Šta je novo?

Servisi za dostavu: Glovo, Wolt, Donesi

Против ове стигматизације 45-годишњака, ако се сад не побуним, не знам кад ћу...

Још треба претпоставити да је наступио са позиције моћи - достављача на бициклу.
Priznaj Pantografe da si ti pa da zavrsimo ovu pricu :ROFLMAO:
 
Valjda je to logično - pre imaš poverenje u svetski poznatu kompaniju, nego u nekog random lika sa ulice?
Zavisi koja kompanija i zavisi koji lik na ulici. Jel si čuo možda za nekadašnju korporaciju Theranos, i šta je njen osnivač sve radila?

Takođe, gomila ljudi se danas jako olako i paradoksalno frljaju terminom psihopata. I ne razlikuju mnoge pojmove i mnoge pojave. Mnogi takođe ne znaju elementarnu razliku između psihopatije i neurotičnosti, a razlike su kao nebo i zemlja. Ako hoćete da vidite kako izgleda čovek sa asocijalnim poremećajem ličnosti, pogledajte jednog Zakerberga. Ako hoćete da vidite kako izgleda kalkulisani maliciozni psihopata, proguglajte Elizabeth Holmes i pogledajte videee s njom.
Imate čak i neke kompletne psihološke analize dotičnih ljudi, kao i analize pravih serijskih ubica i kriminalaca, ali isto tako analite još drugih svetskih vođa kompanija i moćnih ljudi.

E to su vam, gospodo, prave psihopate. Ali opet ni to ne znači da su svi ljudi rođeni sa psihopatijom obavezno kriminalci i zlotvori. Jer na internetu mogu da se nađu i intervjui (pisani i video) sa ljudima kojima je dijagnostifikovana psihopatija, ali žive normalno, svesni šta imaju i šta ih čeka ako prekrše pravila, i odgovaraju ljudima na razna pitanja.

Ali kao što napisah u sinoćnjem postu koji sam posle izmenio i izbrisao, to nije tema za preko tastature. A i shvatio sam da ćemo verovatno svi iz ove rasprave izaći sa manje više nepromenjenim stavovima. Štaviše, mogu da se kladim da niko ovde neće proguglati ništa, ni o Zakerbergu, ni o Holmsovoj, ni o funkcionalnim psihopatama koji normalno žive, niti o razlici između psihopatije i neurotičnosti, niti o bilo čemu. To kažem na osnovu dužeg iskustva na forumu. Malo je ljudi koji su spremni da nešto istraže, nauče ili promene.

Tako da ću samo da ponovim ono što sam već napisao na temi tri puta: da, pravno gledano, ovaj dostavljač je pogrešio, i da, pogrešio je i u načinu na koji je želeo da ostvari komunikaciju. I eto. Tu bih stao. Bar što se dostavljača tiče.
 
Ovde postoje propusti na 2 divoa.
Prvi nivo je nivo radnika, gde je nesavesni radnik zloupotrebio podatke koje je prikupljala kompanija, a drugi nivo je nivo kompanije, koja nije uredila mehanizme zašite podataka i omogućila radniku da bude nesavestan.

Wolt je ovde pokazao da svaki njihov dostavljač može da radi sa tvojim podacima šta hoće i da očito nemaju nikakvu selekciju kadrova.

Zamislte situaciju da vam neki random službenik banke pošalje poruku kako je bilo na moru, jer je uvidom u vaš račun video da ste uplatili letovanje, ili da vas radnik Telekoma pita kako su vam roditelji, jer je video da ste sa njima pričali pre pola sata.
 
Poslednja izmena:
Ovi od 45. godina koje ja poznajem jedva telefon drze u ruci kako treba :)

Ne bio u Pantografovoj koži... 😄

Kome je do muvanja treba da instalira tinder i molim lepo od jutra do sutra.

Nemaju oni vremena jer rade od jutra do sutra... Ne branim ovog lika nego, radi i spava i šta mu uleti usput uleti...

Nije lak to posao i po kiši i po 35 stepeni okreće pedale za sitne pare... A mora da radi 10 sati dnevno 6 dana u nedelji ako želi neke ozbiljnije pare...

