Šta je novo?

Savski trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812281#p812281:27l2fabw je napisao(la):
daors » Пон Јан 11, 2021 3:04 pm[/url]":27l2fabw]
Zamislite, da je bilo "agore" povodom podizanja i izbora rešenja za spomenik Stefanu Nemanji, pa da ste vi mogli da iznesete navedene stavove, možda bista ne bi bila datih gabarita, možda figura ne bi bila nakrivljena, a postament bi izgledao drugačije. Ali ozbiljna rasprava nije dozvoljena, i to je ono što je moja polazna zamerka. Kada se spomenik podiže u maniru kako su latinoameričke hunte dizale biste zaslužnim gneralima, onda krajnje rešenje izaziva bujicu kritika i neslaganja. A pomeranje rokova oko otvaranja trga i menjanje projekta "u hodu" je lakrdija koja pojačava ukupni utisak u vezi sa realizacijom celog porjekta.
Нисам тврдио да не треба бити дискусије, а још мање похвалио то што организују бесмислени конкурси, на које се бацају озбиљна средства, а на крају све буде онако како неко од у-све-мешајућих нам неупућених главешина одлучи, тако да не знам која је тачно сврха овог коментара.

Što se mene tiče, voleo bih da je spomenik Stefanu Nemanji realizovan u "danas preovlađujućoj praksi", no to je moj, za sve druge neobavezujući sud. Inače, simpatičan mi je apel da je "krajnje vreme" da se oslobodim prokazanih ideja i da počnem da razmišljam slobodnije. Argumenti koje ste upotrebili, niste bili ubedljivi. No, zar nije bogatstvo da mislimo različito. Istovremeno, zar nije šteta što naša zapažanja, misli i polemiku neće čuti oni koji "podižu ovaj spomenik" u ime svih nas.
Јесте да цитирате мене, али и прича о „данас преовлађујућа пракса” је посве спорна. Шта, тачно, имају заједничко, колосални кипови будистичких и хиндуистичких идола, овај споменик Стефану Немањи, и бројни други подигнути у протеклих двадесетак година? Мало тога. Њихова шароликост указује на то да нема јасно дефинисаног савременог стила.

Ваше је право да мислите у складу са сопственим убеђењима, али не глумимо као да поборници апстрактног вајарства, које су деценијама водили главну реч у нашој земљи, и који су одгвоорни за то што нам већина споменика из тог периода личи на полуотопљене санте леда, поседују икакве валидне аргументе.

Ви сте тај који је прихватио њихове тврдње, и заузео крајње искључиво став, који оспорава естетску вредност стиловима који се не уклапају у „21. век”, каквим га замишљате. Мени, пак, не смета ништа што је у границама естетски и друштвено прихватљивог, и просто сам реаговао против те искључивости.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812294#p812294:dqmxm0jo je napisao(la):
Gazi Bengazi » Mon Jan 11, 2021 3:50 pm[/url]":dqmxm0jo]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812268#p812268:dqmxm0jo je napisao(la):
daors » Pon Jan 11, 2021 2:26 pm[/url]":dqmxm0jo]
Definitivno DA! Spomenike treba praviti, ali baš zato što "istorija nema rok trajanja pa ne važi posle nekog vremena" ti spomenici treba da budu "vanvremenski". A da bi dostojanstveno predstavljali istorijske ličnosti poput Stefana Nemanje, o njihovom podizanju treba da se najpre pitaju stručnjaci kao što je Miodrag Živković, a onda i celokupna javnost. A što se tiče toga da Srbi nisu ranije pravili spomenike najzaslužnijima, to ne bih svodio na to ko je kada vladao jer je suština da je i onda, kao i sada, pitanje simbolike, estetike, sređenosti bilo koje vrste bilo i ostalo podalje od Srba.

Odlicno. Daj primer. Daj primer spmenika nekoj licnosti da bi tacno znali sta je "vanvremenski". Mozda mislimo na isto, samo se ne razumemo. Dodao bi samo da ne treba mesati skulpture i spomenike. Spomenik po sebi jeste skulptura ali ne moze svaka skulptura biti spomenik. Meni licno je lepa Zivkoviceva skulptura na zemunskom keju. Ali samo kad je posmatram kao skulpturu, ne i kao spomenik.

