Šta je novo?

Seča 500 stabala - drvored u Bulevaru Revolucije

Lucifer":xns4nwxk je napisao(la):
jedna interesantna racunica:

Naizgled ekološki primamljiva računica, po kojoj će umesto 430 platana biti posađeno 679 srednjih lišćara u stvari je ekološki pogubna. Čak i kada bi se stavilo po stranu da sadnja 679 sadnica ne obuhvata samo prostor na kome se danas nalaze platani već i prostor na kome danas nema drveća, i ako bi se uzelo da bi se to zna...tno slabije drveće održalo na zbijenoj a velikoj prometnici kakva je Bulevar kralja Aleksandra, jedan odrasli platan ima 4-6 puta veću krošnju od odraslog srednjeg lišćara, što efektivno znači da će umesto 430 biti posađeno 100-160 platana. Kada se na to još doda i okolnost da platan ima veće i jače lišće od srednjih lišćara, ispada da će ekološki potencijal drvoreda na Bulevaru kralja Aleksandra trajno biti smanjen za najmanje pet puta.
Ovo je totalno bezveze napisano. Krošnje sadašnjih platana su praktično unakažene i sigurno nisu 4-6 puta veće od eventualnog novog drveća. Izgleda da sa obe strane kreću totalno suludi argumenti, jer je sve prešlo granice logičnog razmišljanja i prešlo u paranoju.
 
GOJE":1pf2n3fz je napisao(la):
Lucifer":1pf2n3fz je napisao(la):
jedna interesantna racunica:

Naizgled ekološki primamljiva računica, po kojoj će umesto 430 platana biti posađeno 679 srednjih lišćara u stvari je ekološki pogubna. Čak i kada bi se stavilo po stranu da sadnja 679 sadnica ne obuhvata samo prostor na kome se danas nalaze platani već i prostor na kome danas nema drveća, i ako bi se uzelo da bi se to zna...tno slabije drveće održalo na zbijenoj a velikoj prometnici kakva je Bulevar kralja Aleksandra, jedan odrasli platan ima 4-6 puta veću krošnju od odraslog srednjeg lišćara, što efektivno znači da će umesto 430 biti posađeno 100-160 platana. Kada se na to još doda i okolnost da platan ima veće i jače lišće od srednjih lišćara, ispada da će ekološki potencijal drvoreda na Bulevaru kralja Aleksandra trajno biti smanjen za najmanje pet puta.
Ovo je totalno bezveze napisano. Krošnje sadašnjih platana su praktično unakažene i sigurno nisu 4-6 puta veće od eventualnog novog drveća. Izgleda da sa obe strane kreću totalno suludi argumenti, jer je sve prešlo granice logičnog razmišljanja i prešlo u paranoju.
Uopste nije bezvezno napisano, nego si ti nepismen, pa ne umes da procitas sta pise. U tekstu se ne brane SADASNJI platani, vec se napada samovoljna odluka Zelenila da UOPSTE NE ZASADI PLATANE UMESTO POSECENIH PLATANA vec drugo drvece koje je kao vrsta rastom manje od platana i kada je potpuno odraslo (tzv. srednji liscari). Promenu vrste drveca na Bulevaru zelenilo opravdava time sto ce zasaditi 690 kojekakvih srednjih liscara (oni su srednji liscari bez obzira na stadijum rasta) umesto 450 platana (koji su visoki liscari). Ta "ekoloska racunica" je medjutim notorna glupost jer sadnji 690 sadnica srednjih liscara odgovora sadnja 150 platana.

Ajde sad lepo na sajt b92 pa pohvali gradonacelnika.
 
Umesto platanace ce biti zasadjeno da citiram zelenilo drvece precnika 10cm.Ako ovi platani nemaju barem metar ili vise ne znam.A zasto ne sadde isto platane???


