Šta je novo?

Seča 500 stabala - drvored u Bulevaru Revolucije

55516422.jpg
 
Homer Jay":dmmgctrn je napisao(la):
Glavni uzrok celog problema je autisticnost gradskih vlasti kada je rec o resavanju osnovnih problema u direktnoj komunikaciji sa gradjanima. S druge strane, iako nije na meni da popujem buduci da nisam direktno angazovan u akciji odbrane drvoreda, mislim da gradjani su gradjani braneci platane postupili vise emotivno, nego racionalno. Izvin'te sto cu sad malko da gnjavim, ali da pojasnim.

- Grad se i vise nego ocigledno ponasa bahato - secemo platane i tacka. Do sada se nisu odazvali ni jednoj tribini ili gradjanskoj akciji da obrazloze svoje argumente. Govore nam da postoji studija da su platani bolesni, ali mi tu studiju i sta tacno pise u njoj nismo nikada videli. Takodje kazu da su stabla ostecena 1995 - 1997, sto je bilo pre vise od 10 godina (!!!). To je bio sasvim dovoljan period da se u komunikaciji sa stanarima iznadje resenje problema. Ovako je taktika bila tipicno kaldrmarska, dziberska - sateraj gradjane u cosak i mesec dana pred secu im saopsti "vesele vesti". Naravno, pokusali su saperovskom PRstinom da kroz cuvena "saopstenja za javnost" sve sloze tako da ispadne kako je seca platana dobra za nas. Komunikacija sa gradjanima tete-a-tete, kao i uvek, izostaje. Djilas, iako uvek kazem da pozdravljam njegovu preduzimljivost, ima tu crtu koju ne podnosim kod ljudi, taj plemenski mentalitet, gde je on poglavica i zna sta je najbolje za sve nas, a mi svi cutimo i treba samo da klimamo glavom (znam nekoliko ljudi koji su privatno takvi, pa me ta asocijacija tim vise kopka). I taj "je*******'o odbor" stav je razocaravajuc i opet je na delu zamena teza - "Skupstinski odbor (za zastitu zivotne sredine, btw) bi trebalo da raspravlja o nesrecnim ljudima iz Kursumlije kojima je neki lopov kupio fabriku i sad im ne iosplacuje plate, a oni nemaju sta da jedu (suze idu gledaocima), a ne o par drveca u nekom beogradskom sokacetu" i "a sta ce biti sutra ako nekoga ubije grana"....

- S druge strane, ono sto mislim da kod akcije odbrane treba da bude u prvom planu, jesu ciljevi. OK, necemo da poseku drva. Ali izvesno je da cemo tu bitku verovatno izgubiti. Sta je plan B. Znaci, kada ulazis u pregovore, naravno da ides sa maksimalnim zahtrevima, ali treba biti spreman na to da ces morati da popustas i da unapred znas gde. Iako znam da Grad to ne bi prihvatio, cenim da je trebalo formirati ad hoc nezavisnu komisiju koja bi ispitala stanje drvoreda (da bi se sto vise suzio prostor za pritiske i malverzacije). I tu ne bi trebalo iskljuciti mogucnost da i ta komisija utvrdi da je drvored u losem stanju (jer, cinjenica je, sta mi zapravo znamo o platanima, sem da su lepi). I sta onda? Pa, prvo, to ne moze da prodje bez toga da neko ne snosi odgovornost. I to je ono sto se malo precutkuje, a to je koje sankcije snose oni koji su odgovorni za stanje u kojem se drvored nalazi - dakle, svi koji su ucestvovali u nestrucnom odrzavanju drvoreda da dobiju otkaze i zabrani rad u gradskim sluzbama ili da im se srazmerno odgovornosti koju snose skresu plate. Zatim, ako se drvored, ili njegov veci deo, vec uklanja, sta ide iza toga - npr. ono o cemu se gore prica - sta ce biti zasadjeno na njihovom mestu - logicno je insistirati da to budu platani. I ono sto je bitno, treba baratati cinjenicama - dakle price "seku drvece da prave parking", ili "ovo je uvod u gradnju lakog metroa" treba ostaviti po strani jer nisu istinite i tu suprotna strana moze da te lako saplete. Parkinga ce biti, ali ima ga i sad. I sadi se novo drvece, tako da se platani ne uklanjaju zbog parkinga. Moguce je da se grad odluci za LRT u buducnosti, ali seca platana zaista s tim nema nikakve veze i prebacivanje rasprave na to polje moze samo da steti primarnom cilju. Slicno je i sa nazivom same ove teme "seca 500 platana" - pa, dobro, nije bas toliko. Pogotovo zato sto nije ni 350 malo - izaziva podjednako nezadovoljstvo, a pri tom je brojka precizna.

