Šta je novo?

SOUL 64 - Blok 64 - Novi Beograd

"novi koncept života" hahaha - valjda su se preložili svojom kupljenom diplomom ili kursom za marketing - ako hoće da istaknu neki novi koncept to može biti samo novi koncept naselja ili zgrade itd.
Jesu zaista preterali sa šumom umesto FOB-a i IMT-a, ali ruku na srce ne naslanjaju se direktno na Jurija Gagarina - između SOUL-a i Jurija Gagarina su dve parcele sa dosta zelenila, valjda Vrtić i Medicina Rada.

Šta su mi još rekli:
Grejanje je na toplane.
U premimum objektu (sredina fasadna cigla) će biti podno grejanje - nisu umeli da objasne iz kog izvora energije je podno grejanje, što je nedopustivo, tim pre što to prodaju za 200e skuplje.
Evo na šta mislim kad kažem nisu umeli da objasne podno grejanje:
Podno grejanje je niskotemperaturno grejanje (ili elektro folila ili toplotna pumpa)
Podno je niskotemperaturno - da se neko ne bi opekao ako ide bos, temperatura vode za radijatore ide do 65c - što znači da voda iz toplana nije pogodna za podno grejanje.
To dalje znači da im za podno grejanje u premiumu preostaju ili elektro folije ili toplotne pumpe.
Da kojim slučajem imaju toplotne pumpe kao najsavremeniji vid grejanja/hlađenja premiuma hvalili bi se time samo tako.
Iz činjenice da ne ističu toplotne pumpe - izvlačim zaključak da NEMAJU Toplotne pumpe.
Preostaje jedino mogučnost da je podno grejanje na elektro folije - a za njih je jako skupa struja u eksploataciji.

Sada će mnogi reći, šta nekog ko plaća 3500eur za 1 m2 briga koliki su mesečni računi, cena struje itd. ?
Nekoga ko ima stabilne prihode i hoće tu da živi nije briga - programera sa platom od 4000e verovatno nije briga, ali nekoga ko hoće to da izdaje ili je novac nasledio ili je prodao Bitcoine ili šta već jeste briga za iznos mesečnih režija.
I osobu sa velikim mesečnim prihodima je možda briga ili bar treba da je briga za životnu sredinu (manja potrošnja=mаnje zagađenje) jer ćemo se ovim tempom pogušiti.
Krajnje je vreme da toplotne pumpe postanu minimum ekološkog standarda.
 
Podno grejanje može biti i iz toplane.

U stanu se montira podstanica (ormaric u zidu) sa mešajućim ventilom i dodatnom pumpom.
Tako da iz toplotne podstanice zgrade (u podrumu) dolazi u stan voda 60 stepeni (kao za radijatore) i mešajući ventil u stanu tu temperaturo spušta mešanjem sa vodom iz cevi koje su u podu stana i tako se spušta temperaturu na 35 stepeni koliko u proseku treba da ima voda u sistemu podnog grejanja.

Ako se doda još i izmenjivač toplote u tu kućnu podstanicu može da se zagreva i hladna sanitarna voda. kada bi toplana radila i preko leta kao ponegde na zapadu tako bi bio rešen i problem tople sanitarne vode i mogao bi da se odstani klasičan električni bojler.

Na dovodnoj cevi u stan se postavi kalorimetar i onda može da se uvede i plaćanje po potrošnji.
 
Podno grejanje moze i gasnim/elektricnim/cvrsto gorivo etaznim kotlovima, ne moraju biti toplotne pumpe. Mislim da je cak ostvarivo i sa toplanama, samo se mesackim ventilom smanji protok, time i temperatura vode.

Edit: pretece me stomatolog :)
 
