Šta je novo?

Servisi za dostavu: Glovo, Wolt, Donesi

Glovo je platio 170 miliona nekoliko dostava, izmedju ostalog donesi i hrvatsku pauzu. U par klikova ima na netu koga interesuje detaljnije oko toga.

11 miliona je mesečni promet svih dostava, donesi, glovo wolt, car go butle, i gomila manjih poput big pizza, pile i prase, saint, i slično. Koliko znam najveći kolač je imao donesi, odnos je otprilike bio 60% donesi, 25% glovo, 15% wolt. Nešto manje svi zbog onih manjih dostava naravno.

Donesi je srpski proizvod koji je pre 5 godina recimo kupio delivery hero, pa posle foodpanda, i sad glovo. Dobar deo tolikog tržišta je iz utiska korisnika da je to naše, pa se pravio neki lovebrand oko donesi.

Glovo je najjači od učesnika na našem tržištu, španski brend, wolt finski. Sva tri postoje max deset godina. Kako je regulisano da se odobri prodaja oko antimonopolske komisije, da li podleže restrikcijama i to, to ne znam.

Sva drama je nastala oko toga da je nakon kupovine glovo rešio da ugasi donesi. Što je prvo loša biznis odluka, a drugo loša marketinški. Verujem da su hteli da smanje troškove marketinga, drugi razlog ne znam.

Problem je što su iz vedra neba sve izveli, i krajnje bezobrazno. Amaterski ako mene pitate. Nakon preuzimanja, stiže obaveštenje o gašenju i sl. pa se ispostavi da na glovu nema pola restorana kojih je bilo na donesi, pa da dostava neće raditi delove koje je inače radila, pa da neke poene koje skupljaš kao loyalty, i imaš neke popuste šta god, da se briše, i slično. Jedina prednost je što glovo donosi sve, donesi samo hranu. Ali hranu ljudi najviše naručuju, ne tečnost za sudove.

Dostava kao takva je zeznut posao. Radiš za platu, gde nemaš ni penziono ni zdravstveno, ništa. Ako slomiš nogu, em ležiš u krevetu, em 0 din. primaš. Ako dobiješ kaznu, narednih dan dva radiš džabe, i tako to. Ipak, masi ljudi je ovo posao snova. Naročito mislim na ljude kojima je potrebna resocijalizacija, njima može biti dobra prilika. Onda studentima da odradi 4 sata i ima 1500 kinti recimo. Naročito na woltu gde možeš da radiš kad hoćeš koliko hoćeš, na glovo imaju smene kao.

Jbg, mora da se gleda sve sa više strana, imam prijatelja koji gleda da kupi garažu, pa da ima stotinak evra mesečno, i biće prezadovoljan, imam drugog koji ima garažu viška, na ideju da je izda konstatuje "uh, al ću se opariti od toga". Obojica su u pravu, gledano iz perspektive u kojoj se situaciji nalaze.
 
Vreme će pokazati a narod presuditi.

Država ne vidi problem u monopolskom ili kartelskom ponašanju - ok.
Država ne vidi problem u tome da strana kompanija koja ovde zarađuje izrabljujući ljude, dovlači strane radnike, obara cenu rada i krši zakone o radu i državljanstvu - ok.
Pojedinci ne vide problem u tome - ok.

Njihovo pravo (mislim i nije baš, jer se otvoreno krše zakoni a i promoviše klošarsko predatorsko ponašanje i mentalitet. Al ajd...)
Ali niko ne može da natera ljude da koriste nešto što ne žele. A ja vidim da otkako se desio taj grabež, otkako su ljudi uvideli kako se srpski radnici zamenjuju tuđinima, i otkako su uvideli koliko se usluga srozala... reko bih da količina mušterija Glooove opada.

Pa kad država neće da reguliše stvar i zaštiti svoj narod, a i kad ima deo ljudi koji ne vide ništa loše tu, ok, nema problema. Nađe narod način da to sam sredi.
 
