Šta je novo?

Savski trg

Ima samo to nastaje spontano a ne partiskom direktivom
Pozeska je postala centar za sebe ...
 
У суштини БГ и има више центара, стари центар (троугао Калемегдан-Славија-Вук), стари центар Земуна и Пожешку. Фали по мом мишљењу неки центар на Банатској страни. Савски трг је исувише близу историјског центра да би био нови центар града. Онда би могли да назовемо центром града и Белвил или ТЦ Ушће, мада они то нису.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734682#p734682:kb8jy2ii je napisao(la):
stex_pb » Ned Maj 03, 2020 11:21 am[/url]":kb8jy2ii]Malo mi je šuplja priča o turistima koji će dolaziti da vide BGh2O. Ako u zgradi železničke stanice budu muzeji može biti protoka turista ali daleko od "novog centra grada".

Osim samog šetališta, do kog može da se dođe i od Brankovog mosta a ne samo kroz Savski trg, zašto bi neko dolazio da vidi stambeno-poslovni kompleks u kom će živeti bogataši, koji će funkcionisati kao zatvorena stambena zajednica??

Da li kada odete u Prag ili Beč idete da gledate novosagrađene stambene komplekse od stakla i aluminijuma ili posetite Schönbrunn i Astronomski sat npr?

ako se krene/nastavi sa izgradnjom luksuznih hotela u BnV i ostalom lokacijama u blizini slavskog trga turisti će samim tim tu biti smesteni a pojavljivace se i dodatni sadržaji za turiste.

ne verujem da iko zamišlja savski trg kao centar grada u ovom trenutku, sa ovim sadržajima (samo pominjanje metroa u tom kontekstu ukazuje na hipoteticnost/dugurocnost vizije). ali ako bi se tu (plus skajlajn, KM residence i sl zaista doselio ogroman broj ljudi), dodatni poslovni prostor, komeracijalni, ugostiteljstski sadržaji onda može da se zamisli da on postane neka alternativa terazijama i trgu republike za beogradjane i turiste koji su smešteni desno od nemanjine. ti turisti bi više bili orjentisani na hram, dvorove, dedinje, adu, medicinski turizam a manje na kalemegdan, knez i skadarliju. jedna amerikanka koja je provela jedan dan u beogradu je od svega obišla kraljevsku rezidenciju i beli dvor. takav im je bio plan putovanja, to je bilo sve sto su u beogradu videli. znaci to se desava čak i sada.
 
Који додатни туристички садржаји могу да се појаве? Да ли имамо пуно туриста око хотела по НБГ? Да ли су туристи у БГ строго ограничени на близину својих хотела? Да ли неко кога интересују нпр. дворови одседа на Бањици? БнВ је по функцији класично ново насеље као и Белвил, само на атрактивнијој локацији. Та локација диже цену. Музеј у железничкој станици, трг и споменик су исфорсирани садржаји који нису били неопходни ни за град ни за БнВ. Класична џентрификација, али недовољна.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734326#p734326:1qt9441g je napisao(la):
vradovic » 02 May 2020 07:41 pm[/url]":1qt9441g]Ako bude dovoljno zelenila Savski trg postaje centar grada. Jos tu kad dodje metro onda ce i prirodno biti epicentar svih dogadjaja.
Trg i Knez ce polako da zamru.
Vradovic: Vidi, Kelti su osnovali grad na grebenu, rimskom Singidunumu je forum bio na potezu Studentski trg - Knez Mijalova- Kalemegdan, srednjovekovni Srbi su se okupljali oko Kalemegdana i Donjeg grada, Turci su bili na potezu Kalemegdan- Stambola kapija, evropski Beograd se razvijao na potezu Slavija - Kalemegdan... I taj proces je trajao oko 2500 godina!! Godina po godina, vek po vek - polako ali sigurno se izdvajao ova osovina. Ne bez razloga. Postoji taj "genius loci" koji odredjuje jedno mesto, koji nosi energiju koja ne zavisi samo od ljudi koji su tu, nego od samog mesta. I sada jedan covek hoce da za dve godine napravi centar u nekadasnjoj Bari Veneciji samo zato sto on misli da tako treba. E pa nece moci! Ne zato sto to necu ja ili ti ili bilo ko sa foruma ili iz grada... Jednostavno, centar jednog grada (koji pri tome zivi 2500 godina) se ne postaje tako! Da se nije ukinula zeleznicka stanica i da na nadzemnom nivou cirkulisu ljudi, pa jos i da covek pomisli da tu moze da dodje do nekog okupljanja. Presek dve podzemne metro linije, gde ce ljudi samo da promene voz i odu dalje - nece od ovog napraviti centar. I mnogo bogatiji i pametniji od nas su premstali centre drzava u Brazilliju, Kvezon City, Hag, Bon.... pa nista! Pa su centri ipak ostajali Rio, Manilu, Amsterdam, Berlin, da ne nabrajam dalje. Vetsacki se centri ne grade. Centar mora sam da se nametne. Treba uloziti mnogo vise i mnogo duze u neki deo grada, raditi na tome generacijama da bi ovaj trg postao centar. Meni ce biti dovoljno ako ovo postane pristojan trg koji ce biti jos jedna tacka za obilazak jednog dana. Ali se plasim da ce Vesic na ovom trgu praviti fudbalske utakmice, klizaliste za Novu godinu, novogodisnje osvetljenje koje ce da traje celu godinu - ako treba i koncert Ace Lukasa... sve u nadi da nas ubedi da je ovaj trg postao centar. Ali na kraju od tog i takvog "centra" nece biti nista! Daj boze da ostane pristojan trg sa dobro resenim saobracajem, zelenilom i dovoljno slobodnog prostora (bez ograda za raznorazne priredbe kao na Trgu republike) da se na njemu covek oseca prijatno. To bi bilo sasvim dovoljno!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734717#p734717:2gbg03kk je napisao(la):
Дошљак » Ned Maj 03, 2020 12:26 pm[/url]":2gbg03kk]Који додатни туристички садржаји могу да се појаве? Да ли имамо пуно туриста око хотела по НБГ? Да ли су туристи у БГ строго ограничени на близину својих хотела? Да ли неко кога интересују нпр. дворови одседа на Бањици? БнВ је по функцији класично ново насеље као и Белвил, само на атрактивнијој локацији. Та локација диже цену. Музеј у железничкој станици, трг и споменик су исфорсирани садржаји који нису били неопходни ни за град ни за БнВ. Класична џентрификација, али недовољна.

