Šta je novo?

Savski trg

Ljudi koji su radili resenje pod nazivom "Hrastko" uneli su u render spomenika realne dimenzije i to izgleda kao na ovoj slici.

Neka me isprave ako gresim, ali prema svemu sto sam do sada iskopao od informacija to je to.
 
Јесте, нема лажи нема преваре. Ова монтажа је прилично реална, јер смо поклопили тачно моделоване објекте око трга са фотографијом. Види се и како је одређена величина (а и облик базе) споменика. База на којој стоји Немања је наиме истих димензија као лучни портал железничке станице.
 
Cekaj ispada da ce postolje biti vece od samog spomenika
 
Ово је пропорција, само је још мало увеличан.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606407#p606407:3pdbfo0h je napisao(la):
Posmatrac » Uto Mar 05, 2019 7:12 pm[/url]":3pdbfo0h]Zabavna cinjenica:

Spomenik Stefanu Nemanji ce biti vidljiv i sa Sava promenade cak, posto ce strcati iznad zgrade bivse zeleznicke u visini zastave.

Evo crveno sam obelezio otprilike kako ce se videti.
file.php

Gledam ovu sliku i muka mi je. Boze kako ruzan grad. Pa kad neko kaze kako ce Beograd na vodi da zakloni panoramu gradu, ja bih ga banovao odmah. Da se razumemo, muka mi je i od socijalistickih zgrada u BNV, ali bolje i to nego ova palanacka panorama. Ne izgleda nista bolje od Kursumlije. Zaklanjaj to soliterima da se ne vidi ruglo.
 
Grad na takvom mestu ne moze biti ruzan. Pogledaj malo bolje. U Beogradu je jedino ruzna nebriga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606645#p606645:29o2ysar je napisao(la):
neven_k » Sre Mar 06, 2019 6:33 pm[/url]":29o2ysar]Grad na takvom mestu ne moze biti ruzan. Pogledaj malo bolje. U Beogradu je jedino ruzna nebriga.

Ja nisam rekao da je Beograd ruzan, vec da je ta panorama Beograda o kojoj se mnogo govori, ruzna. To je velika razlika.
 
Београд је унакажен после ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА и комунистичког усељења.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Video je Beograd i opsade i razaranja, ali jedino sto je do sada uspelo da ga unakazi su 4 krmače u BnV.
Doduše i gondola je ozbiljan takmac.
 
BW Plakar i BW Ormar, kojima će se uskoro pridružiti BW Šifonjer i BW Kredenac, će kroz svoju jednostavnu, a opet efektnu formu, doneti neophodno osveženje vizuri Beograda.
 
Сама чињеница да Београд тек у 21. веку силази полако и бојажљиво на реке говори о томе колико се овде заправо тешко живело односно преживљавало.. Погледајте Нови Београд и он има исто проблем са рекама и како да се усуди да уз обалу направи неки садржај о монументалности да не говорим.
 
Ova panorama je odlicna ima cak i jedna predratna u koloru sa ovih vizura gde dominira belina. Beograd je trebalo sistemski okreciti i u Bari Veneciji napraviti nize zgrade i kanale , te taoo u skladu sa prirodom i sredjenim gradom na brdu napraviti nesto kao Atinu, s tim sto bi zbog vece kolicine starih zgrada to bilo lepse , a i grad bi bio beo.a ove soc zgrade od jeftinih materijala je trebalo graditi preko puta, a ne u starom jezgru, i betonirati vodu koja se sliva iz mbogobrojnih potoka.
Zapravo, Beograd je navise naruzen tokom godina ilegalne gradnje i nadogradnje, koja je bila u punom jeku 90tih, a opet je uhvatila dobar zamajac za vreme iste te vlasti i ovih 2010tih. Sto vidimo i iz prilozenog, a i na mnogobrojnim gradilistima u gradu, nadogradnjama u centru i nakaradnim prilikama u sirem centru grada.

Sve u svemu, kad bi se nekom ko je strucan dalo da radi , i ko ima trunke osecaja i obrazovanja i iskustva u pejzazima, Beograd bi izvukao iz sebe maksimum od vizure sa druge strane reke, i to bi bilo nesto atraktivno i uz sistematsko farbanje zgrada i gradnju novih koje bi se uklopile u ambijent, to bi bilo vrlo lepo. Svako ko ima mastu to moze i da zamisli.
A za to treba plan, ideja i zelja za opstim dobrom, sto trenutno ne postoji ni nakmanje, a ovaj projekat u bari veneciji je dokaz toga sam po sebi.

