Šta je novo?

Savski trg

Редослед постављених радова на ДАБ-у је заправо обрнути реодслед по ком би они вредновали радове да конкурс није био потпуна фарса. Приметићете да су одмах после награђених поређали најслабија решења.
 
redosled postavljanja radova na sajtu nema nikakve veze o ocenjivanju samih radova. Obicno se gleda da li je bilo krugova izbacivanja i to dolazi u raportu zirija. Obicno u prvom krugu se izbace radovi koji nisu ispostovali glavne zadatke.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601268#p601268:12fv3l0e je napisao(la):
zexland » Ned Feb 10, 2019 2:06 pm[/url]":12fv3l0e]
Meni je isto ovo Petrovo resenje najbolje od svih koje sam video na sajtu DAB-a kada su postavili radove. Izuzetno zanimljiv pristup i jaka simbolika, svakako je trebao da dobije makar otkup.

Dopada mi se i ideja spajanja Travnicke sa ovim malim skverom, samo mi nije jasno to sto u pobednickom resenju (jedan jedini render) tu stoji i dalje da ce Travnicka biti rezervisana i za kolski saobracaj?

И ми смо слично поступили интегришући трг са улицом. Слично смо осетили потребу да не цепамо мали трг зеленилом, већ да га заменимо крошњама дрвећа. Слична је и емотивна реакција на фасаду Задруге - примена декоративног тачкастог осветљења као бисерне огрлице. Као да смо се договарали. Штета што г. Арсић није био у жирију :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601292#p601292:227siqbr je napisao(la):
neven_k » Ned Feb 10, 2019 3:57 pm[/url]":227siqbr]redosled postavljanja radova na sajtu nema nikakve veze o ocenjivanju samih radova. Obicno se gleda da li je bilo krugova izbacivanja i to dolazi u raportu zirija. Obicno u prvom krugu se izbace radovi koji nisu ispostovali glavne zadatke.

Рапорт жирија нисмо добили иако је то уобичајено. Замолио сам ДАБ за извештај.
Да ли сте упућени и у разлог недостатка прилога првонаграђеног решења на сајту ДАБа? Приказано је само 4 постера, а минималан број на који могу стати тражени прилози је 7. На пример, нема пресека.
 
To ne znam naravno, posto sa konkursom nemam nista. Normalno je da postoji raport sa kratkim objasnjenjem nagradjenih radova. Nenagradjeni se ne objasnjavaju, tj samo se daju u kom krugu izbacivanja su izasli iz konkurencije....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601302#p601302:ufjdbzy4 je napisao(la):
saurus » 10 Feb 2019 03:44 pm[/url]":ufjdbzy4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601268#p601268:ufjdbzy4 je napisao(la):
zexland » Ned Feb 10, 2019 2:06 pm[/url]":ufjdbzy4]
Meni je isto ovo Petrovo resenje najbolje od svih koje sam video na sajtu DAB-a kada su postavili radove. Izuzetno zanimljiv pristup i jaka simbolika, svakako je trebao da dobije makar otkup.

Dopada mi se i ideja spajanja Travnicke sa ovim malim skverom, samo mi nije jasno to sto u pobednickom resenju (jedan jedini render) tu stoji i dalje da ce Travnicka biti rezervisana i za kolski saobracaj?

И ми смо слично поступили интегришући трг са улицом. Слично смо осетили потребу да не цепамо мали трг зеленилом, већ да га заменимо крошњама дрвећа. Слична је и емотивна реакција на фасаду Задруге - примена декоративног тачкастог осветљења као бисерне огрлице. Као да смо се договарали. Штета што г. Арсић није био у жирију :)
file.php

Vase resenje je odlicno, s tim kad je zelenilo u pitanju, mozda bi se moglo postaviti nesto slicno poput onih kubusa u Balkanskoj :)
 
Delija svaka cast tebi i tvom timu, lepo resenje trga i lepo prezentovano, onako kako i treba :kk: Primer za ostale. Mogu da gledaju i uce

Sto se tice prvonagradjenih resenja, koncept prvog je super, ali mislim da prosto nece funkcionisati onaj podium, da nema potrebe za njim, jos manje za zaklanjanjem zgrade ZS sa nekakvim platnima za projekciju. Tim podijumom je naglasena stara ZS, ali je trg podeljen za korisnike, sto mislim da je lose. Bez stepenica, bi bilo sasvim ok.

