Šta je novo?

Savski trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734326#p734326:bmskayb7 je napisao(la):
vradovic » Sub Maj 02, 2020 7:41 pm[/url]":bmskayb7]Ako bude dovoljno zelenila Savski trg postaje centar grada. Jos tu kad dodje metro onda ce i prirodno biti epicentar svih dogadjaja.
Trg i Knez ce polako da zamru.
Zasto imam neki osecaj kao da prizeljkujes da se ovo desi, da ne kazem da imas i neke informacije da je cilj da se ovako nesto forsira? I koji li su motivi iza toga...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734418#p734418:36zzvq14 je napisao(la):
Beki » 02 May 2020 11:19 pm[/url]":36zzvq14]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734326#p734326:36zzvq14 je napisao(la):
vradovic » Sub Maj 02, 2020 7:41 pm[/url]":36zzvq14]Ako bude dovoljno zelenila Savski trg postaje centar grada. Jos tu kad dodje metro onda ce i prirodno biti epicentar svih dogadjaja.
Trg i Knez ce polako da zamru.
Zasto imam neki osecaj kao da prizeljkujes da se ovo desi, da ne kazem da imas i neke informacije da je cilj da se ovako nesto forsira? I koji li su motivi iza toga...

Iskreno voleo bi da to bude centar a da se gornji deo zove "staro gradsko jezgro".
Mislim da je ispala dobra ideja da se tu napravi veliki kruzni plato. Tu ce izgleda biti glavno metro ukrstanje tako da prakticno govoreci hteli mi to ili ne Savski Trg ce posle ovog renoviranja postati novi centar grada. Veliki lep renovirani centar ispred stare zeleznicke stanice. Time je nas vise-decenijski san spustanja na reke dosao u konacnu zavrsnicu! Naravno dok se metro ne zavrsi nece biti toliko iskoriscen taj deo grada i pri tome morace ponovo da prekopavaju!

Odlicno izgleda ovaj novi Savski trg mada je ovo sve i dalje "sivilo". Po meni bas mora puno zelenila da se doda da se naprvi da bude lepo. Takodje umesto kaldrme pored sina ja bi pre tu stavio travu al ok.

Opet ja da sam se pitao i ove zgrade na samom trgu bi srusio sve kompletno i napravio ispocetka ili naplacivati neku taksu za "poruznjavanje grada".
 
За центар нису довољне само простране саобраћајнице, већ и природни токови људи. Овде их неће бити. То што је метро укрштање ту је исто као што је укрштање аутобуса, трамваја и БГ воза на аутокоманди, а да ли је то чини центром? Овај трг није ни на једном од директних праваца спуштања на реку тако да нема ту ни никаквог остварења деценијског сна.
 
Nisam siguran. Ako postavis 20.000 ljudi dole u te stanove uz reku + turisti koji ce ici u park, galeriju i slicno je jos toliko minimum, plus gosti, posetioci, radnici...minimum na tom drugom potezu iza stare zeleznicke stanice bice 50-80k ljudi. To ce dovesti do mnogo prometa. Mislim da ce prirodno Savski trg poceti da bude i te kako znacajan. Ako budu se tu budu ukrstale dve metro linije to ti je jos 10k ljudi koji ce tu cirkulisati. Na ovom trgu ima dosta mesta za razne manifestacije i desavanja. Definitivno je perspektivno!
 
Izracunaj na slaviji koliko ima protoka ljudi pa opet ceo onaj "park" ili ti sta je vec je prazan (ne mislim na miticevu rupu vec ono novo sto su pravili)


EDIT: I ja mislim da ce biti prazan, sta je planirano u zgradi zeleznice da bude, taj ceo kraj ce imati smisla ako se pretvori u poslovni kompleks a u zeleznickoj stanici bude par restorana...
 
vradovic":ehstcv5v je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734418#p734418 je napisao(la):
Beki » 02 May 2020 11:19 pm[/url]":ehstcv5v]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734326#p734326 je napisao(la):
vradovic » Sub Maj 02, 2020 7:41 pm[/url]":ehstcv5v]Ako bude dovoljno zelenila Savski trg postaje centar grada. Jos tu kad dodje metro onda ce i prirodno biti epicentar svih dogadjaja.
Trg i Knez ce polako da zamru.
Zasto imam neki osecaj kao da prizeljkujes da se ovo desi, da ne kazem da imas i neke informacije da je cilj da se ovako nesto forsira? I koji li su motivi iza toga...