A sto se tice ovog apomenika, sta da kaze jedan normalan covek koji je ozgradio neki ukus kontemplacijama i erusicijom nego : sta nas ovo snadje, i najgore je sto mu se kraj ne nazire...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606688#p606688:36vslfzl je napisao(la):
zidar » 06 Мар 2019 08:49 pm[/url]":36vslfzl]Video je Beograd i opsade i razaranja, ali jedino sto je do sada uspelo da ga unakazi su 4 krmače u BnV.
Doduše i gondola je ozbiljan takmac.
A njima najozbiljnija konkurencija su sami građani koji su ovaj grad unakazili do neprepoznatljivosti mnogo pre Beograda na vodi svojim "uradi sam" intervencijama na zgradama.

Beograd su građani uz prećutno odobravanje svih gradskih vlasti od SPO-a pretvorili u latinoameričku favelu mnogo pre nego što je BnV počeo da utiče na estetiku panorame.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606746#p606746:2rimbylz je napisao(la):
stf » Čet Mar 07, 2019 10:11 am[/url]":2rimbylz]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606688#p606688:2rimbylz je napisao(la):
zidar » 06 Мар 2019 08:49 pm[/url]":2rimbylz]Video je Beograd i opsade i razaranja, ali jedino sto je do sada uspelo da ga unakazi su 4 krmače u BnV.
Doduše i gondola je ozbiljan takmac.
A njima najozbiljnija konkurencija su sami građani koji su ovaj grad unakazili do neprepoznatljivosti mnogo pre Beograda na vodi svojim "uradi sam" intervencijama na zgradama.

Beograd su građani uz prećutno odobravanje svih gradskih vlasti od SPO-a pretvorili u latinoameričku favelu mnogo pre nego što je BnV počeo da utiče na estetiku panorame.

100% nisi u pravu. Gradjani bilo koje zemlje bi unakazili bilo koji grad intervencijama "uradi sam". I gradjani Pariza i Londona i Venecije. Ima samo jedan razlog zasto to nisu ucinili. Elita im to ne dozvoljava, zabranjuje intervencije "uradi sam" i propisuje sta moze, a sta ne moze. Pa kako u celoj Holandiji sve kuce izgledaju slicno? Oces da kazes da ne postoji gradjanin u Holandiji koji bi napravio drugaciju kucu? Postoji, ali mu elita to ne dozvoljava. A kod nas elita ne postoji. A sve je to nasledje komunizma.
 
Kad kažeš "elita" misliš na vlast i zakone i one koji su zaduženi da se ti zakoni poštuju.

Mi imamo elitu, ali ona je daleko od nekih rukovodećih pozicija.
 
Spomenik bi skoro mogao da bude sa druge strane zgrade, gde je "sve pod pravim uglom". Tu bi mogao da se nasadi vrlo klasicno, nezavisno od raskrsnice, saobracaja, kosih ulica, ulaza itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606676#p606676:370de55d je napisao(la):
Kailan » 06 Mar 2019 08:05 pm[/url]":370de55d]Београд јесте ружан

Ovakvi lakonski komentari koji su zapravo jedna inercija me uvek usplahire. Život mi prođe u raspravama s ljudima koji olako, iz čiste lenjosti duha, lepe sličnu etiketu Beogradu, najčešće se pozivajući na izmišljeni citat Le Korbizjea koji je, sasvim netačno, rekao da je Beograd najružniji grad na najlepšem mestu. (Čovek je u svom delu "Putovanje na istok" samo u par redaka komentarisao da je, netom pristigavši iz pompezne Pešte, koju uzgred uopšte nije simpatisao, bio iznenađen neuglednošću Beograda jer je očekivao sličnu raskoš, a naišao na nedoteranu orijentalnu (polu)kasabu - što nije nikakvo čudo s obzirom na to da nije mnogo vremena prošlo od oslobađanja od Turaka i da je urbana evropeizacija tek trebalo da dobije na zamahu u narednih nekoliko decenija.)

Apsurdno mi je, povrh svega, da neko ko prilježno provodi svoje vreme na forumu koji se bavi Beogradom za tu istu varoš misli da je ružna. U par reči, s čvrstom tačkom, nepobitno. Naravno, ne bi me iznenadila "odbrana" ovakvog stava: to je istina (a ona, jelte, boli) i da je boravak ovde u svrhu unapređenja i poboljšanja takvog grdnog grada. No, to mi zaista ne zvuči ubedljivo - jer da mislim da je Beograd tako nepojamna grozota, ne bi me ni najmanje bilo briga šta se s njim dešava. Kada nešto (ili nekoga) voliš, onda ćeš uvek isticati njegove vrline, a o manama govoriti s blagošću i razumevanjem. Nikako nećeš početi i završiti s tim manjkavostima. To nije ljubav, to je samo obična zluradost.

