Šta je novo?

Savski trg

Нема разлога зашто се у оквирима истог комплеска не може сместити више културних установа, под условом да простор дозвољава.
 
Слажем се да више-функционална зграда има највише шанси да привуче разне групе људи, у разна времена и дане.
Центар Помпиду, например, има неколико функција.

Зграда станице не само да величином простора дозвољава више намена, него има и два улаза, сваки према посебној страни, тако да би две намене биле сасвим одговарајуће.
За простор иза станице је ионако планирана нова зграда, тако да то може бити трећа намена.

Стављати само историјски музеј и у стару зграду и у нови део иза ње, по мом мишљењу, има мање шансе да привуче људе него три атракције.
 
Pa može ta druga strana zgrade Opere koja bi gledala ka BG na vodi da izgleda futuristički, tj. sa te strane bi bio još jedan ulaz i delovala bi kao posebna nova zgrada iz 21. veka, dok bi sa strane Trga bila očuvana istorijska vizura.

Eto, pošto se Vučić druži sa Makronom, može da usvoji jedan lep običaj nekih franc. predsednika, koji za vreme mandata "naprave" neki objekat kulture. Tako je Pompidu izgradio istoimeni centar, Miteran piramidu ispred Luvra, pa bi i Vučić mogao malo da okaje grehe jednom novom-starom zgradom opere..
 
Све што нам треба је још један споменик његове мегаломаније, да нас вечно подсећа на ово мрачно доба.

Не желим ништа слично поменутој пракси у нашој средини.
 
Са новом лепом зградом опере, или Музеја Шумановић, Београд и Србија не би добили некакав споменик нечијој мегаломанији, него би добили културна и архитектонска блага која им недостају.

Успут, волео бих кад би дискутанти на Форуму могли изоставити политичке упадице или коментаре (а нарочито имена), и ограничити са на грађевинске теме.
Политичке упадице и коментари обично изазивају емоционалне реакције које замагљују ум.
 
^^ Tesko da moze, jer politicari odredjuju kako ce izgledati ceo Savski amfiteatar pa i ovaj trg, a ne struka. Struka sigurno ne bi gurnula 30m visok spomenik ispred zgrade iste visine iz 19. veka. I struka verovatno ne bi iselila zeleznicku stanicu pre nego sto nova bude zavrsena.
 
Meni se vise dopada da postoji trg i sa druge strane zgrade zel. stanice. Da se ne zatvara ta fasada.
Dakle, klasicni koncept, a sve zgrade u krugu okolo da budu vece od nje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=646027#p646027:1t3vovtv je napisao(la):
dr.c » 07 Авг 2019 03:19[/url]":1t3vovtv]Са новом лепом зградом опере, или Музеја Шумановић, Београд и Србија не би добили некакав споменик нечијој мегаломанији, него би добили културна и архитектонска блага која им недостају.
Поента није да не треба градити, већ да се оним што се гради државним новцем не треба да се ките политичари.

Успут, волео бих кад би дискутанти на Форуму могли изоставити политичке упадице или коментаре (а нарочито имена), и ограничити са на грађевинске теме.
Политичке упадице и коментари обично изазивају емоционалне реакције које замагљују ум.
Волео бих и ја кад се политичари не би мешали у оно о чему немају појма, ал' шта се може.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=646401#p646401:3vi9xulc je napisao(la):
Drakche » Čet Avg 08, 2019 5:39 am[/url]":3vi9xulc]Meni se vise dopada da postoji trg i sa druge strane zgrade zel. stanice. Da se ne zatvara ta fasada.
Dakle, klasicni koncept, a sve zgrade u krugu okolo da budu vece od nje.

Ако се добро сећам, један конкурсни рад (онај са само једним цртежом) је показивао такав концепт.
Слажем се да би то било фино, али имам осећај да ће они који одлучују покушати што је више могуће изградити простор иза станице.
 
Samo figura bez postamenta i mača.

Mislim da mu je lice solidno ispalo.

Stuže krajem meseca.

Fotka iz Novosti
 
Иако то није уско везано за Савски трг, у одсуству бољег места, питао бих форумаше за њихово виђење најбољег превода енглеске фразе:
"ICONIC BUILDINGS"

"ICONIC BUILDING" је оно што задњих деценија тражи скоро свако ко планира важну нову зграду или адаптацију.
Да ставе на разгледницу града, сви би хтели нешто супер-привлачно, попут Ајфелове куле, криве куле у Пизи, сиднејске опере, Билбао музеја итд.

Гугл превод даје "иконска зграда", што (по Интернет претрази) још нико није употребио као израз, или "иконична зграда" (што је употребљено неколико пута).
Мени природније звучи "иконичка зграда", пошто кажемо "механичка ствар", а не "механична ствар".
Или би било боље користити слободан превод и рећи "разгледнична зграда" (што је кратко али нови израз), или "зграда за разгледницу"?