- Treba podsetiti i na jedan dogadjaj iz 2008. Kamp EXIT-a je godinama bio na istom mestu i nikada nikoka grana nije ubila do te godine. Protivnici festivala, a i mnogi drugi su odmah trazili zabranu festivala, premestanje na drugu lokaciju, pozivali raznorzne ljude na odgovornost itd. Kamp je od prosle godine na novoj lokaciji, EXIT je srecom ostao na Petrovaradinu. Tako da ne treba gubiti iz vida kakve ce posledice cela ova rasprava imati u buducnost - tj. ono sto sam rekao i ranije - argumenti i cinjenice na prvom mestu (ali ne tako sto cemo kao nas gradonacelnik svaku svoju recenicu zavrsavati dodatkom - "i to su cinjenice").

- Ali na kraju, drugarice i drugovi Beobuilderi, dzaba sve ovo moje pisanije. Motorne testere se vec pune i za nekoliko sati ce da krene masakr na Bulevaru. Lepo je bilo sto je ovoga puta bar neko pokusao nesto da uradi...
Samo da citiram da stoji i na ovoj strani. I da dodam da je bitka bila izgubljena prvenstveno zbog stanja u srpskim medijima - puštati defile likova, sa sve titulama, kako nam ga, s' oproštenjem, objašnjavaju sa jedne strane, a druge čoporisati u kategoriju ''zahtevi nekih tamo građana'' je u najmanju ruku bezobrazno. To je vid dosta uspešnog dezavuisanja građanske inicijative. Zapravo, ne mogu da zamislim uspešniji.
 
Jedan od razloga zbog koga neobajvljuju studiju je i sto je docent Markovic, potpisnik studije utvrdio da i najbolesniji platani imaju pred sobom jos desetak godina zivota i da treba pristupiti SUKCESVINOJ ZAMENI PLATANSKOG DRVOREDA U PERIODU OD 10-15 godina.
 
pominjali su tu sukcesivnu zamenu kao jednu od dve opcije i na toj konferenciji za štampu zelenila i tih sa šumarskog od juče (na kojoj su bili i predstavnici inicijative protiv seče, ima izveštaj sa nje ovde - http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=02&dd=17&nav_id=411855 ). onda je direktor zelenila rekao nešto u stilu da su se sad stekli finansijski i svi drugi uslovi i da su odlučili da "zamenu" obave odjednom
 
Direktor zelenila je id*** pricao sam sa drugom sa holtikulture u novom sadu on i njegovi profesori koje je na moju molbu upitao za misljenje imaju totalno drugacije misljenje od ovih sa sumarskog i oni nesto takvo nebi dozvolili a kamoli uradili .Nazalost nisam u bg pa nemogu na protest ali zasto se neobratite povjereniku za informacije od javnog znacaja njemu moraju dati famoznu stufdiju koje vjerovatno i nema srecno za platane :kk:
 
Hvala beobuildu na zakljucku u vesti na naslovnoj strani.

Seca je u 7 ili 7.30.masine su u depou.
 
Ovo je moj zadnji post u vezi platana

Pocelo je.Samo cu reci da smo dezurali od 7 jutros i da su isli sa sekacem duz bulevara i preko puta lipovog lada su isekli drvo koje napominjem nije bilo celo trulo i nismo ga pokrivali.Svojim ocima sam video sto su dobacili deo drveta koji je truo to jest prsten grane da bi snimale ekipe.Videcete na snimku na bilo kojoj televiziji panj i truli deo drveta koji nije istog precnika to jest da je sa grane a ne stabla!
Posle su hteli da sklone i panj posle sto su prosle njihove ekipe b92,studio b,rts,fox i ostali.

