Šta je novo?

Skyline Belgrade [Stambeno poslovni kompleks | 100 000kvm]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=496931#p496931:1ir7o66s je napisao(la):
direktor » Сре Нов 29, 2017 1:30 pm[/url]":1ir7o66s]Da li ce da se prebaci u drugu temu ili obrise to je na modu ovdje off nije mjesto sad kad se zahuktava gradnja objekta

Slažem se. Taman pomislim da se nešto dešava na gradilištu, a ono i dalje traje lament nad srušenom kućom :violina:
 
Meni je drago što se ništa ne dešava na gradilištu. To znači da kraj još nije uništen tom staklenom zgradurinom od xy spratova.
 
Ako do nove godine ne pocne gradnja to je znak da i ovde nesto nije u redu.
 
Ako ne krene za 10 dana, onda bi me čudilo da krene pre kraja januara, imajući u vidu ažurnost administracije u Srbiji oko praznika.
 
U vezi sa tobožnjim "lamentom nad srušenom zgradom" koji to nije, mišljenja sam da, onda kada budemo počeli da cenimo ono što predstavlja vrednost jednog zgrada, za nas će biti nekakve nade. Ovako zasada samo aplaudiramo i sa zastavicama pozdravljamo golema materijalna bogatstva onih koji imaju jako mnogo...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=496865#p496865:3fuqvgpe je napisao(la):
stf » Sre Nov 29, 2017 8:41 am[/url]":3fuqvgpe]@Bender Rodriguez

Те зграде су једнаковредне. Ниједна није заштићена као културно добро. Биоскоп Балкан (зграде лево на горњем уличном прегледу) је заштићено културно добро.

Nisam znao za podatak da je zaštićena. Što je, poredeći je sa zgradama koje nemaju nikakav stepen zaštite iza u BDSt, a posebno br. 4 ("vojni odsek") potpuni apsurd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=497051#p497051:2x9dtfs4 je napisao(la):
cloud041 » 29 Nov 2017 07:53 pm[/url]":2x9dtfs4]Ako ne krene za 10 dana, onda bi me čudilo da krene pre kraja januara, imajući u vidu ažurnost administracije u Srbiji oko praznika.

Hoces reci da je inace van praznika za ponos i primer ostalim zemljama?
 
Srećan sam kad vidim da se gradi novo, ali sramota da se mora žrtvovati naše ionako manjkavo arhitektonsko nasleđe.
Ali skorojeviće, koji se pojavljuju kako na strani investitora tako i na strani kupca zanima samo kako da se naguze što bliže centru, ma koliko nepraktično to bilo. Kao da smo Hong Kong pa nam manjka zemljišta. A ustvari imamo ogromna prostranstva neiskorišćenog zemljišta skoro svuda po gradu.
 
Potpuno se slazem sa Milovanom inace nasim vrsnim poznavaocem Bg arhitektonskog nasledja, sto je danas vrlo retko. Zgradi nazalost nije bilo spasa...ali meni je licno sokantnije rusenje cak dve zgrade iz epohe moderne u kompletu sa starom vilom izmedju na mestu nekadasnje US ambasade.

Cak cetiri vrhunska objekta su porusena u tom potezu za mesec dana a da nikoga za to nije ni briga ocigledno. Nadam se samo da ce makar fasade u okviru prostora bivse Us ambasade vratiti...ali nema ni rendera za taj projekat jos uvek...sorry za off.
 
Nebojsa":2kr7uqfn je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=497051#p497051 je napisao(la):
cloud041 » 29 Nov 2017 07:53 pm[/url]":2kr7uqfn]Ako ne krene za 10 dana, onda bi me čudilo da krene pre kraja januara, imajući u vidu ažurnost administracije u Srbiji oko praznika.

Hoces reci da je inace van praznika za ponos i primer ostalim zemljama?
Naravno da nisam hteo to da kažem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=497114#p497114:3e0qozsg je napisao(la):
zexland » Sre Nov 29, 2017 11:49 pm[/url]":3e0qozsg]ali meni je licno sokantnije rusenje cak dve zgrade iz epohe moderne u kompletu sa starom vilom izmedju na mestu nekadasnje US ambasade.

