Šta je novo?

Seča 500 stabala - drvored u Bulevaru Revolucije

vucko":361ay2a8 je napisao(la):
Teatrolog Jovan Ćirilov smatra da je najznačajniji kulturni događaj u protekloj godini bila pobeda demokratske procedure u slučaju platana u Bulevaru kralja Aleksandra.
Cega? Ovde demokratija previse lici na staljinizam.
 
Intervju gradonacelnika u Vremenu

NEĆE SE DOPASTI SVIMA SVE MOJE IZJAVE, NEKO ME ZOVE DŽEKOM DRVOSEKOM

Druga Srbija

Uvek ću se zalagati da svako ima pravo na svoje mišljenje i da može javno da ga iznese. Ja ne čitam šta se piše o meni u e-novinama, ali mi to kažu moji saradnici. Pera Luković je jedno od velikih imena srpskog novinarstva. Njegova lucidnost, duhovitost, hrabrost, zaslužuju svako poštovanje. Pa i danas kada stalno mene kritikuje, i to zaslužuje svako poštovanje. Da li me pogodi kada neko takav, ili B92, napiše nešto negativno o meni, a da znam da to možda nije tako? Pa pogodi me, ali to je cena koju plaćate ako se bavite ovim poslom kojim se ja bavim. Nemam nikada problem kada me kritikuju političke stranke, to je normalno, ali me boli kada me kritikuju ljudi sa kojima sam do juče bio deo nekih promena u Srbiji, pa sada sam na vlasti, a oni su i dalje NGO, bio bih nenormalan čovek da me ne boli, da kažem baš me briga. Mnogo mi je važno šta ti ljudi misle. To su ljudi koji su mnogo važni za ovu zemlju, oni su svojim stavovima kojih su se godinama držali doveli do promena u ovoj zemlji. I nikada neće predstavljati većinsku Srbiju, ali će uvek biti korektiv društva.
Teško mi bude kada me Borka Pavićević i Ćirilov kritikuju za Bulevar, ja se pojedem živ, a znam da sam u pravu pošto su ljudi sa Šumarskog fakulteta rekli da se to drveće seče, a ne ja, pa ko normalan seče drvo ako ne mora. Onda im napišem pismo, pa se oni jave, onda kažem: "Ljudi, to je to, evo pogledajte, možda nismo medijski sve dobro predstavili, ali to je istina."

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=971116

Hahaha,Borka i Cirilov pravi predstavnici gradjana,kadija te sudi,kadija te tuzi...

Jos malo pa ce priznati istinu,a to je da po studiji sumarskog fakulteta iz 2007. godine se predlaze postepena zamena drvoreda u narednih 10 godina.Dakle trebalo je reci da ce drvece morati da se menja za 7 godina sigurno pa je bolje i jeftinije da se odradi odmah a ne da laze narod da drvece samo ceka da padne nekome na glavu.Pogledajte samo drvored od vuka do kneza milosa,u mnogo losijem je stanju a nece biti menjan skoro.

Komentar Pere Lukovica na tekst

Đilas o Lukoviću
Ti si moj bol

Pripremile: e-Novine

Ovoliko volim Peru: Dragan Drvosek, nesrećno zaljubljen

Dragan Drvosek Đilas, gradonačelnik Beograda, potpredsednik Demokratske stranke i medijski tajkun, u mega-intervjuu za nedeljnik “Vreme”, pozabavio se likom i delom glavnog urednika e-novina, poručujući preko poslednjeg isečenog platana kako je Luković “jedno od velikih imena srpskog novinarstva”. Ima u njegovoj ispovesti još puno komplimenata, razumevanja i naglašene ljubavi, uz neizbežni duševni bol koji Đilasa steže u grudima čim mu saradnici pomenu Lukovića i e-novine koje on, razume se, inače, ne čita…