Uzgred receno poslali su 20tak policajaca koji nisu ucestvovali fizicki ali su nas lagali da se sece drvece blizu vuka da bi oni zavrsili zapoceto.

Draskic ponovo nije hteo da da elaborat na javni uvid i otkacio je nase ljude.

Sutra je odlucujuci dan jer je danas samo seceno jedno drvo za pokazivanje pred sednicu skupstinskog odbora.

Videcemo da li ce beogradjani ili kapital pobediti.
 
Da se Vučko ne naljuti, ali mislim da je akcija građana nekako pogrešno orijentisana i da će njen jedini rezultat biti opstanak onih platana iznad Batutove.

Homer Jay je već vrlo pristojno objasnio u čemu je problem, a ja bih želeo da se osvrnem na to šta je moglo biti dobijeno da su zahtevi građana drugačije prezentovani. Odmah na početku da kažem, isto kao HJ, da vlast po ko zna koji put stvari rešava preko kolena (iz nečijeg hira ili čega) i bez kontakta i rasprave sa zainteresovanim stranama.

Krenimo od pretpostavke iz te famozne studije gde piše da drvored treba zameniti u narednih 10 godina. Pošto je vlast odlučila da tu zamenu obavi odjednom iz raznoraznih razloga (nebitno je za priču koji su to razlozi/izgovori), ali veći deo javnosti uvek mogu da pridobiju obrazloženjem ekonomskog stanovišta i idealne prilike za zamenu. Koliko god bili jaki argumenti druge strane, vlast će imati više pristalica po ovom pitanju, jednostavno je u pitanju stvar razmišljanja većine glasača (ne žive svi glasači u bulevaru i njegovoj okolini i situacija je takva da se ljudi iz drugih delova grada ne interesuju mnogo za ovu temu, a nekima je čak počela da ide na živce po onome što sam primetio. Inače, moja je procena da DS na sledećim izborima sigurno neće imati vlast na Zvezdari, a Zvezdarska šuma i ova loše organizovana rekonstrukcija će biti glavni razlozi za to).

Idemo dalje. Kao što sam već napisao, glavni akcenat je trebalo staviti na kontinuitet platana u Bulevaru i to je trebalo prezentovati kao tačku oko koje nema pregovara. Aktivistima bi bilo mnogo lakše da brane taj stav jer kao što je HJ rekao i nova studija može isto da kaže da je drveće trulo i bolesno i da ga treba zameniti (iako situacija možda nije takva na situaciji, uvek se na takve stvari može uticati ma koliko god komisija bila nezavisna). Ovaj stav je mnogo lakše progurati i dobiti širu podršku javnosti jer bi se išlo logikom "ukoliko već kupujete/sadite novo drveće onda neko to bude ista vrsta kao ona koju uklanjate". Isto tako, tražiti prezentovanje vremenskog razmaka između uklanjanja drveća i ponovnog sađenja jer nije mala stvar biti bez drveća čitavih 6 meseci ili pak 3 meseca.

Ukoliko bi se pak desilo da ni takav stav ne prođe kod gradskih struktura onda krenuti na tok nabavke tih novih sadnica. Ukoliko te nove sadnice nisu potekle iz rasadnika JKP Zelenilo ili Šumarskog fakulteta, postaviti pitanje od koje firme su kupljene te nove sadnice kao i da li su prošle proces javne nabavke i po kojim kriterijumima (za sada inače JKP Zelenilo nema nijedan raspisan konkurs za nabavku sadnica).

Mislim da bi gore pomenuti zahtevi i ideje imale mnogo bolju prođu kod vlasti i među ostalim građanima Beograda nego trenutna vrsta delovanja. Nadam se da će moje pisanije biti dobro shvaćeno.
 
@хомер, шмекси, луцифер

+1

То је поента.

Није проблем посећи болесна, оштећена или трула стабла, за мене чак није проблем да се дрвореди помере за по пола метра-метар, ако је то неопходно. Али оно што је кључно, јесте да у Булевару треба да опстану платани.