Video sam u D. Tucovića pre neki dan natipis na nekom lokalu "Dostavljačima ulaz strogo zabranjen!"

Jadniči, pomislio sam, tretiraju ih kao bubašvabe, najgori otpad...

Gledam ih ispred meka kako su mrtvi umorni... čekaju porudžbinu

Štaviše, mogu da se kladim da niko ovde neće proguglati ništa, ni o Zakerbergu, ni o Holmsovoj, ni o funkcionalnim psihopatama koji normalno žive, niti o razlici između psihopatije i neurotičnosti, niti o bilo čemu.

Ja sam davno još guglao i prilično mi se urezala razlika između sociopata i psihopata... Ja svakako psihopata nisam jer imam empatiju, prilično sam haotičan, dezorganizovan i vode me strasti i ne planiram do tančina kad hoću da uradim nešto nedozvoljeno... Tako da je to možda 1 od razloga zašto imam simpatije prema dostavljaču... On nije psiho sigurno, a da li su mu bas sve kočnice na mestu (i tu ne mislim na njegov bicikl) nisam siguran 😅
 
Ne znam, prolazio sam trotoarom... verujem da još stoji, slikaću... Neke 2 stanice trolom od Ruzveltove gore sa leve strane je lokal... Verovatno neki roštilj...

Slikaću kad budem prolazio... da, može se tumačiti kao diskriminacija... Mada oni kao ljudi mogu da uđu ali kao dostavljači ne mogu... Zašto ne mogu... Ako je imao neprilike sa jednim ne znači da su svi loši... Tako da ne bi smeo to baš tako da sroči, ali eto...

Mogao je da napise - molim dostavljače da sačekaju ispred da ne pravimo gužvu... ali je vlasnik očigledno ogorčen na nekog ili nešto
 
Video sam u D. Tucovića pre neki dan natipis na nekom lokalu "Dostavljačima ulaz strogo zabranjen!"

Jadniči, pomislio sam, tretiraju ih kao bubašvabe, najgori otpad...
To je zato što su softveri i aparati koje oni koriste (bar (g)Lovo, ne znam za Wolt) imbecilno projektovani i napravljeni, tako da kad Lovadžija uđe u radnju i treba da kupi 30 stvari i obavi nečiju nedeljnu kupovinu u jednom odlasku, mora da vrti 10-15 minuta kroz ogromnu listu svih artikala u radnji i da ručno čekira svaki koji hoće. Što dalje dovodi do besa ostalih mušterija, pogotovu onih koji su došli u dnevnu kupovinu da pazare 5 artikala, među kojima sam i ja. Tako je bar u Idea prodavnicama, koje uvek, ali uvek kad bih prošao pored neke, su unutra imale nekog Lovadžiju koji vrti Rat i mir na aparatiću, a ispred mu bleji skuter ili automobil. Češće automobil, bar kod ovih što idu u Idee, i često nepropisno parkirani.

Slažem se da nisu dostavljači krivi za to, već same kompanije. Kompanije koje ih zapošljavaju (Wolt, Lovo), zatim IT kompanije koje im prave softver i same kompanije trgovine, koji svi skupa neće da sednu i naprave standard za takve potrebe i situacije, već svako radi po svome. Delez i IDEA zabole da prave bolje aplikacije za te svrhe (previše su opterećeni pravljenjem svojih promašenih marketinških aplikacija za svoje mušterije), ali ipak neće da propuste voz profita koji dolazi sa najezdom dostavljača, pa koriste ta neka sklepana smeća od softvera i uređaja za dostavljače, jer neće da se dogovore i potrude da ih unaprede i ubrzaju. Ili da se smisli potpuno nov sistem, kad se već svi odreda - Wolt, Lovo, Delez, Idea, Ana Brnabić... koorče digitalizacijom, informatikom, eeeej aaaaj-evima i ostalim papazjanijama i fensi rečima od kojih bi čovek pomislio da je Srbija neka mala Švajcarska, a ne carstvo paradoksa i naopakosti.