Podno grejanje može biti i iz toplane.
U stanu se montira podstanica (ormaric u zidu) sa mešajućim ventilom i dodatnom pumpom.
Tako da iz toplotne podstanice zgrade (u podrumu) dolazi u stan voda 60 stepeni (kao za radijatore) i mešajući ventil u stanu tu temperaturo spušta mešanjem sa vodom iz cevi koje su u podu stana i tako se spušta temperaturu na 35 stepeni koliko u proseku treba da ima voda u sistemu podnog grejanja.
Ako se doda još i izmenjivač toplote u tu kućnu podstanicu može da se zagreva i hladna sanitarna voda. kada bi toplana radila i preko leta kao ponegde na zapadu tako bi bio rešen i problem tople sanitarne vode i mogao bi da se odstani klasičan električni bojler.
Na dovodnoj cevi u stan se postavi kalorimetar i onda može da se uvede i plaćanje po potroš
Kao budući kupac stana sa podnim grejanjem stvarno ne mogu da pristanem na rizik da Novo Beogradska voda sa svojih 12ph karbonatne tvrdoće iznova i iznova protiče kroz sistem podnog grejanja i da ga na kraju zapuši kamencem, pa da zbog svega skidam parket i lupam košuljicu (pre ili kasnije će se to desiti sa tako tvrdom vodom).
Mnogo je sigurniji zatvoreni sistem u kome ivice cevi pokupe kamenac iz vode koja prva uđe u njega i koja posle neograničeno kruži u njemu.
Taj uslov sigurnosti ispunjavaju Toplotne pumpe i svaki od sistema koji je Defke dodao.
Stalno mešanje sa vodovodske vode i vode iz toplovoda (koja je isto vodovodska) je nerealno rizično.
 
Poslednja izmena:
Kao budući kupac stana sa podnim grejanjem stvarno ne mogu da pristanem na rizik da Novo Beogradska voda sa svojih 12ph karbonatne tvrdoće protiče kroz sistem podnog grejanja i da ga na kraju zapuši kamencem, pa da zbog svega skidam parket i lupam košuljicu (pre ili kasnije će se to desiti sa tako tvrdom vodom).
Koliko sam ja shvatio a mislim da jesam,u Q zgradi koja je malo luksuznija od ostatka grejanje je kao u Westu 65,znaci iz poda uzduz prozora ubacuje se topao vazduh.Inace grejanje je putem izmenjivaca vazduh- voda i na krovu su zgrade.Takodje kod hladjenja su rekli da sve spoljasnje jedinice ce biti na krovu a ne na terasi kao kod gomile stanova na NBG,unutranje jedinicu ce biti ugradjene u gipsu na plafonu(to ne znam da li je neko radio do sada).
 
Pokusacu da malo pomognem ako je to moguce i verovatno se neko nece sloziti samnom ali ce neko mozda ovo uzeti u obzir.Ja cekam u cetvrtak cenu za stan koji me zanima i ako bude prema mojim ocekivanjima uplaticu kaparu.Cene odredjuju prema spratnosti,velicini a bogme i prema interesovanju po pojedinim stanovima.Mislim da ce kod manjih stanova biti i skuplji od ocekivanog.Kako su mi saopstili ne pustaju se svi spratovi i svi stanovi u prodaju u petak(prvi prodajni dan),nego na pr 1,3,5 i 6 sprat idu ovog puta.Siguran sam ako budu imali dosta rezervacija da ce ove cene biti sada i posle idu gore,kao kod svih investitora koji su aktivni trenutno.Ono sto me iznenadjuje je zaista veliko interesovanje a koliko ce prodati to cemo da vidimo.Jeste malo nezgodno sto trenutno nemaju sve podatke o tome sta ce biti ugradjeno ali ako ne bude zadovoljavajuce prilikom potpisivanja ugovora istog nece ni biti.Lepo je sto planiraju visinu plafona 2,85m a u Q zgradi 2,95m,takdje su rekli da ce zelenilo biti odmah razvijeno a ne da se ceka 20tak god da bude kako treba,takodje su rekli da su namerno smanjili dozvoljenu kvadraturu da bi bili humanije(o ovome ne bih da raspravljem,moze biti a moze i ne),da ce sa prvom fazom zavrsiti sve podzemne radove u svim fazama da prilikom useljenja ne bi bilo busenja sipova i sl.Naselje ce imati poseban deo u unutrasnjosti sa olimpijskim bazenom,teretanom,fitnes centrom i bice zavrsen kad i prva faza,sto je ok,uz ogradu ako bude tako.
 
Nema nikakvog stalnog mešanja sa vodom iz vodovoda kod podnog grejanja!
Jedna te ista voda kruži kroz cevi podnog grejanja i u nju mešajući ventil dodaje vodu iz toplane i tako se reguliše željena temperatura podnog grejanja u stanu.

Kada se puni sistem grejanja u zgradi moralo bi po pravilu da se koristi voda koja je prečišćena od kamenca (postoje posebni uređaji koji to rade) ali nažalost kod nas to mislim da niko ne radi i sistem pune pijaćom vodom iz vodovoda što se na zapadu ne radi već godinama.
 