Cak cetiri vrhunska objekta su porusena u tom potezu za mesec dana a da nikoga za to nije ni briga ocigledno. Nadam se samo da ce makar fasade u okviru prostora bivse Us ambasade vratiti...ali nema ni rendera za taj projekat jos uvek...sorry za off.
Ni na momenat neću da branim pajsere iz Američke ambasade i Stejt Dep. , ali realno, ko god je bio u tim zgradama u KM zna koliko su bile urnisane raznim pregradama, instalacijama, zazidanim prozorima, aparatima, šalterima, mitraljeskim gnezdima (ok zezam se malo, mada i nije daleko od istine, znajući Ameronoike :mrgreen: ) ... To je bilo toliko izmenjeno i izbušeno da kad bi hteli da ih vratimo u pređašnje stanje, moralo bi da se oglođe 90% objekta da bi se uopšte došlo do neke osnove, na koju će se dalje vraćati: prozori, hodnici, stepenice, itd itd...

Opet kažem, ne branim ih. Naprotiv, pa upravo su oni i krivi što su te zgrade pretvorene u... u termitnjak. Ali baš zato im nije bilo druge nego da se sruše. Jer njima čak ni fasadu ne bi mogao da sačuvaš bez xy intervencija. Pošto su bolesnici čak i prozore zazidali. :roll: Mislim ako grešim ispravite me. Ali ne znam, meni je sve ono delovalo kao švajcarski sir.
 
Може ли се онда том логиком и фасада из Дурмиторске налепити у нивоу регулационе линије?
 
Šta ste zapeli za tu zgradu nije bila ništa spec ima daleko značajnijih fasada koje treba obnoviti, na primer ex ambasada SAD.
 
Da, uradiće se replika starih fasada.

Izraelski investitor je arhitektonsko rešenje poverio srpskim i izraelskim stručnjacima koji će, čuvajući prepoznatljivu fasadu bivše američke ambasade, ali s modernim rešenjima u enterijeru, omogućiti novi stil života u strogom centru prestonice.

(RTS)
 
Ne bi me čudilo da će i ovde neke elemente stare fasade reinterpetirati.
 
U vezi sa bivšim kompleksom ambasade, posebno je uništen objekat koji je projektovao jedan od avangardnih arhitekata međuratnog Beograda (zgrada je bila iz Vojvode Milenka, građena kao i sve ostale pre Drugog svetskog rata, znači nečije je to bilo), Ivan Savković. Po kriterijumu kojii se ovde čuje ("zgrada nije bila ništa naročito") ta kuća verovatno svojom, do srži, pročišćenom fasadom nije bila vredna, međutim stvari, ako se osmotre iz perspektive istorije naše arhitekture, stoje "vrlo drugačije".

I još nešto - arhitektonsko nasleđe i očuvanje spomenika nije samo zaštita fasada. Taj nakazni stav ("sagradićemo istu fasadu - ponekad i lepšu - a sve ostalo ćemo da porušimo"), izbrisao je, u poslednje vreme par istinski važnih objekata.
 
Sva sreća pa se n a tržištu nekretnina i dalje navodi "salonac" kao pozitivna osobina, i što postoje bogatiji ljudi i organizacije koje traže "salonce" za kupovinu ili zakup, inače bi sve izgrađeno pre WW2 osim kapitalnih objekata bilo porušeno. Za ostatak ljudi sve što je staro je memljivo, smrdljivo, ukleto, ima loš raspored prostorija itd.
 
Za ostatak ljudi sve što je staro je memljivo, smrdljivo, ukleto, ima loš raspored prostorija itd.
Prvi put čujem ovako nešto. Ne znam nikoga ko smatra starinske stanove inferiornim. Naprotiv. E sad, da neki razumeju i drugu stranu priče pa kažu kako jeste sve to lepo i kul, al zato oni traže i više održavanja i radova, i skuplji su... toga ima. Ali tu su potpuno u pravu. Mislim ne kažu ništa što nije istinito i što nije razumno.
Isto važi i u kontekstu zgrada kao celina. Znači sad ne pričamo o enterijeru, nego o spoljašnjosti. Dosta ljudi gotivi starinske zgrade. Ali dosta njih razume i da one imaju svoje skrivene cene i nedostatke. Što je opet, sasvim korektno i tačno.


Nego, apropo cele te priče o čuvanju i rušenju, i dal je bolje novo ili staro... Ja se uglavnom trudim da svaki slučaj posmatram pojedinačno. Ne može starost (od par decenija) da bude jedini kriterijum za čuvanje. Da napravim jednu analogiju - i Trabanti su danas oldtajmeri. Pa jel to znači da treba da se čuvaju? Šta sad, auto koji je krš odjednom postaje nacionalno blago samo zato što je star? Isto tako, ako imamo neku kolibu ili generičko skladište na Dorćolu iz 1920ih, koji apsolutno ni po čemu nisu ništa posebno, osim što su stari 100 godina... jel ih to onda čini spomenikom kulture i nacionalnim blagom? Pa teško.