Ima sutra protest u toku skupstinske sednice i drugi u petak ispred opstine zvezdara evo informacija

MIrni Protest protiv sece Platana

Домаћин:
POZNATI PROTESTUJU ZBOG SECE PLATANA
Врста:
Покрети - Протест
Мрежа:
Глобално
Датум:
четвртак, фебруар 18, 2010
Време:
12:00 по подне - 2:00 по подне
Место:
Dom Narodne skupštine u vreme sednice Odbora .( četvrtak 18. feb u 13 h )
Опис

Čedomir Jovanović, predsednik Odbora za životnu sredinu, zakazao je hitnu sednicu Odbora, posvećenu nalaženju rešenja za problem uklanjanja platana sa Bulevara kralja Aleksandra, za četvrtak 18. februara u 13 časova. Sednica će biti održana u Maloj sali u Domu Narodne skupštine.

Naci cemo se na mirnom Protestu u 12h i sacekacemo Rezultate.Zgodno je sto ce u to vreme na tom mestu biti svi mediji.
Pozivamo sve clanove ove Grupe i potpisnike ZAHTEVA SRPSKIH INTELEKTUALACA PROTIV SECE PLATANA, da budu prisutni.


Jelena Tinska, Jagoda, Jagoda Trgo-Grujic

http://www.facebook.com/event.php?eid=312022349511&ref=mf

Protest protiv sece platana
Домаћин:
SACUVAJMO BEOGRADSKE PLATANE
Врста:
Састанци - Информативни састанак
Мрежа:
Глобално
Датум:
петак, фебруар 19, 2010
Време:
4:00 по подне - 5:00 по подне
Место:
Plato ispred opshtine Zvezdara

http://www.facebook.com/event.php?eid=336610407753&index=1
 
@Lucifer,

Tvoj post je samo dokaz da sam u pravu, jer ukazujem objektivno koliko daleko se ide sa obe strane, jer je ono što si ti postovao a ja citirao jednostavno preterivanje. A šta ti radiš - pljuješ po meni lično.

Bravurozno.
 
ma u cemu ti pricas uopste? ti pricas o sadasnjim platanima i ulazis u to koliko su osteceni, a to je za tvrdnje u tekstu potpuno irelevantno.

Uzmimo da na Bulevaru trenutno uopste nema drveca i da postoje dva projekta - jedan po kome bi bilo zadjeno 450 platana i drugi po kome bi bilo zasadjeno 690 srednjih liscara. Zelenilo Beograd tvrdi (obmanjuje) kako brine o zdravoj zivotnoj sredini ljudi tako sto bi radije da realizuje drugi projekat jer je 690 stabala vise od 450 stabala. Medjutim, odrasli platan ima 2-4 puta vecu krosnju i znatno sire i deblje lisce od odraslih srednjih liscara. Zbog toga je ekoloski sadnja 690 srednjih liscara isto sto i sadnja 150-190 platana. Prema tome, projekat 2 u odnosu na projekat 1 trajno barem za duplo smanjuje ekoloski potencijal drvoreda.

Postoje zaista stvari u kojima ima dve ekstremne strane, a postoje i stvari u kojima druga strana prosto nije u pravu i ponasa se prevarno.
 
@Luci
ako nije tajna, odakle je taj tekst pošto na googlu ne uspeh da pronađem izvor?

- mislim da još uvek niko iz Zelenila nije rekao koje će drveće biti zasađeno tako da je nemoguće upoređivati ako nemamo suparnika platana na drugoj strani. Kada bude obelodanjeno koje će to drveće biti zasađeno onda bi moglo da se krene u komaparativnu analizu.

- neka me neko ispravi, ali mislim da osoba koja je napisala taj tekst što Luci citira malo omašila oko veličine i jačine lišća platana jer koliko mene sećanje služi lišće sa platana se malo kasnije javlja tokom godine, a već negde u oktobru otpada (moguće da grešim, ali meni je reper lipa ispred prozora kojoj se lišće pojavljuje u martu, a opada tek u decembru, dok za platan mi je nekako uvek bio vezan period april - oktobar). Ako može neka osoba koja se razume da potvrdi ovu moju pretpostavku.

