Šta je novo?

Savski trg

@Haeul (има ли неко преглоге адекватних постојећих зграда?).

Bivse Savezno izvrsno vece...danas palata Srbija... dusu dalo za deo narodnog muzeja.. inace zvrji prazno.
Te sto bi da se umuljaaju treba najuriti... odatle
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643869#p643869:3d00oe8g je napisao(la):
tzoran1 » 31 Јул 2019 05:39[/url]":3d00oe8g]@Hauel (има ли неко преглоге адекватних постојећих зграда?).

Bivse Savezno izvrsno vece...danas palata Srbija... dusu dalo za deo narodnog muzeja.. inace zvrji prazno.
Te sto bi da se umuljaaju treba najuriti... odatle
Једини је проблем што је доста далеко од посотјеће зграде Народног музеја. Мислим да би било најбоље да две зграде буду довољно близу да чине једну целину. Било би штета да се колекција цепа на два дела.

Стари двој је још један могући кандидат, али ја бих ту најрадије преместио Историјски музеј. Нека се господа станари преселе негде другу - можда баш у Палату Србије.
 
Daleko bi im bila skupstina a i lokalni monarh preferira DVOR pa makar i stari.

Zgrada zeleznicke stanice na Savskom trgu bi mogla da bude pozoriste sa vise scena nesto tipa kabarea.
 
Kad je u pitanju Narodni muzej, zar ne bi bilo najlogičnije da se umesto opere na mestu staklenca izgradi nova zgrada muzeja? Može da postoji podzemna veza između stare i nove zgrade (eto prilike da se izloži kapija na trgu bez da se mrdne milimetar, kao i da se ostvari interesantna veza sa mitskom metro stanicom), i sve bi bilo skockano na jednom mestu.

Što se tiče gradnje Viton fondacije, postoji jedan mali problem u Vašem poređenju dr.c, a to je činjenica da park u kome se nalazi Viton fondacija ima 845 hektara, a park Ušće ima 88 - dakle drastična razlika, i efekti koje jedna zgrada može da ima u prvom i u drugom okruženju su neuporedivi međusobno. Imam utisak da ste se vrlo neozbiljno bavili temom lokacije muzeja, a to ste morali ozbiljno sami da prostudirate i pre nego što ste pitali forumaše ili bilo koga drugog za mišljenje.
Dalje, zakoni su zakoni. Ako možemo da menjamo zakone za svaki projekat kako nam dune, onda ne vidim zašto svi skaču predsedniku za gušu što je uveo specijalan zakon za Beograd na vodi (mač sa dve očstrice, to Vaše menjanje zakona za "značajne projekte", kao što vidite). Namene zemljišta, parcele i propisi i dalje postoje i postojaće, menjanja istih se slobodno kanite odmah. Što se bivše glavne stanice tiče, meni bi bilo najlogičnije da tu bude muzej železnice, ali to već postoji (mada nisam siguran ni kako oni stoje sa prostorom). Što se tiče predloga za lokaciju u Beogradu, koliko ja znam jedina veza koju on ima sa gradom je da je išao u školu u Zemunu, pa bih prvo u tom delu grada tražio adekvatnu lokaciju za muzej (iskreno Zemun najslabije poznajem).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643890#p643890:mtbtdost je napisao(la):
tzoran1 » 31 Јул 2019 06:26[/url]":mtbtdost]Daleko bi im bila skupstina a i lokalni monarh preferira DVOR pa makar i stari.
Тешко да ћемо икада успети да их иселимо и из Палате Србије, а камоли градских дворова.

Zgrada zeleznicke stanice na Savskom trgu bi mogla da bude pozoriste sa vise scena nesto tipa kabarea.
Мислим да би ту било лакше сместити неки музеј. Захтевало би мање преправки.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643907#p643907:mtbtdost je napisao(la):
Myah » 31 Јул 2019 08:30[/url]":mtbtdost]Kad je u pitanju Narodni muzej, zar ne bi bilo najlogičnije da se umesto opere na mestu staklenca izgradi nova zgrada muzeja? Može da postoji podzemna veza između stare i nove zgrade (eto prilike da se izloži kapija na trgu bez da se mrdne milimetar, kao i da se ostvari interesantna veza sa mitskom metro stanicom), i sve bi bilo skockano na jednom mestu.
То се и мени чини као најбоља опција, али адаптација постојећег простора би свакако коштала мање. С обзиром на то колико наши "државници" цене културу, ово друго има више шасни да успе.
 