Uvek ću se zalagati da svako ima pravo na svoje mišljenje i da može javno da ga iznese. Ja ne čitam šta se piše o meni u e-novinama, ali mi to kažu moji saradnici. Pera Luković je jedno od velikih imena srpskog novinarstva. Njegova lucidnost, duhovitost, hrabrost, zaslužuju svako poštovanje. Pa i danas kada stalno mene kritikuje, i to zaslužuje svako poštovanje. Da li me pogodi kada neko takav, ili B92, napiše nešto negativno o meni, a da znam da to možda nije tako? Pa pogodi me, ali to je cena koju plaćate ako se bavite ovim poslom kojim se ja bavim. Nemam nikada problem kada me kritikuju političke stranke, to je normalno, ali me boli kada me kritikuju ljudi sa kojima sam do juče bio deo nekih promena u Srbiji, pa sada sam na vlasti, a oni su i dalje NGO, bio bih nenormalan čovek da me ne boli, da kažem baš me briga. Mnogo mi je važno šta ti ljudi misle. To su ljudi koji su mnogo važni za ovu zemlju, oni su svojim stavovima kojih su se godinama držali doveli do promena u ovoj zemlji. I nikada neće predstavljati većinsku Srbiju, ali će uvek biti korektiv društva.

http://www.e-novine.com/entertainment/entertainment-licnosti/43856-moj-bol.html
 
Malo OFa
Dužina Bulevara je manja od Batajnićkog puta. Pre par godina izvršen je seča p l a t a n a idetičnih po starosti i veličini kao na Bulevaru , seča u još većim razmerama duž tog puta nije pobudila veće interesovanje , niti je posađeno i jedno drugo drvo na tim mestima kao zamena, obnova drvoreda. Al dobro nadam se biće i to....

Sobzirom da se planira proširenje Batajničkog puta, mislim da če Drvolovci jedva dočekati priliku da i te preostale platane iseku (sigurno ih ima više od 100) Između platana i puta, u večini slućajeva stoji drenažni kanal , a samo na nekim mestima je isti kanal iza platana do pešačke staze

Dok još nisu započeti ozbiljni projekti i sam rad trebalo bi sagledati mogučnost zaštite tih istih platana u smislu da se drenažni kanal
premesti iza drvoreda a njegovo mesto iskoristiti za proširenje samog puta i tako sačuvamo preostale platane

Izvinjavam se zbog Ofa ali i ovi Platani su veliki , stari i Beogradski i formiraju predivan drvored isto kao sto je u Bulevaru pa treba i njih sačuvati.Pa eto pokušavam da blagovremeno skrenem pažnju na još jednu takvu predstojeću seču u Beogradu

PS Drvoseča bira koje drvo seće, Drvolovac svako koje se nađe na njegovom putu :)
 
Nazalost kad se nije sprecena seca glavnog drvoreda u Beogradu tesko da je mogla bilo kog drugog,mada to ne treba da obeshrabri ljude da stanu u odbranu drveca koga koliko vidimo seku bez obzira i uglavnom bez razloga.Bulevarski su cak i ukazivani da su sastavni deo Bulevara koji su cak zasadjeni u ime odstete za prvi svetski rat od strane Nemaca ali ni to im nije pomoglo.Kao sto neko rece,ala se moze samo zaustaviti ako je odrubis glavu.Dakle,mora se sledeca bezrazlozna seca spreciti,time cemo i zaustaviti drvosece.Do tada ce nastaviti po svome...

Evo odgovora arhitekte Branislava Jovina na tekst u Vremenu u kojem je gradonacelnik sve i svasta rekao.Drago mi je da ga Jovin koji je glavni arhitekta Beogradskog metroa od 1972 do 2000 godine nije ni udostojio price o metrou.Naravno tekst nije objavljen u vremenu,pa ga zato ovako obljavljujemo.