Тачна су запажања форумаша да су бројна стабла у лошем стању, али за то је криво нестручно одржавање, а не сама природа овог прелепог дрвета. Сигуран сам да освежени, добро неговани дрворед платана као једно од главних обележја Булевара, није недостижан циљ.
 
Четвртак, 18. фебруар 2010.

Уклањање трулих стабала у Булевару краља Александра
1378043_zamena_platana_v.jpg


Екипе ЈКП „Зеленило – Београд” почеле су данас да уклањају трула стабла у Булевару краља Александра и припремају терен за каснију садњу дрвећа, у оквиру комплетне реконструкције ове београдске улице. Први платан исечен је на левој страни булевара, преко пута ресторана „Липов лад”, како би се грађанима показало у којој мери је болест захватила стабла.

– Прво дрво исекли смо у овом делу булевара јер су овде стабла наоко здрава, док се у доњем делу улице, где су платани потпуно орезани, јасно види колико су стабла трула. Ова стабла споља изгледају здраво, али су студије управо показале да су и она болесна, и то већ на метар-два висине. Ми бисмо свакако морали да их окрешемо исто као и стабла у доњем делу булевара, а дрво тада губи сваку еколошку, естетску, пејзажну и амбијенталну функцију. Ако сада не искористимо прилику, трулеж ће напредовати и за четири до пет година свакако бисмо морали да га уклањамо, а онда би се раскопавао реконструисани булевар. Потпуно разумем станаре околних зграда на другом и трећем спрату, који ће тренутно изгубити хладовину, али би без ње ионако остали за неколико година. Све ћемо то још једном покушати да објаснимо грађанима и члановима Републичког одбора за заштиту животне средине Скупштине Републике Србије – рекао је директор предузећа Радован Драшкић.

Сутра ће се наставити уклањање трулих стабала са леве стране булевара јер ће се ту прво радити саобраћајница, а затим ће се уклонити и дрворед са десне стране улице. Дрворед ће са обе стране бити уклоњен за 35 дана, а на улици ће остати 48 стабала за које је процењено да могу да издрже дужи временски период.

– У доњем делу Булевара краља Александра гране не падају јер је све орезано. Пре годину и по дана је управо овакво труло дрво пало на две радње код Цветкове пијаце, а у августу прошле године, за време јаког ветра, у булевару је пало седам грана због чега сада плаћамо одштету грађанима. Пре две године је у парку „Мањеж” наизглед здраво дрво пало и тешко повредило грађанина. Управо из безбедносних разлога уклањамо дрворед јер је његов век истекао – истакао је Драшкић.
www.beograd.rs
 
Vidi se da je stablo trulo, ali stvarno nervira kad prave retarde od nas. Namerno prekrivaju panj zato što on izgleda zdravo. Evo kad su sekli, iz klipa sa b92:
panj.jpg
 
Znam da se mnogi forumasi ovde nece sloziti ali prevelika se buka digla.
Uredu, poseci ce stabla ali nece iza toga ostati obican beton vec ce zasaditi novo.
Za razliku od mnogih ja verujem da ta stabla nisu zdrava. I ako se nekima predvidja zivot od jos 10-ak godina potpuno mi je razumno da se to sada odradi odjednom.

Pre godinu, dve posle jedne velike oluje sa mnogo grada u Beogradu u blizini Bulevara(park ispod pravnog fakulteta) video sam kako je ne pala neka veca grana nego celo stablo sa sve korenom(stablo je bilo precnika oko 1m). Da mi je to neko pricao ne bi mu verovao.
To je stablo moglo posle te oluje i da ostane da stoji i da sledece jutro dodje neki klinac, samo jednom udari loptom od njega i da se ono srusi na posetioce tog parka, koji su koilko vidim kad prolazim, uglavnom manja deca u pratnji odraslih.

Takodje kad vidim kako su neki politicari odmah uskocili u ovu pricu odbrane platana, jos manje imam razumevanja i poverenja u navode onih koji su protiv sece.

Dobro negovano stablo ce brzo izrasti ponovo i za vec 10-ak godina moze dostici visinu vecine zgrada u Bulevaru.

Da se malo nasalim na kraju, mozda je i jedan od razloga ovolike buke i ta sto ce se sklanjanjem platana videti kako su ruzne i oronule zgrade iza njih.
 
