeni" iz RS.
Dalje, tata Google kaze: "Diplomirani veterinar iz Bijeljine Dragan Stanojlović, zahvaljući pomilovanju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, neće u zatvor iako je dokazano da je godinama utajivao porez i prikrio promet od najmanje osam miliona KM u svojim prodavnicama sportske opreme širom Republike Srpske. "

Valjda vam je dalje jasno ko stoji iza ove price.
Mislim da je to ekipa iz sport vision-a, ako je to plac roda/idea.
 
Pozdrav svima,

Molim Vas za objasnjenje šta znači “Prodajni dan”?

Pokušala sam preko telefona da dobijem više informacija ali bezuspešno. Nisam sigurna da li neće da daju informacije o gradnji i cenama preko telefona ili oni stvarno to ne znaju.
 
@SredaBGPG
Prodajni dan je momenat kad može da se rezerviše stan kod njih - rezervacija košta 3000e, overa ugovora je u proleće i prva rata od 10% je u Junu.
Nešto ne znaju, nešto neće da kažu, Prelistajte temu, piše par strana iza šta sve ne znaju.
(Ne znaju dosta toga)
 
Par dodatnih informacija na ono sto je vec napisano:
- I faza su zgrade koje su naspram The One-a (na renderu izgleda kao jedna zgrada a ima 3 ulaza/lamele), jedna od dve zgrade paralelno sa Obrigada (2 lamele) i jednu 'premium' zgradu (najblizu navedenim zgradama)
- pustaju malo manje od pola stanova iz I faze sada u petak, tzv prodajni dan je u stvari par dana vec potpuno popunjenih terminima za sastanke gde ce vaziti 'promo' cene (3000-3800)
- okvirni datumi za za zavrsetak II, III i IV fazu se ne znaju

Da ne komentarisem cenovnu politiku i ocekivanja da ce nakon licitacije za vikend biti u poziciji da dizu cene, najvece mi je razocarenje da pominju 3 ili 4 faze za ono sto se nalazi na renderu gde je moguce i da poslednja faza zavisi od Rode (sto znaci min 10god gradiliste). Ocekivao sam mnogo bolje od ovoga kako planiraju...al' render mi bar nije los :)
 
"novi koncept života" hahaha - valjda su se preložili svojom kupljenom diplomom ili kursom za marketing - ako hoće da istaknu neki novi koncept to može biti samo novi koncept naselja ili zgrade itd.
Jesu zaista preterali sa šumom umesto FOB-a i IMT-a, ali ruku na srce ne naslanjaju se direktno na Jurija Gagarina - između SOUL-a i Jurija Gagarina su dve parcele sa dosta zelenila, valjda Vrtić i Medicina Rada.

Šta su mi još rekli:
Grejanje je na toplane.
U premimum objektu (sredina fasadna cigla) će biti podno grejanje - nisu umeli da objasne iz kog izvora energije je podno grejanje, što je nedopustivo, tim pre što to prodaju za 200e skuplje.
Evo na šta mislim kad kažem nisu umeli da objasne podno grejanje:
Podno grejanje je niskotemperaturno grejanje (ili elektro folila ili toplotna pumpa)
Podno je niskotemperaturno - da se neko ne bi opekao ako ide bos, temperatura vode za radijatore ide do 65c - što znači da voda iz toplana nije pogodna za podno grejanje.
To dalje znači da im za podno grejanje u premiumu preostaju ili elektro folije ili toplotne pumpe.
Da kojim slučajem imaju toplotne pumpe kao najsavremeniji vid grejanja/hlađenja premiuma hvalili bi se time samo tako.
Iz činjenice da ne ističu toplotne pumpe - izvlačim zaključak da NEMAJU Toplotne pumpe.
Preostaje jedino mogučnost da je podno grejanje na elektro folije - a za njih je jako skupa struja u eksploataciji.

Sada će mnogi reći, šta nekog ko plaća 3500eur za 1 m2 briga koliki su mesečni računi, cena struje itd. ?
Nekoga ko ima stabilne prihode i hoće tu da živi nije briga - programera sa platom od 4000e verovatno nije briga, ali nekoga ko hoće to da izdaje ili je novac nasledio ili je prodao Bitcoine ili šta već jeste briga za iznos mesečnih režija.
I osobu sa velikim mesečnim prihodima je možda briga ili bar treba da je briga za životnu sredinu (manja potrošnja=mаnje zagađenje) jer ćemo se ovim tempom pogušiti.
Krajnje je vreme da toplotne pumpe postanu minimum ekološkog standarda.
"novi koncept života" hahaha - valjda su se preložili svojom kupljenom diplomom ili kursom za marketing - ako hoće da istaknu neki novi koncept to može biti samo novi koncept naselja ili zgrade itd.
Jesu zaista preterali sa šumom umesto FOB-a i IMT-a, ali ruku na srce ne naslanjaju se direktno na Jurija Gagarina - između SOUL-a i Jurija Gagarina su dve parcele sa dosta zelenila, valjda Vrtić i Medicina Rada.