Ali iz nekog razloga, ovde se u spomenike kulture uvrštavaju i stvari koje realno nemaju apsolutno nikakvu (ekstra) vrednost. I da stvar bude luđa, insistira se na tom ''vraćanju u originalno stanje'' čak i u slučajevima za koje je i vrapcima na grani jasno da od toga nema ništa. I umesto da se u određenim slučajevima nađe bar neko kompromisno rešenje, ide se na sve ili ništa. I najčešće se ostane na tom ''ništa''. Kao pomenuti Generalštab, koji će se upravo zbog tog bandoglavog ''mora se vrati u prethodno stanje'' za 20 godina srušiti sam od sebe.
 
Problem postoji, a to je nedostatak integralnog sistema održavanja zgrada. Zašto su u Nemačkoj sve zgrade jednako sveže okrečene i samo se po stilu poznaje koliko je neka zgrada otprilike stara? Jer je održavanje kontinuiran proces i obuhvata ceo objekat. Ovde se radi na kašičicu i to samo fasade i ulazi.

Možda sad izlazim iz okvira teme, ali uzmi za primer ulazna vrata u te stare zgrade. Na mnogo mesta su ostala stara originalna ulazna vrata od kovanog gvožđa, i to je stvarna lepa umetnost,po negde ima i jako lepih drvenih ukaznih vrata. Ali na mnogim starim zgradama su sada bezlična aluminijumska koja štipaju za oči i odskaču od ostatka objekta. Razumem da je motiv često bila lakoća guranja.
 
Nije do lakoće guranja nego do lakoće izrade i održavanja.

Moja zgrada ima drvena vrata iz 1920ih. Do skora su se odlično držala (mada i mi smo ih čuvali, sve dok neki nisu pretvorili zgradu u svratište) ali zadnjih par godina su toliko propala da im je neophodna komplet restauracija. To, osim što košta boga oca, je sve teže uraditi i zato što je sve manje majstora koji su voljni da se prihvate takvog posla. Pod ovim mislim na kvalitetne majstore koji garantuju za svoj rad. Ne na šalabajzere koji uzmu lovu i smandrljaju.

Da stvar bude gora, kad je bio jedan stolar da ih pogleda, otkrio je da je njihov ram pukao malo ispod plafona i da mora sve kompletno da se menja. Drugim rečima, taj ram više nije ni za šta. Neće se urušiti ali popraviti se ne može. Ja sam naknadno pričao sa jednom drugim stolarom i on je ponudio vizuelno sređivanje i lakiranje za 150 evra ali je naglasio da ram neće i ne može da se popravi jer je propao. Uz sve to, ta vrata su, jelte, rađena pre 100 godina, kad ništa nije dihtovalo. Što znači da hladnoća non stop prodire kroz njih. A ne može da im se stavi izolacija na obode zato što će da zapinje o pod. Jer je, zbog dotrajalosti, sve izvitopereno. Ovako se ne vidi, ali kad se stavi libela, primećuje se.

I ajde sad, kako srediti ta vrata tako da ona ponovo budu 100% ispravna i funkcionalna... a da se istovremeno zadovolje kriterijumi Zavoda? Kako naći rešenje koje će da zadovolji i jedno i drugo? Kako da osposobiš raspadnuti Ford T od pre sto godina koji je vožen svo vreme, a da mu ne menjaš šasiju?


Inače video sam par starih zgrada koje su stavile novija vrata na ulazima. Ništa strašno. Da, vidi se razlika, i da ima nekih primera koji su očaj. Ali ima i onih koji izgledaju sasvim pristojno i koji će narednih 30 godina biti mirni s njima, i po pitanju hladnoće i po pitanju zaključavanja.
 
Možda i jeste tako sa drvenim vratima. Ali šta je sa onima od kovanog gvožđa? Ona zahtevaju malo održavanja a izuzetno su trajna. Mana je što su slabi izolatori, posebno ako su zastakljena, i jako su teška.
 
Sve se moze kad se hoce moze i manje da duva itd
Pitanje je samo da li se zeli ili se ide daj neki jetini pvc koje nudi gradsko stambeno stavlja bez potrebe cesto gdje su se postojeca vrata mogla lako popraviti i reparirati
Rodrigez ako je pukao stok ili ti ram vrata moze se i to reparirati bio je jedan stolar na dorcolu koji se tim bavio
sto se tice izolacije postoje tzv metlice koje idu iznad poda a bocno se stavllja neki tip gume
Sto ste dozvolili hostel u zgradi / svratiste
 
Vrh