- voleo bih kada bi neko našao tabelu u kojoj se pokazuje efikasnost obrade ugljen dioksida raznih vrsta drveća pa da može lepo da se diskutuje.

- akcenat u celoj priči treba biti stavljen na kontinuitetu platana na tom potezu i kada bi se u diskusiji to prezentovalo kao glavna tačka možda bi akcija i uspela, ali sve drugo je nepotrebno rasipanje energije aktivista i ne gađa metu, a mogu da potpišem da ne doprinosi glavnom cilju, a koji bi trebalo da bude "kontinuitet platana u bulevaru".

- sad ne mogu da se setim naziva drveta, ali znam da nam je profesorka iz ekološkog menadžmenta spominjala neko drvo za koje se u "žargonu" kaže da je to drvo XXI veka i da će spasiti čovečanstvo jer ima ogroman kapacitet obrade CO2, lako je za održavanje i brzo raste. Zna li neko o kojoj se vrsti radi?
 
Сулудо је свести питање дрвореда на пука техничка, квази еколошка питања.

Мене лично узбуђује помисао да се од Скупштине километрима простире величанствени дрворед платана, дивим се прецима што су прихватили европске традиције и идеју државности, слободе и величине тако отелотворили.

Средњелисни лишчари (а ни палме), као што су они несретни јавори у Српских владара, уопште не изазивају никакве оргазмичке осећаје у мени и стога су безвредни...
 
@Smeksi

Zelenilo je reklo da svakako nece biti sadjeni platani vec srednji liscari, dok platani spadaju u velike liscare. (licno mislim da oni za to imaju dva razloga: prvo, parking, a drugo stasale platane i to jos 500 stabala je na trzistu sadnica nemoguce nabaviti, ako nnisu godinama unapred rezervisani. Razlog tome je pak sto mnogi srednji liscar za 2-3 godine dolaze u stadijums tasale sadnice za drvored, a platani moraju da budu negovani 7-10 godina u rasadniku. Zbog svega toga sumarski fakultet je i naglasio da je zivotni vek najboelsnijih platana na BUlevgaru jos oko 10 godina i da je neophodno negde u prirodi zasaditi buduce sadnice, kako bi u vreme zamene vec bile stasalo drvece).

Na to dolazi jos nekoliko sasvim idiotskih izjava Zelenila, tipa da platani smetaju fasadama ili tramvajaskim zicama:

2dmbhht.jpg

19370_1383263702089_1246861789_31145073_4224670_n.jpg


Platani ostaju najduze oliscena od svog drveca, a tacno je da nesto kasnije ozelene.

@ Nurko

Upravo tako. I ne radi se o srednjelisnim liscarima, vec liscarima srednjeg rasta - srednjim liscarama.
 
@lucifer

Хвала на исправци. Онда су по мојој слободној номеклатури у Српских владара посађени "средњи лишћари - ситног листа".


Na to dolazi jos nekoliko sasvim idiotskih izjava Zelenila, tipa da platani smetaju fasadama ili tramvajaskim zicama:
Да ово са трамвајским жицама постаје јако глупо јер ће трамвај изместити на средину улице, што је ваљда и смисао целе реконструкције (мислим тек сам схватио дубину глупости, па да поделим са неким ко још није схватио - ако ико).
 
U Svakom slucaju posto se vec kasni sa secom i sadnjom...verovatno ce sve biti odlozeno jos jednu godinu.

Ispravite me ako gresim ali cini mi se da se sadnja uglavnom radi krajem zime-pocetkom proleca...

I mozemo ovde svasta da pricamo...ti platani ce biti iseceni.. Vec vidim scenu.. :"Mile daj motorku" :)
 
@нурко

Да. Само што је у питању јасен, а не јавор. Пре јасенова су били јавори, али доста килави, тако да је контрапродуктивно позивање на ранију ситуацију. Слично стање било је и у Немањиној.

