Šta je novo?

Savski trg

file.php


Moram da pitam, jel zna neko bilo koje stepenice u Beogradu ''površine'' veće od 5 m2 koje su celovite od početka do kraja?
Ko će ovo da napravi? Čime? I ko će da ga održava?
 
Po pobedničkom rešenju, tramvajske šine biće premeštene u sredinu kružnog bulevara.

Значи шине ће ипак бити померене? Да ли ово значи да шине неће прелазити преко самог трга као што је био план већ да ће се изместити тако да прате кружницу булевара или ја нисам нешто ту добро разумео?
 
Pa vec su u sredini kruznog toka...obavezni baloni avioni zmajevi ...
 
Tekst kaže ''u sredinu kružnog bulevara'', što valjda znači da će ići okolo, uz zgrade. Dakle izmestiće šine iz centra trga na obod.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600155#p600155:31rnllsb je napisao(la):
Пантограф » 05 Feb 2019 12:27 pm[/url]":31rnllsb]Na pobedničkom rešenju je spomenik znatno manjih proporcija... i, naravno, sve deluje skladnije.

Nije manjih proporcija nego je udaljeniji od stanicne zgrade.
Ponavljam da 28 metara visine nikako ne moze biti megalomanija na trgu koji ima precnik od 256 metara.
 
Vazno da su ispunili ulov...Vidim da su projektovali i Postu i Petrovgrad...
 
Pariz: Trg Place de l'etoile precnik: 270 m, trijumfalna kapija: 50 metara visine
Beograd: Savski Trg precnik 256 m, buduci spomenik: 28 metara visine.

Dakle nikakva predimenzionisanost ili megalomanija ne pije vodu kad se uzmu u obzir ove brojke.
Molim da prestanete sa tom pricom koja 100 puta ponovljena postaje istina a zapravo nije.
Spomenik ima dobru visinu, nije previse visok.
 
Dopada mi se pobednicko resenje, a Hrastko mi je i dalje najlepse sto sam video od ponudjenih.

Ovo je iz pesrspektive investitora, jednostavno, lako i brzo za izvodjenje i najverovatnije ne najskuplje resenje.

Iz perspektive mene kao gradjanina, ima dovoljno zelenila, deluje moderno, cisto, vizure mi se dopadaju, iako mi je jasno kako je moglo da se zirira.
 
E, Spasiotekt, mani nas Napoleona, Velike armije, Trijumfalne kapije i 12 avenija koje se slivaju u nju...

To je tačno ta megalomanija - pišeš o Beogradu i uvedeš u igru Pariz. Ni manje ni više, nego najmonumentalniji velegrad na svetu!

Simbol Beograda je Knežev spomenik - vajao prosvećen čovek za prosvećenu vlast. I Pobednik je, naravno, simbol Beograda - i duplo je niži od ovog mamuta.

Kao što rekoh, spomenik treba da bude visine kao na pobedničkom rešenju:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600176#p600176:11jez9vj je napisao(la):
Пантограф » 05 Feb 2019 01:10 pm[/url]":11jez9vj]E, Spasiotekt, mani nas Napoleona, Velike armije, Trijumfalne kapije i 12 avenija koje se slivaju u nju...

To je tačno ta megalomanija - pišeš o Beogradu i uvedeš u igru Pariz. Ni manje ni više, nego najmonumentalniji velegrad na svetu!

Nema veze da li je Pariz, Beograd, Kinshasa, Peking...
Pricamo o prostoru koji je skoro pa potpuno identican.
270m vs 256 i zgrade oko oba trga su slicne visine, 5 spratova.

Tako da poredjenje potpuno stoji.
Ja pricam o gabaritima, ti mi pricas o istoriji i Napoleonu.
Oba trga su potpuno uporediva jer slicnih dimenzija
Ne treba ti napoleon da bi gradio veliki trg, to nije megalomanija, taj savski trg prosto postoji kod nas samo smo se mi sad setili da imamo jedan trg u gradu koji po proporcijama je skoro slican trgu u Parizu i da i mi imamo ili cemo imati skoro pa tih 12 ulica koje se ulivaju u njega.
 
@Spatio @Pantograf

Poredjenje sa Napoleonom ima smisla. To me i brine. Zna se u kakvim se vremenima i drustvima uglavnom rade ovakvi projekti i na ovakav nacin. Ne mislim samo na spomenik i trg. Mislim i na ono iza ka reci, planiranje jarbola itd.
----

Sto se konkursnih resenja tice, od tri nagradjena resenja koja sam video, Spanci su po meni najbolj. Evo ovde uporedno radova:

Pobednicko resenje:
Pogledajte prilog 2

2.mesto
Pogledajte prilog 1

Otkup:


Mislim da su Zidar, Saurus i Utopist osteceni
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600198#p600198:35gcfku3 je napisao(la):
marone » 05 Feb 2019 02:12 pm[/url]":35gcfku3]@Spatio @Pantograf

Poredjenje sa Napoleonom ima smisla. To me i brine. Zna se u kakvim se vremenima i drustvima uglavnom rade ovakvi projekti i na ovakav nacin. Ne mislim samo na spomenik i trg. Mislim i na ono iza ka reci, planiranje jarbola itd.
----

Sto se konkursnih resenja tice, od tri nagradjena resenja koja sam video, Spanci su po meni najbolji.