To bi bilo super, ali bas zahtevan poduhvat. Plan je bio da se Trg Rep. samo "sredi", ali nije ni to tako brzo i jednostavno.
Zgrada zeleznicke stanice je dobar prostor za muzej, ali je prostorno ipak malo ogranicen za velike postavke.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643962#p643962:19bpudbr je napisao(la):
Drakche » 31 Јул 2019 17:19[/url]":19bpudbr]To bi bilo super, ali bas zahtevan poduhvat. Plan je bio da se Trg Rep. samo "sredi", ali nije ni to tako brzo i jednostavno.
Управо зато ми се чини да је адаптација неког постојећег простора реалнија опција.

Zgrada zeleznicke stanice je dobar prostor za muzej, ali je prostorno ipak malo ogranicen za velike postavke.
Мањи музеј или галерија.
 
Слажем се са већ предложеним идејама посвећивања једне собе/одељка у Народном музеју Сави Шумановићу, али да "главна" галерија или музеј треба свакако остати у Шиду. Тесла је сасвим друга прича, он никад није живео на територији Србије те самим тим је избор за локацију музеја посвећеног њему ослобођен таквих лимитација, па је Београд у неку руку најпрактичнији избор који не руши никакву симболику. А Србија је већ превише централизована у сваком смислу, најмање што се може урадити у погледу стављања мањих градова на туристичку мапу земље јесте да се неке културне институције попут Шумановићеве галерије оставе тамо "где им је место", тј. где постоји реална биографска веза. Слично би требало урадити и с другим познатим уметницима.
А што се тиче музеја о усташком геноциду, свакако се треба тога дотаћи и у евентуалној поставци о Шумановићу, али би та тема морала бити предмет засебног музеја.
Што се зграде саме ГЖС тиче, врло ми се свидео пројекат који је неко на ову тему поставио (заборавио сам име, а мрзи ме сад да тражим, извињавам се) да се зграда "затвори" са још једним Г-делом и покрије стакленим кровом.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643969#p643969:1g1fqnlp je napisao(la):
Зимогроз » 31 Јул 2019 17:29[/url]":1g1fqnlp]Слажем се са већ предложеним идејама посвећивања једне собе/одељка у Народном музеју Сави Шумановићу, али да "главна" галерија или музеј треба свакако остати у Шиду. Тесла је сасвим друга прича, он никад није живео на територији Србије те самим тим је избор за локацију музеја посвећеног њему ослобођен таквих лимитација, па је Београд у неку руку најпрактичнији избор који не руши никакву симболику.

А Србија је већ превише централизована у сваком смислу, најмање што се може урадити у погледу стављања мањих градова на туристичку мапу земље јесте да се неке културне институције попут Шумановићеве галерије оставе тамо "где им је место", тј. где постоји реална биографска веза. Слично би требало урадити и с другим познатим уметницима.
Централизација може да буде позитивна или негативна. У овом конкретном случају, централизација би била оправдана и апсолутно позитивна.

Шумановић није тек тамо неки локални уметник, и Шиђанин, на начин на који је неко истакнути Нишлија или Београђанин, већ један од великана српске уметности. Зато је главнини - не и целини - његове колекције место управо у Београду. Галерију и спомен кућу у Шиду треба очувати, и Шумановићева највећа ремек-дела треба да посете Шид сваких неколико година, али колекцији је место у престоници. Не зато што су Шиђани мање важни и вредни од Београђана, већ зато што је Београд наша престоница, а Шумановић један од наших националних великана, и практично једини међу нашим уметницима чија дела су на окупу, и коме је могуће пружити третман који један Ван Гог има у Холандији.
 
Poštovani,

Ovo je tema "Savski trg". Kakve veze Vaša pisanja o proširenju Narodnog Muzeja imaju sa njim?
Poruke u vezi muzeja, ako nisu u vezi predloga da se neki stavi na Savski trg (kao moj alternativni predlog za Muzej Save Šumanovića u adaptiranoj zgradi bivše Glavne železničke stanice), spadaju u temu Muzeji grada Beograda:
viewtopic.php?f=3&t=87&p=643605#p643605

Kad neko ne zna gde treba staviti poruku, manje ozbiljno se shvata.
 
Мојe писање је одговор на Ваш предлог. Њему је овде место исто онилико колико је вашем предлогу, који сте овде окачити само на основу тога што сте Савски трг поменули као једну од могућих локација.