Ne postoji monopolsko i kartelsko ponašanje u ovom slučaju i na ovom tržištu.
Niko nikoga ne sprečava da osnuje svoju firmu za dostavu, ima valjda i nekakav alideda i ko zna ko još. Sad što Glovo ima ogroman budžet za agresivni marketing, ali i taj će se budžet istrošiti. To što Igor vidi na LinkedInu (a na Twitteru je još jača anti-Glovo kampanja) neka kompanija može iskoristiti za guerilla marketing.

Ali ma koliko pljuvali Glovo teško je ići Bulevarom od njihovih dostavljača i pred svakom brzom hranom pa i mnogim restoranima viđam glovo. Wolta isto ima ali ne kao Glovo.
 
A što je problem nazvati lokalnu piceriju ili restoran koji vrši dostavu.
 
Naravno da postoji i monopolsko i kartelsko ponašanje. Postoji i vid nelojalne konkurencije, zato što Glovo svesno i otvoreno krši zakone i dovlači tuđine bez dozvola da rade a otpušta srpske radnike.

Ima tu jako puno posla za Antimonopolsku komisiju, MUP i još mnoge druge. Ali naravno, to se neće desiti jer jednom Gloooovi koji mlati debele pare na svojim robovima je najmanji problem da stavi po par desetina evrića u odgovarajuće džepove (za toliko se neki ovde prodaju) i da bude miran po tom pitanju.

Ali pošto su očigledno neuki, mlada a zaludna firma, a misle da su bog zna kakva korporacija i moodo, očigledno su se malo zaigrali pa se zaboravili. I mislim da će vremenom sami sebe srozati. A onda će verovatno da se povuku odavde i traže sledeću žrtvu od zemlje.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882479#p882479:29lwoqo0 je napisao(la):
Igor » Sre Sep 22, 2021 3:43 pm[/url]":29lwoqo0]A što je problem nazvati lokalnu piceriju ili restoran koji vrši dostavu.
PA nemaju svi restorani i picerije svoje dostave. Zapravo dosta njih više nema. Možda su sad počeli opet da vraćaju to kad je Donesi ubijen a Glovo se srozao. Ali dosta njih je tu uslugu autsorsovalo ovim pomenutim firmama.

Ja ću svakako u budućnosti više da forsiram sebe da kad poručim ,par puta godišnje, da to uradim tako direktno. Ili to ili Deda. Ali Glovo vala nikad.

P.S.
Pogledajte na netu spisak zemalja gde operiše Glooovica. Nije slučajno što, ne računajući Italiju i Sloveniju, posluju uglavnom po banana republikama.

A mnogi su ih i isterali nedavno. I to baš u doba Korone, kad sve dostave beleže bum i rast. Baš se pitam zašto... SIgurno nije bilo zbog monopolisanja i kartelisanja. Mora da im bicikli nisu bili ispravni... :mrgreen:
 
Bolje je i zdravije prosetati do lokalne cevadbcinice ili picerije.
Nikad ne koristim usluge takvih firmi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882479#p882479:2ydgehjp je napisao(la):
Igor » 12 minutes ago[/url]":2ydgehjp]A što je problem nazvati lokalnu piceriju ili restoran koji vrši dostavu.

Lenjost. Svi hoće da imaju sve na jednom mestu i umesto da malo uključe mozak oni ga isključe i uključe aplikaciju.
 
Ja sam od ovih mlađih što non stop poručuju bio razumeo (doduše prošle godine) da dosta restorana više nema svoje usluge dostave nego ispostavljaju to ovim firmama koje se bave samo time.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882479#p882479:asm4mlmm je napisao(la):
Igor » 22 Sep 2021 02:43 pm[/url]":asm4mlmm]A što je problem nazvati lokalnu piceriju ili restoran koji vrši dostavu.
To pokreće velike inicijalne troškove, jer treba regrutovati, upravljati flotom vozila, makar ta vozila bili i bicikli, zatim rizici oko tih novih zaposlenih - kako se snalaze, da li su pouzdani itd. Sama činjenica da većina lokala za pripremu hrane autsorsuje ovaj segment poslovanja govori u prilog potrebe za ovakvim servisima.