Ja odista mislim da je Beograd predivan grad. Pun mana, kao i toliki drugi, ruiniran, zapušten, na momente neoprostivo aljkav, ali ispod svega - čaroban. On je pun bisera, njegov položaj je čudesan, njegova raznolikost zadivljujuća. Rođen sam ovde, moji su rođeni ovde, ali i dan danas ga prolazim kao da sam tek stigao. I što vreme više prolazi, što sam stariji, i što više sveta obilazim, on mi je draži. Ni sve novovekovne nakaze (koje me uznemiruju, da ne bude zabune), ni toliki urbanistički propusti, ne mogu ga uvaljati u blato. To je valjda ljubav: uvek pomalo slepa, ali beskrajno srčana.

Možete da se podsmevate, možete da me smeštate među narkomane ili ludake, ali tako sa mnom stoje stvari. :) I zato ja ne izbijam odavde, jer želim da vidim kako Beograd ipak umiva svoje lice, kako raste i biva jači od sve bahatosti mnogih njegovih neuklopljenih stanovnika, kao i ništavne prolaznosti njegovih današnjih pohlepnih i primitivnih vlastodržaca.
 
Можеш ти да волиш и г**** ал' је ипак г****
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=606960#p606960:1smijw0d je napisao(la):
Kailan » Pet Mar 08, 2019 3:16 am[/url]":1smijw0d]Можеш ти да волиш и г**** ал' је ипак г****
Можеш да волиш г**** али онда си копрофил.
 
Kako opisati jedan grad koji je sampion u divljoj gradnji i primitivnom nadzidjivanju raznih kucica i baraka na stambenim zgradama pocev od samog centra do periferije? U kom ima krsa i loma na sve strane, u kom su konjske zaprege normalna stvar, zelene povrsine pretvorene u korov i parkinge, a fasade izgledaju kako izgledaju....kako opisati jedan neuredjen i zapusten prostor koji je propao i za hitnu je rekonstrukciju i reizgradnju nego - ruzan? koliko god ga volis on je takav kakav je i pricati da je lep je prosto bezanje od stvarnosti i realnosti. Misliti o necemu da je ruzno ne znaci mrzeti ga vec apelovati i podsticati da se nesto ucini da postane lepo ili lepse, to je sustina.
 
"Ovaj veliki grad bio je, izgleda, oduvek ovakav: istrgan, prosut, upravo kao da nikad ne postoji, nego večno nastaje, dograđuje se i oporavlja."
(Ivo Andrić o Beogradu)

Što se mene tiče, ova rasprava da li je grad ružan ili lep, (osim što ne spada u temu Savskog trga) nema nikakvu pozitivnu svrhu, jer o ukusima ne vredi raspravljati.
Verujem da i oni koji ga ne smatraju predivnim, i oni koji ga smatraju, žele da bude bolji i ugodniji, pošto tu živimo ili mi ili neki naši bliski.
Jedino svrhovito pitanje je - kako to postići, o čemu se opširno i detaljno raspravlja i na forumu.
Zato predlažem da se ova subjektivna i teorijska rasprava "lep-ili-ružan" obustavi, i vrati na one objektivne i konkretne.

Dr
 
Rece jedan moj prijatelj: malo nas je al' smo go*na.

Beograd uz ostala naselja je ogledalo drzave u kojoj zivimo kao sto je i priroda puna divljih deponija (divlju gradnju da ne pominjem).
Na primer, naselja u Vojvodini se bitno razlikuju urbanisticki od naselja juzno od Save i Dunava. Ne zato sto je Vojvodina ravnica vec zato sto je do 1918-te cela ta oblast bila pod upravom ipak bitno razlicitog sistema koji je imao svoje zakonitosti koje su opstajale kroz vreme.
U uzoj Srbiji maltene nismo ni imali gradove do posle drugog svetskog rata kada se preslo na industrijalizaciju. Pogledajte centar bilo kog naselja. Nema starih gradskih jezgara. Sve je relativno novo.
Evo i broja stanovnika u najvecim gradovima neposredno pred 1. svetski rat (bez Vojvodine):

- Beograd 90.000 stanovnika
- Niš 25.000
- Kragujevac 19.000
- Leskovac 14.000
- Požarevac 13.000
- Vranje 13.000
- Šabac 12.000
- Pirot oko 11.000

Gradovi se formijaruje vekovima, generacijama. Ocekivati od jedne zaostale i dominantno agrarne zemlje koja je na svakih par decenija ratovala, menjala politicke sisteme i menjala ustave ko carape (odsustvo koncepta i pravca) da urbanisticki, infrastrukturalno itd isprati naglo sirenje naselja je nerealno. Niti resursa, niti znanja, a ni sistema. Drzavu formiramo evo vec vise od 200 godina i jos smo na pocetku.

Beograd nije ruzan.
Beograd je onakav kakvi smo svi mi.
 
Да превише често знање и воља нису у нескладу имали би лепше место за становање.
 
Vrh