Šta je novo?

Skyline Belgrade [Stambeno poslovni kompleks | 100 000kvm]

За сада помоћни објекти који су већ срушени или још пре десет година очерупани.
Иначе је ова машинерија ту паркирана још пре два месеца.
 
ZA LEPŠI BEOGRAD: Evo kada će rušiti zgradu Saveznog MUP-a

- To znači da će mašine odmah krenuti i taj poseo će trajati nekoliko meseci, možda čak i pola godine jer je u pitanju veliki objekat, ali koji neće ugroziti funkcionisanje saobraćaja - poručio je Goran Vesić

Dozvola za rušenje objekta Saveznog MUP u centru grada biće izdata krajem ove, a najkasnije početkom sledeće godine, rekao je gradski menadžer Goran Vesić gostujući u Beogradskoj hronici.

– To znači da će mašine odmah krenuti i taj poseo će trajati nekoliko meseci, možda čak i pola godine jer je u pitanju veliki objekat, ali koji neće ugroziti funkcionisanje saobraćaja. U međuvremenu građani će videti šta će se tu sve graditi – istakao je Vesić i dodao da su na današnjem sastanku sa predstavnicima Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture rešena pojedina pitanja u vezi sa rušenjem tog objekta.

http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/23 ... znog-mup-a
 
Pogresno je telegraf preneo tekst. Nije sledece godine neko sedmice.

Дозвола за рушење објекта Савезног МУП-а у центру града биће издата крајем ове, а најкасније почетком следеће седмице, рекао је градски менаџер Горан Весић гостујући у Београдској хроници.
 
Iako mnogi misle da je Beograd pun primeraka arhitekture u socrealizmu ubacujući tu brutalizam, postmodernizam, razne oblike moderne, objekata u socrealizmu ima jako malo( možda ne više od 20-30). Jedna od njih je zgrada saveznog mupa koja će se rušiti. Da nije žalosno bilo bi smešno kakvo mi blago rušimo da bi tu nikao tržni centar prekriven jeftinim alu panelima.

Za sto godina valjda će neko čitati ovo i shvatiti da pre sto godina nisu živeli divljaci ala Vesić, Neša slina, Đitler i ostali.
 
Соцреализам у целости се тешко може сматрати благом. У питању је један закаснели архитектонски стил који је притом и до сржи идеолошки обојен. Срећа наша па заиста немамо много зграда у том стилу.

Ето, можда би било лепо да је сачуван овај један пример као добар историјски подсетник на тај период али тешко да се ради о било каквом већем губитку. Посебно не наспрам чињенице како третирамо своје културно и градитељско наслеђе из ранијих периода, па чак и каснијих (мислим на јадно стање бројних сјајних примера модернизма у граду)

А у ширем контексту историје архитектуре соцреализам има ту једну злокобну улогу потискивача прогресивног руског конструктивизма као правца који је од огромног значаја за развој светске архитектуре.
 
У питању је правац који је дословце зачет на оним основама: "изградићемо лепше и старије него ови пре нас" и наметнули су га неки од највећих тирана и примитиваца у светској историји. На све то, соцреализму можемо да захвалимо укидање руског конструктивизма, као у том тренутку, можда и најпрогресивнијег покрета у архитектури у свету. Тако да је и мени, из угла историје архитектуре тај правац и те како битан.

Наравно, не могу да спорим неке естетске, историјске и културолошке вредности нпр неких московских метро станица или "седам сестара", али у питању је правац који по више социо-урбаних фактора неодољиво подсећа на нацистички архитектуру.
 
Ljudska istorija nikada ne ide uzlaznom putanjom, uvek posle perioda progresije dođe period regresije. Socrealizam nije ni prvi ni poslednji pravac koji je nazadan( tj. nije najprogresivniji) u datom trenutnu al to ga ne čin manje vrednim.Vrednost se pokaže posle određenog perioda.
Socrealizam je vredan pošto oslikava stanje u gotovo većini sveta posle najužasnijeg i najvećeg rata u celokupnoj ljudskoj istoriji. Kao takav on predstavlja deo izučavanja i sećanja na jedan period ljudske istorije koji je jedinstven. Prvi put u ljudskoj istoriji svet je bio do te mere podeljen na dva ekonomska suprotstavljena pravca. To nikada pre nije bilo a možda se i nikada neće ponoviti.
 
Nisam ispratio da li se već pričalo na temi, ali je svojevremeno na tržištu u više navrata cirkulisala glasina da unutar ruševina saveznog MUP-a postoji neeksplodirana bomba. Da li neko ima više informacija na ovu temu?
 
S obzirom da gledam Savezni MUP kroz prozor svaki dan red je da i ja malo doprinesem forumu.

Elem, ne znam nista o neeskplodiranoj bombi ali bager je tu cistio pre nego sto sam ja slikao. Trenutno vidim samo jedan, mada je dosta posla odradio u prethodnim danima.