Upravo tako, reč je o napoleonizaciji-cezarizaiji društva, otud i ovakve proporcije. Posredi je, dodatno, i mitilogizacija sentimenata, jer se potencira ličnost vladara iz Srednjeg veka, umesto da se, u savremenoj Srbiji, ističu pre ostalih vođi i tvorci moderne Srbije, države nastale jednim istorijskim podvigom - Srpskom revolucijom, sa kojom postoji i vremenski i faktički kontinuitet, i koja nas je rano ucrtla na mapu savremenih evropskih nacija.

Od ovoga, pa do nekog projekta Beograd 2014, samo je jedan, ne tako veliki korak.

I, da, slažem se, španski rad je najbolji. Ali sa spomenikom kao na renderu.
 
Treba dici spomenik obicnom coveku. Zeni, muskarcu, detetu, svima nama... koji su tu, koji vise nisu tu. Koji su decenijama, vekovima, generacijama docekivali i ispracali vlastodrsce, radili i trpeli... ziveli u nadi da ce jednom biti bolje. Herojima. Onima koji zaista cine nukleus ovog napacenog podneblja.
 
Треба подићи споменик српској Мајци, обичној жени, домаћици, поштеној, вредној итд.. да се деца доводе кроз програм школе и уче шта је и како треба да изгледа морално жена, људско биће. А не ове старлетутке и изопаченици да буду пример и идол деци која сутра треба да наследе ову земљу од нас, шта им остављамо ??
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600204#p600204:36ejj9x9 je napisao(la):
Пантограф » 05 Feb 2019 02:26 pm[/url]":36ejj9x9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600198#p600198:36ejj9x9 je napisao(la):
marone » 05 Feb 2019 02:12 pm[/url]":36ejj9x9]@Spatio @Pantograf

Poredjenje sa Napoleonom ima smisla. To me i brine. Zna se u kakvim se vremenima i drustvima uglavnom rade ovakvi projekti i na ovakav nacin. Ne mislim samo na spomenik i trg. Mislim i na ono iza ka reci, planiranje jarbola itd.
----

Sto se konkursnih resenja tice, od tri nagradjena resenja koja sam video, Spanci su po meni najbolji.

Upravo tako, reč je o napoleonizaciji-cezarizaiji društva, otud i ovakve proporcije. Posredi je, dodatno, i mitilogizacija sentimenata, jer se potencira ličnost vladara iz Srednjeg veka, umesto da se, u savremenoj Srbiji, ističu pre ostalih vođi i tvorci moderne Srbije, države nastale jednim istorijskim podvigom - Srpskom revolucijom, sa kojom postoji i vremenski i faktički kontinuitet, i koja nas je rano ucrtla na mapu savremenih evropskih nacija.

Od ovoga, pa do nekog projekta Beograd 2014, samo je jedan, ne tako veliki korak.

I, da, slažem se, španski rad je najbolji. Ali sa spomenikom kao na renderu.

Prvo taj savski trg postoji preko 100 godina i zavrsen je tek polovicno dakle treba da se uradi onaj drugi deo kruga iza zeleznicke stanice i logicno je da se taj polu krug zaokruzi. Tako da on NE MOZE biti napoleonizacija megalomanija jer je radjen u 19om veku, tj njegova ideja potice od tad i samo se ta ideja nastavlja.

Sta je megalomanski u odnosu 1/9? Jer 28 metara visine na 256 metara sirine je taj odnos.
Pa nisu mogli da naprave spomenik za liliputance.

Ali da se ne lazemo, najvise smeta to sto taj spomenik pravi SNS i Veliki Vodja, zato se i smatraju megalomanskim, zato se i pljuje toliko.

Da je taj isti spomenik nacrtao Zex ili Zidar ljudi bi ga hvalili.
Da je taj isti spomenik nacrtao STF, ljudi bi ga pljuvali jer bi rekli da je radio po partijskom naredjenju.

Ne smeta spomenik, smeta ko ga pravi.
 
Je li znamo tacne dimenzije spomenika ili nagadjamo iste ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600220#p600220:2u45hvj3 je napisao(la):
spatiotecte » 05 Feb 2019 03:07 pm[/url]":2u45hvj3]
Da je taj isti spomenik nacrtao Zex ili Zidar ljudi bi ga hvalili...

Nekako mi se čini da ga oni ne bi nacrtali...
 
plus za spatia, ja bih sns-u i velikom vodji dozvolio ne samo da nam prave spomenike nego i decu..znaci procene lokaciju i ture onako kako oni misle da treba
 
Зашто ни у једном награђеном решењу, нема стубова за трамвајску контактну мрежу, каблова и свега пропратног?
У овом случају мислим да би било боље да је трамвај ишао пратећи кружни булевар.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600226#p600226:2hx9ayx5 je napisao(la):
Пантограф » 05 Feb 2019 03:21 pm[/url]":2hx9ayx5]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=600220#p600220:2hx9ayx5 je napisao(la):
spatiotecte » 05 Feb 2019 03:07 pm[/url]":2hx9ayx5]
Da je taj isti spomenik nacrtao Zex ili Zidar ljudi bi ga hvalili...

Nekako mi se čini da ga oni ne bi nacrtali...

Ko god vidi Aleksandra Vucica u Stefana Nemanji, taj ga ne bi nacrtao, to je sirgurno...
 
Vrh