Dosta su mi dva mandata VREME 1045

“Ljudi sa Šumarskog fakulteta su rekli da se to drveće seče, a ne ja, pa ko normalan seče drvo ako ne mora”, kaže gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.. U elaboratu „Sanacija zdravstvenog stanja drvoreda i pojedinačnih stabala u Bulevaru kralja Aleksandra” (stavljen na uvid javnosti 24.02.2010) piše - od 433 stabla u Bulevaru preporučuje da se poseče 48 stabala (11,1%)... Posle sastanka Gradskog veća i Odbora Skupštine Srbije za životnu sredinu (22.02.2010) gradonačelnik je saopštio da će svi platani biti posečeni jer su truli, skloni padu, ugrožavaju imovinu građana i živote prolaznika... Tokom “crne nedelje” (26. februar - 5. mart 2010) uz prisustvo policijskih kordona, izvršen je ekocid Bulevara - posečeno je 385 ZDRAVIH platana! (potvrđeno sa 642 fotografije).. Zbog toga što je “unapredio ugled institucije - gradonačelnika”, članovi uredništva nedeljnika “Vreme”, većinom glasova, izabrali su Dragana Đilasa za ličnost godine.
Dovoljno za jedan mandat.. Zašto mu je potreban još jedan?

Branislav Jovin arhitekta-urbanista
 
Platan kod puteva srbije se iskrivio jer su raskopali trotoar sa silnom mehanizacijom okolo prije koliko su ono zavrsili rekonstrukciju :kafa:
 
vucko":7a4lw6p1 je napisao(la):
Pukla je cev kod broja 248,i to naravno ona koja isla kroz kasetu za platan.Epilog je da su 12 sati kasnije sredili cev,raskopali ceo trotoar tu i izvadili platan i kasetu :bash:

aei-Fotogr.jpg


Saniran kvar na vovdovodnoj cevi na Zvezdari »

01. Februar. 2011 | (11:00 -> 12:39), Izvor : Studio B, Komentari: 0

Kvar je prijavljen sinoć oko ponoći, a zbog vode koja se izlila na trotoar napravio se krater koji je oštetio jednu od kaseta u kojoj su zasađeni novi platani.


Stanovnici dela Bulevara kralja Aleksandra i Vranjske ulice koji su zbog pucanja vodovodne cevi u tom delu grada ostali bez vode, sada imaju uredno snabdevanje. Kvar je prijavljen sinoć oko ponoći, a zbog vode koja se izlila na trotoar napravio se krater koji je oštetio jednu od kaseta u kojoj su zasađeni novi platani.
U vodovodu kažu da će njihove ekipe tokom dana sanirati taj deo trotoara.

http://studiob.rs/info/vest.php?id=60953
 
112735_bgplatan-foto-m-peric_ff.jpg


U BULEVARU KRALJA ALEKSANDRA
Pukla vodovodna cev - zemlja progutala novi platan

M. L. | 01. 02. 2011. - 14:32h | Foto: M. Perić | Komentara: 0
Bulevar kralja Aleksandra ostao je bez jednog platana! Sinoć oko pola deset, kod broja 286 u ovoj ulici , pukla je vodovodna cev i nakvasila zemlju, koja je danas za sobom povukla i jedan platan.

Na sreću, mlado drvo preživelo je ovu nezgodu i već za koji dan ponovo će se naći na svojoj "ploči".

- Kada ga je zemlja povukla, platan se nakrivio, ali smo ga na vreme spasili. Danas smo sanirali vodovodnu cev a za dva do tri dana dovešćemo platan i ponovo ga posaditi - rekli su radnici komunalnih službi koje smo zatekli na mestu nezgode.

Stanari koji su se u tom trenutku vraćali iz obližnjeg marketa zabrinuto su gledali gde je "njihov" platan, ali kada su čuli da će ipak biti vraćen mirno su nastavili ka svojim kućama.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/232851/Pukla-vodovodna-cev--zemlja-progutala-novi-platan
 
6.jpg


Srbija do Nankinga

Kopaju gradske vlasti dalekoga Nankinga vec trecu liniju metroa ali avaj, na putu se nadjose stogodisnji platani (zvuci poznato, osim onoga o metrou naravno). Sta je platan naspram metroa, ugledase se na prijateljski im Beograd pa zapocese secu.