Сасвим друга прича су платани стари један век, огромни и у пуној снази. Ђилас је данас рекао да не одустаје од сече платана, јер неће да ризикује да за две-три године отпадне грана и убије некога. Код мене му је то први велики минус од када је градоначелник, јер се ради о перфидној замени тезе: напросто, ако заиста има трулих стабала, треба их само заменити млађим, здравим платанима, а не садити другу врсту дрвећа осредњих (читај "провинцијских") размера. Мислим да га морамо зауставити у овој намери. Јер, ако тестера прође Булеваром, следећа је Цара Душана.

Не знам да ли сте приметили: кажу да ће се сећи платани од Вука, па уз Булевар, све до неколико стотина метара пред Цветкову пијацу, где су млађа стабла која ће опстати. Такође, неће сећи ни платане у реновираном делу Булевара, од Народне скупштине до Вука (ту се, ваљда, Ђилас не плаши да ће некоме пасти грана на главу; толико о доследности). То значи да ћемо имати мутант-булевар са две врсте дрвећа. Чиста постмодерна ("А што не би могло?" викао је онај са Пинка).
 
Vec sada je Zelenilo nakon reakcija gradjana najavilo da nece poseci platane na potezu iznad Liona - oko pedeset stabala. Tamo su platani mahom zdravi. Ovde se ne radi o zastiti postojecih platana po svaku cenu, vec o zastiti drvoreda platana - a naravno da u njemu bolesne treba zameniti. Izmedju zamene platana i sadnje potpuno novog drvoreda sa kojekakvim drugim vrstama postoji velika razlika.
 
Ja sam takođe pominjao Cara Dušana, jer tu živim (živeo lokalpatriotizam :grand: ), ali mislim da ipak ima razlike, jer platani u Cara Dušana izgledaju impresivno i nikako bolesno ili loše orezano. Tek poneko stablo je zamenjeno (takođe platanom), u ranijih nekoliko godina. U svakom slučaju sadnja nije ni najavljena u narednih 6 meseci, a potom nastupa opet zima, pa mi se čini da će se sve ovo odužiti (osim same seče.)

Možda bi bilo najbolje da se i ta 53 platana koja hoće da presade negde u blizinu (???), zapravo presade umesto trulih, da se ne gubi celina gde je to moguće.
 
B92

Đilas:Ne odustajemo od seče platana

17. februar 2010. | 14:24 | Izvor: Beta, Tanjug
Beograd -- Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izjavio je da se nije odustalo od seče 329 platana u Bulevaru kralja Aleksandra jer je "bezbednost građana na prvom mestu".


Drvoredi platana u Bulevaru (Tanjug)
Đilas je istakao da je rekonstrukcija Bulevara kralja Aleksandra počela i da će 1. septembra Bulevar imati 500 novih platana. "Za mene kao gradonačelnika je pre svega bezbednost Beograđana na prvom mestu i ne mogu da rizikujem da sutra neko strada što će za dve, tri ili četiri godine neko drvo da padne", kazao je Đilas.

Komentarišući veliki broj građanskih inicijativa protiv najavljene seče platana, Đilas je rekao da ih pozdravlja i da je "sjajno što ljudi žele da menjaju neke stvari", ali i istakao da ne prihvata da "neko smatra da je njegov glas važniji od nekog drugog".

On je podsetio i da je sam učestvovao u nekim od tih inicijativa, kao što su one vezane za Peti parkić, Zvezdarsku šumu i mnogo drugih sličnih akcija.

Kada je reč o sutrašnjem održavanju sednice Odbora Skupštine Srbije za životnu sredinu na kom će biti razmatran problem seče platana, Đilas je rekao da je skupštinu zamišljao kao telo gde se održavaju odbori "koji treba da pomognu kako da se smanji broj nezaposlenih, kako da dođu investicije, kako da sprečimo one poslodavce koji ne isplaćuju zaposlenima socijalno i zdravstveno, kako da se borimo protiv kriminala".

