Šta je novo?

Savski trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=757056#p757056:10sbpvrh je napisao(la):
solecar » Sre Jul 15, 2020 12:01 pm[/url]":10sbpvrh]Na samom Savskom trgu nalazi se zgrada stare železničke stanice čije će se fasada i krov renovirati i koja će postati jedan od najznačajnijih srpskih muzeja.

Ne rece ni sad kog konkretno...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=756857#p756857:3mx7bia6 je napisao(la):
Dart » 14 Jul 2020 05:38 pm[/url]":3mx7bia6]Transport nije razlog kašnjenja jer kamioni normalno prelaze granice.

Тура мозаика из Русије за Храм Св. Саве је стигла у два шлепера почетком јуна.

Нова тура мозаик је кренула шлеперима пре два дана, како сам незванично сазнао.

Тако да да, транспорт не би требало да је проблем.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=757081#p757081:2o42in2o je napisao(la):
Mikie » Сре Јул 15, 2020 2:39 pm[/url]":2o42in2o]Зашто "разбијени византијски шлем"?

Зато што актуелна историографија тврди да је спрска држава настала на територији ослабљеног Источног Ромејског царства које зову Византија.
 
Што је класична лаж, као да смо ми од неког нешто отели, улетели, искористили прилику. То није српски менталитет.
Ако ћемо искрено, на први поглед изгледа како стоји на некој поломљеној љусци. Недај боже да шћиптари ово увиде, ето приче о симболици бежања од шиптарског порекла нашег средњевековног владара.
 
@Прле
И ја сам помислио исто, али нисам знао да је Ромејско царство било толико ослабљено у време Стефана Немање да је умесна овако јака симболика разбијеног шлема на коме би стајао сам Стефан Немања...ал' добро.

@арбинес
Да, неко би и на то могао да помисли. Ја бих рекао пре прихватили или усвојили.
 
Ako se ne varam ovako napamet, mislim da su ga u Nemanjino vreme (druga poloivna XII veka) terorisali Turci sa jedne strane, a Krstasi sa ove druge, plus povremeno Ugari, Mlecani i Normani... moguce da su iBugari dizali ustanke bas tada... Vrlo zgodno vreme da Nemanja i Raška nesto ućare :)
Naravno ako je poruka da je Nemanja "pocepao" taj šlem, onda je to izuzetno pretenciozno, a ako se želi reći da je na opadajućem Romejskom carstvu nastala srpska država, onda donekle ima smisla...
 
I dalje mislim da taj trg uopste nije najpogodnije mesto za takav spomenik.. ni Stefanu Nemanji ni tih dimenzija. Mada iznenadjuje cinjenica da od tolikih vladara Nemanjica u Beogradu imamo spomenike samo Cara Dusana i to kod palate pravde gde se jedva i vidi
 
Овај трг није погодан уопште за било какав споменик. Фонтана би била примеренија.
 
Spomenik ili fontana- za mene više nije bitno. Zao mi je što je naša zemlja propustila priliku da pre 100 ili nešto manje godina izgradi reprezentativan trg u čijem bi se centru nalazila trijumfalna kapija.
 
Spomenik na Slaviju, po mogućstvu bez šlema/jajeta. Fontana ovamo, terazijska bi na primer najbolje legla. Šta se s njom desilo, zna li neko? I muzej železnice u staničnu zgradu. To bi bilo po mom ukusu.
 
Savskom trgu je potrebnija fontana nego recimo Slaviji. Ako izuzmemo otvorene prostore parkove itd. ovo je najosunčaniji trg u Beogradu koji uopšte nije prijatan kada upeče zvezda.
 
Da vidimo kako napreduju radovi malo ...
savski-trg01-2020-07-16-22-32-43.jpg

savski-trg02-2020-07-16-22-32-43.jpg

savski-trg03-2020-07-16-22-32-43.jpg

savski-trg04-2020-07-16-22-32-43.jpg

savski-trg05-2020-07-16-22-32-43.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=757460#p757460:1hjdsx2c je napisao(la):
Duleja » Čet Jul 16, 2020 10:23 pm[/url]":1hjdsx2c]Spomenik na Slaviju, po mogućstvu bez šlema/jajeta. Fontana ovamo, terazijska bi na primer najbolje legla. Šta se s njom desilo, zna li neko? I muzej železnice u staničnu zgradu. To bi bilo po mom ukusu.
Nemamo mi takvu tradiciju železnice da bi mogli da imamo ozbiljan muzej, tako da bi bio greh baciti onakav objekat na mozej u koji niko ne bi išao.
 
Imamo sasvim dovoljno i to veoma dobrih eksponata to sto ti nisi upoznat tvoj problem...
 
Jeste baš će neko da se zaleti pa da ide u taj muzej da gleda uniforme železničkih službenika. Recimo kad odeš u Bugarsku prvo što odeš da vidiš je muzej bugarske železnice. :laugh:

Nikola Tesla je uz Ajnštajna planetarno najpopularniji naučnik, a mi kao država imamo najviše ličnih predmeta dotičnog, a do sada nismo imali prostor faktički ništa da prikažemo, a opet je muzej u Krunskoj bio među najposećenijim.
 
Vidi za Teslu je bolja lokacija centrala na dorcolu
A ne kroz lokomotive vagone kompozicije romantiku nostalgiju plavi voz kraljevski voz itd itd
Imas pobrojano u temi pa pogledaj o ljubiteljima zeljeznice ...
 