"Vanvremenski" je metafora koju sam upotrebio, a koja bi trebala da bude težnja, kako onih koji naume da postave nekome spomenik, tako i onih koji umetnički realizuju taj naum.

Evo primera spomenika koji svojom reprezantivnošću ostavlja snažan utisak čak i na onoga ko nema nikakav emotivni odnos prema konkretnoj istorijskoj ličnosti ili epohi. Reč je o spomeniku Janu Husu, češkom misliocu i zagovorniku reformacije. Spomenik je postavljen 1915. u Pragu.

janhusu.jpg


Lično mislim da i kod nas ima spomenika koji su veoma uspešno realizovani (ne tvrdim da su "vanvremenski") u različtim periodima tokom celog prošlog i početkom ovog veka.

spomenici.jpg


spomenici2.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812347#p812347:338ophrl je napisao(la):
Аполон » Mon Jan 11, 2021 6:06 pm[/url]":338ophrl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812281#p812281:338ophrl je napisao(la):
daors » Пон Јан 11, 2021 3:04 pm[/url]":338ophrl]
Zamislite, da je bilo "agore" povodom podizanja i izbora rešenja za spomenik Stefanu Nemanji, pa da ste vi mogli da iznesete navedene stavove, možda bista ne bi bila datih gabarita, možda figura ne bi bila nakrivljena, a postament bi izgledao drugačije. Ali ozbiljna rasprava nije dozvoljena, i to je ono što je moja polazna zamerka. Kada se spomenik podiže u maniru kako su latinoameričke hunte dizale biste zaslužnim gneralima, onda krajnje rešenje izaziva bujicu kritika i neslaganja. A pomeranje rokova oko otvaranja trga i menjanje projekta "u hodu" je lakrdija koja pojačava ukupni utisak u vezi sa realizacijom celog porjekta.
Нисам тврдио да не треба бити дискусије, а још мање похвалио то што организују бесмислени конкурси, на које се бацају озбиљна средства, а на крају све буде онако како неко од у-све-мешајућих нам неупућених главешина одлучи, тако да не знам која је тачно сврха овог коментара.

Što se mene tiče, voleo bih da je spomenik Stefanu Nemanji realizovan u "danas preovlađujućoj praksi", no to je moj, za sve druge neobavezujući sud. Inače, simpatičan mi je apel da je "krajnje vreme" da se oslobodim prokazanih ideja i da počnem da razmišljam slobodnije. Argumenti koje ste upotrebili, niste bili ubedljivi. No, zar nije bogatstvo da mislimo različito. Istovremeno, zar nije šteta što naša zapažanja, misli i polemiku neće čuti oni koji "podižu ovaj spomenik" u ime svih nas.
Јесте да цитирате мене, али и прича о „данас преовлађујућа пракса” је посве спорна. Шта, тачно, имају заједничко, колосални кипови будистичких и хиндуистичких идола, овај споменик Стефану Немањи, и бројни други подигнути у протеклих двадесетак година? Мало тога. Њихова шароликост указује на то да нема јасно дефинисаног савременог стила.

Ваше је право да мислите у складу са сопственим убеђењима, али не глумимо као да поборници апстрактног вајарства, које су деценијама водили главну реч у нашој земљи, и који су одгвоорни за то што нам већина споменика из тог периода личи на полуотопљене санте леда, поседују икакве валидне аргументе.

Ви сте тај који је прихватио њихове тврдње, и заузео крајње искључиво став, који оспорава естетску вредност стиловима који се не уклапају у „21. век”, каквим га замишљате. Мени, пак, не смета ништа што је у границама естетски и друштвено прихватљивог, и просто сам реаговао против те искључивости.

timeline.jpg


Da li je vajarstvo tokom prethodnih skoro 150 godina, od spomenika Knezu Mihailu (Enriko Paci, 1882), preko onoga Vuku Stefanoviću Karadžiću (Đorđe Jovanović, 1937), ili Vasi Čarapiću (Radeta Stanković, 1950), evolutivnim putem došlo do "oblikovnog izraza" kojim je ostvaren lik Stefana Nemanje? Ja zaista mislim da recentno vajarstvo može da ponudi mnogo više. No, kao što rekoh, neobavezujućeg sam mišljenja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812378#p812378:1t2pfuhr je napisao(la):
daors » Mon Jan 11, 2021 8:07 pm[/url]":1t2pfuhr]
timeline.jpg