koji novi sadržaji? hrana, noćni život, high end shopping, spas... medicinski turizam je takodje bitan i toga ima dosta na tom potezu. stranci su u beograd i ranije dolazili zbog hedonizma (jeftinih usluga) a ne zbog umetničkih znamenitosti. za njih su tito i muzej jugoslavije jednako interesantni ili interesantniji od van goga iz narodnog muzeja. naravno ne moraju zbog toga odsesti bas na dedinju ali ako se bas tu nalazi hotel od 4-5 zvezdica onda će tu da i da odsednu. uostalom velika većina stranaca u beogradu živi na dedinju i senjaku. to utiče na njihovu perspektivu.

cak i ako se prihvati da je BnV samo još jedan belvil treba primetiti da je belvil prouzrokovao potpunu transformaciju velikog dela novog beograda. ako bi “belvil” na lokaciji BnV imao sličan efekat dobija se savski trg kao alternativa (ne zamena) terazija.
 
Нису ти садржаји ништа специјални да привуку неки велики број туриста. По БнВ ће све бити фенси ресторани каквих има по целом свету и целом граду, ноћни живот ће бити ту још теже у строго стамбеним зградама, спа такође има и на Лединама, а сумњам да ће ико да отвара ординације по становима у БнВ, ево светски познати Цолић је задовољан локацијом у неугледној Сурдуличкој улици код Аутокоманде иако може да бира локал. Хотела има исто по целом граду, нпр. и на Мостару (Стари млин) и на Зеленом венцу (Амстердам). Шта више, са Сењака и Дедиња БнВ и неће бити тако приступачан пешке, само колима. Нисам баш приметио да је Белвил направио неку трансформацију на НБГ, новоградња је свуда релативно иста, и на Звездари и у блоку 67А. Савски трг неће имати да понуди ни трунку онога што нуде Теразије. Биће лепши свакако, надам се и саобраћајно функционалнији.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=733950#p733950:18pto51o je napisao(la):
Sarajevska » Pet Maj 01, 2020 4:48 pm[/url]":18pto51o]Још кад би неко на ову фотку намонтирао споменик, још два BW Плакара, Кулу Београд и обновљену Пошту, да можемо да замислимо како би финална какофонија могла да изгледа у својој пуноћи. :)

Savski-trg-front-zgrada-2.jpg


link za vecu sliku:

https://ibb.co/0Bkq4qq

Nije skorz precizno jbg, pogotovu trg, ali me stvarno mrzelo vise od ovaga da se cimam, a mislim da ce i ovo da pokaze neku buducu situaciju koju si pomenuo... U zdravlje :)
 
niko nije ni tvrdio da su to neki specijalni sadržaji koji će dovesti dodatne turiste jer će beograd da postane neko svetski poznato turističko mesto - poenta je da će jedan broj turista, ako im se tu budu nudili luksuzni hoteli, da odseda bliže savskog trgu nego terazijama. takodje nije bitno sto do dedinja i sl ne može da se dođe peške iz BnV - poenta je da, u meri u kojoj je fokus turista daleko od kneza, nema potrebe da odsedaju na terazijama. samim tim relativni turistički znacaj postojeceg centra grada se smanjuje.

niti su tu turisti jedini faktor. znacajan broj ljudi se doseljava u blizinu savskog trga. naravno da nikome od njih ne pada na pamet da sada ide u neki tako “aman” ili birtije na savskom trgu. ali kad bi se sve to sve izbacilo i umesto toga pojave galerije, knjizare kafici i slični sadržaji to bi moglo da postane mesto okupljanja.

meni nikad u životu nije palo na pamet da se sa nekim nadjem na savskom trgu. svi znamo kakvo je to mesto. ali sada mi postaje jasnije da bi to možda u nekoj udaljenoj tački moglo da se desi.
 