Iskreno voleo bi da to bude centar a da se gornji deo zove "staro gradsko jezgro".
Mislim da je ispala dobra ideja da se tu napravi veliki kruzni plato. Tu ce izgleda biti glavno metro ukrstanje tako da prakticno govoreci hteli mi to ili ne Savski Trg ce posle ovog renoviranja postati novi centar grada. Veliki lep renovirani centar ispred stare zeleznicke stanice. Time je nas vise-decenijski san spustanja na reke dosao u konacnu zavrsnicu! Naravno dok se metro ne zavrsi nece biti toliko iskoriscen taj deo grada i pri tome morace ponovo da prekopavaju!

Odlicno izgleda ovaj novi Savski trg mada je ovo sve i dalje "sivilo". Po meni bas mora puno zelenila da se doda da se naprvi da bude lepo. Takodje umesto kaldrme pored sina ja bi pre tu stavio travu al ok.

Opet ja da sam se pitao i ove zgrade na samom trgu bi srusio sve kompletno i napravio ispocetka ili naplacivati neku taksu za "poruznjavanje grada".
Nisam stručnjak niti za urbanizam, niti za psihologiju masa.
Pa ipak, mišljenja sam da to što će na savskom trgu biti ukrštanje 2 metro linije njega nece i ne može učiniti nekim "centrom grada" u bilo kom smislu.
Čak šta više, trg u vreme "one" i onoliko države, gde je putnicki železnički saobraćaj bio intezivan i bitan i uz autobusku stanicu (koja takodje 'leti' odavde) nije bio "centar" već mesto odakle je većini bio cilj što pre "uteći".
Uostalom zar Zeleni venac nije odličan primer? Jedno od najvećih presedackih čvorišta koje po broju ljudi ne zaostaje za Trgom Republike, koje fizički jeste centar, a opet je nešto što niti mi stanovnici ovog grada, niti turisti doživljavaju kao prostor gde bi se zadržavali, što verujem da se slažeš nešto što zovemo centar grada (ili gradski centar) mora biti...

muzej, galerija, pozorišna scena (recimo nekadašnji bioskop partizan), prodavnica autentičnih suvenira...
Bili bi samo korak KA stvaranju neke vrste "centra"...

Čini mi se da često zaboravljamo da grad treba posmatrati kao 'ziv organizam', te da bez obzira koliko mi želeli da brzo i hibridno nešto postane 'bitno' moramo prihvatiti da je za to ipak potrebno vreme, jer su u pitanju procesi a ne odluka ili dekret.

I da dodam samo, iako nije direktno tema.
Projekat BnV po mom mišljenju ni na koji način ne pomaže Savskom trgu da postane 'novi centar', već naprotiv, svojim urbanizmom, svojom namenom radi upravo suprotno.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Са онако апокалиптичном и паланачком Карађорђевом од економског до Немањине и распадом у Савској, без чворишта јавног превоза (укрштање два метроа није чвориште већ преседачка тачка, као што ни Прокоп није чвориште), без привредне активности, без шетачких површина да привуку шетаче као у историјској оси центра града Славија-Теразије-Калемегдан, без бутика, угоститељских објеката, културних збивања, са распалим фасадама, са локалима типа кладионица, секси шоп, аман, Бањалучки ћевап, тешко ће ту бити икакав центар града.
 
Mislim da je očigledno da prostor mora da ima i neki sadržaj da bi bio popularan. Niko neće doći na trg trga radi. Ali ako na trgu ima kafić onda već imaš razlog da ideš na trg. Savski trg će dobiti svoj sadržaj u jednom trenutku ali će biti potrebne decenije da postane bogatiji od postojećeg centra.

U krajnjoj liniji i ne postoji razlog da grad nema više centara. Na Banovom Brdu je Požeška centar, što ne znači da su Terazije prestale da budu Terazije. Airport City ima centralnu ulicu koja je mali centar za sebe, ali u svom kontekstu. I to je savršeno normalno i poželjno.
 