Da li je vajarstvo tokom prethodnih skoro 150 godina, od spomenika Knezu Mihailu (Enriko Paci, 1882), preko onoga Vuku Stefanoviću Karadžiću (Đorđe Jovanović, 1937), ili Vasi Čarapiću (Radeta Stanković, 1950), evolutivnim putem došlo do "oblikovnog izraza" kojim je ostvaren lik Stefana Nemanje?

Ја мислим да људи понекад заборављају да ово није споменик само Стефану Немањи него и Светом Симеону Мироточивом...
 
Uz svo uvažavanje Živkovićevog rada, ukoliko u trenutku nadahnuća, tako upadljivo pomešaš rudare i pilote, nepodnošljivu lakoću postojanja i lakoću zanosa i ideala, onda se ne bih na taj stub baš previše oslanjao.
 

Prilozi

  • 20210111_213056.jpg
    20210111_213056.jpg
    106,1 KB · Pregleda: 2.873
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812415#p812415:211zcejc je napisao(la):
пошло на остику » 11 Jan 2021 10:50 pm[/url]":211zcejc]Uz svo uvažavanje Živkovićevog rada, ukoliko u trenutku nadahnuća, tako upadljivo pomešaš rudare i pilote, nepodnošljivu lakoću postojanja i lakoću zanosa i ideala, onda se ne bih na taj stub baš previše oslanjao.
file.php

Baš pre neki dan sam ovo napisao na temi o spomenicima
viewtopic.php?f=3&t=82&p=811560#p810890

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=810890#p810890:211zcejc je napisao(la):
relja » 06 Jan 2021 09:33 pm[/url]":211zcejc]
....
Nije to jednini spomenik koji zahteva "određeno" predznanje.
Meni se dugo vremena nije sviđao spomenik pilotima iz aprila 1941. Bio sam zadovoljan što je uošte i podignut, ali rešenje mi je bilo blago rečeno - odbojno.
U međuvremenu sam saznao i pričitao mnogo o Aprilskom ratu i našoj kraljevskoj avijaciji, i to ne romansirane izmišljotine nego ozbiljnu literaturu. A i zahvaljujući internetu se mogu videti spomenici vazduhoplovcima iz raznih krajeva sveta.
I mogu slobodno da kažem da je Živković ovim spomenikom izbegao klišee sa orlovima, krilima, propelerima i sl. i "pogodio" suštinu: častan, herojski ali i beznadežan, tragično završen pokušaj da se suprostave daleko snažnijem neprijatelju, obeležje za poginule u bici koja je unapred bila izgubljena. Nekako se i slaže sa svedočenjima preživelih pilota koji su u vreme nastanka spomenika još bili živi i živeli u Beogradu (Nikolić, Grozdanović, Ćurguz.... Džodžović). Pretpostavljam da se Živković sreo i popričao sa nekima od njih dok je zamišljao spomenik... pa i ja sam ih jednom video za susednim stolom u "Grčkoj kraljici" :)


I dodaću: najveći nedostatak ovog spomenika je - pogrešna lokacija. Položajem nema veze sa događajima i sa nekadašnjim Beogradom, a i skrajnut je u odnosu na današnji. Sama lokacija je takva da većina ljudi i ne zna da se na strani prema reci nalaze imena i likovi poginulih pilota...
 
drago mi je da na kraju ispade najveci problem trga: bunker i kaldrma... otkud kaldrma kod spomenika vladaru iz srednjeg veka?? nije red.... :D :D :D
 