Железничка станица је пре место за Железнички музеј, него предложени Музеј Саве Шумановића. А већ сам рекао шта мислим о предлогу изградње таквог музеја уопште.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643468#p643468:269r9a8o je napisao(la):
spatiotecte » 29 Jul 2019 02:37 pm[/url]":269r9a8o]Razgradjevinar, nadam se da ne misliš da su zgrade koje formiraju polukrug oko železničke stanice za dinamit?

kao sto je dosljak napisao, pre svega mislim na deo izmedju poste i bolnice koji istina i nije za dinamit nego za lopatu. nedovrseni hotel sa bilbordom nikome ne bi nedostajao a isto vazi i za deo od tog hotela ka ekonomskom. zgrade poste, bolnice i hotela moraju se dovesti u red, tj u prvobitno stanje. btw, rekonstrukcija fasade na posti je prva stvar u beogradu koju bih ja uradio kada bih bio u poziciji da o necemu odlucujem. tek kada ovo sto sam nabrojao bude uradjeno taj trg ce prestati da bude sramota beograda, sa ili bez kicerica spomenika stefanu nemanji.

moram da napomenem i jos jedan izgleda neresiv problem za nas, imamo neku potrebu da od nazovi trgova pravimo nazovi okretnice gradskih autobusa, odnosno prosto receno parkiralista za raspali vozni park javnog graskog prevoza. meni nikada nece biti jasno zasto je neophodno da gomila krseva 24 sata dnevno bude parkirana na potencijalno najprestiznijim mestima u gradu. jedini smesleni odgovor je da svako on nas po pitanju estetike i funkcionalnosti ima jak bol medju preponama
 
Тај ћошак до болнице где су сад неке бараке је стварно ужасан. Међутим, сад су тамо у залеђу тог ћошка направили неку нову зграду, која ми се чини мало улази у линију те потенцијалне будуће грађевине која би затворила полукруг око трга. Питање је да ли је њеном изградњом могућност комплетирања уништена.
 
Какве окретнице? Ја колико знам предвиђено је да се садашња окретница ЈГП са Савског Трга измести код Мостарске петље зар не?
 
Poštovani,

Moja poruka, koja komentariše predloge za ubacivanje Šumanovića u Narodni muzej, je postavljena u temi Muzeji grada Beograda.
Zainteresovani je mogu pročitati na:
viewtopic.php?f=3&t=87&p=644039#p644039

Za one sa nedostatkom vremena, ovde prenosim sažetak:

"Srbija ima sposobnosti za pravo i najbolje rešenje - poseban Muzej Šumanović u Beogradu.
A ne za polu-rešenja i čevrt-rešenja i desetina-rešenja, kao što su sobe i odeljci Šumanoviću u tudjim institucijama/kućama."
 
Kažu da će za par dana biti dok. film o spomeniku.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gULr0D5WcIw[/youtube]
 
Поштовани,

Чини ми се да за успех Савског Трга нису пресудни ни место споменика, са којим се на форуму многи маштовито баве, ни уређење партера, које ће већином одредити пројекат метроа.
Те две ствари су важне за изглед трга, али нису најважније за његов живот.

Мислим да је за живот и успех трга најважнија одлука шта ће бити нови садржај зграде бивше главне железничке станице.

На форуму су недавно спомињане идеја за Музеј Шумановић, као и за Музеј железнице.
Службена нова намена је Историјски Музеј Србије, како је писало у Програму конкурса за трг, и речено више пута.

Зна ли неко да ли је то дефинитивно потврђена одлука и врше ли се припреме за уселење?
Или ће то бити одложено, док се не види шта ће бити са тргом и са метроом?

Мени изгледа штета да тако велелепна зграда, на тако репрезентативном месту, стоји празна тако дуго.
Ако се ускоро не планира стално уселење, да ли би се могла користити за привремене функције?
Мислим да би то помогло животу града и тога његовог, засада, прилично "успаваног" и непривлачног подручја.

Хвала.
 
Neki vid zabavnog sadrzaja je obavezan, po mogucstvu muzej.. Raduje me sto aa renderu ima dosta zelenila, e sad videcemo kako ce to da ispadne :)
 
Значи остају ресторан и пивница уз музеј?
 
Мени се чини да су ресторани и кафеи, са вањским столовима, есенцијални за живот трга. Што више то боље.
(Михаилова не би успела бити животно место без њих, нити Теразије без терасе Хотела Москва. Скадарлија је душа Београда због ресторана са музиком.)
Без тога ће људи већином само подземно мењати линије метроа, без много разлога да изађу на површину.