Zna kinez sta je metro, korisna je to sprava, ali zna i sta je drvo, narocito lepo i staro, pa vise voli da ga gleda u gradu zivog i zelenog nego ka stapice u pirincu.

Rece narod: ne moze tako, hocemo i metro i platane! (mamicu im revolucionarsku, pa zar ne znaju da ne moze i jare i pare)

Rekose ponovo, ali ovaj put malo glasnije, skupilo se u medjuvremenu podosta naroda, a gradski oci saslusase narod, da ne bi narod njih malo saslusavao, i prestadose sa secom, za sada.

A gradjani im porucise (sada su vec gradjani, nisu vise narod): samo vas gledamo!

cela prica na:
http://mikepress.wordpress.com/2011/03/20/saving-trees-through-online-campaigning/


Zahvalimo se braci kinezima na sloganu od kojeg ce nervne celije svakog domaceg politicara instantno pregoreti:

HOCEMO I PLATANE I METRO!

2.jpg
 
Svaka podudarnost je namerna.Nadam se da epilog nece biti kao kod nas kada su skoro svi poseceni bez obzira na obecanja ukljucujuci i 198.

KOd nas dobismo prilagodjavanje lrt-u.Svidja mi se moto.


HOCEMO I PLATANE I METRO!
 
Izasla je knjiga koja se delom tice i platana,a najvise Beograda.

romanneda.gif


Над рукописом "Београд из димензије ИКС" аутора Неде Ковачевић

Радња урбаног романа "Београд из димензије ИКС", аутора Неде Ковачевић, почиње и завршава се сновима главног јунака Џефа Спенсера. На додиру и размеђи двају паралелних светова, овог реалног и оног закованог у успоменама, оба омеђена и обележена Београдом, стоји дилема одабира љубави између две жене које је волео на различите начине. Свеприсутна љубав према граду у коме живе, привремено или стално, спаја све јунаке овог дела и временом чини да постану једно - Београђани. Конгломерат нација, из којих исти потичу, један град спаја у богатство разноликости и различитости, култура и образовања, чинећи самог себе лепшим и већим. Аутор романа, и сама Београђанин у правом смислу те речи, госпођа Неда Ковачевић, кроз призму једне породице, на изванредан и надасве објективан начин, сагледава и преноси читаоцу слику и дух једног града, који има способност да привуче и задржи сваког намерника који га посети. И да захваљујући својој топлини, оптимизму и љубави претраје све недаће које су га притискале. У то ће нас најбоље уверити речи једног од јунака овог романа:
... "Дошао сам у Београд с апсолвентском екскурзијом, и - остао заувијек. А, жвакао ме, жвакао дуго, и најзад прогутао. А да ли ме је и сварио, то ипак ни до данас не знам. Али ме трпи. Зна да је старији од свих нас. И трајнији. Ушла је у ме његова повијест, неосјетно. Знам му све мане и врлине. И он мени. Све закутке опаке и драге."...
Можда је и мотив овог романа управо та љубав према граду, за који можемо рећи да је и један од главних јунака, јер су све личности овог реалистичног текста управо њему и подређене. Чак и кад нису присутне у метрополи говоре о њој: ... "Мада, туђина је стање духа и свести, а не ствар места боравка. Ипак, иако ми је сваки долазак драг, признајем, Београд је дражи из далека. Ваљда као што је све драже из далека. Док сам био тамо, нисам га много примећивао. Тек сад видим колико је био, и јесте део мене. Кад улазим, с новобеоградске стране, ка старом делу града, неумитно, зазуји нека необјашњива кошница у трбуху. А ипак, то је само - део. Други делови мене не носе то осећање."... Користећи е-маилове, као врсту лајтмотива, аутор сагледава ову љубав и са стране - из Рима, Њујорка...
Само површни читалац може пренебрегнути чињеницу да је овај роман, иако писан у мушком роду, писала жена. Обиље нежности, разумевања, мудрости у љубавном троуглу, степену толеранције, реакцији на људе и догађаје, осећаји и опрости - откривају, "без да то и жели", да је аутор припадница лепшег и разумнијег пола.
Овај рукопис је и својеврсни ламент над Београдом кога више нема и његовим деловима који прете да то и постану. Зато се и јунаци овог дела, здружени и непоколебљиви у својој намери да га сачувају, боре за његове платане, кафане, шине, улице, старе фасаде... За све оно што је било и још траје у успоменама. И што ће трајати. Управо те мале ствари, које живот чине, зближавају људе у овом времену отуђености. Зато су се у борбу за очување платана у Булевару укључили сви: Дуња, Франо и Ангелина Мартинели, Џеф и Матеј, Ванда Палавичини... Грађанска одговорност насупрот бахатости власти која не разуме да није посекла само платане већ и сећања, успомене, видокруг, осећај припадности... Уместо сече 500 платана могао је бити зановљен сваки пети, па следеће године опет, и сваке наново. И Булевар би остао исти. Можда и највећу истину казује аутор - због великих тема заборављамо мале, које можда и сами можемо решити