"Nisam shvatao da skupštinski odbori treba da se bave jednom ulicom u Beogradu, posebno ako u toj ulici imamo 300 i nešto komada drveća za koje nisu političari, već stručnjaci rekli da treba da se seku, a umesto njih zasadi 500 novih", kazao je Đilas.

Kako je ranije saopštila Gradska uprava, projektom zamene drvoreda predviđeno je da se posadi 591 stablo, 262 više nego što će se poseći, a kako predstoje obimni radovi na rekonstrukciji Bulevara, stekli su se svi uslovi za zamenu drvoreda.

Trenutno se na potezu rekonstrukcije Bulevara, od Vukovog spomenika do Ustaničke ulice, nalazi 431 stablo.

Od toga, na potezu od Batutove ulice do Ulice gospodara Vučića neće se vršiti zamena, odnosno sačuvaće se 48 stabala koja su u dobrom stanju i čine jednu celinu drvoreda, a 54 mlada stabla biće izvađena sa korenom i presađena na zelene površine u neposrednoj blizini Bulevara.

Direktor Javnog komunalnog preduzeća "Zelenilo Beograd" Radovan Draškić izjavio je da sutra počinje seča platana u Bulevaru kralja Aleksandra, bez obzira na odluke Odbora Skupštine Srbije za zaštitu životne sredine.

Draškić je podsetio da će predstavnici "Zelenila" biti na sutrašnjem sastanku tog odbora, ali da odluke tog tela nisu obavezujući za to preduzeće.

Prema njegovim rečima, JKP "Zelenilo Beograd" izvodi akcije prema utvrđenim rokovima, bez obzira na pritisak javnosti.

"Nekada se moraju doneti i nepopularne odluke ako ste sigurni da će se ona kompenzovati kroz novu vrednost i trajati i naredni vek na zadovoljstvo građana Beograda", ocenio je Draškić.

On je podsetio da će platani biti posečeni po preporuci stručnjaka Šumarskog fakulteta, koji su konstatovali izuzetno loše stanje drvoreda i preporučili da se iskoristi rekonstrukcija Bulevara za njegovu zamenu.

Projektom zamene drvoreda predviđeno je da se posadi 591 stablo, 262 više nego što će se poseći, a kako predstoje obimni radovi na rekonstrukciji Bulevara, stekli su se svi uslovi za zamenu drvoreda, istakao je Draškić.

PKB u nadležnosti grada

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izjavio je da će Korporacija PKB preći u nadležnost grada u narednih mesec dana.

"Kada uđe u sistem gradskih preduzeća, pomoći ćemo mu da do kraja godine stane na svoje noge, da sledeće godine bude profitabilno, da se pojavi sa razvojnim projektima", rekao je on.

Prema njegovim rečima, rešen je problem zdravstvenog osiguranja zaposlenih u PKB-u, a rešeno je i povezivanje staža.

Đilas je kazao da će, kada Korporacija PKB pređe u okvire grada, odvojiti građevinsko od poljoprivrednog zemljišta, kako bi se sprečili svi oni koji bi ga kupili radi kasnije preprodaje.

"Ako se prihvati inicijativa grada da se PKB Korporaciji priključi i PIK Zemun, voćarske plantaže i preduzeće "Dragan Marković" iz Obrenovca, onda će to postati jak sistem koji će za tri ili četiri godine tražiti strateškog partnera da bi se dalje razvijao, ali ga sada nećemo prodavati u bescenje", rekao je on.
 
Zvezdarska suma nije odbranjena stoji plan da je iseku,prave toranj u njoj i sportske hale.
Ni peti parkic nije resen ali izvesno je da ce biti uskoro :rant:

Pominje da ce se saditi platani a laze,izlazimo sutra i prekosutra na protest da vide koliko nas je,nismo mi ludi!