Ako neko hoce da donira testeru da skinem ovo drvo sto mi blokira pogled, bio bih mu zahvalan :sesir: :sesir:
 
Nemoj da sjeces drvo, grehota je. Ali ipak nastavi da slikas. Bilo bi zanimljivo vidjeti kako se stvari mjenjaju i pored drveta :)
 
Izdata dozvola, od sutra se ruši zgrada bivšeg MUP-a

savezni-mup.JPG


Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove Beograda je danas izdao dozvolu za rušenje kompleksa zgrada bivšeg Saveznog Ministarstva unutrašnjih poslova u Ulici kneza Miloša, koje će trajati šest meseci, saopštila je Gradska uprava.

Gradski menadžer Beograda Goran Vesić rekao je da "vlasnik ove zgrade i investitor, koji će na ovoj lokaciji graditi stambeno-poslovni kompleks, počinje rušenje zgrade već sutra".

"Rušenje će trajati skoro šest meseci zbog toga što je zgrada oštećena u bombardovanju, zbog velike količine građevinskog materijala koji treba izneti sa ove lokacije, kao i da se ne bi remetio svakodnevni život građana koji žive u okolini", rekao je Vesić.

Dodao je da će Grad najkasnije do marta usvojiti plan detaljne regulacije tog kompleksa, da bi do kraja aprila bilo uslova za izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa.

Vesić je kazao da je sa investitorom dogovoreno da uredi i održava park "Gazela" izmeđe zgrada koje se ruše, i petlje "Mostar" na auto-putu kroz Beograd.

Izvor: N1
 
To je vec kaparisao muzicki kriticar valjda ce se sjetiti da dodje po isti
 
Прво што сам помислио кад сам видео слику, да је @Јаковљевић набавио тестеру и исекао дрво :lol: , да би имао бољи поглед, а онда сам видео да је @Владимир сликао двориште из другог угла :)

 
:D :D :D

Drvo još nije palo, ali je pao mrak pa nisam slikao. Kolega sa foruma, a i komšija po prebivalištu @vladimir nema toliko prirodnih prepreka na svom putu.

Baš su fino radili, sutra slikam obavezno! :vops: :vops:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=408938#p408938:1sx8mi83 je napisao(la):
brdjanin » Uto Okt 04, 2016 12:00 pm[/url]":1sx8mi83]Eh, kada bi nekako grb sačuvali .... mislim, ostavili kao deo fasade ....

file.php

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2016&mm=10&dd=08&nav_id=1185548


Ostavice glavni ulazni portal sa grbom i stavice spomen plocu :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk: :kk:

Kamena kapija i grb na zgradi bivšeg Saveznog MUP će biti sačuvani i nalaziće se na fasadi jednog od objekata stambeno- poslovnog kompleksa.
Kompleks će gledati ka Ulici kneza Miloša, izjavio je za Večernje novosti gradski menadžer Goran Vesić.

Želeli smo da sačuvamo obeležje nekadašnje države i drago mi je što smo uspeli u tome. Na prostoru između zgrada koje tu budu nikle, naći će se i tabla sa detaljima kada je zgrada podignuta, ko je bio idejni tvorac i kada je bombardovana, istakao je Vesić, prenosi Beoinfo.

Inicijativu da se "buktinje” sačuvaju, podneo je nedavno i Savez udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata Srbije.

Čim smo saznali da će uskoro početi rušenje zdanja Saveznog MUP, uputili smo molbu nadležnima da se grb na neki način sačuva. Nismo želeli da ovo državno obeležje završi na smetlištu. Prezadovoljni smo ovim rešenjem, istakao je pukovnik Bora Ercegovac, predsednik udruženja Subnora.

Rušenje će trajati oko šest meseci, a izraelska kompanija "AFI Jurop”, vlasnik zgrade i investitor, planira da ovde izgradi 60.000 kvadratnih metara poslovnostambenog kompleksa.

Procenjena vrednost radova je 200 miliona evra.
 
Kačim slike večeras, ne da mi da kačim sa telefona jer mi telefon slika u prevelikoj rezoluciji. Moram da prebacimo na komo, smanjim rezoluciju pa tek onda kačim. Ako neko ima rešenje, MOLIM VAS pomagajte!

Od prošlog puta nisu previše rušili, mada su dovukli dosta novih mašina. Ima više bagera i buldožera. Danas je neki buldožer sklanjao neki šut. U suštini se nisu razbijali od posla
 
Kao sto sam obecao :sesir: :sesir:

Nema nekih preteranih razlika... Ako oni stvarno budu rusili samo 6 meseci, ovo ce ici jako sporo :notok: Javljam za svake izmene, kao i moj cenjeni komsija @vladimir
 
Vrh