Zamolio bih sve forumase sa obe strane ove price da obrate paznju na drvece u Kraljice Marije, Dzordza Vasingtona, Cara Dusana.
Drvece je mnogo mnogo zdravije od drveca u Bulevaru. Ukoliko nepristrasno pogledate uvidecete zasto nas vlast uopste ne konstatuje po pitanju zastite platana.... jer su nazalost u pravu....
Oni su reagovali zdravorazumski, a mi srcem......izgubili smo.. :(
 
lukpot":2ldwz0v0 je napisao(la):
Vidi se da je stablo trulo, ali stvarno nervira kad prave retarde od nas. Namerno prekrivaju panj zato što on izgleda zdravo. Evo kad su sekli, iz klipa sa b92:
http://img687.imageshack.us/img687/818/panj.jpg
Ja sam desno i gledao sam kako seku.Bio sam takodje na sednici odbora za ekologiju skupstine srbije danas.Sve je velika namestaljka,nemaju uopste plan infrastrukture i sinhroni plan za ceo bulevar koji rade.

I nastavice secu sutra bez obzira na preporuku skupstinskog odbora za ekologiju da prekinu secu dok se ne pokaze projekat i diskutuje sa urbanistickim zavodom i Djilasom.

Pogodiste sta,plan ne postoji u kome stoji drvece,postoji samo saobracajni bez ijednog drveta.

Inace Milanovic ako se ne varam(sumarski inzenjer) nema uopste licencu inzenjersku a ne bi trebalo on da radi elaborat drvoreda vec pejzazni arhitekta.Nemam reci koliko mi je muka.
 
Draskic je pomenuo na danasjoj sednici ekoloskog odbora secu platana ali sukcesivnu tokom ove ili sledece god od vuka do kneza milosa a takodje u 27 marta,cara dusana i mirijevu.

Odbor: Prekinuti seču platana
18. februar 2010. | 17:52 -> 19:20 | Izvor: FoNet
Beograd -- Odbor Skupštine za zaštitu životne sredine zatražio je hitan sastanak sa gradonačelnikom Beograda i nadležnim službama zbog seče platana.

Direktor Javno-komunalnog preduzeća "Zelenilo Beograd" Radovan Draškić rekao je Šumarski fakultet prvu studiju o stanju stabala platana uradio 2006. a drugu 2008. godine i da su obe pokazale da je stanje stabala loše i da je potrebna njihova zamena.

Draškić je rekao da je prvobitno bilo planirano da se sukcesivno menjaju stabala, ali se od te ideje odustalo.

On je negirao da se platani seku zbog rekonstrukcije Bulevara kralja Aleksandra i da se i bez rekonstrukcije mora raditi zamena platana.

“Koristimo rekonstrukciju Bulevara da izvršimo zamenu stabala. Zločin bi bio da opet posle rekonstrukcije to radimo i raskopavamo”, naglasio je direktor JKP "Zelenilo Beograd".

Direktor Agencije za investicije Marko Blagojević je rekao je da je planirana rekonstrukcija Bulevara u dužini od dva ipo kilometara na potezu od Vukovog spomenika do Cvetkove pijace.

On je rekao da ukupna vrednost radova iznosi 1, 8 milijardi dinara i da se rekonstrukcija finansira iz budžeta grada i iz sredstava Evropske investicione banke.

Prema rečima Blagojevića nisu tačni navodi da će premeštanjem tramvajskih baštica na sredinu biti smanjen prostor za drvored.

Profesor Šumarskog fakulteta Čedomir Marković rekao je da je pregledom platana sa zemlje i iz vazduha uočena trulež, što je kako je ocenio, posledica nepravilog i radikalnog orezivanja u drugoj polovini 90. ih godina,

"Bilo je pokušaja da se nađe srednje rešenje koje bi podrazumevalo orezivanje grana, saniranje truleži i uklanjanje i zamena loših stabala kako bi im se produžio vek za pet do 10 godina, a za to vreme praktično bi izrastao i novi drvored “, rekao je on.

Blagojević je istakao da je tehnički opravdano da se sva stabla ođednom zamene.