To je tvoj utisak, na koji naravno imaš pravo. Meni je spomenik i dalje bizaran, predimenzionisan i "iskošen", razloge zašto, tj po čijoj volji je to tako urađeno - znamo, a sam trg posle rekonstrukcije mi sve više liči na onu fotgrafiju Vesićevog radnog stola...
A osim što se neki članovi foruma lako navikavaju na loše, izgleda da su svi već zaboravili još jedan problem: rokovi... navikli su nas i da su relativnost i nepoštovanje rokova sasvim normalna stvar...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812402#p812402:3u2yzxht je napisao(la):
Плусквамперфекат » Uto Jan 12, 2021 7:24 am[/url]":3u2yzxht]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812378#p812378:3u2yzxht je napisao(la):
daors » Mon Jan 11, 2021 8:07 pm[/url]":3u2yzxht]
timeline.jpg


Da li je vajarstvo tokom prethodnih skoro 150 godina, od spomenika Knezu Mihailu (Enriko Paci, 1882), preko onoga Vuku Stefanoviću Karadžiću (Đorđe Jovanović, 1937), ili Vasi Čarapiću (Radeta Stanković, 1950), evolutivnim putem došlo do "oblikovnog izraza" kojim je ostvaren lik Stefana Nemanje?

Ја мислим да људи понекад заборављају да ово није споменик само Стефану Немањи него и Светом Симеону Мироточивом...

Upravo tako. Ovaj spomenik da nema natpis na sebi mogao bi biti bilo ko. Mrsava faca sa freskopisa. Svetac po potrebi. Izradjujemo u bronzi, celiku i bakru. Dostavu placa narucilac.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812402#p812402:7q84bfy8 je napisao(la):
Плусквамперфекат » Pon Jan 11, 2021 9:24 pm[/url]":7q84bfy8]
Ја мислим да људи понекад заборављају да ово није споменик само Стефану Немањи него и Светом Симеону Мироточивом...
Sa sve mačem u ruci? Mada je trebao da drži krst.
 
Zna li neko možda zašto ceo spomenik nije patiniran? Deo žezla je ostao bez patine.
 
Злуради коментари на страну, лице великог жупана подсећа на рад значајног вајара Петра Палавичинија.
 
Прочитао сам тек сада текст из Данаса, који је изрекламиран на насловници. Не памтим када сам прочитао више речи, без смисла и поенте. Чињеница је да они редовно читају овај форум да се едукују у хејту. Чак је један цитирао мене, иако ми је пост обрисан после три дана, да је Симеон уписан у календару 26.фебруара и да је то прикладнији датум. Најурнебеснији је Атанацковић са фалусима, потенцијом и кастрацијом. Све у свему жали Боже папира. Што тако нису анализирали све отопљене санте леда на шта личе партизански споменици?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812493#p812493:1kp6j108 je napisao(la):
Sixto » Uto Jan 12, 2021 7:43 am[/url]":1kp6j108]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812402#p812402:1kp6j108 je napisao(la):
Плусквамперфекат » Uto Jan 12, 2021 7:24 am[/url]":1kp6j108]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812378#p812378:1kp6j108 je napisao(la):
daors » Mon Jan 11, 2021 8:07 pm[/url]":1kp6j108]
timeline.jpg


Da li je vajarstvo tokom prethodnih skoro 150 godina, od spomenika Knezu Mihailu (Enriko Paci, 1882), preko onoga Vuku Stefanoviću Karadžiću (Đorđe Jovanović, 1937), ili Vasi Čarapiću (Radeta Stanković, 1950), evolutivnim putem došlo do "oblikovnog izraza" kojim je ostvaren lik Stefana Nemanje?

Ја мислим да људи понекад заборављају да ово није споменик само Стефану Немањи него и Светом Симеону Мироточивом...

Upravo tako. Ovaj spomenik da nema natpis na sebi mogao bi biti bilo ko. Mrsava faca sa freskopisa. Svetac po potrebi. Izradjujemo u bronzi, celiku i bakru. Dostavu placa narucilac.


Итекако постоји натпис, и то по мојој процени 2.5м дугачак.

Тако да...
 