Druga nagrada, uzeli kao inspiraciju za poplocanje i odredjene elemente rec Savski trg, pa onda kao ribe koje su u Savi, krljust itd. Ok za to, ali u njihovom resenju ot reci trg ne vidim ni t. Jedino sto ja onim drvecem, malo ublazen ogroman spomenik

Trece mesto, meni skorz ok, formiranje razlicitih ambijenata, prilagodjeno za razlicito koriscenje. Graficki su mogli da se ugledaju na delijin tim :wink:

A rad Petra Arsica,..mislim da se ubacuju elementi sakralne arhitekture gde im mesto nije. Sto se mene tice, promasio je fudbal.
 
Првонаграђеном раду недостају следећи неопходни прилози да би уопште био разматран по пропозицијама конкурса, за Целину 1 и за Целину 2:

1 Просторно - програмско решење конкурсног подручја по целинама Ситуационо композициони план – диспозиција садржаја и намена у простору, просторни и функционални односи, односи са постојећом и планираном изградњом и садржајима, позиционе и димензионалне карактеристике, нивелационо решење, кретања – пешачка, бицилистичка и др. Р=1:333.33
2 Архитектонско-урбанистичко и пејзажно решење отворених јавних површина по целинама основа партера са свим карактеристикама партерног и уређења зелених површина Р=1:250
3 карактеристични пресеци и изгледи Р=1:250
4 просторни приказ детаљи партера и урбане опреме (основа и пресек у адекватној размери и просторни приказ)

Рад садржи само ситуацију у размери 1:2000??? и план у размери 1:500 и то само за Савски трг
 
Postoji resenje za skver medjutim ne postoji ni za
Petrovgrad a ni za postu
 
Verovatno da nisu svi prilozi postavljeni. Ako pogledate Zidarev projekat na sajtu dab-a okacili su samo jedan prikaz a on je na forumu postavio sigurno 5 prikaza sto verovatno nije kompletna dokumentacija sa njegove strane.
 
Колико сам разумео, Зидар је овде поставио само један велики постер, а остало је текстуално образложење које се предаје на А3 формату...Може сам да потврди.
Зашто нису поставили све прологе? Већ неколико дана на ДАБу стоји моја молба да поставе недостајуће прилоге. Као што сам већ једном поменуо овде, вероватније је да чекамо да се пројекат заврши...
 
Tesko mi je da zamislim da ce da uzidaju podijum visine jednog metra ispred zgrade stanice. Obelezio sam crveno dokle bi je sakrio.

Velicina postolja je priblizna oviru vrata na zgradi stanice, dok ce sam spomenik nadvisiti zgradu u visini vrha zastave. Evo nekih danasnjih kadrova.
 
То чак није ни плато, већ великим делом коса рампа.
Шта би рекао Фон Флатих за овакво скрнављење споменика културе од великог значаја?
Ша има везе, може и без базиса. Важно е да смо крнули грчки амфитеатар на сред трамвајских шина. Нико други ни у лудилу није могао тога да се сети.
 
To sto je pobednickim resenjem predvidjen plato ne mora da znaci da ce ga raditi. Samo ce izmestiti saobracaj, poplocati plato, malo zelenila + spomenik & cao.
 
Poštovani,

Pišete: "Tesko mi je da zamislim da ce da uzidaju podijum visine jednog metra ispred zgrade stanice."