Predstavnici građana koji se protive seči platana Borka Pavićević i Jovan Ćirilov ocenili su da je reč o ekološkom, političkom, ali i o pitanju moći građana jednog društva.

Oni su naglasili da se protive seči svih platana ođednom i da ih ako su u lošem stanju, treba postepeno zameniti "ne šibljem“ kao što je to kako tvrde učinjeno prilikom zamene drvoreda u ulici kralja Milana.

Članovi Odbora iz redova Srpske radikalne stranke i Demokratske stranke Srbije ocenili da je reč o bahatosti i naglasili da seču stabala i uništavanje Boegrada treba zaustaviti.

Đilas: Primiću predstavnike Odbora


Dragan Đilas (FoNet,arhiva)
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izjavio je da će u ponedeljak primiti predstavnike Odbora Skupštine Srbije za zaštitu životne sredine i još jednom objasniti razloge zbog kojih se moralo početi sa sečom platana u Bulevaru kralja Aleksandra.

"Sa velikim zadovoljstvom ćemo u ponedeljak primiti predstavnike skupštinskog Odbora za zaštitu životne sredine i sa ljudima iz Uprave i gradskih preduzeća, koja učestvuju u rekonstrukciji Bulevara kralja Aleksandra, još jednom ćemo objasniti sve razloge zbog kojih se, a o čemu smo naravno konsultovali stručnjake, moralo ući u rekonstrukciju drvoreda u ovoj ulici", rekao je Đilas.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=02&dd=18&nav_category=11&nav_id=412236


Изјава градоначелника Ђиласа поводом данас одржане седнице републичког Одбора за заштиту животне средине

Поводом данашњег закључка Одбора за заштиту животне средине Скупштине Републике Србије, којим се изражава жеља за организовањем састанка са градоначелником Београда и надлежним градским службама о реконструкцији Булевара краља Александра, градоначелник Ђилас дао је следећу изјаву:

– Са великим задовољством ћемо у понедељак примити представнике скупштинског Одбора за заштиту животне средине и са људима из Управе и градских предузећа која учествују у реконструкцији Булевара краља Александра још једном ћемо објаснити све разлоге због којих се, а о чему смо наравно консултовали стручњаке, морало ући у реконструкцију дрвореда у овој улици – рекао је градоначелник Ђилас.


Изјава градоначелника Ђиласа поводом данас одржане седнице републичког Одбора за заштиту животне средине

Поводом данашњег закључка Одбора за заштиту животне средине Скупштине Републике Србије, којим се изражава жеља за организовањем састанка са градоначелником Београда и надлежним градским службама о реконструкцији Булевара краља Александра, градоначелник Ђилас дао је следећу изјаву:

– Са великим задовољством ћемо у понедељак примити представнике скупштинског Одбора за заштиту животне средине и са људима из Управе и градских предузећа која учествују у реконструкцији Булевара краља Александра још једном ћемо објаснити све разлоге због којих се, а о чему смо наравно консултовали стручњаке, морало ући у реконструкцију дрвореда у овој улици – рекао је градоначелник Ђилас.
 
Nikola":36lsy9pi je napisao(la):
Znam da se mnogi forumasi ovde nece sloziti ali prevelika se buka digla.
Uredu, poseci ce stabla ali nece iza toga ostati obican beton vec ce zasaditi novo.
Za razliku od mnogih ja verujem da ta stabla nisu zdrava. I ako se nekima predvidja zivot od jos 10-ak godina potpuno mi je razumno da se to sada odradi odjednom.

Pre godinu, dve posle jedne velike oluje sa mnogo grada u Beogradu u blizini Bulevara(park ispod pravnog fakulteta) video sam kako je ne pala neka veca grana nego celo stablo sa sve korenom(stablo je bilo precnika oko 1m). Da mi je to neko pricao ne bi mu verovao.
To je stablo moglo posle te oluje i da ostane da stoji i da sledece jutro dodje neki klinac, samo jednom udari loptom od njega i da se ono srusi na posetioce tog parka, koji su koilko vidim kad prolazim, uglavnom manja deca u pratnji odraslih.

Takodje kad vidim kako su neki politicari odmah uskocili u ovu pricu odbrane platana, jos manje imam razumevanja i poverenja u navode onih koji su protiv sece.