Prilozi

  • spomenik-stefan-nemanja-stefan-stojanovic-1.jpg
    spomenik-stefan-nemanja-stefan-stojanovic-1.jpg
    172,2 KB · Pregleda: 1.678
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812378#p812378:3b2y6fv6 je napisao(la):
daors » Пон Јан 11, 2021 8:07 pm[/url]":3b2y6fv6]
Da li je vajarstvo tokom prethodnih skoro 150 godina, od spomenika Knezu Mihailu (Enriko Paci, 1882), preko onoga Vuku Stefanoviću Karadžiću (Đorđe Jovanović, 1937), ili Vasi Čarapiću (Radeta Stanković, 1950), evolutivnim putem došlo do "oblikovnog izraza" kojim je ostvaren lik Stefana Nemanje? Ja zaista mislim da recentno vajarstvo može da ponudi mnogo više. No, kao što rekoh, neobavezujućeg sam mišljenja.
Заборављате на овакве изразе лица:

640px-Beogradska_tvrdjava_32.JPG


Вајарство је, по мом личном суду, међу најмање успешним гранама наше савремене ликовне уметности, и свакако стоји да је у овом, као и бројним другим случајевима, могло боље.

Оно што ми није јасно је зашто осећате потребу да то изнова понављате у коментарима упућенима мени, иако сам се и сам, у више наврата, јасно изјаснио да ми споменик није по укусу. Ја овде нисам бранио сам споменик, већ критиковао Ваше неосноване тврдње о „савремености”, историцизму, симболима попут маша и повеље итд.

П. С. Може то и без претенциозних варваризама. Не замерите, али није ми одавно нешто тако засметало као то Ваше „рецентно”.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812493#p812493:3b2y6fv6 je napisao(la):
Sixto » Уто Јан 12, 2021 8:43 am[/url]":3b2y6fv6]Upravo tako. Ovaj spomenik da nema natpis na sebi mogao bi biti bilo ko. Mrsava faca sa freskopisa. Svetac po potrebi. Izradjujemo u bronzi, celiku i bakru. Dostavu placa narucilac.
Ако оставимо пострани Важу злонамерност и необавештеност (реч је о оригиналном и наменски прављеном вајарском остварењу), остаје само празнина иза које настојите да сакријете чињеницу да Вама првенствено смета то што се уопште подиже споменик једном Стефану Немањи.
 
Ја сам први одушевљен делима Мештровића као што су Победник или Милош Обилић рецимо. Нарочито лице Милоша Обилића. Ту човек пред кипом остаје без текста и потпуно разоружан тим наглашеним цртама лица, снажном анатомијом, зачуђујуће интересантним и загонетним изразом лица. Тако чудним, а ипак не баналним. У исто време пренаглашеним, а некако и светим. Нешто невероватно!

Али ипак упућујем све оне којима смета фино и светачко мршаво лице Стефана Немање, или безлични израз на деспоту Стефану или кнезу Лазару у Крушевцу од истог аутора. А то је нови предложени споменик кнезу Лазару у Крушевцу од стране Бате Гашића. Оно изгледа као неки Хулк или Баџа. Наравно, човек је показао само макету. Али бојим се да не може на добро да изађе. Хоћу да кажем - пазите шта желите, можда вам се и оствари.

По мом мишљењу, треба наћи баланс. Да не идемо у крајности. Другим речима - мајстори као што је Мештровић се рађају једном у... Много ретко!
 
Код Мештровића ми смета гротескни стил дела његових људских фигура, који је (занимљиво) посебно заступљен међу његовим остварењима с простора Србије.

Победник ми се допада, као целина, али лично бих више волео да на оном лепом дорском стубу стоји представа младића, у духу антике, уместо оног коштатог и здепастог мушкарца, помало чудних пропорција.

Разумем да некима управо до даје посебан чар Мештровићевом остварењу, што је у реду. Не спорим да је Победник, свеједно, врхунско остварење високе естетске вредности.
 
Mešterović je školski primer režimskog umetnika...... )))
 
Баш као и Крлежа режимског писца, али то је већ засебна тема.
 
Мештровића не треба посматрати као уметника након онога што је учинио на Ловћену.
 
Мештровића, као и све друге личности, уосталом, треба сагледати у целини читавог његовог живота и рада, и у свим фазама, не само тако фрагментарно чупати ово или оно из контекста, и с накнадном памећу.

И, разлучити лични укус, разне друге субјективизме, и вануметничке факторе, од објективних критеријума вредности неког уметничког дела.

Може се то, јер објективни критеријуми постоје, ма колико се неки упињали да све релативизују и обесмисле.
 
Vrh