Sutra je seca,rekao draskic!
 
^ da li se vi zalažete da se ne seče nijedno stablo (čak ni ona koja su bolesna i predstavljaju opasnost), da se bolesna seku i umesto njih zasade ponovo platani ili nešto treće?
 
zaffa":33o9avxv je napisao(la):
(čak ni ona koja su bolesna i predstavljaju opasnost)
Pa jbg, ni meni nije preterano koordinisana, niti jasna ova akcija, ali to zaista nigde nisam pročitao. Prvoklasna zamena teza na koju se lako može upecati.

edit: ne tvoja, da se razumemo, ali mi je zanimljivo kako je u diskusiju podvaljena ta lažna dilema
 
Glavno je da se uradi nova studija, i objavi stara jer niko od gradjana nije imao uvid u nju i tacno obeleze koja stabla su bolesna,koja ne mogu da se izlece iseku i zasade novi platani a koja mogu da se izlece.A ne da se iseku sva stabla i zasade grancice precnika 10cm,i da ih zasade 100 000 to nece moci da se meri sa odraslim platanima koji bez obzira sto su unakazeni orezivanjem 95-97 a i 2008 godine imaju veci hlad.

To je bottomline svega.
 
connect":etmdh3ck je napisao(la):
zaffa":etmdh3ck je napisao(la):
(čak ni ona koja su bolesna i predstavljaju opasnost)
Pa jbg, ni meni nije preterano koordinisana, niti jasna ova akcija, ali to zaista nigde nisam pročitao. Prvoklasna zamena teza na koju se lako može upecati.

edit: ne tvoja, da se razumemo, ali mi je zanimljivo kako je u diskusiju podvaljena ta lažna dilema
pa dobro možda je trebalo napisati potencijalna opasnost. koliko sam razumeo, argument za seču je da sa tih bolesnih može da otpadne grana, ubije nekog itd.

Glavno je da se uradi nova studija
od strane profesora sa šumarskog? :)
 
Pa nek seku bolesna kojih je 30% a ostalih 70% ce onako slucajno.

Neki nezavisni,i to je samo jedan covek uradio studiju.

thumbnail.php
 
Ova galama me je naterala da mnogo vise paznje obratim na platane u Bulevaru, buduci da svaki dan prolazim njime. Ovo su moi utisci:

- Drvored je poprilicno neravnomeran, izmesana su jako mlada stabla, koje ne mogu dovoljno da napreduju zbog dosta vecih pored njih,
a drvored prakticno ne postoji na potezu od Batutove do Lipovog lada (leva strana), kao i deo kod pre Djerma (desna strana).
- Trulih stabala prakticno nema
- Ima dosta bolesnih, koja nisu trula, ali imaju zadebljanja po stablima, neke kvrge (to je neka bolest, ali nisam strucan da kazem koja)
- Stabla su dovoljno uvucena i ne smetaju ni izmestanju sina, ni buducim parking mestima

Sve u svemu, drvored nije sjajan, neravnoomeran je i to meni najvise i smeta. Takodje, drvoredi u Kraljice Marije, Dzordza Vasingtona, Cara Dusana su u mnogo boljem stanju i ravnomerniji su. U poredjenju sa njima Bulevar je los.
Nikako nisam za secu, jer se definitivno radi o finansiskoj dobiti pojedinaca, kao i opasnosti da Bulevar izgubi mikroklimu, kao i svoj smek. Ali sa druge strane, novi drvored bi se istovremeno formirao ujednaceno, a ako bi zasadili ta stabla visine pet metara, to i nije tako uzasno. Ipak ce drvored jednog dana morati da se menja, a zasto ne iskoristiti kompletnu rekonstrukciju.......

.............ne znam sta da mislim.........
 