Lično ne koristim nijedan ovaj servis. Koristio sam Donesi, ali sad kad ga je Glovo preuzeo nije preuzeo i njihovu mapu dostave već je nastavio sa svojom koja ne pokriva moj kraj. Isti je slučaj i sa Woltom. Imam par restorana koji dostavljaju ovde, thats all.
 
Naravno, lakse i restoranima a i korisnicima, retko ko je zadrzao svoju dostavu(pizza bar mi pada na pamet od vecih restorana koji ne radi sa posrednicima). Lakse ti je nacinis dva klika nego da jos pricas telefonom i nekom nesto objasnjavas i diktiras adresu.
 
Upravo zato i ja mislim da nema monopola ako je tržište otvoreno za nove učesnike i sl. Ne znam dovoljno o tome, neću da tvrdim ništa ako ne znam dovoljno o tome.

Pa da, lako je reći da izrabljuju ljude, ali iz perspektive tih ljudi ovo je premija. Živimo u zemlji gde se nose pelene na radnom mestu, ako mene pitaš mnogo je bolja varijanta voziti bajs ili skuter za 2x novca nego što dobijaš za uvlačenje žičica 12 sati šest dana. Nemaju baš svi gomilu opcija da biraju. Naročito ljudi koji hoće da zarade dodatno, ili džeparac i slično. Fizikalisanje za 3 soma 10 sati ili vožnja skutera po gradu za iste ili veće pare, šta bi pre?

Ajde dogovorite se je l izrabljuju naše, ili dovode strance? Šalu na stranu, mislim da su ti strani dostavljači posledica toga da naših nema dovoljno. Ceo moj kraj je izlepljen oglasima i za car go vozače i za dostavljače i sl. Evo i jedan intervju na tu temu:

https://www.bizlife.rs/javi-se-dvoje-tr ... d-800-eur/

Igore, nemaju svi svoje dostave. Pritom to je obično jedan dostavljač, i može da se desi da čekaš duplo duže. Najviše se naručuje u društvu, društvo bleji kod nekog gajbi, njih 5-6, naruči za par minuta svi ko će šta će preko aplikacije. Opcija da ide neko po hranu otpada, opcija da taj neko diktira svima šta će besmislena. Par klikova, sve naručeno, preko kartice plaćeno, i gotovo. Šansa da će neko da se cima u 11 uveče, po kraju da ide po hranu je minimalna. Ili na poslu, cela kancelarija naruči online i eto.
 
У 11 увече, додуше, боље да се не једе, ал ај, сви то некад (често) прекршимо.
 
MIslim da se radi o snobizmu, o preziru drugih ljudi, o skrivenoj zelji da je covek svemocan.
Pritisne dugme i sluga mu donese....
 
Zamisli sednes u kafic, mahnes rukom i sluga ti donese kafu. Prezir se ovde vidi samo sa tvoje strane.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882482#p882482:3tkojgnt je napisao(la):
astrodule » Wed Sep 22, 2021 3:56 pm[/url]":3tkojgnt]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882479#p882479:3tkojgnt je napisao(la):
Igor » 12 minutes ago[/url]":3tkojgnt]A što je problem nazvati lokalnu piceriju ili restoran koji vrši dostavu.

Lenjost. Svi hoće da imaju sve na jednom mestu i umesto da malo uključe mozak oni ga isključe i uključe aplikaciju.

Česta pojava danas je previše izbora što dovodi do toga da ljudi zbunjeni i zapravo ne znaju šta hoće. Postoji taj problem na Netflixu kada ljudi skroluju tražeći šta bi gledali i posle pola sata ne odluče ništa.

Slažemo se da je brza hrana loša opcija, ali danas se tako i živi. Nemamo radni dan kao pre 50 godina od 7 do 3, i za razliku od pre gubimo puno vremena na putu od i do posla. Generalno ljudi imaju manje vremena nego pre. To je moje mišljejne.

Inače svi ti sistemi dostave rade u minusu na globalnom nivou. Mislim da niko od njih nije profitabilann nego svi žive od investicija i suludog growth, growth načina poslovanja. Wolt po mom mišljenju ima najbolju aplikaciju ali je skoncentrisann na sam centar grada.
 