Ako se dobro sećam taj proces prečišćavanja vode mislim da se zove reverzna osmoza.
 
Nema teorije da ako bude podno grejanje to bude iz toplane. Toplotna pumpa i nije vise tolka egzotika da bi se sad ne znam kolko hvalili sa tim, sakura ima podno grejanje sa parketom(sto je znacajno skuplje jer mora poseban parket) + fancoil parapete a prodavala se za znatno nizu cenu.
 
Bojim se da grešiš.
Toplotna pumpa košta od 6000 do 10000 EUR po stanu u zavisnosti od snage (veličine stana).
Podstanica za priključenje podnog grejanja na toplanu košta oko 1000 EUR.
Parket za podno grejanje je ustvari iverica ili šperploča sa donje strane i nekoliko milimetara furnira sa gornje strane koji se industrijski proizvodi, ulji i u stanu se samo lepi za podlogu. Nema u stanu brušenja i lakiranja. Takav parket košta sa postavljanjem oko 55 EUR po m2.

Grejanje na toplotnu pumpu je velika prednost u sredinama gde nema toplane ili gasa jer je potrošnja energije i nekoliko puta manja u odnosu na potrošnju klasičnih peći ili kotlova. Ali gde postoji toplana ili gas i to još u Srbiji gde plaćaš kWh električne energije u zavisnosti od potrošnje (ako više trošiš skuplji je kWh električne energije) baš i ne znam koliko se to isplati.
 
Kada se puni sistem grejanja u zgradi moralo bi po pravilu da se koristi voda koja je prečišćena od kamenca (postoje posebni uređaji koji to rade) ali nažalost kod nas to mislim da niko ne radi i sistem pune pijaćom vodom iz vodovoda što se na zapadu ne radi već godinama.
Tako je voda mora biti prečišćena, a bog zna kakvu vodu isporučuju naše toplane koja potom uđe u sistem podnog grejanja - ipak je ona namenjana za mnogo veći FI starih radijatora i cevi, nego što su male cevčice podnog grejanja.
Uređaj za prečišćavanje je kao što ste rekli uređaj za reverzibilnu osmozu.
Kao veteran akvaristike imam jedan u kupatilu, voda pod pritiskom se propušta kroz membrane koje je prečišćavaju (membrane se menjaju jednom ili nekoliko puta godišnje.
Evo i slike :)
20221213_215304 (1).jpg


Nema teorije da ako bude podno grejanje to bude iz toplane. Toplotna pumpa i nije vise tolka egzotika da bi se sad ne znam kolko hvalili sa tim, sakura ima podno grejanje sa parketom(sto je znacajno skuplje jer mora poseban parket) + fancoil parapete a prodavala se za znatno nizu cenu.
Iz ovoga bi se moglo zaključiti da neće imati parket u kombinaciji sa podnim grejanjem. Šteta :(
 
Zasto ne bi bio parket sa podnim grejanjem? Video sam poprilican broj stanova kod nas sa podnim grejanjem, parketom + fancoili i po dosta nizoj ceni kvadrata od ove.

Ko sto ftj gore rece stvarno to nije tolika egzotika ni kod nas danas.
 
Klasičan parket od 20 mm punog drveta se ne postavlja za podno grejanje jer je drvo takve debljine preveliki izolator.
Zato ide industrijski parket koji je skoro upola tanji ali dovoljno čvrst i samim tim slabiji izolator.

Voda iz toplane dolazi do zgrade i to je primarni krug, u podrumu zgrade je toplotna podstanica i izmenjivač toplote. Kroz zgradu kruži voda iz sekundarnog kruga. Voda primarnog i sekundarnog kruga se ne meša. Tako da ako se kvaliletno odradi instalacija u zgradi i ako se kvalitetno održava onda nebi smelo da bude problema.

Fan coil unutrašnje jedinice nisu podno grejanje. To su unutrašnje jedinice klima uređaja koje se ugrađuju u gips zidove. Estetsko rešenje za klasičnu unutrašnju jedinicu klima uređaja.
 
Poslednja izmena:
Ova tema postaje biser ovog foruma. Ne mogu da se ne nasmejem na sve što su vam rekli i obećali.

Nego me interesuje odakle vam sve ove informacije da je toliko zainteresovanih i da je bukvalno navala? Jel su vam i to rekli? I isto, odakle vam informacija da će cene određivati po osnovu interesovanja za taj stan? To su baš insajderske info.