"Portparolka Javnog komunalnog preduzeća "Zelenilo Beograd", Dragana Tucović – Baranac, izjavila je da seča 329 platana nije ni planirana za danas. Ona je podsetila da će platani biti posečeni po preporuci stručnjaka Šumarskog fakulteta, koji su konstatovali izuzetno loše stanje drvoreda i preporučili da se iskoristi rekonstrukcija Bulevara za njegovu zamenu."

Divim se ovoj zeni. Kakav kapacitet u svojoj struci! Od difenbahija i muskatli do platana! A o njenoj hortikulturalnoj estetici da i ne govorimo kada se radi o izboru najlepse baste u Beogradu ili u Srbiji. :bash:

Stvarno mi je pukao film u param parcad. Citam iz dana u dan i samo se casa puni. :rant:
Prosledila sam na nekim drugim forumima informaciju o protestima :kk:
Kao i mnogi drugi ovih dana sam vise puta propesacila Bulevar od Cvetka do skupstine i nazad, s jedne, pa sa druge strane. Slazem se da je neko drvece unakazeno NAMERNO! sa horizontalnim orezivanjem. Radnici GZ su vodjeni da tako rade od strane "strucnih lica" i tu nema dileme. Znaci, vise od dve godine se planski ide na totalnu secu. Cinjenica je i da ima stabla koja su bolesna. Misljenje sam da je ta stabla potrebno zameniti kao sto je do sada cinjeno i da ni po koju cenu ne treba Bulevar da se obrije onako, metar ispod zemlje. :o

Neko u prethodnim postovima je pitao koja je vrsta drveca najveci eliminator ugljen dioksida. Iako nije drvece vec iz porodice trave - bambus je taj! To su podaci nekih svetskih organizacija i strucnjaka, pa i nezavisnih naucnika. Bambus eliminise 5 puta vise ugljen dioksida od bilo koja nama poznata evropska vrsta. Zar je slucajno da je on sve prisutniji u ozeljenjavanju velikih metropola poput Londona i Pariza? Ali kome da to ovde kazem i objasnim kada sef katedre za trave sumarskog fakulteta u zivotu nije video bambus. A ima ga u Jevremovcu bas dugo. No coment!

Ne tvrdim da je bambus dobro resenje za Bulevar. Ne! Mislim da platani treba da ostanu.

Vidimo se u cetvrtak i u petak :gobb:
 
Glavni uzrok celog problema je autisticnost gradskih vlasti kada je rec o resavanju osnovnih problema u direktnoj komunikaciji sa gradjanima. S druge strane, iako nije na meni da popujem buduci da nisam direktno angazovan u akciji odbrane drvoreda, mislim da gradjani su gradjani braneci platane postupili vise emotivno, nego racionalno. Izvin'te sto cu sad malko da gnjavim, ali da pojasnim.

- Grad se i vise nego ocigledno ponasa bahato - secemo platane i tacka. Do sada se nisu odazvali ni jednoj tribini ili gradjanskoj akciji da obrazloze svoje argumente. Govore nam da postoji studija da su platani bolesni, ali mi tu studiju i sta tacno pise u njoj nismo nikada videli. Takodje kazu da su stabla ostecena 1995 - 1997, sto je bilo pre vise od 10 godina (!!!). To je bio sasvim dovoljan period da se u komunikaciji sa stanarima iznadje resenje problema. Ovako je taktika bila tipicno kaldrmarska, dziberska - sateraj gradjane u cosak i mesec dana pred secu im saopsti "vesele vesti". Naravno, pokusali su saperovskom PRstinom da kroz cuvena "saopstenja za javnost" sve sloze tako da ispadne kako je seca platana dobra za nas. Komunikacija sa gradjanima tete-a-tete, kao i uvek, izostaje. Djilas, iako uvek kazem da pozdravljam njegovu preduzimljivost, ima tu crtu koju ne podnosim kod ljudi, taj plemenski mentalitet, gde je on poglavica i zna sta je najbolje za sve nas, a mi svi cutimo i treba samo da klimamo glavom (znam nekoliko ljudi koji su privatno takvi, pa me ta asocijacija tim vise kopka). I taj "je*******'o odbor" stav je razocaravajuc i opet je na delu zamena teza - "Skupstinski odbor (za zastitu zivotne sredine, btw) bi trebalo da raspravlja o nesrecnim ljudima iz Kursumlije kojima je neki lopov kupio fabriku i sad im ne iosplacuje plate, a oni nemaju sta da jedu (suze idu gledaocima), a ne o par drveca u nekom beogradskom sokacetu" i "a sta ce biti sutra ako nekoga ubije grana"....

