Šta je novo?

Skyline Belgrade [Stambeno poslovni kompleks | 100 000kvm]

Sve ovo je duboko pogrešno. Sa vizuelnim zidom ka Savi, sada zidom ka auto putu, i usponom terena ka hramu Svetog Save, kompletan deo grada između Nemanjine i auto puta će se naći u rupi i ograđen sa svih strana. Što znači da se pokreće takmičenje u visinama. Svaka sledeća zgrada u toj oblasti će morati da bude viša od ovih, a to će vremenom potpuno obesmisliti kompletnu staru urbanu celinu na ovom mestu.

Koliko ljudi može da podrži ulična i druga infrastruktura u ovoj oblasti? To je PRVO pitanje, pre svih. Auto put je već odavno na nivou svojih maksimalnih kapaciteta. Buduća rasterećenja (metro, tunel) će biti neutralisana prirodnim porastom saobraćaja. Lične frustracije arhitekata što smo toliko zaostali u pogledu gradnje modernih zgrada su daleko manje važne. Urbanizam je ključ, ne arhitektura, ne koliko je zgrada lepa ili moderna, da li "smo je imali" ili je "nismo imali". Šta ovde TREBA da bude od sadržaja, koji vrstu prostora treba ponuditi (ne šta se sada traži na tržištu, nego šta bi za grad bilo najkorisnije u budućnosti), i koje se maksimalne gustine stanovanja ili biznisa mogu tolerisati?

Pogledajte sliku ovih kula. Levo će, sve do Starog Savskog mosta, biti niz zgrada sličnih visina i dizajna. A stare niske zgrade iza ovih kula su apsurdno nekompatibilne sa njima. Ko će želeti to da kupuje ili zakupljuje? Pa ove prve ni Sunca neće imati. Kule "Skajlajna" su na jugu, a kule BNV-a na zapadu. Ovo ustvari znači da želite da sve stare zgrade zamenite novim, i to ovakvim.

file.php
 
Ako to ostane trajno stanje, onda smo ionako propali, pa nam je svejedno. Što znači ako se neko uopšte trudi na nešto planira, to mora da radi pod pretpostavkom da kriza neće zauvek trajati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430081#p430081:3j4rccvu je napisao(la):
vucko » 25 Jan 2017 08:52 pm[/url]":3j4rccvu]
Da li se slažeš da nisu izabrali da grade prostorni prostor na celoj kvadraturi ovog kompleksa da ne bi previše snizili cenu u ACB-u zasićenjem tržišta poslovnog prostora u Beogradu.

Faktički izraelci drže monopol nad poslovnim prostorom u Beogradu. To što ti voliš da više profitiraju na tebi izraelci nego švabe ili neki drugi je već tvoj afinitet.
Израелци држе дуопол на тржишту пословног простора А класе са Аустријанцима уз 2 битне разлике:

- Израелци не извлаче сав профит и много више од тога из Србије преко својих банака као што то раде Аустријанци већ га очигледно реинвестирају у све веће и озбиљније пројекте у Србији.

- Израел је наш политички савезник, неекспониран додуше, али то је пре свега због наше, видимо-и-сами-какве, власти. Аустрија је, благо речено, политички некомпатиблиних интереса са Србијом.

Имајући у виду две горње ставке, посебно прву, Израелци јесу пожељан инвеститор, Аустријанци не. Дакле нема говора о било каквим личним афинитетима већ просто, Израелци поштено граде и зарађују и исто реинвестирају овде у све већем обиму. Сви остали страни инвеститори износе милионе нестварним темпом.
 
Kad grade zgradu P+6, ne valja, krmaca
Kad grade kulu, opet ne valja, zaklanja pogled.

Ko smo mi? - Srbi!
Sta hocemo? - Ne znamo!
Kada hocemo? - Odmah!
 
Principe, koristiš mnogo teške reči o Austriji. Meni svaki susret Vučića i Kurca deluje ispunjeno srdačnošću i razumevanjem. Ne možeš porediti onu staru Austriju sa ovom danas. Kurčeva Austrija je mnogo bolji saveznik Srbiji od one koja Kurca nije imala :)

@spatio

svaka čast, muka mi je od ovih krivo nasadjenih. Kad malo bolje pogledamo ovaj projekat je za jedan Beograd sjajan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430091#p430091:1jrn35z4 je napisao(la):
spatiotecte » 25 Jan 2017 09:17 pm[/url]":1jrn35z4]Kad grade zgradu P+6, ne valja, krmaca
Kad grade kulu, opet ne valja, zaklanja pogled.