Da objedinim sve što smo čuli do sada:

- Novi koncept života nećete verovati kad se uselite
- Fasada sečena dijamantima iz doline reke Nil
- Klimatizacija ono iz plafona što ima samo u hotelima i američkim filmovima. Neviđeno
- Odrasle sadnice drveće eukaliptusa ...bez da čekaš 100 godina da naraste.
- dvosobni stanovi od min 50kvm, trosobni od min70...bez da se kužvaš po malim sobama
- Bukvalno gejted komjuniti(tm)...parkovska površina kao Central Park u NY bez saobraćaja. Veliko prostranstvo za kučiće...bukvalno raj
- Render boli glava...ko u sred Košutnjaka
- cene iskazujemo u PDVu jer nismo prevaranti
- Imamo i ove kako se zovu Premium zgrade za one koji kupuju prestiž da gledaju na drugu boraniju iz onih nePremijum zgrada
- Plafoni čak 2,957890m

Bukvalno nastaviti po želji...
 
Zasto ne bi bio parket sa podnim grejanjem? Video sam poprilican broj stanova kod nas sa podnim grejanjem, parketom + fancoili i po dosta nizoj ceni kvadrata od ove.

Ko sto ftj gore rece stvarno to nije tolika egzotika ni kod nas danas.
Zato što je takav parket skup, a žele da uštede.
Možda će biti neki skup laminat umesto skupi parket.

Naravno, da svi ti sistemi više nisu egzotika - osim ovog da toplane napajaju podno grejanje - nisam čuo da neko to ima ili da nudi, a gledao sam i raspitivao se.
Toplotne pumpe ko god ima ističe ih kao značajnu pogodnost - ako ih imaju istakli bi ih sigurno (kao što je Sakura istakla).

@Bulbulderac17
Drago mi je da se zabavljate :)
 
Klasičan parket od 20 mm punog drveta se ne postavlja za podno grejanje jer je drvo takve debljine preveliki izolator.
Zato ide industrijski parket koji je skoro upola tanji ali dovoljno čvrst i samim tim slabiji izolator.

Voda iz toplane dolazi do zgrade i to je primarni krug, u podrumu zgrade je toplotna podstanica i izmenjivač toplote. Kroz zgradu kruži voda iz sekundarnog kruga. Voda primarnog i sekundarnog kruga se ne meša. Tako da ako se kvaliletno odradi instalacija u zgradi i ako se kvalitetno održava onda nebi smelo da bude problema.

Fan coil unutrašnje jedinice nisu podno grejanje. To su unutrašnje jedinice klima uređaja koje se ugrađuju u gips zidove. Estetsko rešenje za klasičnu unutrašnju jedinicu klima uređaja.

Slabo ko od novogradnji danas skoro ne stavlja klasican parket i bez podnog grejanja. Uglavnom ide neki viseslojni tarkett koji ima dosta varijanti koje mogu uz podno grejanje.

Fan coil ne mora ici samo u gipsane zidove, to je orakticno naziv na svaku vrstu unutrasnje jedinice koja ‘duva’. Moze se kaciti na zid slicno klasicnom radijatoru, a mogu izgledati i kao klasicne klime, kasetni plafonski itd.
 
Poslednja izmena:
Slabo ko od novogradnji danas skoro ne stavlja klasican parket i bez podnog grejanja. Uglavnom ide neki viseslojni tarkett koji ima dosta varijanti koje mogu uz podno grejanje.

Fan coil ne mora ici samo u gipsane zidove, to je orakticno naziv na svaku vrstu unutrasnje jedinice koja ‘duva’. Moze se kaciti na zid slicno klasicnom radijatoru, a mogu izgledati i kao klasicne klime, kaset i plafinski itd.
Ohrabruje me da to čujem, ali mene zanimaju samo toplotne pumpe kao ekološki najsvesniji vid grejanja - ne mogu da prežalim što nisam na vreme zalegao da kupim stan u Sakuri.
(mada mi se tamo gadila Toplana na vidiku)
 
Zato što je takav parket skup, a žele da uštede.
Možda će biti neki skup laminat umesto skupi parket.

Naravno, da svi ti sistemi više nisu egzotika - osim ovog da toplane napajaju podno grejanje - nisam čuo da neko to ima ili da nudi, a gledao sam i raspitivao se.
Toplotne pumpe ko god ima ističe ih kao značajnu pogodnost - ako ih imaju istakli bi ih sigurno (kao što je Sakura istakla).

