Šta je novo?

Skyline Belgrade [Stambeno poslovni kompleks | 100 000kvm]

Мислим да се не минирање код нас не практикује.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=411810#p411810:clgb7bkz je napisao(la):
Дошљак » 20 Oct 2016 08:19 pm[/url]":clgb7bkz]Мислим да се не минирање код нас не практикује.

U Valjevu su 2000te minirali celo naselje zgrada koje su bile ostecene u bombardovanju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=411810#p411810:1ehwvu8z je napisao(la):
Дошљак » Čet Okt 20, 2016 8:19 pm[/url]":1ehwvu8z]Мислим да се не минирање код нас не практикује.


Možda zato što je to skuplji proces, nego ova sada metoda koja se primenjuje.
 
Nazad na temu
Foto: Goran Andjelkovic

vywADQN.jpg


20leKr6.jpg
 
Malo je suludo rušiti zgrade stare pedesetak godina. Uzimajući u obzir ukupno dobro/ standard jedne države, naroda, civilizacije, koj god termin hoćete, malo je suludo i ne isplativo rušiti objekte stare pedesetak godina, a koji mogu da traju stotinama godina, da bi se na njihovom mestu sagradili drugi pored toliko slobodnog zemljišta u široj okolini centra. Imali smo skoro rušenje IKL-a, ogromne fabričke zgrade na Karaburmi a sada i ove velike zgrade.
 
Da ta lokacija nije otkupljena, na tom mestu bi još barem 30-40 godina stajale ruševine, pored kojih bi turisti sa zapada dolazili da se slikaju i podsvesno likuju.
Nažalost, ovo je bolje rešenje.
 
Ljudi pa zar nije jeftinije srusiti, pogotovu ono sto nisi ti izgradio, jel da? Vladimire samo cepaj sa fotkama! Hvala!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=411902#p411902:v8ok9w7i je napisao(la):
Biciklistkinja » Pet Okt 21, 2016 11:46 am[/url]":v8ok9w7i]Malo je suludo rušiti zgrade stare pedesetak godina. Uzimajući u obzir ukupno dobro/ standard jedne države, naroda, civilizacije, koj god termin hoćete, malo je suludo i ne isplativo rušiti objekte stare pedesetak godina, a koji mogu da traju stotinama godina, da bi se na njihovom mestu sagradili drugi pored toliko slobodnog zemljišta u široj okolini centra. Imali smo skoro rušenje IKL-a, ogromne fabričke zgrade na Karaburmi a sada i ove velike zgrade.


Zato što investitori ne nastupaju na našem ili bilo kom drugom tržištu iz nekih svojih ličnih altruističkih pobuda.

Zato što postojeće zgrade sa svojim rasporedom kvadrata, gabaritima, funkcijama, tehničkim parametrima ne
ispunjavaju ni minimalne uslove da se tu nađe poslovno-stambeni prostor A klase.
 
Jasne su meni pobude investitora i aktuelnih vlasti, ja samo pričam o nekoj logici :)

Zgrada pogođena bombom se da srediti za mnogo manje pare od rušenja i izgradnje nove, pa zgrada vlade je pogođena devedesetdevete i danas izgleda kao nova, da ne pričamo o primerima iz WWII.
 
Steva_95_Beograd":1w1y9hd8 je napisao(la):
Nazad na temu
Foto: Goran Andjelkovic



Meni je zao sto je ova zgrada srusena, a vi kako hocete




Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Ova zgrada nije imala nikakvu javnu medijsku podrsku poput generalstaba.
 
А зашто би је и имала? Зграда није под заштитом и тешко да је и заслужује. Плац је уредно купљен и зграду руши приватна фирма која ће одмах после да уложи огромне паре у комплекс. Са друге стране Генералштаб јесте под заштитом и рушен је из политичких разлога од стране квислиншке владе Србије под лажном најавом инвестирања Трампа, Арапа итд. И не ради си ни о каквој јавној медијској подршци већ о ставу и ангажоаању струке која се с разлогом није јавила по питању савезног МУП-а, а јесте по питању Генералштаба.

Већ сам писао о томе,у Дубровнику су на једном скупу још почетком 50их година сви наши водећи архитекти одлучили да се у СФРЈ не гради у соцреалистичком стилу. То је једна од добрих одлука због које ми данас и имамо сасвим солидно и богато модернистичко наслеђе.
 
@Delija
Ja postujem vasu (arhitekata) strucnost.
Ja sam laik. Meni se neka zgrada svidja ili ne na osnovu licnog utiska njenog izgleda i uklapanja u prostor u kome se nalazi. :)
Bez namere da protivrecim, u cemu se ogleda socrealisticki karakter ove zgrade? (Govorim o frontalnoj strani, ne o dvorisnoj, naravno)
Cisto informativno, voleo bih da naucim nesto novo.


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Огледа се у (лажној) монументалности објекта која је постигнута пренаглашеним порталом и кровним венцима, истуреним стубовима на фасади између прозора, избору материјала, каменој облози... У ширем смислу огледа се и у тој еклектици по којој су позајмиљивани арх. елементи из академизма и још неких ранијих стилова. Крајњи продукт је нешто што по мало подсећа и на фашистичку архитектуру, а што је иронично, последње што је тај монументални али и несрећни соцреализам хтео да постигне.

Ако упоредите тај правац са раним и поготово касним модернизмом, видећете колико је управо модернизам тог доба био "чистији" архитектонски правац. На соцреализам се не може гледати само са естетске стране из простог разлога што је тај правац прожет искључиво идеологијом, и то је оно што га додатно обезвређује.

А ми смо још и имали среће са тих пар "СР" здања. У том првом послератном периоду режим није имао средстава за соцреализам у "фул пакету" па смо поштеђени ти силних декоративних елемената, статуа, рељефа, идеолошких симбола, шаренила итд. Тако нешто би било гротескно наспрам постојећих београдских палата изграђених у класичном стилу у време краљевине Србије/Југославије.
 
@Delija
Hvala na pojasnjenju.
Od onoga sto si naveo meni je zaista zapalo za oko slicnost ovog objekta sa nekim objektima vidjanim u nacistickoj nemackoj, al opet sa druge strane ja kao laik ne mogu proceniti dal je to neki 'novi pravac' koji se izrodio u periodu 'nove preraspodele, teritorija, kolonija i uticaja ili je to posledica kao sto ti navodis prenaglaseno pozajmljivanje.
Hvala jos jednom.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Ozbiljno se radi na rusenju... Nemam predstavu za sta ce im trebati 6 meseci... ali dobro, nisam gradjevinac :)
 
Ne znam stvarno sto su ove dve slike naopacke!

Zaboravio sam da napomenem jednu novost. Kao sto mozete da vidite, DRVO JE PALO! :D
 
Koliko su ove zgrade bile velike, tek sada vidim
 
Vrh