Ko smo mi? - Srbi!
Sta hocemo? - Ne znamo!
Kada hocemo? - Odmah!
Bolje pitaj, ne ko smo, nego ko treba da budemo: Oni koji uzimaju ono najbolje od svih. Pa da onda radimo kao i oni koji znaju da je sasvim besmisleno pričati o visini zgrada ako se istovremeno ne kaže gde se one nalaze. Kula tamo gde su kule, P+6 tamo gde su oduvek bile iste takve.

Čemu onda ova generalizacija?
 
Ja sam se uvek zalagao za postovanje i nastavljanje urbane matrice i spratnosti.
Medjutim tu i tamo neka kula nije losa kao vizuelni orijentir ili kao gradski reper.
Samo sto to treba postaviti tamo gde ima smisla.
Meni vise bode oci BW Residence i BW Vistaod ovog projekta u Kneza Milosa.

E sad, dugi niz godina su ljudi plakali po Beobuildu i Skyscrapercity-u pozivajuci se na slike iz Varsave i nekih baltickih zemalja kako nam fali skyline,tj kako mi uopste nemamo skyline, sad taj skyline dolazi i ljudi opet nisu zadovoljni.
 
Slažem se da je ono u BNV-u gore. Ja bih čak ove kule nekako i istrpeo da nema BNV-a. Na nesreću, ima ga, i ne može se razdvojiti od njega. Kad kritikujem nešto što se nudi uvek pokušavam da imam na umu neku širu celinu, eventualno konačnu nameru predlagača, i budućnost. Dakle ne pojedine zgrade same sebe i koliko su one dobre ili loše. Ne vidim kako se to može izdvojiti iz funkcionisanja grada kao nerazdvojne celine. Mađutim sve ovo je deo jedne vizije, ili bar pristupa investitorima ako ne postoji vizija, koja je VEOMA loša za Beograd. Zato se sve mora vrednovati pre svega po kriterijumu ukupnog efekta, pa čak i rezultata nečijeg zalaganja za ili protiv određenog projekta. Takođe, bilo bi lepo imati dobar skyline, ali se on ne dobija tako tako što se u istorijsko središte grada postave visoke zgrade, nego dalje, po njegovim ivicama. A pogotovo je osetljivo ako teren nije ravan, pa i to treba uzeti u obzir.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429925#p429925:2mf6kao7 je napisao(la):
stanislaw » Sre Jan 25, 2017 1:55 pm[/url]":2mf6kao7]
A živo me interesuje šta o ovim renderima Skyline Belgrade misli Nikolas koji se pohvalio da je najbolji pogled u Beogradu zgrabio još i pre nego što je došao do blueprinta...

Lično - deluje mi interesantno. Već sam odlučio da odem kod njih kad budu otvorili salon da vidim kakva je ponuda. Jesi zadovoljan? :) Već sam pisao da volim što u Beogradu ima i Jevreja a i ruskog kapitala pored arapskog.

Ne mislim da sam pogrešio što sam požurio sa Vistom, ovi Izraelci još nisu ni sigurni koliko će biti kvadrat, a već sam napisao na drugoj temi da im je čudna kalkulacija sa investicijom, brojem kvadrata i najavljenom prosečnom cenom stanova. Lokacija je po mom mišljenu više za poslovni prostor ali na žalost ako su Jevreji koji već drže boga oca poslovnog prostora u BG odlučili da im je pametnije da imaju pola-pola, to govori o tržištu i potrebama u BG.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429985#p429985:3b9l5o7w je napisao(la):
Giorano Angelo » Sre Jan 25, 2017 4:06 pm[/url]":3b9l5o7w]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429980#p429980:3b9l5o7w je napisao(la):
Igor » 25 Jan 2017 02:56 pm[/url]":3b9l5o7w] Razumeo bih takve stavove da smo razvijen grad u kome se gradi raznovrsna savremena arhitektura ali posto u Beogradu 30 godina nije izgradjen prakticno nijedan iole arhitektonski prihvatljiv objekat vecih gabarita ukoliko izuzmemo Stari Mlin [...] ne vidim cemu ovako docekivanje na noz.