Dobro negovano stablo ce brzo izrasti ponovo i za vec 10-ak godina moze dostici visinu vecine zgrada u Bulevaru.

Da se malo nasalim na kraju, mozda je i jedan od razloga ovolike buke i ta sto ce se sklanjanjem platana videti kako su ruzne i oronule zgrade iza njih.
* Nece biti zasadjeni novi platani, jer za nove platane prema projektnoj dokumentaciji nema mesta. Zbog 20 parking mesta vise od vuka do cvetka, napraljen je projekat prema kome postoji mesto samo za drvece srednjeg rasta koje ima 2-4 puta manju krosnju od platana.

* Oluje i jaki vetrovi uopste su elementarne nepogode. Posle takvih nepogoda svaki grad se rasciscava barem dan-dva, a gradovi na moru i po nedljeu dana. I posledica svake ozbiljne oluje su stolice, crpeovi, granje na ulici. Za naknadu stete se prave posebni fondovi i nepostoji nijedan drvored makako mlad i makako orezan koji nije opasnost za vreme oluje. Zivimo sa razlicitim rizicima i prisajemo na njih jer su im koristi vece. Bez drveca i velikih krosnji rak koze, rak pluca, astma, sa drvecem - mozda jedna pala grana u deset godina i polupan automobil.
 
Evo fotki iz prve ruke-Sekac

2r7592q.jpg


drvo danas iseceno

Bad tree

dvhdw2.jpg


Evo draskica u zaru park(ing) manije

http://www.youtube.com/watch?v=qgEWhoeTIKI&feature=related

Inace draskic je bio clan gradske vlade kada su iseceni platani u kralja milana i posadjeni oni prcvoljci

Evo fotografija od danas pa vidite,bice i video klipovi policije i zelenila kasnije postavljeni

http://www.facebook.com/photo_search.php?oid=287356195519&view=all

23822_309024107956_651032956_3596030_555974_n.jpg


100% trulo drvo

Danasnja situacija

http://www.youtube.com/watch?v=TkkhHFbLPXc

23saeu1.jpg
 
Samo slikajte, dokumentujte zločin, prijatelji moji! Neka vide neverne Tome da li se seku zdrava ili bolesna drva.

Žao mi je što stvari ovako ispadaju, bio sam vrlo tužan danas ceo dan dok sam čitao vesti.

Pozdravljam odluku skupštinskog odbora da se seča platana prekine.

Takođe - draga redakcijo, moram priznati da ste ma strašno razočarali, jer u vesti o rekonstrukciji Bulevara na glavnoj strani nema ništa o platanima. Zar ne mislite da je ovo nešto o čemu vredi izvestiti?!?!
 
Ima komšo nego si verovatno prevideo :p Poslednji pasus

"Ovih dana je takođe prisutna polemika o stanju i budućnosti drvoreda u najduzem beogradskom bulevaru. S obzirom da se ipak radi o jednom od najstarijih drvoreda Beograda i nečemu što je tokom proteklih decenija postalo zaštitni znak Bulevara Kralja Aleksandra, smatramo da je u najboljem interesu grada i građana da se rešenje ovog pitanja donese na način koji bi, što je to više moguće, očuvao taj dragoceni simbol."
 
Danas je na sednici skupstinskog odbora za zastitu zivotne sredine potvrdjeno da projekat rekonstrukcije ne predvidja sadnju novih pltana umesto starih koji ce biti ukonjeni. Radi dodatnih 20 parking mesta na potezu od Vuka do Cvetaka, smanjen je prostor za drvece, tako da nece ostati mesto za siroka stabla platana i bice zasadjeni srednji liscari. 600 srednjih liscara ima krosnje kao 150 platana, a bice sklonjeno 430 platana.
 
Kunem se, kad sam prvi put video vest, toga nije bilo. Verovatno sam ja pogrešno pročitao, a bilo mi je čudno posebno jer sam dobro upoznat sa redakcijskim timom - te znam da ne bi tako nešto olako propustili. :)

Ovim putem se izvinjavam, verujte, nije u pitanju zlonamernost, samo previše rada i premalo kvalitetnog sna...
 
Vrh