Ali sasvim je razumljivo i zašto bes drugih mušterija raste i samim tim zašto neki lokali odbijaju da zbog jednog ili dvojice Lovadžija, koje angažuju lenji ljudi u kraju (čast retkim izuzecima kad je neko nepokretan ili sprečen), da se zbog njih odriču ili nerviraju 50 drugih stalnih mušterija.
 
Poslednja izmena:
Mada oni kao ljudi mogu da uđu ali kao dostavljači ne mogu... Zašto ne mogu...
Sve što vlasnik može i treba da uradi da izbegne optužbe za diskriminaciju je da stavi obaveštenje da nema mogućnost za usluživanje dostavljačkih servisa već da svako ko ulazi u radnju mora da pazari na isti način. Korpa u ruke, artikli u korpu, keš ili kartica kasiru, račun u ruku i onda napolju, izvan objekta, može sam da uzme pa da vrti aplikaciju do mile volje.

Naravno, opet kažem, sve se to može rešiti dogovorom i standardizacijom. Tako bi čak i najbolje bilo, jer bi onda veliki lanci poput Deleza i Idee mogli da se fokusiraju na rad sa dostavljačima, a manji marketi, gde dostavljači ionako ređe ulaze (jer nemaju toliki dijapazon robe kao ovi, a ni toliko osoblja) bi bili slobodni za stalne mušterije i male kupovine. Besmisleno je da neki mali lokalni komšijski market, koji se nalazi u bloku zgrada između Maksija i Idee, bude podređivan dostavljačkim uslugama, ako ova dva oko njega već imaju mnogo veću ponudu proizvoda i više osoblja. To je, na primer, kao kada bi se zahtevalo da svaki štand sa sladoledima u Knezu prodaje i pića. Čemu to, kad imaš kioske i prodavnice svuda okolo a i česme na 200 metara.


P.S.
Doduše sad se setih, Delez neće nikad pristati na dogovor i kompromis jer ne samo što je alavi svojeglavi korporatoid, nego oni pored svoje blesave aplikacije za popuste, imaju i svoj servis dostave proizvoda ljudima na kuću. I taj servis je, čini mi se, stariji i od Love i Wolta, i čuo sam da uhodano funkcioniše. Tako da pretpostavljam da Delez ne nudi nikakve druge dostavljačke usluge i da neće nikad sklopiti dogovor o standardizaciji i kooperaciji.
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran da je to razlog takvog obaveštenja nego možda manjak prostora u radnji ili tako nešto... Nemaju ovde zilion proizvoda da bi moralo da se dugo lista, plus ja mislim da dostavljači dolaze samo da pokupe porudžbinu ali iz nekog razloga vlasnik ne želi da oni uđu u objekat...
 
Manijakkkkkk:)

92C7AC53-06C2-4942-B53D-B40DA35A9D6B.jpeg
 
Dodaj na listu i ovo moje pitanje: Šta to učini od sebe? (upućeno koleginici na faxu pre jedno 7-8 godina, kad se ofarbala u plavo)... Još mi nije oprostila i kad god se sretnemo kaže: Sećam se ja još šta si mi onda rekao... :ROFLMAO::cry:
 
Devojke cesto dobijaju poruke od likova koji ih pronalaze na mrezama. Licno poznajem gomilu.
Pravilo je, ne samo ne odgovarati, vec ni ne otvarati poruku, jer i "seen" moze biti shvacen kao poziv na dalju jednostranu komunikaciju.
Muskarci to, izgleda, ne shvataju. Zamisli da jos ima tvoj broj i tvoju adresu.

Nema veze da li je lik dobar momak ili psiho, to se obicno otkrije tek kada je kasno. Ne postoju zakon o zloupotrebi licnih podataka za dzabe.
 
:rolleyes:

Znači dobijaju poruke na društvenim mrežama, gde su kao privatna lica omogućili da im stiže posta od svakog... pa nek stave opciju da im stiže samo od prijatelja...

Ali ako je to nemoguće ograničiti, onda obavezno ni ne otvarati jer je seen dovoljan znak za šta? Zeleno svetlo da on bude manijak do kraja..? A ovde smo već zaključili da su ljudi (čitaj: muškarci) manijaci sve dok se ne dokaže suprotno...