Уз дужно поштовање према теби и ономе чиме се бавиш, ова твоја тврдња баш и не стоји. Игром случаја сам радио на том пројекту, био на градилишту, цртао детаље и слично на том комплексу, и дакако добро знам све мањкавости истог, као и одређене ствари у вези претходне фирме која је пројектовала тај комплекс. У сваком случају свака част Грбићу што је успео некако изгурати реализацију, за коју је недавно добио и награду, али немојмо се заваравати да је то нешто нај што се догодило у нашем граду.

Што се тиче назива код три прста, верујем да ће то постати топоним за тај део града. Не видим ништа лоше у томе.
Projekat nije savrsen ali smatram da je vazan kao hitno potreban iskorak u odnosu na domacu savremenu arhitekturu koja nije odmakla od alubond fasadnih panela, tamnih stakala i nadstresnica.

EDIT:
Nisam bas u prvom momentu razumeo da se citat i tvoj odgovor odnosio na Stari Mlin pa sam prvi deo odgovora dao u vezi Skyline Belgrade projekta mada slicnog sam stanovista i za Stari Mlin. Sanjin Grbic je odradio dobar posao i ako i taj projekat ima svoje manjkavosti pogotovo u zaledju iza stare zgrade mlina.
 
Treca kapija Bg tri prsta engleski naziv nece se primiti
Da li ce nam v radovic ovjdje investirati
Da li kupiti ovdje gajbu
Ocu restoran vidikovac na zgradi
Zuma ovo jeste ivica
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430108#p430108:1br27t26 je napisao(la):
direktor » 25 Jan 2017 10:34 pm[/url]":1br27t26]
Zuma ovo jeste ivica
Ne, ivice su recimo uzvišenja gde se na ovoj slici već nalaze soliteri. A skyline treba da se pojavi na njima, gore, a ne ovde dole. A pogotovo ne na obali Save što ćemo dobiti zahvaljujući BNV-u. Ne treba gledati koliko je ovo sada lepo ili ružno, nego potencijale prostora, dubinu, širinu i visinu, i šta bi se sve po tim dimenzijama jednog dana MOGLO rasporediti (ako mi sada ne zauzmemo prvi plan i sav taj ogroman prostor pokrijemo sa vrlo malo zgrada). Dakle, nikako ne treba sakrivati ovako zanimljiv i veliki deo panorame grada, i drugo, što će stare i nove zgrade drastično da degradiraju jedne druge. Isuviše su blizu i isuviše različite. Moraju se razdvojiti. Isto tako, kad su blizu, kule drastično smanjuju visinu i značaj prirodnih uzvišenja. Savski amfiteatar je "prozor" u Beograd. Svi pogledi, sa raznih strana, prolaze kroz njega. Zato je tako važan i osetljiv. Da bi se to lako videlo treba crtati rendere, ali to bi već bilo previše posla.

IMG_7286c_resize.jpg


IMG_7267_resize.jpg
 
Solidno, deo iz Sarajevske najlosije resen.
 
Meni se render sviđa, naročito što su sve kule različite visine, a ne forsira neku dosadnu simetriju (kao render za kule kod hotela Jugoslavija). Nemam ni problem sa vizurama. Samo da lepo reše saobraćajni problem, da se ne stvaraju čepovi i uska grla.

I naravno osnovno pitanje je da projekat uživo ne ispadne neka parodija na render koji smo dobili sada.

Inače, složio bih se sa Igorom da u poslednjih 15 godina ima samo nekoliko svetlijih iskoraka arhitekture u Beogradu (od većih: Zira i stari mlin, a dodao bih i B23 nedovršenu zgradu, možda Falkensteiner i nova RFB zgrada, i od manjih Square nine i Infinity u Dobračinoj). Ostaje žal za Zahinim Beko projektom...
 
Da poučim našim investitorima: sad kad srušite neku udžericu na Vračaru, Krstu, Zvezdari, Voždovcu... dižite odma bar 30 spratova, nemojte se zaustavljati na 6,7 spratu. Jer ako poštujete pravila vi ćete manje zaraditi od ovih pa će vas oni sutra pojeti na tržištu. Nego dignite vi lepo odma 50 da više od njih zaradite i da vi njih pojedete. Neka počnu visinski ratovi.
 
