Bulbulderac17
Advanced
Ja čim pročitam " Otkrivamo Vam novi koncept života" ospice dobijem. Kakav je to novi koncept? Spavaš danju a noću radiš? Ne razumem voleo bih kada bi neki agent to dodatno pojasnio kada ih pitam.
Kao budući kupac stana sa podnim grejanjem stvarno ne mogu da pristanem na rizik da Novo Beogradska voda sa svojih 12ph karbonatne tvrdoće iznova i iznova protiče kroz sistem podnog grejanja i da ga na kraju zapuši kamencem, pa da zbog svega skidam parket i lupam košuljicu (pre ili kasnije će se to desiti sa tako tvrdom vodom).Podno grejanje može biti i iz toplane.
U stanu se montira podstanica (ormaric u zidu) sa mešajućim ventilom i dodatnom pumpom.
Tako da iz toplotne podstanice zgrade (u podrumu) dolazi u stan voda 60 stepeni (kao za radijatore) i mešajući ventil u stanu tu temperaturo spušta mešanjem sa vodom iz cevi koje su u podu stana i tako se spušta temperaturu na 35 stepeni koliko u proseku treba da ima voda u sistemu podnog grejanja.
Ako se doda još i izmenjivač toplote u tu kućnu podstanicu može da se zagreva i hladna sanitarna voda. kada bi toplana radila i preko leta kao ponegde na zapadu tako bi bio rešen i problem tople sanitarne vode i mogao bi da se odstani klasičan električni bojler.
Na dovodnoj cevi u stan se postavi kalorimetar i onda može da se uvede i plaćanje po potroš
Koliko sam ja shvatio a mislim da jesam,u Q zgradi koja je malo luksuznija od ostatka grejanje je kao u Westu 65,znaci iz poda uzduz prozora ubacuje se topao vazduh.Inace grejanje je putem izmenjivaca vazduh- voda i na krovu su zgrade.Takodje kod hladjenja su rekli da sve spoljasnje jedinice ce biti na krovu a ne na terasi kao kod gomile stanova na NBG,unutranje jedinicu ce biti ugradjene u gipsu na plafonu(to ne znam da li je neko radio do sada).Kao budući kupac stana sa podnim grejanjem stvarno ne mogu da pristanem na rizik da Novo Beogradska voda sa svojih 12ph karbonatne tvrdoće protiče kroz sistem podnog grejanja i da ga na kraju zapuši kamencem, pa da zbog svega skidam parket i lupam košuljicu (pre ili kasnije će se to desiti sa tako tvrdom vodom).
Tako je voda mora biti prečišćena, a bog zna kakvu vodu isporučuju naše toplane koja potom uđe u sistem podnog grejanja - ipak je ona namenjana za mnogo veći FI starih radijatora i cevi, nego što su male cevčice podnog grejanja.Kada se puni sistem grejanja u zgradi moralo bi po pravilu da se koristi voda koja je prečišćena od kamenca (postoje posebni uređaji koji to rade) ali nažalost kod nas to mislim da niko ne radi i sistem pune pijaćom vodom iz vodovoda što se na zapadu ne radi već godinama.
Iz ovoga bi se moglo zaključiti da neće imati parket u kombinaciji sa podnim grejanjem. ŠtetaNema teorije da ako bude podno grejanje to bude iz toplane. Toplotna pumpa i nije vise tolka egzotika da bi se sad ne znam kolko hvalili sa tim, sakura ima podno grejanje sa parketom(sto je znacajno skuplje jer mora poseban parket) + fancoil parapete a prodavala se za znatno nizu cenu.
Zato što je takav parket skup, a žele da uštede.Zasto ne bi bio parket sa podnim grejanjem? Video sam poprilican broj stanova kod nas sa podnim grejanjem, parketom + fancoili i po dosta nizoj ceni kvadrata od ove.
Ko sto ftj gore rece stvarno to nije tolika egzotika ni kod nas danas.
Klasičan parket od 20 mm punog drveta se ne postavlja za podno grejanje jer je drvo takve debljine preveliki izolator.
Zato ide industrijski parket koji je skoro upola tanji ali dovoljno čvrst i samim tim slabiji izolator.
Voda iz toplane dolazi do zgrade i to je primarni krug, u podrumu zgrade je toplotna podstanica i izmenjivač toplote. Kroz zgradu kruži voda iz sekundarnog kruga. Voda primarnog i sekundarnog kruga se ne meša. Tako da ako se kvaliletno odradi instalacija u zgradi i ako se kvalitetno održava onda nebi smelo da bude problema.
Fan coil unutrašnje jedinice nisu podno grejanje. To su unutrašnje jedinice klima uređaja koje se ugrađuju u gips zidove. Estetsko rešenje za klasičnu unutrašnju jedinicu klima uređaja.
Ohrabruje me da to čujem, ali mene zanimaju samo toplotne pumpe kao ekološki najsvesniji vid grejanja - ne mogu da prežalim što nisam na vreme zalegao da kupim stan u Sakuri.Slabo ko od novogradnji danas skoro ne stavlja klasican parket i bez podnog grejanja. Uglavnom ide neki viseslojni tarkett koji ima dosta varijanti koje mogu uz podno grejanje.
Fan coil ne mora ici samo u gipsane zidove, to je orakticno naziv na svaku vrstu unutrasnje jedinice koja ‘duva’. Moze se kaciti na zid slicno klasicnom radijatoru, a mogu izgledati i kao klasicne klime, kaset i plafinski itd.
A odakle ta sigurnost da toliko zele da ustede da ce uraditi nesto sto ni jeftinije novogradnje nisu radile - laminat na podno grejanje?Zato što je takav parket skup, a žele da uštede.
Možda će biti neki skup laminat umesto skupi parket.
Naravno, da svi ti sistemi više nisu egzotika - osim ovog da toplane napajaju podno grejanje - nisam čuo da neko to ima ili da nudi, a gledao sam i raspitivao se.
Toplotne pumpe ko god ima ističe ih kao značajnu pogodnost - ako ih imaju istakli bi ih sigurno (kao što je Sakura istakla).
@Bulbulderac17
Drago mi je da se zabavljate
I da stanovi dele pumpe to ne sprecava naplatu po utrosku. Danas se i centralno uz pomoc kalorimetara placa po utrosku.Da li u Sakuri svaki stan ima svoju toplotnu pumpu ili je zajednička za celu zgradu?
Pošto ja sam čuo da je zajednička ali to je neproverena informacija.
Ako je zajednička onda je vrlo bitan način obračuna ako želiš da uštediš pri grejanju.
Jer ako je obračun po m2 onda na štednju ili male račune zaboravi jer nikada nemaju svi stanari slične navike po pitanju grejanja.
Iz Vašeg izlaganja zaključujem da je razuman jedino individualni sistem voda-vazduh za svaki pojedini stan - svako plaća svoje, troši svoje i održava svoje ?Ako imaš svoj sistem i ako paziš i redovno ga servisiraš onda će ti služiti dugo, a ako se oslanjaš na upravnika (zajednički sistem), a on na nekog svog majstora, održavanje će biti aljkavo, a popravke skupe. Zajednički sistem će trošiti mnogo struje tako da zaboravi na cenu struje iz zelene ili plave tarife za domaćinstva. A još ako vam investitor priključi kotlarnicu sa toplotnim pumpama na industrijski priključak i tarifu onda će to biti mnogo skup način grejanja.