- S druge strane, ono sto mislim da kod akcije odbrane treba da bude u prvom planu, jesu ciljevi. OK, necemo da poseku drva. Ali izvesno je da cemo tu bitku verovatno izgubiti. Sta je plan B. Znaci, kada ulazis u pregovore, naravno da ides sa maksimalnim zahtrevima, ali treba biti spreman na to da ces morati da popustas i da unapred znas gde. Iako znam da Grad to ne bi prihvatio, cenim da je trebalo formirati ad hoc nezavisnu komisiju koja bi ispitala stanje drvoreda (da bi se sto vise suzio prostor za pritiske i malverzacije). I tu ne bi trebalo iskljuciti mogucnost da i ta komisija utvrdi da je drvored u losem stanju (jer, cinjenica je, sta mi zapravo znamo o platanima, sem da su lepi). I sta onda? Pa, prvo, to ne moze da prodje bez toga da neko ne snosi odgovornost. I to je ono sto se malo precutkuje, a to je koje sankcije snose oni koji su odgovorni za stanje u kojem se drvored nalazi - dakle, svi koji su ucestvovali u nestrucnom odrzavanju drvoreda da dobiju otkaze i zabrani rad u gradskim sluzbama ili da im se srazmerno odgovornosti koju snose skresu plate. Zatim, ako se drvored, ili njegov veci deo, vec uklanja, sta ide iza toga - npr. ono o cemu se gore prica - sta ce biti zasadjeno na njihovom mestu - logicno je insistirati da to budu platani. I ono sto je bitno, treba baratati cinjenicama - dakle price "seku drvece da prave parking", ili "ovo je uvod u gradnju lakog metroa" treba ostaviti po strani jer nisu istinite i tu suprotna strana moze da te lako saplete. Parkinga ce biti, ali ima ga i sad. I sadi se novo drvece, tako da se platani ne uklanjaju zbog parkinga. Moguce je da se grad odluci za LRT u buducnosti, ali seca platana zaista s tim nema nikakve veze i prebacivanje rasprave na to polje moze samo da steti primarnom cilju. Slicno je i sa nazivom same ove teme "seca 500 platana" - pa, dobro, nije bas toliko. Pogotovo zato sto nije ni 350 malo - izaziva podjednako nezadovoljstvo, a pri tom je brojka precizna.

- Treba podsetiti i na jedan dogadjaj iz 2008. Kamp EXIT-a je godinama bio na istom mestu i nikada nikoka grana nije ubila do te godine. Protivnici festivala, a i mnogi drugi su odmah trazili zabranu festivala, premestanje na drugu lokaciju, pozivali raznorzne ljude na odgovornost itd. Kamp je od prosle godine na novoj lokaciji, EXIT je srecom ostao na Petrovaradinu. Tako da ne treba gubiti iz vida kakve ce posledice cela ova rasprava imati u buducnost - tj. ono sto sam rekao i ranije - argumenti i cinjenice na prvom mestu (ali ne tako sto cemo kao nas gradonacelnik svaku svoju recenicu zavrsavati dodatkom - "i to su cinjenice").

- Ali na kraju, drugarice i drugovi Beobuilderi, dzaba sve ovo moje pisanije. Motorne testere se vec pune i za nekoliko sati ce da krene masakr na Bulevaru. Lepo je bilo sto je ovoga puta bar neko pokusao nesto da uradi...
 
Vrh