Naravno ne slažem se uopšte... Moj savet da imam ćerku od recimo 20tak godina bi bio, otvori poruku i pročitaj... i ako iz konteksta shvatiš da je neki prijatelj od prijatelja i ako ti se dopada nastavi kokumikaciju... ako ti je skroz nepoznat a cini ti se ok, oprezno, lagano pa ćeš videti u zavisnosti od interesovanja šta dalje sa nekim ko te je samo online video i dopala si mu se... Ako je nasrtljiv ili ti se ne dopada, niko te ne tera da nastaviš komunikaciju dalje... a postoji i opcija ignore...

Ej "seen" je dovoljan za ne znam šta pa odma' sve u kantu...

Bože kako naopaki svet i saveti, opet u cilju da se pojedinci u društvu što više osame i da im se utera strah...

Ali vi to svesno radite, a ne znam ko vas plaća... Koristi društvenu mrežu u onom najegocentričnijem smislu samo-dovoljnosti i samo-promocije a pokušaje privantog kontakta u kantu, ljude u kantu? Potencijalni izabranik za ceo život? Manijak, manijak, manijak! U kantu...

Znaš ko je manijak, onaj oženjeni sa troje dece što je juče pobio 11 ljudi i ni jednu nije smarao putem poruka... To je manijak.

Pravilo je, ne samo ne odgovarati, vec ni ne otvarati poruku, jer i "seen" moze biti shvacen kao poziv na dalju jednostranu komunikaciju.

Nema veze da li je lik dobar momak ili psiho, to se obicno otkrije tek kada je kasno.
Znači ovo je bukvalno satanizam... Nema veze da li je dobar ili psiho... Znači ako to ne znamo, šta znamo? Znamo da je čovek. I fino se obratio, deluje pristojno... Ne daj mu šansu, baci ga u kantu...

Pa društvene mreže su zamena za relan život... Poruka na profilu je kao da ti je neko prišao na ulici... Al ti ne znaš je l' dobar ili zao, to se otkrije tek kasno, nemoj ni da ga pogledaš 🤨

A onaj crtani o onom tvoru koji nasrće na ženke 🦨 prikupiti sve kopije i javno ih spaliti... jer to podstiče manijake
 
@Noki Mislim da ne znas o cemu govoris. Poslusaj iskustva koje zene imaju da ispricaju.
I ovo poredjenje sa tragedijom u Cetinju mi je blago receno degutantno.
 
Meni sinoć dostavila devojka iz Golova i za divno čudo uopšte nije loša. Evo jos uvek čekam da mi se javi 😃
 
Meni su ukupno dostavile 3 devojke do sada...

Od toga je jedna najslađa od sve tri zvala pre dostave da proveri koja je zgrada...

Iako na mojoj zgradi jasno piše br. i nema greške... tako da ja mislim da je ona možda htela da najavi da je žensko radi većeg bakšiša jer svi se oduševe kad vide ženskog dostavljača...

Inače nema nedoumica oko broja moje zgrade... Imao sam na stotine porudzbina još od Donesi pa sad Glovo i niko me nije zvao da nešto pita (sem jednog lika koji je promašio ulicu)
 

Sudar motorcikliste (dostavljača hrane) i automobila na Dušanovcu

U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila danas u Ustaničkoj ulici na Dušanovcu povređena je jedna osoba.

Do sudara je došlo između motorcikliste, dostavljača hrane i automobila.

Motociklista je zadobio lakše pivrede.

 
A bukvalno juče smo na temi Biciklizam pričali kako neoprezno dostavljači voze.
 
Grabljivačko ponašanje Glovo se nastavlja. Ovaj put su i u Srbiji toliko preterali da su se čak i ovdašnji državni organi aktivirali:

Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji pokrenula postupak protiv kompanije Glovo​


Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji saopštila je danas da je pokrenula postupak ispitivanja povrede konkurencije po službenoj dužnosti radi utvrđivanja postojanja zloupotrebe dominantnog položaja, protiv privrednog društva Glovo tehnolodži (Glovoapp Tecchnology) iz Beograda.