Оних пар угоститељских локала што имају тренутно на Савском тргу нису довољан разлог да ту буде центар. Већ су ту онај ресторан 1884, Роб Рој и са друге стране онај кафе у оријенталном стилу али се ту окупљају мигранти. Такође проблем је и то што је Савски трг на укрштању токова возила али не и пешака. Да ли замишљате некога ко шета Савском до центра преко Карађорђеве или ће свако пре да одмах скрене узбрдо ка Славији? Или да ли тек замишљате некога из Карађорђеве да иде у Савску да би се шетао? Таква кретања нису природна. Ко буде хтео на реку користиће најкраће путање. То ће бити Николаја Кравцова, Херцеговачка, или што директније у Карађорђевој. Мислите да ће се некоме шетати около наоколо по стамбеним блоковима БнВ? Исто колило се немоме на Вождовцу шета по насељу Степа Степановић.
 
:oops: Najjace sto vas je navukao da svi pricate o metrou kao da ce sutra biti otvoren, a u stvari nema ni m od metroa, samo je pojacano lupetanje pred izbore.
 
Pocelo je renoviranje nekih prostora u savskoj ulici ali na potezu od palate pravde do trga ima bar 10 praznih lokala nezavrsen hotel onda zatvoren bioskop partizan pa prazni lokali i u karadjordjevoj ih ima idto bar 15 tak
Pa neposredna okolina ima napustenih nezavrsenih praznih zgrada bar 5 komada ...
 
У Карађорђевој мислим да је већина празних локала највише код кружног тока у власништву војне установе Београд. Највећи проболем су оронуле и недовршене зграде као и оне бараке на ћошку.
 
Pogotovo "opojni mirisi" koji se osećaju iz istih tih baraka. :D
 
Стварно се радујем уређењу Савског трга, Београду требају овакви простори а оно што смо до сада имали је било ругло. Верујем да ће ту полако да пристижу локали и садржаји али мислим да је Трг Републике неприкосновени центар Београда и да се то неће променити у догледно време.
Народни музеј, Народно позориште...близина Кнез Михајлове и природно укрштање саобраћајних и пешачких токова...
Савски трг ће бити леп али не могу да се пореде у смислу где је центар Београда.
 
kako je uopste predvidjeno da pesaci dodju do centralnog dela trga? gde ce se sve nalaziti pesacki prelazi?

cini mi si da je pametnije bilo ostaviti siri trotoar do samih zgrada koje formiraju polukrug, u tom slucaju bi ostalo dovoljno prosotra i za neke buduce baste kafica i resotrana, na ovoj sirini trotoara bice tesko uglaviti bilo sta sto bi zadrzalo ljude koji su u prolazu. cak bi bilo i bahato od strane onoga kome bi to palo na pamet.

bojim se da je plan da sam centralni deo trga bude komercijalizovan vecim delom godine, kao sto sto je to ucinjeno sa trgom republike, te da nije bilo interesa da se okolnim lokalima podigne atraktivnost.
 
Pešački,bar na ovom urađenom delu će biti jedan tačno između M.Bogićevića i M.Milovanovića a drugi sa ćoška Nemanjine kod Amana.Pretpostavljam da će još jedan biti sa druge strane Nemanjine,kod bolnice.





Inače danas su stavljali završni sloj asfalta.

 
belgrade_hotel_petrograd1 (3).jpg

Rekao bih da je pre sto godina trotoar ispred Petrograda bio širi nego ovaj sada, a imali su prazan prostor da sve naprave kako treba..
 
Мислим да је ипак оптичка варка због ондашњих ужих кола.
 
Radi se o lošem planiranju trotoar je mogao da bude duplo širi bez problema.
 
Malo mi je šuplja priča o turistima koji će dolaziti da vide BGh2O. Ako u zgradi železničke stanice budu muzeji može biti protoka turista ali daleko od "novog centra grada".

Osim samog šetališta, do kog može da se dođe i od Brankovog mosta a ne samo kroz Savski trg, zašto bi neko dolazio da vidi stambeno-poslovni kompleks u kom će živeti bogataši, koji će funkcionisati kao zatvorena stambena zajednica??

Da li kada odete u Prag ili Beč idete da gledate novosagrađene stambene komplekse od stakla i aluminijuma ili posetite Schönbrunn i Astronomski sat npr?
 
Jel to stajalista ne poplocavaju vec stampani beton stavljaju
Mislim da je trotoar ispred zgrada ostao iste sirine kao i prije rekonstrukcije ...
 
Misim da Beograd ima dovoljno kapaciteta za dva ili vise centara.
 
Vrh