http://img17.imageshack.us/img17/7743/romanneda.gif
 
Izlozba o seci platana u domu omladine!!!

188170_131108060297890_5357970_n.jpg


http://www.facebook.com/event.php?eid=131108060297890&ref=ts

Time
Tuesday at 7:00pm - May 29 at 6:00pm

Location
Galerija Doma omladine Beograda
Makedonska 22
Beograd, Serbia

Boba Mirjana Stojadinović

18-29. maja 2010.

REZ
Fotografije, animacija, dokumentacija


...
Otvaranje izložbe 17. maja od 19č

Treća samostalna izložba u Galeriji Doma omladine Beograda Bobe Mirjane Stojadinović prati razvoj ove umetnice i njeno interesovanje za urbane celine koje je bilo vidljivo već na njenoj prvoj izložbi u DOB sa senkama od peska (2002), koje se nastavilo kroz izložbu o zidovima i prizorima koji se nalaze sa njihove druge strane (2005), do najnovije izložbe “Rez” koja problematizuje uticaj naglih i gotovo nasinih promena u gradskom tkivu.
Bulevar Kralja Aleksandra u Beogradu je od 26. februara do sredine marta meseca 2010. godine na potezu od Vukovog spomenika do Cvetkove pijace ostao bez četristo višedecenijskih stabala platana. Veliki broj tih stabala imao je prečnik od jednog metra i više, što su gotovo stogodišnja stabla.
Sečenje drveća ispostavilo se daleko opsežnija promena nego što je samo renoviranje ulice i infrastrukture. Nešto veće i dublje iščupano je zajedno sa drvećem: urbana celina pretrpela je rez u samoj svojoj srži, u memoriji grada, u onome što je čini (Beo)gradom.
Neposredno pred početak i u toku trajanja akcije sečenja platana umetnica je napravila nekoliko hiljada fotografija, od kojih će deo biti izložen u Galeriji Doma omladine. Uz fotografije na izložbi će se naći i dokumentacija o samom drveću koje je posečeno, ali i reference o Bulevaru kao habitusu koji stotinama godina ima svoj život, navike i tradiciju.
Treća celina u okviru izložbe je proces prikupljanja ličnih priča vezanih za sam Bulevar. Šta vam je asocijacija kad neko spomene Bulevar? Pozvani ste da autoru ispričate uživo ili pošaljete priče i/ili fotografije koje se odnose na najdužu ulicu u Beogradu - Bulevar.