Otkud Vam informacija da bi plato bio visine 1m? Slike Španaca pokazuju da je plato do visine ulaza u stanicu.
Na perspektivi Španaca se vide 4 stepenika, što je 4x17.5=70cm. A ulaz u stanicu je na oko 75cm, isto pristupačan sa 4 stepenika.

Plato na slikama Španaca ne dolazi do krilnih delova stanice (koji pokazuje Vaša slika), već je odvojen od njih, tako da je Vaše obeležavanje visine dvostruko pogrešno - i visinski i područno.

Hvala na razumevanju,
Dr
 
Sa slikom da pojasnim moju opasku o netačno obeleženoj visini. A isto se može zaključiti i bez slike, jednostavno usporedjujući slike koje je stavio Postmatrač, gde se vidi da je ulaz u stanicu na pola visine baze zgrade od sivog kamena, dok je Posmatrač na slici krila postavio crvenu liniju na vrh te baze.
 
Evo da preciziram.

U tekstu na Beobuildu se navodi da je visina platoa oko 1 metar, tako da sam to uzeo kao meru.

Sto se tice platoa, evo nasao sam jos jedan prikaz kako su zamislili, dakle nije klasicno uzidjivanje, ostace rupa izmedju platoa i bocnih delova zgrade.

Sve to naravno ako se odluce da u potpunosti primene ovo resenje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601310#p601310:32imeh1l je napisao(la):
milanche » 10 Feb 2019 04:43 pm[/url]":32imeh1l]Delija svaka cast tebi i tvom timu, lepo resenje trga i lepo prezentovano, onako kako i treba :kk: Primer za ostale. Mogu da gledaju i uce
Хвала. Ми смо још и били незадовољни јер је план био да имамо фото-реалистичне рендере наивно верујући да ће на конкурс пристићи доста страних радова са професионално одређеним рендерима на које је навикао добар део жирија.

Иначе Зидар, одличан цртеж станице, достојно једног Јовина. :sesir:
 
Na ovom pobedničkom rešenju su naročito lepe i praktične ove velike zelene površine.

U Srbiji niko ne zna da reč Trg u stvari potiče od gotske reči Torg, odnosno tor. Dakle prostor u kojem je smeštena st***.

Zato predlažem da se svi trgovi u Srbiji raskopaju, potom da se posadi trava, da bi st*** imala šta da jede.
 
Baš zamislite upotrebnu vrednost tog useka između platoa i Glavne Železničke Stanice? Glupo je na ravnoj površini koja je još i kružnog oblika praviti takav nekakav plato, a još je gluplje praviti toliku spomenčugu, a još je gluplje ukinuti GZS. Iz fejla u fejl.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601689#p601689:1rm4uv46 je napisao(la):
saurus » 12 Feb 2019 12:28 pm[/url]":1rm4uv46]Колико сам разумео, Зидар је овде поставио само један велики постер, а остало је текстуално образложење које се предаје на А3 формату...Може сам да потврди.

Potvrdjujem, predao sam samo jedan pano, onaj koji je na sajtu DAB-a. Ostali prilozi su samo A3 tekstualno obrazlozenje za ziri, nisu kaširani.

Jos davne 2003. godine dok sam bio student, pricali su mi da neki profesori u Mendriziju ocenjuju projekat, posle godinu dana rada, na osnovu jedne jedine fotografije. Fotografija je mogla da bude slika makete (foto studio + film + laboratorija) ili digitalni render (tada je bio tek pocetak ozbiljnog renderovanja) a velicina je bila negde oko 2 metra, tako da lepo pokrije zid.
Od prilike dzaba ti fantastican projekat ako ne moze da se prikaze jednom slikom, to jest da ubedi na prvi pogled.

Danas kada ljudi cak ni naslove vise ne citaju vec samo gledaju slike taj princip ima sve vise smisla.