@Bulbulderac17
Drago mi je da se zabavljate :)
A odakle ta sigurnost da toliko zele da ustede da ce uraditi nesto sto ni jeftinije novogradnje nisu radile - laminat na podno grejanje?

To bi bio zaista skandal na 3800e, i 99% sam siguran da to nece biti. Ako nemate neke insajderske informacije ne treba zaista izletati sa takvim zakljuccima.
 
Da li u Sakuri svaki stan ima svoju toplotnu pumpu ili je zajednička za celu zgradu?
Pošto ja sam čuo da je zajednička ali to je neproverena informacija.
Ako je zajednička onda je vrlo bitan način obračuna ako želiš da uštediš pri grejanju.
Jer ako je obračun po m2 onda na štednju ili male račune zaboravi jer nikada nemaju svi stanari slične navike po pitanju grejanja.
 
Poslednja izmena:
Da li u Sakuri svaki stan ima svoju toplotnu pumpu ili je zajednička za celu zgradu?
Pošto ja sam čuo da je zajednička ali to je neproverena informacija.
Ako je zajednička onda je vrlo bitan način obračuna ako želiš da uštediš pri grejanju.
Jer ako je obračun po m2 onda na štednju ili male račune zaboravi jer nikada nemaju svi stanari slične navike po pitanju grejanja.
I da stanovi dele pumpe to ne sprecava naplatu po utrosku. Danas se i centralno uz pomoc kalorimetara placa po utrosku.
 
Prvo takvi sistemi su vrlo moderni, sofisticirani i skupi, a naše održavanje je aljkavo u svemu. Što komplikovaniji sistem to su mogući veći i skuplji kvarovi.
Ako imaš svoj sistem i ako paziš i redovno ga servisiraš onda će ti služiti dugo, a ako se oslanjaš na upravnika (zajednički sistem), a on na nekog svog majstora, održavanje će biti aljkavo, a popravke skupe. Zajednički sistem će trošiti mnogo struje tako da zaboravi na cenu struje iz zelene ili plave tarife za domaćinstva. A još ako vam investitor priključi kotlarnicu sa toplotnim pumpama na industrijski priključak i tarifu onda će to biti mnogo skup način grejanja.
 
@Stomatolog

naravno da imaju zajednicku i svako placa svoje, opet resenje koje je prisutno odavno. Pominjes viseslojni parket kao nesto unikatno a bukvalno ne postoji novogradnja na nbgdu danas koja to ne praktikuje, klasican puno drvo parket se danas ne koristi u novogradnjama sa malo vecim brojem stanova. Razlozi su laksa ugradnja i bolji zavrsni sloj kada se poredi isti cenovni rang(pravi parket mnogo vise kosta da bi se postigao efekat koji se za te pare dobije tarkettom).

@Bulbulderac17

ispravi me ako gresim al kako si ti svojim cinicnim komentarom doprineo da tema ne bude smesna? Ponuda novogradnje u beogradu je takva kakva je(ocajna i preskupa) i ne vidim sta je cudno da nesto sto je bukvalno za koju nijansu manje lose od ostalog izazove veliko interesovanje.
 
Napiši kako i na koji način se obračunava grejanje ako je u zgradi zajednička toplotna pumpa.
Ja sam samo napisao, da ako je podno grejanje nema klasičnog parketa iz punog drveta.
Raspitajte se koliko plaćaju u kuli West65 zajednički sistem klimatizacije.
Pošto koliko sam čuo ljudi su dobijali račune od preko 100 EUR mesečno za hlađenje ovog leta, a ohladili su stanove samo nekoliko stepeni.
 
Ako imaš svoj sistem i ako paziš i redovno ga servisiraš onda će ti služiti dugo, a ako se oslanjaš na upravnika (zajednički sistem), a on na nekog svog majstora, održavanje će biti aljkavo, a popravke skupe. Zajednički sistem će trošiti mnogo struje tako da zaboravi na cenu struje iz zelene ili plave tarife za domaćinstva. A još ako vam investitor priključi kotlarnicu sa toplotnim pumpama na industrijski priključak i tarifu onda će to biti mnogo skup način grejanja.
Iz Vašeg izlaganja zaključujem da je razuman jedino individualni sistem voda-vazduh za svaki pojedini stan - svako plaća svoje, troši svoje i održava svoje ?
 
Vrh