........................................
Mg Boba Mirjana Stojadinović
Rođena u Beogradu 1977.g. gde živi i radi.
Diplomirala i magirstrirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, i magistrirala na Institutu Pit Cvart u Roterdamu, Holandija i Fakultetu umetosti u Plimutu, Velika Britanija.
Samostalno je izlagala u galerijama u Beogradu (SKC, DOB, Remont, FLU, REKS), Somboru (Galerije Kulturnog centra Laza Kostić) i Zrenjaninu (Savremena galerija).
Samostalno i u saradnji sa drugim umetnicima inicirala je i realizovala projekte koji se bave vizuelnom umetnošću u javnom i privatnom prostoru, kao i politikom kulture. Aktuelni projekat-forum UMETNIK KAO PUBLIKA je serija javnih diskusija među publikom o umetničkim radovima
 
Ozeleneli platani na Bulevaru kralja Aleksandra »
19. Jun. 2011 | (16:37 -> 18:33), Izvor : Studio B, Komentari: 0 komentari

Novi izgled poprimio je i Bulevar kralja Aleksandra. 416 stabala platana vratilo je ovoj ulici preko potrebno zelenilo i toliko traženi hlad.

Novi „stanovnici" Bulevara kralja Aleksandra, visoki 10ak metara, u ovu ulicu stigli su pre nekoliko meseci iz Belgije. Mlada stabla platana zamenila su stare i učinila da Bulevar izgleda prostranije. Beograđanima koji vole da šetaju tim delom Vračara, novonastale promene prijaju.

- Građani koji se javljaju i komentarišu i traže ili imaju neke druge zahteve u vezi sa svojim zgradama, često prokomentarišu kako je bulevar jako lep + tako da se stiče utisak da su građani ne zadovoljni nego prezadovoljni rekonstrukcijom Bulevara kralja aleksandra i ovim platanima, kaže Snežana Voštinarov, direktor Beokom servisa.

Platani u bulevaru zasađeni pre 6 meseci daju ovoj ulici potpuno novi izgled. Iako njihove krošnje još uvek nisu dostigle veličinu krošnji starih platana, one šetačima u Bulevaru ipak prave hladovinu.

Dobro su se privikli na ovdašnje uslove, mada će letnje vrućine koje dolaze biti pravi izazov za mlada stabla.

- Mi pratimo promene, eventualne promene na njima , ako se pojave u vidu nekih bolesti kojih za sada nema. A mere nege su zalivanje , praćenje zalivnog sistema, da li svaka sadnica dobija dovoljno vode, izjavio je Dražen Tica, direktor "Zelenila".

S obzirom da se radi o osetljivoj vrsti drveća, čija kora može da pukne na visokim temperaturama, narednih meseci oni će biti pod budnim okom radnika Zelenila.
 
Ne vidim potrebu (mada znam razlog) priloga o platanima na Studiju B. Pa, vrhunski blam posle svega bi bilo da novi platani nisu ozeleneli.
 
Да ли сте приметили колико се ољуштила кора на већини стабала?
Да ли је то нормално за платане?
 
Bas idem da bulevar nekim poslom pa cu da vidim sta se desava.
 
Ако изгледа овако, све је у реду:

Platanus%20occidentalis%20barkpeeling.jpg
MHJ6991_PLANE_TREE_PLATANUS_ORIENTALIS_.jpg
platanus_acerifolia_bark.jpg
P3125281.jpg
 
Tako je :)

Navikli smo na stare platane koji su imali vise belu boju zbog starosti i to ljuscenje je bilo suvo kao kikiriki,dok novi imaju zelenkastu i zivlju jer su ipak mlade sadnice.

To im se menja kora tokom godisnjih doba,kao sto zivotinje imaju zimsko i letnje krzno.
 
Jest da nije Bulevar al jeste seča u pitanju

Jako sam se iznenadio kada sam video da nedostaje stoletno drvo koje je imalo onu tablicu da je pod zaštitom države
a bilo je i ozidano kao na pijadastalu. . . . ostala rupa. . . .
Lokacija : ćošak Kneza Miloša i Andrićevog venca ( upliv Krunske u park)

Dok smo se mi zgražavali na tek postavljenom bideu umesto fontane , oni cap cap i nema ga :shok:
da potsetim, stablo nije moglo rukama da se obuhvati . . . .
ni lečenje ni ništa , capca-rapca - pojela ga . . .
 
Иначе приметио сам пар оболелих стабала... не разумем се али видим да је пола крошње голо...
хоће сад опет исећи због тога цео дрворед па опет јово на ново?? :laugh:
 
Vrh