Meni se dopada.
Nego, zašto Čifuti moraju da plate sve i da zidaju, a Arapin dobije za džaba i to na nešto boljoj lokaciji?
Nije fer.
Jedan Čifut kupi za 24 miliona plac.
Gradska vlast ondašnja ne da mu da zida.
Ovaj u gubitku. Čeka. Čeka... preproda za 12 miliona i em je imao zarobljena sredstva, em je štetio 12 milki.
Iskusni Čifut, kupi ovo i dobije dozvole od nove vlasti i: uala !
Dakle, em je iskusni kupio pošteno zemlju na NBG i podigao Airport City, em je raširio investicije široko... ne bi li Grad ,ili država,trebalo njemu da ponude neko javno-privatno partnerstvo za , recimo Blok 26, Marinu Dorćol ili neku drugu lokaciju koju je predhodna gradska vlast zasrala svojom nesposobnošću ?

Inače, meni je jedini problem što ovaj Sky štaveć odudara od kompletne " vizure" , koja će izgledati još jadnija nego što jeste.
Kao kad odeš u Kinu pre desetak godina, pa jedno pored drugog neki socre krš i neka giga-mega 50 spratova poslovna zgrada.

Vidi... ceo Beograd izgleda k'o nedonošče u odnosu na Sky štaveć...
file.php
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430107#p430107:39e49ql0 je napisao(la):
Igor » 25 Jan 2017 09:28 pm[/url]":39e49ql0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429985#p429985:39e49ql0 je napisao(la):
Giorano Angelo » Sre Jan 25, 2017 4:06 pm[/url]":39e49ql0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429980#p429980:39e49ql0 je napisao(la):
Igor » 25 Jan 2017 02:56 pm[/url]":39e49ql0] Razumeo bih takve stavove da smo razvijen grad u kome se gradi raznovrsna savremena arhitektura ali posto u Beogradu 30 godina nije izgradjen prakticno nijedan iole arhitektonski prihvatljiv objekat vecih gabarita ukoliko izuzmemo Stari Mlin [...] ne vidim cemu ovako docekivanje na noz.

Уз дужно поштовање према теби и ономе чиме се бавиш, ова твоја тврдња баш и не стоји. Игром случаја сам радио на том пројекту, био на градилишту, цртао детаље и слично на том комплексу, и дакако добро знам све мањкавости истог, као и одређене ствари у вези претходне фирме која је пројектовала тај комплекс. У сваком случају свака част Грбићу што је успео некако изгурати реализацију, за коју је недавно добио и награду, али немојмо се заваравати да је то нешто нај што се догодило у нашем граду.

Што се тиче назива код три прста, верујем да ће то постати топоним за тај део града. Не видим ништа лоше у томе.
Projekat nije savrsen ali smatram da je vazan kao hitno potreban iskorak u odnosu na domacu savremenu arhitekturu koja nije odmakla od alubond fasadnih panela, tamnih stakala i nadstresnica.

EDIT:
Nisam bas u prvom momentu razumeo da se citat i tvoj odgovor odnosio na Stari Mlin pa sam prvi deo odgovora dao u vezi Skyline Belgrade projekta mada slicnog sam stanovista i za Stari Mlin. Sanjin Grbic je odradio dobar posao i ako i taj projekat ima svoje manjkavosti pogotovo u zaledju iza stare zgrade mlina.

Да је то само проблем...
 
Ja bih samo da primetim da Beobuild na FB promoviše post o izgradnji Skyline-a :)

 
Nisam primetio do sada da su baš sponzorisali postove, obratim pažnu u budućnosti :) Pogotovu na BnV vesti :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430210#p430210:3dfnnc2j je napisao(la):
nikolas27 » Čet Jan 26, 2017 2:40 pm[/url]":3dfnnc2j]Ja bih samo da primetim da Beobuild na FB promoviše post o izgradnji Skyline-a :)
nikolas27, nemoj da te to čudi, svojevremeno je Beobild slično promovisao i Vistu u kojoj si ti uplatio stan:

 
Ja sam pratio, zadnjih nekoliko vesti je sponzorisano takođe. Npr mislim da je bila ona oko Arene ili Filharmonije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430215#p430215:24zlxy1l je napisao(la):
Bukira » Čet Jan 26, 2017 3:05 pm[/url]":24zlxy1l]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=430210#p430210:24zlxy1l je napisao(la):
nikolas27 » Čet Jan 26, 2017 2:40 pm[/url]":24zlxy1l]Ja bih samo da primetim da Beobuild na FB promoviše post o izgradnji Skyline-a :)
nikolas27, nemoj da te to čudi, svojevremeno je Beogild isto tako „promovisao” i Vistu u kojoj si ti uplatio stan:
file.php

Ovo nije sponzorisan već običan post.
 
Vrh