На Савском тргу видим велики проблем за столове вани, тим што ће нова лучна саобраћајница бити превише фреквентна и преблиза зградама.
На овако саобраћајно-преуређеном тргу, главни потенцијал за вањске столове ресторана видим испред адаптиране зграде Поште, ако се преуреди у хотел.
Било какав музеј да се смести у зграду станице, сматрам да ће и њему и тргу добро доћи задржавање постојећег ресторана или бар кафеа са вањским столовима.
Ако се то не уради квалитетно, храна и пиће на тргу ће зависити од покретних продавача и малих киоска, а ови други се обично не слажу добро са репрезентативним местима.

Очекивао бих и да подземне етаже метро станице имају ресторан и кафе, али такво пиће и ручавање не сматрам угодним доживљајем.
 
Zna li neko koja je bila originalna boja fasade Glavne železničke stanice? Sadašnja nijansa žute mi se ne čini kao najsrećnije rešenje, vuče na neku Sofiju, ili neki ruski grad..ne znam, valjda sam navikao na beogradski (veštački) kamen..

Takodje, što se tiče muzeja za dela Save Šumanovića - mislim da bi nam pre bila potrebna velika i nova zgrada za Nacionalnu galeriju, i to na mestu Staklenca. Sadašnja zgrada Narodnog muzeja je mala, pa bih u njoj ostavio sadašnju arheološku i srednjovekovnu postavku, a zatim bih tu pripojio zbirke Istorijskog muzeja, te tako napravio logičan hronološki sled od praistorije do Prvog svetskog rata. To bi dakle bio Narodni muzej, a u novu zgradu na mestu Staklenca bih uselio umetničku zbirku sadašnjeg NM - dakle slike, skulpture itd. i napravio veliku i dostojnu Nac. galeriju. Pošto će već tu jako duboko da se kopa metro stanica - taman bi bilo mesta za velike i odgovarajuće depoe duboko pod zemljom..Onda nam nije ni potreban poseban Istorijski muzej.

Mislim da je zgrada Glavne ž. stanice mala za poseban Istorijski muzej, te mi se više svidja ideja jednog forumaša, ne sećam se ko je ovde kačio slike - iz jednog nemačkog grada, gde su u produžetku tamošnje ž. stanice dozidali koncertnu salu. Mislim da bi to moglo i ovde fantastično da se inkorporira- centralni ulaz u stanicu bi bio npr. ulaz i hol zgrade Bg opere, a prolazeći kroz hol pravo ulazilo bi se u koncertnu salu koja bi bila na mestu sadašnjih perona. Prizemlje zgrade stanice ka Trgu bi bilo sa ugostiteljskim sadržajima, ostatak zgrade bi se iskoristio za potrebe ansambla.

Lično, to mi se čini kao mnogo bolje rešenje i molim forumaša koji je kačio slike iz tog austrijskog/nemačkog grada, da nas podseti.
 
Допада ми се што се доградња скоро не види с нивоа улице. Посматрајући другу слику, стиче се утисак да би доградња поптуно доминирала старом зградом, што није случај.

Занимљив предлог. Далеко бих више волео да се ту изгради зграда опере и филхармоније, ако ће се уопште градити, а да се блок на коме је Стакленац остави за проширење Народног музеја.
 
У вези предлога Г. Вокса91 да се иза станице сагради концертна сала којој би стара зграда служила као улазни предпростор:

Иако лично за станицу преферирам Музеј Шумановић као промовисање светске сликарске звезде у рангу Ван Гога, мислим да је концертна идеја врло фина, и да би такав музички садржај допринео животу Савског трга више него Историјски музеј, који је засад једина службена "опција".
И без примера из Баден Бадена, можемо лепо, па и лепше него у примеру, замислити како би комбинација изгледала и живела.
Та Баден зграда ми не изгледа привлачно ни са једне стране, и боље је да је сакривена са лица.

Ипак, сматрам да би и за Музеј Шумановић, и за концертну салу, било најбоље да, једном кад држава одлучи да потроши новац на њих, добију своје посебне самостојеће нове и надасве привлачне зграде, и несакривена нова лица.
Такве би обе зграде били потенцијали да постану узбудљиве иконске/иконичке зграде (iconic buildings) за разгледнице, као у овој слици недавног примера хамбуршке опере, да не стављам сиднејску коју сви знате.
Таквих разгледничких икона Београд још стварно нема, а треба и жели.

Зар да и ми овде останемо запамћени као естетски-неспособна генерација, која је градила нове ружне зграде, које је морала сакривати иза старих лепих?
(Као у Баден Баден сликама.)
 
Vrh