Šta su mi još rekli:
Grejanje je na toplane.
U premimum objektu (sredina fasadna cigla) će biti podno grejanje - nisu umeli da objasne iz kog izvora energije je podno grejanje, što je nedopustivo, tim pre što to prodaju za 200e skuplje.
Evo na šta mislim kad kažem nisu umeli da objasne podno grejanje:
Podno grejanje je niskotemperaturno grejanje (ili elektro folila ili toplotna pumpa)
Podno je niskotemperaturno - da se neko ne bi opekao ako ide bos, temperatura vode za radijatore ide do 65c - što znači da voda iz toplana nije pogodna za podno grejanje.
To dalje znači da im za podno grejanje u premiumu preostaju ili elektro folije ili toplotne pumpe.
Da kojim slučajem imaju toplotne pumpe kao najsavremeniji vid grejanja/hlađenja premiuma hvalili bi se time samo tako.
Iz činjenice da ne ističu toplotne pumpe - izvlačim zaključak da NEMAJU Toplotne pumpe.
Preostaje jedino mogučnost da je podno grejanje na elektro folije - a za njih je jako skupa struja u eksploataciji.

Sada će mnogi reći, šta nekog ko plaća 3500eur za 1 m2 briga koliki su mesečni računi, cena struje itd. ?
Nekoga ko ima stabilne prihode i hoće tu da živi nije briga - programera sa platom od 4000e verovatno nije briga, ali nekoga ko hoće to da izdaje ili je novac nasledio ili je prodao Bitcoine ili šta već jeste briga za iznos mesečnih režija.
I osobu sa velikim mesečnim prihodima je možda briga ili bar treba da je briga za životnu sredinu (manja potrošnja=mаnje zagađenje) jer ćemo se ovim tempom pogušiti.
Krajnje je vreme da toplotne pumpe postanu minimum ekološkog standarda.

Apsolutno se slazem kad su u pitanju toplotne pumpe . U mnogim zemljama na zapadu je to standard vec dugi niz godina, posebno kad su u pitanju stambene zgrade se taj sistem vazduh voda istakao kao najbolji za odrzavanje i regulisanje pojedinacnih obaveza . Vec neko vreme trazim dvosoban stan ( oko 50m2 ) za investiciju u nekom kompleksu i aktivno istražujem sta se nudi na trzistu, zapažanje mi je da ne postoji stambeni kompleks sa takvim sistemom za sve stanove , video sam da Novi Dorcol u drugoj fazi to nudi za premium stanove ( penthouse cija je cena skuplja 600-700eur po m2 ) ali samo za njih dok je centralno grejanje za ostale stanove , istrazivao sam iz kog razloga se pravi takva razlika medju kupcima i dosao do zakljucka da je taj sistem dosta skuplji , pogotovo na manje kvadrature i da iz tog razloga investitori izbegavaju da to pruže i gledaju da uštede . Mnoge je briga ali zaista bi i iz ekoloških razloga bilo lepo da neko napravi takav kompleks a za mene kao kupca da imam stan sa jako niskim mesecnim racunima.
 
Naravno da je skuplji. Sistem centrlanog grejanja preko toplana + split sistem košta oko 50-60 eur/m2, dok sistem sa toplotnom pumpom košta od 120-200 eur/m2 , zavisno šta se sve kači na toplotnu pumpu (podno grejanje, plafonsko hlađenje, fan-coil, priprema sanitaren tople vode...).
Često se u zgradama koje nisu na toplanama, ili nemaju gas, u većim stanovima predvidi toplotna pumpa, a u manjim elektro kotao + split.
 
Naravno da je skuplji. Sistem centrlanog grejanja preko toplana + split sistem košta oko 50-60 eur/m2, dok sistem sa toplotnom pumpom košta od 120-200 eur/m2 , zavisno šta se sve kači na toplotnu pumpu (podno grejanje, plafonsko hlađenje, fan-coil, priprema sanitaren tople vode...).
Često se u zgradama koje nisu na toplanama, ili nemaju gas, u većim stanovima predvidi toplotna pumpa, a u manjim elektro kotao + split.
Pretpostavljam da je to velika razlika za investitore u Srbiji , medjutim nije mi jasno kako ne mogu ili ne zele da nadju prostor da kupcima ipak to pruže , ipak je cena kvadrata u Beogradu na nekom evropskom nivou , smatram da bi i kvalitet stanovanja trebao da bude takav , da se racionalizuje potrošnja i ide ka uštedama u mesečnim računima a opet da se uradi u ekološkom smislu nesta sto je dobro za sredinu . Opet kao sto ste spomenuli, ko je i radio to od investitora , radio je na velikim stanovima a zbog ušteda na manjim i stanovima srednje kvadrature nije radio .
 
Vrh