Centar će ostati centar ali oživljavanje šireg centra je svakako poželjno. Skoro sam se našao poslom baš na Savskom trgu i bio sam u fazonu ček gde sad da kupim kafu ili nešto provereno za pojesti. Biće ovo korak ka decentralizaciji centra :D
Mada kad se setim da je postojala opcija nekada davno da živim u i dan danas nedovršenoj zgradi na ovoj lokaciji uhvati me jeza...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734818#p734818:23wr23pc je napisao(la):
PejaS82 » 04 May 2020 01:59 am[/url]":23wr23pc]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=733950#p733950:23wr23pc je napisao(la):
Sarajevska » Pet Maj 01, 2020 4:48 pm[/url]":23wr23pc]Још кад би неко на ову фотку намонтирао споменик, још два BW Плакара, Кулу Београд и обновљену Пошту, да можемо да замислимо како би финална какофонија могла да изгледа у својој пуноћи. :)

Savski-trg-front-zgrada-2.jpg


link za vecu sliku:

https://ibb.co/0Bkq4qq

Nije skorz precizno jbg, pogotovu trg, ali me stvarno mrzelo vise od ovaga da se cimam, a mislim da ce i ovo da pokaze neku buducu situaciju koju si pomenuo... U zdravlje :)

Хвала ти пуно! Жив био! :gobb:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734838#p734838:1mfhj7bd je napisao(la):
Astrotrain » Пон Мај 04, 2020 7:12 am[/url]":1mfhj7bd]Тазе од пре сат времена

48397f02dfb2ed91eccfcd3c39a6fd90.jpg
Aко добро видим, овде ће бити и нови пешачки прелаз преко Немањине због стајалишта који пре нисмо имали :)
 
Počeli su sa obeležavanjem pešačkih prelaza


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Prilozi

  • IMG_5989.jpg
    IMG_5989.jpg
    389,3 KB · Pregleda: 1.749
Огромно голо пространство. Лети пакао, зими да с есмрзнеш, на јесен да те ишвићка кошава...

И још најбоље питање, а ко ће тамо да пешачи? И зашто?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734887#p734887:152ea82x je napisao(la):
shadestudio » Mon May 04, 2020 11:34 am[/url]":152ea82x]A sta bi ti stavio na to mesto?
Pa više nas smo imali drugu ideju a neko je dao i konkretno: široki trotoari uz ivicu trga a pride i drvored. Široki trotoar bi omogućio da se prave bašte kafića. Time bi se dobio sadržaj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734882#p734882:qhnlzga9 je napisao(la):
Прле » Pon Maj 04, 2020 12:12 pm[/url]":qhnlzga9]Огромно голо пространство. Лети пакао, зими да с есмрзнеш, на јесен да те ишвићка кошава...

И још најбоље питање, а ко ће тамо да пешачи? И зашто?
Čitajući ovo setio sam se onog teksta u "danasu" i doktora koji je predviđao da će na trgu republike ljudi padati zbog epileptičnih napada jer će granit odbijati sunčeve zrake.
 
Код Руса и даље много нових случајева короне. Ко зна кад ће Стефан Немања у Србију стићи.
 
@Došljak evo slika,biće ovo baš blizu.Ne znam dali u gradu postoji negde još ovako prometna saobraćajnica tako blizu zgrade.



Barake istrajavaju

Ovo se ruši

Fenomenalan prizor kakav svaki turista samo poželeti može.Čudilo bi me da ovo ne postane novi centar ne samo Beograda nego celog regiona u naredne dve do tri godine.
 
Jadno ovo drvo iza bandere, na prvoj slici, do sledeće godine neće postojati...
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734928#p734928:2l99gsqo je napisao(la):
Tikvica » Pon Maj 04, 2020 4:09 pm[/url]":2l99gsqo]@Došljak evo slika,biće ovo baš blizu.Ne znam dali u gradu postoji negde još ovako prometna saobraćajnica tako blizu zgrade.



Barake istrajavaju

Ovo se ruši

Fenomenalan prizor kakav svaki turista samo poželeti može.Čudilo bi me da ovo ne postane novi centar ne samo Beograda nego celog regiona u naredne dve do tri godine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734887#p734887:yt55j2q6 je napisao(la):
shadestudio » Пон Мај 04, 2020 1:34 pm[/url]":yt55j2q6]A sta bi ti stavio na to mesto?

Као минимум линију Бг Воза до аеродрома, А онда трамвоз из Панчева и тако даље. Чиме ће се напунити трг? За кога се он прави?
 
I, kao u Karađorđevoj, automobilski saobraćaj dobija nova uska grla i čepove. Umesto 2 trake za levo skretanje u Nemanjinu i 2 za nastavak u Savsku, imaćemo samo po jednu. Dupliranje gužvi.
 
Vrh