Pokusao sam da se drzim tog nacela i na prethodnim konkursima, narocito ovim propagandnim, ali uvek me povuce to sto kada vec imam model u rukama, grehota mi da se ogranicim na jednu sliku kada mogu da izrenderujem nekoliko. Kao, da se ne baci. Gde su renderi tu su i planovi, pa poneki presek...

Ovaj put sam odlucio da istrajem.
Zapravo mi je pomoglo to sto sam odlucio da ce render biti rucni crtez (podloga je odstampani osnovni 3D model), nekako je zahvalnije posvetiti se jednom jedinom crtezu do detalja. A i gušt je vala.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601792#p601792:1rm4uv46 je napisao(la):
Delija » 12 Feb 2019 07:14 pm[/url]":1rm4uv46]
Иначе Зидар, одличан цртеж станице, достојно једног Јовина. :sesir:

Zahvaljujem od sva srca :D

Cika Jovinovi crtezi su imali dušu.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601704#p601704:1rm4uv46 je napisao(la):
Posmatrac » 12 Feb 2019 02:15 pm[/url]":1rm4uv46]Tesko mi je da zamislim da ce da uzidaju podijum visine jednog metra ispred zgrade stanice. Obelezio sam crveno dokle bi je sakrio.

Podijum bi bio 4-5 stepenika visok, taman do unutrasnje kote patosa stanice, sto ima i te kako smisla s'obzirom da zdanje menja namenu.

Umesto sadasnjeg jedinog centralnog ulaza sa svojim stepenicama, pijedestal omogucava da se od donjeg dela cele fasade napravi kolonada: razbiju se parapeti lucnih prozora i svaki od njih postane prolaz.

Nesto otprilike ovako, zagledajte sliku detaljnije i videcete stepenice oko celog zdanja :shock: :

savski-trg-competition-konkurs.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601802#p601802:12yuiosj je napisao(la):
astrodule » Uto Feb 12, 2019 8:36 pm[/url]":12yuiosj]Da li se šališ za ovo da naša reč tor vodi poreklo od torg?

Za to se ne šalim. Torg je najčešće formiran na zaravni između raskrsnica puteva i tu se gomilala st*** kojom se trgovalo. Otuda tor i trg. Vremenom je trgovina evoluirala, pa su formirane tržnice na otvorenom, da bi se u daljem toku trgovina smeštala u lokale, a otvoreni popločani prostori su ostajali da služe za razne manifestacije, karnevale, proglase, fešte, parade i slične masovne događaje.

Mi se očito ovakvim projektima zelenih livada vraćamo u prastara preantička vremena.
 
Да ли сте приметили да победничко решење у односу на садашње само мења место дрвећа ? Плочник је сада очишћен од дрвећа које је згурано на ивицу трга уз саобраћајницу и постаје још много већи плочник.

Једно је нацртати нешто, али град није лист папира. Битне су потребе људи. Да ли је пријатно седети у ладу на неколико метара од коловоза, слично као и ново решење Трга Републике, шетати поред дрвореда неколико метара поред реке аутомобила ?

Као што је један приказан рад упркос правилима, паметно потпуно уклонио коловоз тако би и требало да изгледа коначно решење.

ПС. Да ли и реч трговина и трговац воде порекло из готског ? Или можда тор из простор, што у германским речима не постоји него раум . Колико речи има корен ст у српском, а колико у готском ?
Европски језици имају пуно сличности, нису толико страни колико мислимо на први поглед, али изгледа да сви путеви воде ка тргу који се зове српски.
 
Zamislimo da se realizuje (dogradi) ygrada železničke stanice, ovako, kako izgleda u Zidarevom crtežu, i dodajmo, jedno, 4 koloseka, samo za putnicki saobraćaj. Dobili smo prelepu, klasičnu železničku stanicu, kakvima se ponose sve zapadno i srednje evropske prestonice, ranga Gare d' Lion ili Keleti! Lepše od bilo čega što će se naći u tzv ''Beogradu na vodi''!
 
Vrh