Које су по Вама "нај-иконичније зграде" у Вашем граду и земљи?
Колико близу или далеко су оне од "иконичке/разгледничне моћи" сиднејске опере или Билбао музеја?

За мене, Београд још нема нешто архитектонски супер-фасцинантно да стави на разгледницу и буде светска атракција.
Постојеће разгледничке зграде (Калемегдан, Храм С. Саве, Београђанка итд.) не изгледају довољно необично.
Мислим да ни споменик Немањи, без обзира на висину, није довољно необичан, да би постао светска или европска визуелна атракција.
Исто мислим и за Кулу Београд, у изградњи (пошто је отишла из руку Либескинда).
Музеј Савремене Уметности на ушћу, који сматрам можда архитектонски најбољом зградом у Србији, ми изгледа светски фасцинатан само изнутра.

Да ли је могуће да Србија у блиској будућности добије "иконичку зграду" која би била светска архитектонска атракција?
Шта мислите каква би то зграда могла бити, например нова Београдска опера, Музеј Шумановић, итд?

Подсетио бих да то не мора бити нешто јако велико и скупо - много је важнији необичан и маштовит облик да се привуче пажња многих очију и многих фотоапарата.
 
Imali smo vec takav predlog prosle godine, naravno prilagodjeno domacim uslovima

:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=646670#p646670:1960rhgm je napisao(la):
Posmatrac » Čet Avg 08, 2019 5:46 pm[/url]":1960rhgm]
Fotka iz Novosti
file.php
Koje sranje ljudi ovo treba hitno ukloniti kad bude kraj okupacije grada kad god se to desilo...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=646670#p646670:jjfljvb6 je napisao(la):
Posmatrac » Čet Avg 08, 2019 4:46 pm[/url]":jjfljvb6]Samo figura bez postamenta i mača.

Mislim da mu je lice solidno ispalo.

Stuže krajem meseca.

Fotka iz Novosti
file.php

Одлично изгледа, јако, од ког материјала ће бити финална верзија?
 
“ikonicke” zgrade u beogradu su Bigz, albanija, blokovi 61-63 (stepenice). sve su zanimljivije od ove budalastine iz abu dabija.
 
Hram Sv. Save svakako, BIGZ potencijalno, a prema prisustvu u spotovima, reklamama, TV serijama, Most na Adi.

Meni lično - silueta Saborne crkve nad gradom je najdraži prizor i simbol Beograda.

Nove erektilne disfunkcije, u BnV, nad Mostarom i sl. doživljavam baš tako - kao disfunkcije.
 
Novi simbol autoritarizma u Srbiji. Braća rusi nam pravili spomenik i pomažu nam na putu u diktaturu u kakvoj i sami žive. Ovo samo odslikava neukus i kičeraj koji je zarobio zemlju pa se sada širi sa televizije na kulturu. Stvarno nemam razumevanja prema onima kojima se ovako nešto dopada u 21. veku.
Na zapadu ovakav spomenik ne da ne bi prošao već bi projektanta ismevali do kraja svoje karijere.
 
Ovde se ne zna šta je veći kič: statua iz stripova, ili ovaj svitak na nerazumljivom jeziku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=646735#p646735:siw37xb9 je napisao(la):
Pasarela » Čet Avg 08, 2019 9:12 pm[/url]":siw37xb9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=646670#p646670:siw37xb9 je napisao(la):
Posmatrac » Čet Avg 08, 2019 4:46 pm[/url]":siw37xb9]Samo figura bez postamenta i mača.

Mislim da mu je lice solidno ispalo.

Stuže krajem meseca.

Fotka iz Novosti
file.php

Одлично изгледа, јако, од ког материјала ће бити финална верзија?
I meni se sviđa.
Samo da postament bude primeren, naučićemo sta piše na spomeniku, kao sto smo sve simbolike naučili
 
Ako se Savski trg uredi oblika kao po ranijim crtezima, sa ovom statuom I rekonstruisanom zgradom Poste, dobre su sanse da to lepo ispadne. E sad moja zamerka je druge prirode, zasto pravimo manje vazne spomenike , a ne pravimo za one od svetskog znacaja poput Vincanskoj kulturi, Ninu Belovu, Konstantinu (uveo hriscanstvo kao svetsku religiju), Aleksandru Makedonskom, Tesli (neki veci od postojeceg neprimetnog pored Masinca), Lajbnizu I drugim velikim uticajima srbske kulture na svet. Ionako ce uvek biti sporenja sta je u istoriji istina, ali mi je trebamo prikazati iz naseg pogleda.
 
Vrh