Šta je novo?

Savski trg

Problem 1: Uzdignuti plato. Nije mi jasna ideja sa tim podizanjem. Oslim sto zaklanja soklu i vizuelno skracuje zgradu zeleznicke stanice, nije ni funkcionalan jer se sa njega silazi stepenicama, da bi se posle par metara opet penjalo ka ulazu u zgradu ako sam dobro razumeo projekat.

Problem 2: Apsolutno bespotreban spomenik. Totalni promasaj uz svo postovanje Stefanu Nemanji. Smatram da je spomenik promasaj pocevsi od koncepcije, dimenzija, proporcije, vizuelnog izraza do pozicije na trgu. Da je bar u nekoj simetriji sa zgradom zeleznicke stanice pa i ajde, al jasno je da su ga pozicionirali asimetricno jer je predimenzionisan i zaklanjao bi zgradu kada bi bio na sredini. Cim se moraju praviti takvi kompromisi, jasno je da nesto nije u redu u samoj koncepciji. Verovatno o tome niko nije ni razmisljao (da budem precizniji, neko nije smeo da o tome razmislja). Pretpostavljam da je bilo receno, napravi spomenik 25m visine i ne zanima me kako ce izgledati u kontestu. Samo neka golem i neka se vidi!

So true...

Sve i da neke sitnice zanemarimo ovo su dva neshvatljiva faula za koje ne postoji niti jedno logično objašnjenje. Nisam pristalica revizionizma, pogotovo ne rušenja spomenika, ne samo kao što kolega reče iz poštovanja prema Stafanu Nemanji, nego ni drugih, iako je nažalost kod nas praksa da svaka naredna vlast mora da uništi nešto od prethodne umjesto da nadograđuje, ali ova trenutna je napravila takva "ostvarenja" da ne postoji opcija se bilo šta smisleno nagodradi u budućnosti.

Ipak, kako ništa nije "zacementirano" ukoliko postoji nada da se jednog dana vrati pređašnja funkcija zgradi Ž.Stanice izgradnjom podzemnih kolosjeka, denivelacija platoa bi se mogla vratiti u pređašnje stanje, a spomenik prebaciti na jednu drugu, sasvim primjereniju lokaciju, kao npr:
 
Da li je baš idealno da bude u Manježu, obzirom da je on posvećen našim i svetskim kompozitorima, čije su biste postavljene po parku?
 
Raselimo kompozitore to nije problem grad voli da seli spomenike
 
....
cf13d4b5ec7d291ef905dea03aebf6d4.jpg


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Да неће да развуку рекламну ограду на овом распад ћошку као дуж булевара Вилсона Вудроа?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=755228#p755228:37hx7bk1 je napisao(la):
direktor » Sre Jul 08, 2020 11:02 pm[/url]":37hx7bk1]Ubrzano se radi krak ispred bolnice ...

savskitrg01-2020-07-09-00-01-14.jpg

Zna li se sta ce biti umesto onih baraka?
 
То нас све интересује. За сад стоје овако полу порушене.
 
Okolina trga je toliko ruzna da sve i da su za sam trg odabrali bolje resenje, to ne bi bio neki reprezentativni trg. Nijedan pogled s trga nece biti lep jer na koju god stranu posmatrac da se okrene neki objekat ce da "smeta". Cak i frontalni pogled na samu zeleznicku stanicu i u slucaju da vam se spomenik dopadne, kvarice kule BG na vodi koje strce u pozadini. Moje misljenje je slicno kao i za "trg" Slavija - bolje bi bilo da su se pozabavili objektima koji okruzuju trg nego samim trgom.. Savski u blagoj prednosti jer bar ponesto lepo ima da se vidi na obodima trga, Slavija bez izgradjene Miticeve rupe, rupe prekoputa Beogradske, renoviranja ili rusenja hotela Slavija i rusenja nadogradnji na zgradama iza McDonaldsa nece biti cak ni pristojan trg, a lep nece biti nikad.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=755946#p755946:ebxq8pe8 je napisao(la):
Gollum » Sub Jul 11, 2020 11:22 am[/url]":ebxq8pe8]Okolina trga je toliko ruzna da sve i da su za sam trg odabrali bolje resenje, to ne bi bio neki reprezentativni trg. Nijedan pogled s trga nece biti lep jer na koju god stranu posmatrac da se okrene neki objekat ce da "smeta". Cak i frontalni pogled na samu zeleznicku stanicu i u slucaju da vam se spomenik dopadne, kvarice kule BG na vodi koje strce u pozadini. Moje misljenje je slicno kao i za "trg" Slavija - bolje bi bilo da su se pozabavili objektima koji okruzuju trg nego samim trgom.. Savski u blagoj prednosti jer bar ponesto lepo ima da se vidi na obodima trga, Slavija bez izgradjene Miticeve rupe, rupe prekoputa Beogradske, renoviranja ili rusenja hotela Slavija i rusenja nadogradnji na zgradama iza McDonaldsa nece biti cak ni pristojan trg, a lep nece biti nikad.

Slazem se sa tobom. Stavljanje boljeg asfalta i 2,3 drveta vise nece poboljsati sliku ako se zgrade i okolina ostave u onakvom stanju u kakvom vec jesu.

Nadam se da ce rekonstrukcijom Poste neko shvatiti koliko okolina moze da ulepsa jedan deo grada, a ujedno mu i digne cenu kvadrata, sto pretpostavljam da i ovde igra ulogu, ako se vec investira u sve okolo.
 
Kad se ovoliko ceka spomenik taman mogu da isprave stvar i postave manji Teslin da se uklopi u koncepciju muzeja, a ovaj ako ikad dodje lako ce se naci mesto
 
Dzinovski spomenik Stefana Nemanje bi najbolje bilo postaviti negde van centra grada, npr pored auto puta ili na nekoj planini negde, Kosmaju ili vec negde gde ne smeta a gde bi bio svojevrsna atrakcija za prolaznike i video se i iz daljine zbog svoje velicine.
 
Daaaaa... Pored autoputa bi bilo najbolje resenje. Vec vidim gomilu auta parkiranu u zaustavnoj i pretrcavanje u suprotni smer da se opali neki kvalitetan selfi za instagram.
 
Na google maps je ucrtan desni krak koji je otvoren. Vidi se i gustina saobracaja

Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
 
Плашим се да ћемо ово ругло гледати још дуго...
 
U pitanju je verovatno interes, vise ne verujem u price o privatnim vlasnistima i sudskim sporovima, jer to nije prepreka za ovu vlast.
 
Jedva čekam parkirana kola u desnoj traci i neverovatne gužve oko trga :)
 
Vrh