Komisija je, nakon nenajavljenog uviđaja, sprovela analizu uslova konkurencije u oblasti digitalnih platformi za posredovanje u prodaji i isporuci pretežno restoranske hrane i ostalih proizvoda i u ugovorima koje je Glovo zaključivao sa svojim partnerima uočila odredbe koje za posledicu mogu da imaju isključivanje ili otežavanje širenja drugih, konkurentskih platformi.

Konstatovano je i da ugovori imaju odredbe koje za posledicu mogu da imaju diskriminaciju partnera kroz primenu nejednakih uslova poslovanja, što sve čini zloupotrebu dominantnog položaja.

Pojedini ugovori i opšti uslovi poslovanja sa partnerima sadrže, kako je navedeno, propisanu naknadu koju je partner dužan da plati ako stupa u slična partnerstva sa drugim platformama, odnosno nude se visoki iznosi u vidu ulaganja za marketing, uz obavezu vraćanja iznosa ukoliko se uspostavi saradnja sa još nekom platformom.

Primena nejednakih uslova poslovanja na iste poslove sa različitim učesnicima na tržištu, prvenstveno se ogleda u vidu različitih provizija prema različitim partnerima, a u zavisnosti od toga da li sarađuju samo sa Glovom, ili i sa konkurentskim platformama.

Uključivanjem takvih ekskluzivnih klauzula u ugovore sa partnerima ili raznih formi podsticaja ili pritisaka da se zadrži ekskluzivnost mogli bi se isključiti konkurenti sa tržišta ili smanjiti njihova mogućnost da se takmiče, što bi u krajnjoj liniji moglo dovesti do viših cena, manjeg izbora i ponude lošijeg kvaliteta, na štetu potrošača.

Društvo Glovo je nakon preuzimanja platforme „Donesi“ tokom 2021. godine značajno proširilo mrežu poslovanja i drastično povećalo svoj tržišni udeo i steklo dominantan položaj čime je promenjena i struktura tog tržišta.

Komisija poziva sva lica koja raspolažu podacima, ispravama ili drugim relevantnim informacijama koje mogu doprineti utvrđivanju činjeničkog stanja u ovom postupku da ih dostave na adresu Komisije za zaštitu konkurencije.


Inače, Glovo je isteran iz nekoliko zemalja, čini mi se oko 10ak. Na Wikipediji je do skora bio spisak svih zemalja odakle je izbačen, ali je nedavno uklonjen.
Po svemu sudeći, Glovo funkcioniše tako što uleti u neku zemlju, pograbi što veći deo tržišta, namlati profit na tome i iscedi radnike do poslednje kapi, a kada nakupi dovoljno kontroverzi, lošeg publiciteta ili sankcija, ''pokupi'' pare i ode da traži sledeću zemlju za pelješenje i eksploatisanje.
 
Poslednja izmena:

Na Euronews-u čujem malopre da je napadač pušten, a njoj ostavljeno da ga goni privatnom tužbom, ako želi...

A ono najvažnije u celoj priči, a to je motiv, zašto je Nezrinu neki bilmez napao i udarao pesnicama, o tome ni reči... Ja se nadam da je policija barem ustanovila motiv i u skladu sa tim zaključila da nema opasnosti da će ponoviti delo, pre nego što ga je pustila na slobodu... U suprotnom je mnogo sumanuto... I ovako je sumanuto, a bez motiva još više...
 
Je l' ima neko da radi ili je radio dostave za volt/ glovo, biciklom, da ispriča koliko može da se zaradi, da li sam biraš koliko ćeš raditi dostava u toku dana/dana u nedelji ili si nečim uslovljen i tome slično, da prenese svoje insajdersko iskustvo... Ne nalazim puno na netu, pogotovo ne da je od nedavno...

Recimo kad je cena dostave 249 rsd + doplata za loše vreme 75 rsd, koliko od toga ide tebi, je l' zavisi i od kilometraže koju prelaziš za dostavu...

Koja je uloga posrednika pri zaposlenju, koji ostavljaju oglase, zar ne može da se ode direktno u kompaniju Glovo i da te oni radno angažuju..?
 
Vrh