Pa ne naručuje se valjda samo brza hrana.
 
Неки ресторани су имали своју доставу а на Донеси су се само рекламирали. Глово је укинуио ту опцију и раде само са својом доставом. То је још једна од примедби коју сам видео. Неким ресторанума је одговарала таква опција јер су тако имали контролу над квалитетом услуге
 
Мени се цела прича око монопола достављача не свиђа, пошто ће почети кад тад да условљавају ресторане и објекте брзе хране, не би ме чудило и да траже паре од њих да буду у понуди апликације.
 
- Ucenjuje restorane i postavlja im svoje uslove
- Proždire svu značajnu konkurenciju koju može
- Koristi ilegalne radnike iz stranih zemalja na drugom kraju sveta
- Operiše samo u korumpiranim banana državama
- Proterana iz njih nekoliko u zadnje dve godine
- Gomila primedbi kako restorana tako i mušterija


Ma ne, Glovo uopšte nije mutna, predatorska kompanija. :lol: I uopšte nema monopolskog ponašanja i nelojalne konkurencije i još svašta nešto. :lol: :roll:

Sve je to normalno™. Nek radi šta ko hoće™. Hvala gospodari što nas j... Živela korporatokratija i kaubojština. Sve je to normalno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882479#p882479:29icmq3h je napisao(la):
Igor » Wed Sep 22, 2021 2:43 pm[/url]":29icmq3h]A što je problem nazvati lokalnu piceriju ili restoran koji vrši dostavu.

Pa ja obično tako radim sa onima iz bližeg okruženja od kojih često naručujem, npr. Botako picerija mi je blizu, kod njih znam meni napamet pa naručim telefonom i oni imaju svoju dostavu. Znam često i da naručim telefonom pa odem da podignem, npr. neki roštilj, tipa Walter ćevape. Koristim često i Alidedu gde su isto restorani picerije koje same vrše dostavu, pa sam Glovo,Donesi generalno izbegavao, tj. koristio možda dva puta poslednje dve godine
 
Koliko košta dostava? Znam da mogu da pogledam i online, ali eto, neka bude ovde zabeleženo.

Ja slično kao i Piccolo, zovem pa podignem lično. I pogodi me u živac sa Botakom koji ne radi dostavu na NBG :(
 
Tesko je reci tacno koliko je dostava jer su cesto cene vece na woltu nego kada se ode u restoran.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Hoćeš da kažeš da povećaju regularnu cenu proizvoda?

Znam da neki restorani naplaćuju posude u koje pakuju "za poneti" (tako je radio Vapiano).
 
Prijatelj radi za Donesi sada Glovo, kako kaze od januara ni jedan mesec nije zarada ispod 110000 hiljada mesecno i da bukvalno ne mogu da postignu. Pitanje da li je ovakvo ludilo i potraznja za dostavom zbog korone ili su se ljudi ulenjili. Takodje, kaze da je naplata poreza skocila zbog njih jer rade iskljucivo na fiskalni racun
 
Dostava je od 0 do 250 dinara a zavisi od udaljenosti, doba dana, vremenskih uslova i trenutnih akcija. Glovo je sad uveo opciju pretplate od 250 din mesecno gde ti je svaka dostava besplatna ako nije prevelika udaljenost.

Sigurno da ce biti izrabljivanja radnika al trenutno mislim da je neuporedivo bolja opcija za radnika od npr. cargoa. A aplikacija funkcionise po principu da radnike koji dobro rade motivise tako sto im prebacuje vise dostava nego nekom ko bi to da radi povremeno. Rece mi neki lik koji radi tamo u menadzmentu da je najbolji radnik tog meseca imao 3k evra za mesec dana + baksis al to su verovatno one varijante 7 dana nedeljno po 12 sati.

Meni zvuci interesantno ako je izvodljivo raditi par sati dnevno i voziti bicikl(po nbgu iskljucivo) kao neki vid treninga a da ti pritom jos neko i plati koji dinar za to.
 
Vrh