Постоји велика и јака заједница љубитеља железнице из Аустрије, Немачке и Швајцарске којима су баш наше Балканске железнице егзотичне и интересантне. Више података о нашој железници и железничкој инфраструктури на интернету има на Немачком језику него на Српском.
Електрана на Доћолу је примеренија и прикладнија за Теслин музеј.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=757485#p757485:1x9pm3vx je napisao(la):
direktor » Čet Jul 16, 2020 11:19 pm[/url]":1x9pm3vx]Vidi za Teslu je bolja lokacija centrala na dorcolu
A ne kroz lokomotive vagone kompozicije romantiku nostalgiju plavi voz kraljevski voz itd itd
Imas pobrojano u temi pa pogledaj o ljubiteljima zeljeznice ...
Nemam ja nikakav problem sa železničkim muzejom, samo kazem da u pop kulturi Nikola Tesla zauzima neuporedivo veće mesto od železnice, i to srpske, a muzeji opstaju zahvaljujući popularnosti, tako da železnički muzej sa svojim potencijalnim prihodima, ne bi mogao da plati ni čišćenje onakvog prostora.
 
To da ne bi bilo da se plati ni za ciscenje zgrade.Sta je to pop kultura ....
 
Muzej Železnice bi mogao itekako da bude posećen ako bi kvalitetno bio osmišljen (trenutni mi je zastareo i očajan), dovoljno je da se vide slični muzeji po Engleskoj, Holandiji, Nemačkoj, uopšte zapadno od nas, mi imamo bogatu tradiciju i imamo šta da pokažemo ako bi se neko potrudio da to lepo prezentuje. Samo bi onda trebao i jedan veći izložbeni prostor iza postojeće zgrade, a to ovde nije moguće zbog drugih interesa, za takav muzej treba veliki prostor da bi se stvarno predstavilo kako treba, isto kao muzej vazduhoplovstva na aerodromu. Isto tako mislim da postojeća zgrada uopšte nije adekvatna za muzej Nikole Tesle, elektrana je odlična ali kod nas će svakako političari a ne struka da odluče.
 
Slazem se sa Piccolom, zgrada zel. stanice nije adekvatna ni za muzej zeleznice, ni za muzej Nikole Tesle.
Moralo bi dosta da se adaptira da bi prostor postao izlozben za bilo sta.
Postoji taj glavni hol, ali kakve su, uopste, druge prostorije? Hoce li biti potrebno cepanje zidova da bi protor postao izlozben? itd.
 
Subotić: Spomenik Stefanu Nemanji je za srpskog faraona

Na mestu ispred nekadašnje Glavne železničke stanice u Beogradu uskoro će da bude postavljen spomenik Stefanu Nemanji.

Spomenik u delovima stiže iz Rusije, biće visok 23 metra, visine jedne sedmospratnice ili kao kada bi se 13 ljudi poređali jedan iznad drugog, odnosno visine jedne četvrtine Beograđanke.

O ovom spomeniku za “Probudi se” na TV Nova S je govorila istoričarka umetnosti Irina Subotić.

“Ovo će biti faraonski spomenik. Čini mi se da je to priprema za spomenik budućem šefu, jer bi on, verovatno, želeo da ima takav spomenik. Ti spomenici su neviđeno veliki i nemaju nikakav odnos prema čoveku. To je nešto nadljudsko i zato kažem da je faraonski. To je nešto što izlazi iz kodeksa normalnih spomenika, ne samo po izgledu nego po svojoj pretencioznosti”, navela je Subotićeva.

Ruski umetnik, kome kako kaže, ni ime ne želi da zapamti, poznat je po ovako velikim spomenicima.

“Po celoj Rusiji su njegovi spomenici i Putinu i drugim velikodostojnicima, radi i za crkvu. Uopšte ne mogu da pomislim da bi takav spomenik mogao da simbolizuje osnivača naše države i da bude u Beogradu kada znamo da Stefan Nemanja nije imao Beograd pod svojom vlašću”, rekla je istoričarka umetnosti.

Ona je prokomentarisala i simboliku spomenika.

“Razbijen šlem na kome stoji Stefan Nemanja je simbol neuspeha. Simbolika je, dakle, sasvim pogrešna, ako se tako čita. Ono što se može prikazati kao Nemanjina dostignuća su potpuno nemušta, ne mogu se lako pročitati, a govorim na osnovu fotografija koje sam uspela da vidim. Nemanja je u nekoj mantiji za koju ne znam da li je plašt vojnika, vladara ili monaha. Smatram da je umetnički veoma ispražnjen spomenik i po svim elementima on ne pripada nigde”, istakla je Subotićeva.

https://nova.rs/drustvo/subotic-spomenik-stefanu-nemanji-je-za-srpskog-faraona/
 
Какве везе има што Београд није био под влашћу Стефана Немање у контексту прављења споменика историјској фигури? То је као када би неко направио споменик Линколну у Сан Франциску и нашао се неко паметан да каже да је Калифорнија тада била под мексичком влашћу
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=757542#p757542:1qep2lrd je napisao(la):
Drakche » Пет Јул 17, 2020 5:50 am[/url]":1qep2lrd]Slazem se sa Piccolom, zgrada zel. stanice nije adekvatna ni za muzej zeleznice, ni za muzej Nikole Tesle.
Moralo bi dosta da se adaptira da bi prostor postao izlozben za bilo sta.
Postoji taj glavni hol, ali kakve su, uopste, druge prostorije? Hoce li biti potrebno cepanje zidova da bi protor postao izlozben? itd.
Насупрот, за музеј железнице је баш адекватна зграда, само би фалило да се врате шине и перони за излагање локомотива и вагона. Сви експонати из садашњег музеја железнице би лако стали у шалтер салу.
 
Vrh